Posts by cartita

    jucatorii din universurile target nu vor primi relocari gratuite, ei ramanand pe loc coordonatelor existente.

    Atunci ce rost are sa dati relocari gratuite la cei care vin un universul tinta ?
    Daca nu le convine pozitia pe care au fost dati in universul tinta sa stea sa inghita ca noi .....
    Dece ei au voie sa se plaseze strategic si noi nu ?
    Mai este OG un joc de strategie sau nu ?

    Dupa anuntul 'Schimbari caracteristici servare',cred ca era ok sa primim si noi un mesaj ingame in care sa fim anuntati ca sau facut acele schimbari iar atacul sa fie oprit pentru o perioada de...,nu de alta dar puteam sa patim ca
    [TOT: 16.576.258.000] Gusty [Avengers] vs. Bassoon (A: 3.296.170.000, D: 13.280.088.000)

    Ogame este prezentat ca si joc de strategie :) , ce strategie sa dezvolti cand te trezesti cu un asfel de anunt "Planul fuziunii este urmatorul, si este valabil indiferent daca sunteti de acord cu el sau nu"
    Acum ,ce drq este FUZIUNE ,jucatorii noi nu au nici o ideie care sunt regurile "Fuziuni",nu am gasit nici un thread,tutorial ...nimic,asa ca am si eu cateva intrebari :


    Universurile exodus: Ursa, Vega, vor merge in Taurus. Caracteristicile vor fi ACS, eco 6x, fleet 4x, 70% df, 0,5 deut, probes, 25 fields


    Caracteristici si top 1 actual


    Universul Ursa 6xE, 3xF, ACS, 70% CR, 5G, +30, 0,5 DC, 10K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 11-12-2017


    1 45.571.164 Ruthl3ss Kill3rNoSkiLL

    1 Flota 24.064.205 Ruthl3ss Kill3r NoSkiLL




    Universul Vega 6xE, 6xF, Non-ACS, 70% CR, 5G, +25, 0,5 DC, 10K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 05-02-2018

    1 22.989.604 Drq BABETE


    1 Flota 5.824.918 lebra BABETE


    Universul Taurus 4xE, 2xF, ACS, 50% CR, 5G, +25, 0,5 DC, 25K DM, Probe cu capacitate de transport activata - Deschis 09-11-2017

    1 14.728.121 Draqqula HADES


    1 Flota 6.429.490 Draqqula HADES



    Taurus. Caracteristicile vor fi ACS, eco 6x, fleet 4x, 70% df, 0,5 deut, probes, 25 fields


    -Actual 5G/circular se va mentine sau va fi 9G/LINIAR ?
    -Jucatorii de pe Taurus vor avea parte si ei de relocari sau alte facilitati,daca da, cate sau de ce facilitati vor avea parte ?
    -Va exista o perioada de non atac sau cum se va face trecerea de la viteza x2 la x4 ?(majoritatea jucatorilor au dezvoltate motoarele si cunosc timpii actuali ,dupa care facem fs,atacuri ,etc) si cred ca suntem singuri dezavantajati in aceasta schema de modificare viteza flota,normal ar fi ca inaintea fuziuni sa modificati viteza la x4 flota sa putem sa ne acomodam si noi.
    -Campuri+25 ,sa inteleg ca mai primim 5 campuri,noi cei dupa Taurus si Vega sau este pentru cei care vor face conturi noi pe acest univ de fuziune ?


    OG joc de strategie rotfl

    mai verifica ce scripturi mai ai , eu folosesc InfoCompte3 3.12.12 , si extensii AGO si Skynet si nu apare ca la tine (google chrome)

    In urma eventualului update 'campuri de epave ' daca se va implementa se va infiinta un nou tip de jucator TESTO-FLEETAR


    Avantaje:
    - Testoasele nu au flota, deci nu au grija flotei pe cap.
    - Ei isi fac apararea mai mare pe o planeta si flota pastrand o ratie de 60/40
    - Daca sunt clasati bine, nu au de ce sa se teama.
    - 70% din aparere SI NAVE se repara.
    -Nu este obligatoriu FS ,nu consuma deuteriu,este suficient sa tina in FS doar recuri si transuri.
    - Testoasele destepte au o economie buna, si se refac repede dupa o pierdere mare.
    - Daca flota este folosita cu cap, pot face un profit imens.
    - Nu petrec mult timp pe ogame, deci au mai mult timp liber.
    Dezavantaje:
    - Apararea nu face profit.Flota face.
    - Sunt tinte mai cautate, pentru ca multi le urasc.
    - Sunt o tinta sigura, pentru ca nu ai cum sa iti salvezi apararea in cazul unui atac. ,cum ar fi sa-ti iei ninja de top10 de la asa ceva 8|



    Acestea caracteristici ale noului tip de jucator ar fi valabile doar in cazul in care 'doar aparatorul ' va beneficia de acest update.


    Imaginati-va un astfel de jucator pe un uni. NON-ACS...cum ar rade de un 'purfleetar' rotfl


    o alta nedumerire (- Odată cu începerea reparației, navele aflate în reparație vor fi afișate în eventualele rapoarte de spionaj. ) ,concret vor fi prinse la gramada in flota sau vor fi incadrate la alta rubrica....
    -daca o sa fie prinse la gramada se da peste cap toate simularile...
    -daca o sa apara o noua rubrica in raportul de spay si toate vor fi finalizate in acelasi timp cand jucatorul este off va fi alt macel.




