Discutii Fuziune

  • - transfer de la un univers 6x pe unul 3x economie.
    - transfer de la 3x flota la 1x flota.
    - schimbare de la ACS la NonACS.

    Caracteristicile vor fi ACS, 5x E/F, 80% df, 0,5 deut, max gal 6, circular, 25 fields

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Am asteptat cu toti fuziunea asta...credeam ca va anima putin jocul...si ca se va face cat de cat echitabil pt toata lumea si...cu cap!
    Din punctul meu de vedere(parere strict personala, banuiesc ca avem dreptul fiecare sa o dam)...Din locul 1 pe Pegasus, la diferenta de 10kk puncte fata de locul 2...o sa ajung undeva pe 14-15, primele locuri avand deja mai mult de dublul punctelor mele(pana la fuziune distanta se va amplifica, avand in vedere caracteristicile celorlalte universuri)...ok, cu asta sa zicem ca nu am nici o problema, se poate recupera in timp.
    Trecand insa de la 1x viteza flotei, fara ACS, la 5x cu ACS...in stadiul asta avansat al universului(motoare mari), adica mergi la baie fara sa ridici flota si cand te intorci esti spart...nu va face altceva decat sa injumatateasca numarul jucatorilor in nici 2 saptamani...iar in maxim o luna raman la fel 10-15 jucatori activi pe univers.
    Cine a hotarat caracteristicile astea...l-a ce oare s-o fi gandit???

  • Ogame este prezentat ca si joc de strategie :) , ce strategie sa dezvolti cand te trezesti cu un asfel de anunt "Planul fuziunii este urmatorul, si este valabil indiferent daca sunteti de acord cu el sau nu"
    Acum ,ce drq este FUZIUNE ,jucatorii noi nu au nici o ideie care sunt regurile "Fuziuni",nu am gasit nici un thread,tutorial ...nimic,asa ca am si eu cateva intrebari :


    Universurile exodus: Ursa, Vega, vor merge in Taurus. Caracteristicile vor fi ACS, eco 6x, fleet 4x, 70% df, 0,5 deut, probes, 25 fields


    Caracteristici si top 1 actual


    Universul Ursa 6xE, 3xF, ACS, 70% CR, 5G, +30, 0,5 DC, 10K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 11-12-2017


    1 45.571.164 Ruthl3ss Kill3rNoSkiLL

    1 Flota 24.064.205 Ruthl3ss Kill3r NoSkiLL




    Universul Vega 6xE, 6xF, Non-ACS, 70% CR, 5G, +25, 0,5 DC, 10K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 05-02-2018

    1 22.989.604 Drq BABETE


    1 Flota 5.824.918 lebra BABETE


    Universul Taurus 4xE, 2xF, ACS, 50% CR, 5G, +25, 0,5 DC, 25K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 09-11-2017

    1 14.728.121 Draqqula HADES


    1 Flota 6.429.490 Draqqula HADES



    Taurus. Caracteristicile vor fi ACS, eco 6x, fleet 4x, 70% df, 0,5 deut, probes, 25 fields


    -Actual 5G/circular se va mentine sau va fi 9G/LINIAR ?
    -Jucatorii de pe Taurus vor avea parte si ei de relocari sau alte facilitati,daca da, cate sau de ce facilitati vor avea parte ?
    -Va exista o perioada de non atac sau cum se va face trecerea de la viteza x2 la x4 ?(majoritatea jucatorilor au dezvoltate motoarele si cunosc timpii actuali ,dupa care facem fs,atacuri ,etc) si cred ca suntem singuri dezavantajati in aceasta schema de modificare viteza flota,normal ar fi ca inaintea fuziuni sa modificati viteza la x4 flota sa putem sa ne acomodam si noi.
    -Campuri+25 ,sa inteleg ca mai primim 5 campuri,noi cei dupa Taurus si Vega sau este pentru cei care vor face conturi noi pe acest univ de fuziune ?


    OG joc de strategie rotfl

    Paradoxurile sunt folosite pentru a atrage atentia asupra ideilor.

  • Pe org, s-a făcut o treabă, astfel încât să îți poți duce ambele (sau toate 3 ) conturi pe același univers target. Deci băieții cu 2 conturi, vor putea să dea unul din ele pentru a-și face suport și altele. ( Alții direct push, csf )


    După fuziune, în cel mai scurt timp se va implementa și opțiunea cedării de cont. Până atunci, vei juca doar cu un cont. Restul vor fi în modul vacanță.



    Văd că aici nu se anunță nimic despre asta. Ziceam și eu, pentru cei ce nu știu asta.


    P.S. Xalynth la fuziune! Mai multă implicare, celor ce ar trebui să o facă !

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

    The post was edited 1 time, last by Gusty ().

  • Văd că aici nu se anunță nimic despre asta. Ziceam și eu, pentru cei ce nu știu asta.

    Ce spui tu e o varianta de lucru, nu ma intereseaza ce scriu unii in alte comunitati.
    Eu voi posta informatii cand vor fi certe.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Ce spui tu e o varianta de lucru, nu ma intereseaza ce scriu unii in alte comunitati.Eu voi posta informatii cand vor fi certe.

    O variantă care se discută, se dezbate și cel mai probabil va fi implementată. Oamenii caută soluții din timp.


    Oamenii să își ”cântărească” opțiunile, iar dacă devin o certitudine să știe dinainte ce au de făcut. Altfel procedează atunci când știu din timp totul.


    Totuși, 90% din oamenii de pe Xalynth vor fuziunea pe care o văd normală aproape toți membrii comunității. Cea cu Wassat. De ce nu faci, sau măcar încerci să faci ceva în privința asta ? O zi bună!

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Mao, daca nu il crezi pe Gusty, poti intreba/sonda si ceilalti jucatori de pe Xalynth. Din ce am mai intrebat, cam toti vor fuziune...bineinteles pe viteza x7.
    E si o chestie de viitor, Xalynth, Wassat si Yakini se pot dezvolta astfel incat la viitoarea fuziune (peste 2-3 ani) sa unesti toate serverele .ro intr-unul singur.
    Rugamintea mea este sa nu ai un management al comunitatii de tip toxic, adica sa aplice orbeste ce dicteaza sefii, ci sa transmiti propunerile noastre catre sefii/decizionalii tai. Poate vor tine cont de ele, poate nu dar macar eviti sa te transformi in "Postac" cum spui singur.


    Eu voi posta informatii cand vor fi certe.

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)

  • sunt de acord cu cartita...normal ar fi ca toate universurile care vor avea parte de fuziune sa treaca pe acele viteze....1.pentru a ne obijnui 2.sa fie o productie echitabila a minelor...3.sa ne punem si noi la punct

  • Mao, daca nu il crezi pe Gusty, poti intreba/sonda si ceilalti jucatori de pe Xalynth. Din ce am mai intrebat, cam toti vor fuziune...bineinteles pe viteza x7.
    E si o chestie de viitor, Xalynth, Wassat si Yakini se pot dezvolta astfel incat la viitoarea fuziune (peste 2-3 ani) sa unesti toate serverele .ro intr-unul singur.


    De acord cu Gusty si cu danyel...Incearca si supune la vot lucru asta...ce univers sa fuzioneze cu Wassat..ai sa vezi ca Xalynth o sa castige....Asa o sa fuzioneze Yakini cu wassat..bun..de pe Yakini o sa se iasa in masa, raman 3-4 jucatori..ce se rezolva?O sa fie acelasi univers mort Wassat iar fuziunea o sa fie degeaba...Asa daca fuzioneaza Xalynth cu Wassat, altfel sta treaba...jucatori cu punctaje apropiate,flote apropiate,tinte noi = mai multa activitate....Consider (si dupa cum se poate observa,nu doar eu) ca asta e varianta prin care comunitatea are de castigat mai mult decat daca fuzioneaza Yakini-Wassat si Xalynth ramane afara....Intradevar, o viteza mai mare ar fi mult mai atractiva...un x2 sau x4

  • Sa lamurim doua aspecte:


    • Planul pentru Wasat si Yakini NU pote fi modificat. Va rog incetati, insistentele voastre nu pot schimba nimic.
    • Privitor la universul target Taurus, acesta in momentul de fata este circular si va ramane circular, se vor modifica doar parametrii anuntati. In privinta numarului de galaxii, acestea ar putea creste de la 5 cate sunt acum, pana la 9 DACA numarul conturilor exod va fi atat de mare incat sa impuna modificarea.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Aveti aici o serie de raspunsuri clarificatoare. Daca intervin schimbari, sau alte elemente in plus, veti fi informati in timp util.
    Multumim @Nevers.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Alte precizari:


    • daca numele exista deja in universul tinta, jucatorul care vine va primi un nume generic in loc care va putea ulterior fi schimat
    • daca 2 jucatori cu acelasi nume vin spre acelasi univers tinta iar numele nu exista deja acolo, atunci jucatorul care foloseste numele de mai mult timp il va pastra.
    • daca cineva are inca itemi aferenti relocarii din trecut, acestia vor fi transferati la fel ca orice alt item.
    • cercetarile si cozile de productie vor fi transferate la momentul la care scriptul aferent fuziunii adauga/muta contul la tinta.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • salutare all,joc pe mizar


    Daca imi fac ACUM adica inainte de fuziune cont pe U1 cu aceeasi adresa de mail ca aici iar cu acest cont nu bifez niciun fel de migrare pana la sfarsitul procesului de fuziune, acest cont principal va fi mutat fortat pe U1, se va sterge automat sau ar putea sa migreze in orice univers Tinta in mod aleatoriu ?


    Nu ma intrebati "Dar de ce ai face asta?" ... e o intrebare tehnica sa vad daca lucruile sunt clar stabilite

    Jucatorul heruur iti spune urmatorul lucru:
    da Mihaita... cat de bine ma intelegi.... :))) Bravo... daca nu reciclam ma lasam de joc... dar am avut ambitia sa nu il las sa ia nimik.... cu pustoaica pe un picior, cu o mana invarteam o lingura in laptele ei (pregateam biberonul de seara fiindca nevasta-mea facea baie) si cu cealalta mana pe shoarec.... l-am facut pe fraier... L-AM FACUT...

  • Oare sa fug de tine?/ mwahahaha

    Jucatorul heruur iti spune urmatorul lucru:
    da Mihaita... cat de bine ma intelegi.... :))) Bravo... daca nu reciclam ma lasam de joc... dar am avut ambitia sa nu il las sa ia nimik.... cu pustoaica pe un picior, cu o mana invarteam o lingura in laptele ei (pregateam biberonul de seara fiindca nevasta-mea facea baie) si cu cealalta mana pe shoarec.... l-am facut pe fraier... L-AM FACUT...

  • Nu ma intrebati "Dar de ce ai face asta?" ... e o intrebare tehnica sa vad daca lucruile sunt clar stabilite

    Ambele conturi vor exista in acel univers, aplicandu-se regula conturilor multiple, asa cum a fost explicat mai sus.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Eu daca am cont pe Jupiter. Mizar. Universul 1.as putea sa plec cu 1 cont pe pegasus si un ul pe Taurus neavand conturi acolo

  • Eu daca am cont pe Jupiter. Mizar. Universul 1.as putea sa plec cu 1 cont pe pegasus si un ul pe Taurus neavand conturi acolo

    Nu. Vei ramane cu toate in acelasi univers. S-a explicat deja:


    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS