Discutii univers nou, Xalynth

  • dupa cum observi in ziua de azi totul se face pe fuga. pana si la buda te duci pe fuga ca mai ai ceva de facut in timpul ala. eu unu nu as mai putea juca pe un univers 1x din cauza ca dureaza foarte mult 1 atac si sa nu mai zic de reciclatoare. preferabil e x2 sau x3 ca isi permite sa joace si ala care nu are timp si cel care are din plin.
    bafta pe noul uni

  • Am citit diverse opinii, toate demne de luat in seama...
    Am si eu cateva intrebari, unele retorice.
    De ce unii considera ca trebuiesc sa joace orice univers nou deschis?
    De ce unii imi cer sa ignor rezultatul unui vot liber exprimat?
    Considerati ca ar trebuii sa fac asta?
    De ce unii care au sustinut ca setarile unui nou univers trebuiesc decise de jucatori, atunci cand sunt nemultumiti de rezultatul votului invinovatesc administratia?


    Vreau sa va intreb pe toti, doriti sa mentinem sistemul de vot sau lasati pe seama administratiei sa decida caracteristicile viitoarelor universuri ce vor fi deschise?

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • De ce unii care au sustinut ca setarile unui nou univers trebuiesc decise de jucatori, atunci cand sunt nemultumiti de rezultatul votului invinovatesc administratia?

    Nu a învinovățit nimeni administratria o parte din comentarii susțin ca de vina sunt jucătorii :)


    Scopul acestei discuții este sa ne expunem fiecare pararea, niciodată nu vom fi toți de acord asta e clar - Nu a zis nimeni sa ignori rezultatul unui vot liber exprimat. Gameforge cu siguranța dorește sa facă profit din aceste univ totuși dacă caracteristicile lor nu ii mulțumește pe cei care "investesc" in acest joc nu ajuta cu nimic ...


    Din punctul meu de vedere sunt lucruri de notat din acest topic și cel mai probabil eu personal as alege ca admistratia sa decidă caracteristicile viitoarelor univ - dar de fiecare data sa fie consultata comunitatea intr-un topic asemănător cu acesta. De ce?

    • Poate asa vom avea stabilitate intre setările univ și ne putem aștepta la fuziuni
    • O mare parte din jucători nu știu ce reprezinta acele opțiuni
    • O parte din jucători doar fac troll și bifează random și nu vor juca niciodată pe acele univ

    Nu trebuie sa jucam toți de acord cu tine, dar cu siguranță Gameforge dorește sa jucam toți :)

  • Sistemul de vot este ok.
    Dar trebuie mai multă atenție, așa cum am mai menționat. Evident că nu vin să comenteze acum, toți cei care nu au vrut x1, pentru că sunt mult mai mulți.


    Ideea e următoarea: Și nu o spun cu răutate, așa cum au alții impresia. Exemplul este chiar universul prezent aici.


    14 oameni au votat x1 ( Hai să nu ne gândim că jumate din ei au votat strâmb intenționat și niciodată nu vor juca pe x1 )
    40 oameni au votat de la x2 la x7, fiind alte 6 opțiuni de vot. Dacă acele opțiuni de vot, s-ar fi rezumat la x1, x3 și x7 te asigur că nu mai ieșea x1. Trebuie să fiți atenți la dorințele tuturor.


    Cam asta e tot ce am avut de zis. Și da, mereu am vrut ce e mai bun pentru comunitate.


    Și referitor la întrebarea ta retorică, prima, care mi se adresează, e pentru că cele vechi devin plictisitoare, datorită lipsei de jucători. Începutul unui nou univers, prezintă distracție. Că s-ar deschide, sau că nu s-ar deschide alt univers, nu ar schimba cu nimic pe cele vechi, unde lipsa de interes odată depusă, nu mai dispare.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • cred ca solutia la toate problemele ar fi sa se deschida cate 1 univers pe an si nu 10. in felul asta nu ar mai plange nimeni de specificatii si toata lumea ar vota serios nu aiurea cum au facut multi altii doar ca sa iasa un univers pe care sa nu joace mai nimeni.in felul asta ar invata si ei sa joace ca daca ar pierde flota ar sta sa se gandeasca inainte daca renunta sau nu ca urmatorul univers e la anul nu luna care vine.

  • cred ca solutia la toate problemele ar fi sa se deschida cate 1 univers pe an si nu 10. in felul asta nu ar mai plange nimeni de specificatii si toata lumea ar vota serios nu aiurea cum au facut multi altii doar ca sa iasa un univers pe care sa nu joace mai nimeni.in felul asta ar invata si ei sa joace ca daca ar pierde flota ar sta sa se gandeasca inainte daca renunta sau nu ca urmatorul univers e la anul nu luna care vine.

    Ți-aș da like. Dar nu pot. Însă Gameforge ar pierde bani. Deci nu am avea ocazia asta.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Mda.....cred ca sa votat in ciuda oarecum...nu stiu din cati au votat x1 vor juca...probabil va trebui bagat o casuta in plus la votare unde sa bifezi daca doresti sa joci pe uni respectiv si doar atunci sa poti vota si ce fel caracteristici sa aibe universul nou rofl

  • cred ca solutia la toate problemele ar fi sa se deschida cate 1 univers pe an si nu 10.

    Nu decidem noi politica de marketing a companiei, la ora actuala lunar probabil va exista un univers nou.

    probabil va trebui bagat o casuta in plus la votare unde sa bifezi daca doresti sa joci pe uni respectiv si doar atunci sa poti vota si ce fel caracteristici sa aibe universul nou

    Si prin ce metoda presupui ca am putea controla acest aspect? :)

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • ar fi o idee buna sa se deschida un univers fara materie intunecata. Atunci sa vedem jucatori mari cum se dezvolta in 3 zile cat alti in 2 saptamani

  • ar fi o idee buna sa se deschida un univers fara materie intunecata. Atunci sa vedem jucatori mari cum se dezvolta in 3 zile cat alti in 2 saptamani

    dar tu ai face munca in folosul comunitatii doar de dragul oamenilor? asta e o afacere de pe urma careia trebuie sa se castige.
    sunt sigur ca multa lume ar dori un univers fara materie sa se vada diferenta intre jucatori dar cum ziceam si mai sus ca e o afacere si ramanem doar cu gandul la universul ala rotfl

  • ar fi o idee buna sa se deschida un univers fara materie intunecata. Atunci sa vedem jucatori mari cum se dezvolta in 3 zile cat alti in 2 saptamani

    Cunosti vreun joc important care sa nu aiba optiune Premium? :)


    GameForge este o companie comerciala, de undeva trebuie sa vina banii, nu crezi?

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Uite o sugestie demna de luat in considerare de gameforge: ar putea copia modelul unui anumit joc browser facut de bulgari, viteza x1, 4 si 10. aceste servere se reseteaza: x 1 odata pe an parca x 4 la 6 luni si x 10 la 1 luna. locul 1 2 3 primesc ca premiu materie, care o pot investi in urmatoarea runda, de asemenea se dau premii si pentru aliante, armate distruse puncte economie , aka pentru fiecare categorie fleeter sau miner.
    Bine bine primesti materie daca esti fruntas, nu ar insemna asta ca ai fi mereu fruntas cu materia castigata? Ca sa fi pe primul o sa trebuiasca sa investesti o droaie.
    Iar stiind ca serverul se va reseta lumea va fi mult mai deschisa la flote mult mai indrazneata in a face miscari riscante.

    [align=center]"Pot să pierd ultima picătură de sânge din mine, ca să ai tu dreptul să mă contrazici pe mine. Asta înseamnă, de fapt, democraţie!"
    Ion Raţiu

  • De ce unii considera ca trebuiesc sa joace orice univers nou deschis?

    Pentru ca fara cei care joaca pe orice univers nou deschis ar fi totul pustiu...se stie ca in momentul de fata pe .ro sunt doar 500 de jucatori unici ( aproximez normal) si daca din astia 500 nu ar face 200-300 conturi noi pe universurile noi ar fi ince de la inceput doar 100 de jucatori plus botii care vin din "oficiu"


    @Squker cand jucam eu ogame tu inca nu erai nascut...am jucat inca de pe universul 1 in alianta Corvin unde era Nightcrawler lider .

    Gusty : "...impotentei de a juca..." morrrrrr

  • Pentru ca fara cei care joaca pe orice univers nou deschis ar fi totul pustiu...se stie ca in momentul de fata pe .ro sunt doar 500 de jucatori unici ( aproximez normal) si daca din astia 500 nu ar face 200-300 conturi noi pe universurile noi ar fi ince de la inceput doar 100 de jucatori plus botii care vin din "oficiu"
    @Squker cand jucam eu ogame tu inca nu erai nascut...am jucat inca de pe universul 1 in alianta Corvin unde era Nightcrawler lider .;0

    hai sa lasam fotosinteza , te astept pe noul univers florine , poate facem din nou echipa toata

  • Salutare,


    E clar ca indiferent cum ar fi (cu vot sau fara) tot vor exista critici. Posibilitatea de a vota caracteristicile unui univers nu a adus efectul dorit (mai multi jucatori) ba , din contra, apar mai multe critici. In urma a ceea ce am citit pe forum cred , ca cel mai bine e sa avem universuri impuse; astea sunt cu astea jucam! Cand alegem ... nu stim ce; daca alegem- de ce a iesit asa?
    Cand sunt impuse , nu mai comenteaza nimeni ; la cate universuri sunt deschise in momentul de fata , poti juca pe care vrei. Nu te obliga nimeni sa joci pe toate.


    Spor baieti si ...fiti creativi!
    Numai ganduri bune sa aveti!

  • Mda...cam sunt de aceeasi parere cu oldshadow,cand nu aveau poll erau suparati printre care si eu,acum ca este iar nu va convine,ma jur oameni mai nemultumiti ca noi romanii nu am mai vazut.

  • Mda...cam sunt de aceeasi parere cu oldshadow,cand nu aveau poll erau suparati printre care si eu,acum ca este iar nu va convine,ma jur oameni mai nemultumiti ca noi romanii nu am mai vazut.

    Nemulțumirea vine doar pentru că nu se respectă anumite voturi. Cam aia e tot.
    Cât despre ceea ce au spus anumite persoane, dacă eu sau y vrem să jucăm pe absolut toate uni, care e problema ? Măcar de ar fi toți ca noi. Altfel spus, un alt univers pe care activitatea probabil va fi egală cu 0, precum wassat :) Să sperăm că nu.
    Spor la joc, tuturor.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg