Părerea comunității privind configurarea universurilor

  • Recent, ultimele 2 universuri deschise au avut viteza flotei relativ mică ( x2 si x3). Doresc sa întreb comunitatea dacă este satisfăcută cu acest gen de universuri sau se dorește un univers cu viteza mare și cu capacitate de stocare la probele de spionaj. Tot așa, ultimele universuri au avut un număr mic de galaxii. Poate vă interesează un univers mare în care să puteți folosi distanța ca măsură de apărare.

  • ziua buna...fara suparare, dar parerea comunitatii romanesti prea putin conteaza...drept dovada, ultimele 2 universuri deschise aici, cu viteza mica sunt prea putin atractive....rasfoiesc destul de des si paginile altor comunitati(mai mari decat comunitatea noastra) pentru informatii si diverse si am observat pe mai toate ca acolo se modifica caracteristicile unor universuri destul de usor, cer cativa jucatori anumite modificari, se supun unui vot destul de rapid si apoi apar modificarile...se poate si la noi asa ceva????? de exemplu pe fidis, activarea capacitatii de stocare la probele de spionaj, ar fi un inceput;

    referitor la intrebari, cred ca sunt in asentimentul majoritatii cand spun ca un univers de viteza cat mai mare este mai bun decat unul lent, si asa, pe viitor vor mai fi fuziuni si cele lente vor fuziona intre ele sau li se vor mari vitezele eco, dar punctajele jucatorilor de acolo vor fi un handicap. acum viteza maxima este de x10 eco, de ce nu ar putea aparea x20 sau mai mult si atunci merg si mai multe galaxii.

  • Un univers cu viteza navelor sa fie între 3-4, deja sub 3 este plictisitor și foarte in dezavantaj unuia care vrea sa joace fleeter având în vedere că sunt și puțini care mai activează. Așadar, o viteza superioara ( de ex. 5-6 ) ar însemna prea mult timp de dedicat jocului deci din nou, puțini care vor sa joace fleeter vor rămâne tentați. Rămân la concluzia că viteza flota 4 ar fi benefic pentru următorul univers având în vedere că 2 și 3 avem deja ultimele 2 deschise.


    Cat despre eco, automat X10 , cea mai maxima care se poate. Nu vad de ce ar mai vrea cineva sa se apuce de un univers nou când viteza la eco este foarte mica. Majoritatea care mai jucam și ne mai facem conturi pe universurile noi avem în plan să ne construim conturi pentru viitoarele fuziuni, sa putem concura cu pretendentele universuri rămase. Cam asta e soarta fiecărui univers, sa reziste până la o fuziune. De jucat, maxim 3 luni și devine mort.


    Per ansamblu, cred că un x4 fleet X10-12 eco x5-6 peaceful fleet, x20 researching și df de minim 50% ar atrage mai multi jucători la ora actuală.

  • Cat despre eco, automat X10 , cea mai maxima care se poate.

    Maxima de eco este 8x.Ce este mai mai mare de 8x eco sunt considerate speciale/rare de catre GF si pana in momentul de fata nu toate comunitatile au un univers cu eco mai mare de 8x.Pe Org de mult timp se tot cere ceva mai mare de 8x si au fost refuzati.S-a cerut si un 20x eco cum a fost anul trecut de Craciun si au spus ca ce este mai mare de 8x aduce probleme tehnice cu serverul (stiu... balarii dar asta e motivul pentru care refuza ei).

    Deci sansele sa fie mai mare de 8x eco sunt nule tinand cont ca nu or sa fie pe RO doua deschise cu eco mare.

    cred că un x4 fleet X10-12 eco x5-6 peaceful fleet, x20 researching și df de minim 50%

    Nu poti avea research mai mare de Eco x2

    de exemplu pe fidis, activarea capacitatii de stocare la probele de spionaj, ar fi un inceput;

    De ce ai avea nevoie de capacitate la probe pe fidis? Vrei sa primesti atac la 5 minute dupa colonie facuta in ss? Toate astea sa farmezi cativa inactivi? Eu as cere 60% cr si totul liniar ... sistem+ galaxie.