    Eu cred ca o sa joc TESTO-FLEETAR cu o flota de probe imbatabile rofl

    Aceeasi problema o am si eu si am rezolvat-o temporar tot cu skaynet,am debifat majoritatea facilitatior si am lasat bifa doar la speedsim :S:

    o mica problema intortocheata ^^
    Am resurse pe o planeta necesare pentru RCI 2 (reteaua de cercetari intergalactica) unde am lab, de cercetare la 12(cel mai mare lvl la momentul actual din toate lab de cercetare)
    si apare timp de cercetare 13h50m si total nivel laboratoare de cercetare 12


    -daca dau drumul la RCI 2 dupa alta planeta unde am lab ce cercetare la 9(in momentul asta al 2 cel mai mare lab de cercetare) timpul de cercetare pentru RCI 2 este mai putin 9h iar total nivel laboratoare de cercetare este 21


    *pe alte planete unde am lab chiar si 4 se cumuleaza nivel lab. de cercetare ex 12+4....


    toate celelalte cercetari initiate de la planeta cu lab de cercetari 12 se cumuleaza...total nivel laboratoare de cercetare 21 in afara de RCI si graviton(aici nu ma intereseaza timpul ^^ ) ...DE CE ?




    Sau asta este benificiul eventului de azi 8|

    Cam asa arata lista mea de filme best 5
    I Schindler's List - este primul film din momentul care l am vazut si cred ca nu va fi detronat
    2 The Shawshank Redemption
    3 La vita e bella
    4 The Green Mile
    5 The Pianist


    si un film pe care sigur multi nu la vazut si il recomand - 3 Idiots

    Cand m-am apucat de ogame am crezut ca este un joc de strategie dar se pare ca m-am inselat :(
    -daca nu esti mod/admin sa vezi statusuri on/of esti noob
    -daca vrei sa faci parte dintr-o ali cu multi jucatori sigur esti/o sa fii o victima(status on/off)
    -daca nu faci pushing cu multicont inca de la inceput uni esti noob
    -daca nu bagi MI si vrei sa faci performanta esti noob
    -daca nu folosesti scripturi 'interzise' esti noob
    -daca ti se promite ceva fara MI din partea gameforge la o anumita data si crezi ca se va respecta esti sigur noob


    probabil ca vor aparea multe comentatii in dezacord cu aceste cateva 'pareri personale'dar am si eu o intrebare?
    Cati dintre voi ar juca pe un server privat gameforge contra unei sume ...sa zicem de 3e/luna cu un startup de 1k MI fara a exista posibilitatea de a mai cumpara MI pana la urmatoarea plata lunara a abonamentului(3e/1k MI alimentare cont)
    si alte reguli gen.....1 cont inregistrat pe 5 IP,al 2 cont se plateste x3 suma,al 3cont x6....
    .....fara a se putea vedea statusul on/off(ce faceti voi skype ,ms,fb si altele este strict prob. voastra)


    Un staff responsabil care sa baneze orice neregula si sa vedem atunci daca mai fac multicont,pushing,scripting illegal sau cate conturi va fi inactive si cine stie sa joace cu flota.
    Credeti ca un astfel de server ar atrage jucatori,chiar si straini daca este promovat ?



    edit (valent): desigur ca exagerezi si te asigur ca orice membru al echipei identificat ca foloseste in joc informatii obtinute in cursul exercitarii functiei in echipa va fi eliminat imediat atat din joc cat si din echipa. Daca ai informatii precise asupra unor astfel de comportamente ale unor jucatori ( fie ei membri ai echipei sau nu) te rog sa ma informezi fara intarziere. Postarea pe forum a unor asemenea afirmatii fara acoperire este inacceptabila si nu aduce nici un serviciu comunitatii.

    e vina noastra.......traim in Romania si suntem tratati ca niste romani :object:
    o sa ajundem ca avatarul lui Moriarty de la atata asteptare :S: ,bine ca mai intervine din staff de ni se mai da cate un hotnews pentru a calma marea :newbie:

    Felicitari atacatorului......vina mea, acum 2 zile am activat v mod unde joc dar se pare ca pe jupiter nu am dat confirmare insa sunt multumit am primit 2 LUNI


    una e din postul asta si a 2...... randomkiller pierdut ambele valuri lansate in g5 si vuala a 2 luna (inca o data multumesc)
    (randomkiller) ia cr ...acum am verificat si e ok v mod :)



    Aparatorul a castigat batalia!


    Atacatorul a pierdut un total de 2.220.000 unitati.
    Aparatorul a pierdut un total de 0 unitati.
    La aceste coordonate spatiale acum plutesc 555.000 metal si 555.000 cristal.
    Sansa ca o luna sa fie creata este 11 %


    Aparatorul a castigat batalia!


    Atacatorul a pierdut un total de 548.000 unitati.
    Aparatorul a pierdut un total de 0 unitati.
    La aceste coordonate spatiale acum plutesc 137.000 metal si 137.000 cristal.
    Sansa ca o luna sa fie creata este 2 %
    Cantitatile enorme de metal si cristal liber se atrag si formeaza o luna in jurul planetei.