    Viteza 4-6x war / 4x peaceful /eco 8 (viteza maxima acceptata de GF)/ reaserch x2 eco / 70% DF / 8 galaxii liniare / Sistem liniar / ACS on / DiDF 80% - pentru noul univers.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Viteza 4-6x war / 4x peaceful /eco 8 (viteza maxima acceptata de GF)/ reaserch x2 eco / 70% DF / 8 galaxii liniare / Sistem liniar / ACS on / DiDF 80% - pentru noul univers.

    Eu unu mi-as dorii un server old-school....cum era ogame la inceputuri , 1x viteaza-1x eco - 2x reaserch - 4galaxii maxim - nu justiica numarul de jucatori activi mai multe :) ... dar trebuie sa recunosc ca si un server liniar nu suna rau , mai ales cu didf >50% ... :) ... viteza war poate un pic mai mica... Nimanui nu cred ca ii convine sa nu poata sa bea o cafea,fumeze o tigare,faca un dus cu stresul ca aoleu, ma sparge x,y,z (in ziua de astazi , x=y=z) :)

  • Parerea mea este ca un univ. ca si nusakan ar fii fost perfect daca ar fii avut df mai mare, undeva peste 50% chiar spre 70% pentru ca, avand in vedere ca eco e x8, toti se fac testoase, iar pentru un fleeter nu se merita sa ataci un testos => universul e mort deja, tocmai din acest motiv. Eventual si un x5 la peacefull fleet iar x3 war fleet e perfect.

    Asadar, as vrea sa vad un server nou cu ACS, Eco x8, Fleet Peaceful x5, Fleet Holding x5, War Fleet x3, Research x16, Galaxies 5, DF 70% si bineinteles, fara probe storage. Sau in cazul in care nu vreti sa fie df 70%, sa puneti df si la aparare si scadeti df undeva la 40%

    Sunt curios daca se va lua in considerare ceva din ce se scrie in acest topic, un an nou fericit.

  • Va place Polaris ?


    Cum v-ar place sa fie urmatorul univers?


    Cum credeti ca va fi fuziunea ( sper sa ne vina randul cat mai curand)

    Buna valent,


    Circular, puține galaxii, eco la fel de mare iar viteza flotei 3, maxim 4 cu df 50-60%


    Fuziunea speram sa fie între fidis și xalynth, respectiv izar-...-nusakan cu 2 uni target

  • Circular, puține galaxii, eco la fel de mare iar viteza flotei 3, maxim 4 cu df 50-60%



    Perfect.


    Cat despre polaris.... mna, univers liniar si 9 galaxii... aiurea.. cred ca numarul de jucatori de pe acel univers spune tot.


    Iar despre fuziune... in perspectiva mea avem, noroc daca vine in 2024


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


  • Sa speram ca o sa fie toate universurile merged in Fidis, desii nu cred


    Corect, toti jucatorii cred ca spera asta.. in special cei de pe Polaris si Oberon

    De ce NU ai vrea sa iti arunci munca si eventual banii la gunoi, lasate in v mode din cauza ca ajungi de pe rank 10 pe 3000... make sense, nu?

    Dorinta cea mai ascunsa a jucatorilor este sa se aleaga praful de munca lor


    Curios... cum poti sa formulezi fraza asta facand referire la toata lumea !? :))


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


  • Curios... cum poti sa formulezi fraza asta facand referire la toata lumea !? :))

    Cine a zis ca vorbesc in numele tuturor? Vorbesc in numele tuturor celor care sunt de acord cu afirmatia mea :))))

    Oricum orice fuziune o sa aduca drawbacks pentru toata lumea, insa exista un quick fix, vmod 2 luni, mers in cimitir si mutat pe alt unii/comunitate unde contul o sa fie maxim cont top20 :)


  • pe 3000

    Daca un univers din comunitatea .ro ar putea mentine pe termen lung peste 3000 de jucatori activi, poate ca demersul ar merita...

    Dar asta nu ar fi rezultatul doar al unei configuratii de univers "optimale"...

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze