Server cu perioada limitata

  • Cam asa cred eu ca ar trebui sa fie...


    Server cu perioada limitata de timp in functie de viteza lui. Daca pentru x1 2-3 ani ar fi o perioada rezonabila, pentru un x5 de exemplu nu ar trebui sa depaseasca un an.
    Nu sunt statistician deci aici ar trebui sa isi spuna parerea unul de meserie.
    La terminarea timpului alocat serverului ar trebui sa se declare persoana castigatoare de server la general, economie militar si cercetare. As acorda cate 3 premii pt fiecare categorie constand in MI cam asa 300k mi pt locul 1, 200k MI pt locul 2 si 100k MI pt locul 3 cu precizarea ca sunt premii unice. Adica poti acorda unei persoane un singur premiu.
    In cazul in care sa zicem ca primul d ela general ar mai avea si alt premiu la alta categorie acesta nu se v a acorda ci se va acorda urmatorului clasat.
    As mai da premiu pt cel mai mare damage pe flote la Individual si la ACS. Aceste nefiind premii unice. Adica daca cineva va avea si la damage premiu si la alta gategorie din clasament premiile se vor cumula. As acorda premiu 500k MI la ambele categorii pt cel mai mare damage urmand ca la ACS sa se imparta intre participanti.
    Nu vor exista locul 2 si 3 premiate la aceasta categorie.
    SI as mai da un premiu constand in 300K MI pt cea mai buna dezvoltare fara folosirea de MI.
    Daca sunt adepti ai ideilor mele astept pareri si propuneri pt imbunatatirea constructiei mele.
    MAO daca consideri ca e interesant sa discutam pe un subiect separat te rog sa muti discutie pe un subiect nou.
    Poate nu ar strica si un sondaj de opinie daca ne dorim server cu perioada limitata in timp.
    Multumesc!

  • Topic creat Citro, la fel si sondajul. Ai si votul meu pozitiv, INSA atat timp cat nu faci propunerea acolo unde trebuie, (BoardOrigin), discutam vorbe.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Daca se exclude MI, cum zice king of beer, Gameforge n-are nimic de castigat din miscarea asta.


    Chiar daca ideea lui citro este una buna, asa functioneaza in ziua de azi ogame.ro si alte servere mai mici, in comparatie cu .de/.org/.pl, schimbarea asta nu ar aduce jucatori noi, ci doar descurajeaza jucatorii sa se lase de joc prematur pe universe.


    Discutam ceva de genul cu un prieten aseara, ce ar trebui sa fie facut cu .ro-ul care-i pe moarte de ceva timp bun incoace. O solutie extraordinara ar fi posibilitatea de a altera limbajul meniurilor jocului in limba ta preferata si "fuziunea" intre serverele mai mici (sau si cu cele mari).


    In modul asta, .ro cu .gr si alte servere care au pana-n 1.000 de jucatori la inceputul unui univers nou ar fuziona intre ele fara problema neintelegerea limbii, facand din ~10 servere pustii unul ce ar avea aproape la fel de multi jucatori ca un univers pe .org.


    Aceeasi modalitate ar putea face sa existe doar ogame.org, cu posibilitatea de a-l juca in limba romana, ca sa nu intimideze jucatorii ce nu sunt adepti ai limbilor straine. (desi inteleg ca multi romani ar fi intimidati sa joace acolo, avand in vedere diferenta de MI ce se investeste in conturi).




    L.E. tin minte ca a fost un asemea univers facut, 7x cu 70% debris, ce a durat 1 saptamana unde push-ul a fost rege, pe langa abuzul intens de comerciant (asta era inainte sa poti cumpara resurse cu MI), pe ultimul univers de .pl, 5x, rank 1 avea aproape 600 de puncte la sub 12 ore de inceputul universului.

    Berzelius: nu mai stiu cum se gandea

    Vali: la pc scriu mai rpd decat gandesc

    Skonky: cand vad un cretin mai mare ca mine imi creste inima

  • Cateva pareri si de la mine.


    Despre ideea lui CITRO.
    - Un asemenea univers competitie nu-l vad sustenabil per general. Ar fi fun ca univers special si cam atat.
    - Daca eu incep mai tarziu pe el, cum am inceput pe Orion, care ar fi sansele mele sa primesc rewards ? None. Ar trebui sa astept luni/ ani deschiderea sau resetul unui univers.
    - Jucatorii care raman in urma dupa 1/2/3 luni de zile, isi vor pierde interesul, probabil la fel ca si acum si vor ramane o mana de oameni care se bat pe rewards. (Tind sa cred ca majoritatea din restul de jucatori care continua, vor deveni conturi suport pentru careva din favoriti.
    - Un lucru e clar si trebuie tinut cont de el, gameforge nu cred ca ar face compromisuri la bani/castiguri. Deci nu vad caz, sa limitezi articole/boostere si tot ce s-a implementat pana acum.
    - Nu vad viabil, ca gameforge sa premieze nefolosirea MI.



    In schimb, vad ideea lui moonspell o directie de dezvoltare.
    - Fuziunea, personal, am vazut-o ca un lucru bun. Se reduce numarul de universuri (playerii care vor sa joace devin mai compacti avand mai putine optiuni sa fie imprastiati). Un univers fuzionat creeaza competitivitate, in opinia mea, la toate nivelurile, chiar daca sunt si neplaceri privind diferentele de puncte, asta stimuleaza activitatea, consider eu, pentru ca nu ai incotro.


    - Ideea de fuziune extra-comunitara multilingv, pare doar o imbunatatire benefica a ceva ce exista deja.
    - Cred ca ar fi suficient si faptul sa poti juca pe un univers unde la "Optiuni" sa ai "Selecteaza limba", Romana si joci comfortabil pe un univers cu 1-5-10k playeri.



    In, schimb o idee rea, ce gameforge cred ca ar imbratisa-o cu drag:
    - Se foloseste tot mai des in diferite jocuri care au timpi de parcurs, reducerea lor cu boostere, 50%/25%.
    - Sper sa nu vad ceva asemanator implementat si de gameforge in viitor. :X:

    Quote




    Quote

    Inregistrat pe forum din: Monday, July 23rd 2007, 1:01am
    "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca mintea !"

  • ..am votat nu, pe considerentul ca eu sunt un jucator care nu ar vrea sa ia un univers de la inceput, ori de cate ori se inchide altul......care ar mai fi rostul jocului??//sa ajung pe locul UNU, DOI sau TREI si apoi sa caut sa o iau de la inceput pe un alt univers deschis nou.....poate as incerca o data, de doua ori si apoi pa...la revedere...este parerea mea....vreau sa joc un astfel de joc..caut pe net ca se gasesc destule asemanatoare....sunt de acord cu ideile lui moonspell...din cele aratate pana acum aici...

  • Nostim...Sa zicem ca am avea 6 uni cu viteze peste 2 x cam cum e acum pe ro. Ar insemna durata de viata pt fiecare cam de un an deci la fiecare 2-3 luni ar aparea unul nou prin reset. Cam cat astepti acum IP sa apara unul nou? 3 luni? Deci problema ta pica din start.
    Pt problema lui mark nemo care ii plac uni cu viata lunga...nu ramane decat sa joci pe x1.
    Iti spun eu ca majoritatea isi doresc sa ramana pe forum cu performante in ogame. Prin castigarea unui server alianta si jucatorul isi face un nume. Prin premiere capata impuls sa continue pt ca va avea materie. Si in mod cert va fi batalia si animatie. Pe tot parcursul serverului. Dupa cum se vede din exemplul xmedia nu e suficient sa bagi bani. Pe orion am cheltuit eu si inca cativa resurse si timp si l=am potolit si a renuntat. Pe pegasus s-a ocupat oaia de el. Deci nu veniti cu ideea ca daca ai bani rezolvi orice. Nu e asa
    .

  • as juca pe x1..dar pe serverele rom a disparut viteza asta...iar pe viitor univ rom se vor reduce si mai mult prin fuziune...deja cu vit x2, x3 sau x4, se pot imperechea(fuziona univ)..nu acum, in viitorul destul de apropiat....iar, CITRO, ideea de univ cu perioada limitata as agrea-o daca ar fi in paralel cu cele actuale..pt ca tot aici(cele existente) as fi activ...si nu vad cum ar fi sa iei un univ de la inceput, din nou si din nou...nu v-ati plictisi????

  • Pai mark e logic ca vor fi in paralel cu cele actuale. Aktfel nici nu ar fi posibil. Doar ca cele actuale se vor restrange din nou in cel mult un an


    Eu sunt altfel...Ma plictisesc usor. Au fost uni la care am renuntat pt ca nu mai aveam tinte. Mineritul la nesfarsit nu e pt mine

  • Am votat nu din foarte multe considerente:


    1. sunt oameni care nu joaca pentru puncte
    2. sunt oameni care nu au timp sa joace pentru puncte
    3. daca ai ramas in urma, la fel de bine poti baga v-mode - dupa 1 sau 2 ani sa vedem cati jucatori mai sunt activi in afara celora din top 10
    4. mai sunt niste oameni ( ca mine ) care joaca ogame exact pentru ca nu exista limite si vor sa faca arogante ( de exemplu: cele mai mari mine / cercetari / flota / testoasa, etc )
    5. sunt si jucatorii noi, care vin pe ogame, nimeresc pe un astfel de univers ca dupaia sa intrebe pe forum / ticket unde le este contul la un reset de univers.


    eu unu nu as putea strica un cont daca m-am plictisit de el, sau sa il pun in vmode si sa putrezeasca acolo.


    Also, un server care se reseteaza nu mi se pare ok din simplu fapt ca nu prea se poate reflecta cu adevarat ceva. Castiga cel care pompeaza cea mai multa materie. Ce castiga? Mai multa materie. Mi se pare ca propunerea se mai poate slefui putin, o sa ma gandesc cum si voi reveni

  • Nu...


    1.Ogame nu este si nu treb sa faca parte din categoria jocurilor de sezon.
    2.Nu este fezabil comunitatilor mici ... gen RO.Poate pe org...
    3.Premiu 300k MI? O frec pe un server care se inchide pentru 50RON la sfarsit.
    4.Poate daca se scoate MI sa fie cumparata... atunci poate sa fie distractiv... DAR iar nu este fezabil din perspectiva GF... no money no server.
    5.Sunt alte jocuri de genul...cu sutele.


    Mai sunt si altele dar nu are rost de enumerat, ce am evidentiat mai sus este suficient.




    Ca idee... daca aveam bani de nu puteam intra in casa din cauza lor puneam premiu la deschiderea unui univers nou ca pentru primul care ajunge la 30G fara materie cumparata sa priemasca 1000E, cea mai buna economie 500E, cea mai mare flota pierduta 350E,cea mai mare flota 550E... si tot asa... sa vezi lume atunci de peste tot.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Am si eu o intrebare de bun simt pt cei ce se opun. In afara ca nu va place si ca nu trebuie...Argumente din alea cu A mare aveti? Cei care au prezentat argumente cum a fost IP si mark am avut cum sa le raspund. Cu restul e mai greu daca faceti doar presupuneri si expuneti...chestii de genul "Nu e fezabil" "Nu sunt de acord" "Sunt si alte jocuri" "Sunt oameni care nu joaca pt puncte"" Sunt oameni care se distreaza" "Sunt oameni care nu au timp" "Sunt jucatori care nu ar sti de ce le-a disparut contul la reset"...Etc...
    Astept argumente pro si contra nu fantezii...Parol daca nu argumentati serios ce motiv aveti sa o mai faceti?
    Stiu ca in principiu romanul se opune la nou ca asa e el structurat...


    Si sa mai raspund la ceva. Nu credeti ca un server cu limita de timp ar aduce jucatori noi? Pai sa va spun eu cate ceva..Am incercat sa aduc jucatori noi in ogame. Majoritatea intrebau cand se termina serverul? Apoi cine e declarat castigator? Si cel mai des, cum e recompensat un jucator care e bun si face lupte deosebite?
    Ba am avut un caz cu unul care ma ruga sa il invat cum sa faca puncte d eonoare multe ca vrea si el titlul ala galben din fata...
    Va spune ceva chestia asta?

  • +1 squaker
    cred ca ai primit si argumente citro!!


    eu unul cred ca cea mai buna idee ramane de un server de "WAR" si anume toate conturile sau primele 20 conturi din fiecare univers sa fuzioneze intrun singur univers...flote se strang, distractie sa fie!!
    lucrul acesta sa se intample in fiecare luna iar perioada de stagnare sa fie de o saptamana!!
    ai timp de refacere, trade-uri in decursul celorlate saptamani!!

  • Quote

    Astept argumente pro si contra nu fantezii


    Ti-am dat argumente contra, chiar si daca nu pica in ce te asteptai ca raspuns, sunt argumente. Daca nu iti convin atunci voi reformula toata idea asa: modul meu de a percepe ogame-ul este unul pe termen nelimitat. Pana acolo ca imi pot face strategia pe urmatorii ani.


    Si mai simplu spus: cei care nu sunt competitivi nu vor intra pe server. Vrei sa fii miner pe un astfel de univers? Pai, nasol. Esti ( prin anumite conjucturi ) miner rank 1 si mai sunt 2 saptamani pana la final? Cei cu flota o sa rupa productia minerului sa prinda pozitie. Va fi un univers de hiene in ultimele saptamani pentru ca toti vor fi intr-o goana disperata dupa pozitia ( asta nu e o presupunere ). Dupaia o sa ai aliante care o sa se destrame in ultima secunda sa prinda un jucator, nu alianta premiul - se promoveaza individualismul. De aici decurge intrebarea: care e sensul unei aliante? In goana dupa pozitii, trebuiesc si GO mega vigilenti pentru ca stim cu totii cate e dispus sa faca un om cand se apropie un deadline.


    Citro - stiu ca nu iti place sa fii contrazis, dar macar... respecta-mi si mie opinia. Acum: nici unul din prietenii mei care au jucat ogame nu m-au intrebat vreodata "cand se termina/cand se reseteaza", efectiv le-a venit instinctiv cand si-au facut cont si au vazut ca ei au 0 puncte si rank 1 avea milioane sau zeci de milioane". Depinde fiecare de anturaj

  • Si sa mai raspund la ceva. Nu credeti ca un server cu limita de timp ar aduce jucatori noi? Pai sa va spun eu cate ceva..Am incercat sa aduc jucatori noi in ogame. Majoritatea intrebau cand se termina serverul? Apoi cine e declarat castigator? Si cel mai des, cum e recompensat un jucator care e bun si face lupte deosebite?


    Pai iarta'ma, dar am impresia ca oamenii astia cu care zici tu ca ai stat de vorba, sunt departe de ideea GameForge de public tinta pentru jocul asta... sau orice alt joc.


    Hai sa va zic eu parerea mai multor oameni care halesc jocuri de PC pe paine, nu doar niste "Nea caisa" plictisiti de viata si de jocurile accesibile de pe internet(table, poker, pool, etc.):
    Genul de joc este sortit sa aiba putini jucatori si sa nu reziste pe piata mult. In primul rand, pentru ca este text based si plictiseste ochiul majoritatii, in al doilea, pentru ca este o responsabilitate si nu poti intra 15 minute sa te distrezi, ca mai apoi sa'ti vezi de treburi, si, in final pentru ca este un joc cu nivel de dificultate ridicat, iar majoritatea dispar rapid, gasindu'se in pozitia de a nu se adapta in timp util.
    Cat despre modificari si noi implementari - majoritatea ideilor vor afecta atat in bine, cat si in rau jocul>automat si numarul de jucatori. Aici intervine statistica aia... se stie care. Teoretic, trebuie ca baietii aia de mananca din asta, sa faca statistica si sa concluzioneze care modificari si/sau implementari ar avea cel mai sanatos efect pentru joc, si sa spere atat ei, cat si noi ca sunt buni la ce fac, si ca vor face alegerile corecte. Insa, modificari din astea "light" nu vor schimba faptul ca jocul va pierde jucatori in ritm din ce in ce mai rapid, odata cu trecerea timpului. Modificari care ar schimba total situatia ar aduce odata cu acestea pierderea unicitatii jocului- si cand spun asta ma gandesc la abandonarea motorului de joc text based, in principal. Un motor de joc animat, asistat de o aplicatie pentru device'uri mobile ar schimba mult in bine situatia numarului de jucatori, dar n'ar mai fi OGame.
    In concluzie, universuri concurs in situatia actuala a OGame, sunt ca si cand ai lua gripa porcina si ai incerca sa te tratezi cu paracetamol.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Citro ,am impresia ,sau tu suferi de putina atentie? (Nu o lua ca pe o jignire)
    Crezi ca toti au ceva cu tine ,exact ca pustanii de clasa a7-a ,a 8-a
    Daca s-ar deschide un serever de genul ,ha sa zicem unul ,ar fi ok ,doar daca ar avea si viteze pe masura ,gen x6-x7,iar fiecare sa dureze 1 an.Atunci am putea vedea si ceva lovituri frumoase
    Insa ,ca sa ajungi pe locul 1 ,sunt sigur ca se vor investii multi bani ,iar un premiu de 300 k MI nu merita.Insa merita distractia .Daca serverul va avea durata de mai putin de 1 an ,nu i vad rostu...

  • Nu am impresia ca cineva are ceva cu mine. Am doar impresia sau mai bine zis certitudinea ca aduceti argumente cam fara valoare. Cei care s-au simtit atinsi de insiruirea mea de exemple de argumente au replicat. Din nefericire tot bazanadu-se pe ce nu le place. Au mai fost si argumente de genul "Nu cred ca ar baga bani in joc pt un premiu asa mic" Pai premiul era doar un exemplu in privinta valorii. In plus si la ora actoala sunt destui care baga bani fara in speranta unui premiu sau recunoasterea unui clasament care va fi final.
    Vedeti voi e un joc de razboi. Chiar si un razboi trebuie sa aiba unul sau mai multi castigatori si un rezultat final. Practic asa cum se joaca acet joc acum nu are un scop definit cu exceptia unui clasament provizoriu si postarea pe forum a unor batalii. Eu vad cum se reactioneaza cand cel ce vine in joc nu gaseste motivatie. Si in general abandoneaza.
    Oare de ce travianul are atatia jucatori comparativ cu ogame? Ziceti ca nu vedeti solutii pt aducerea de jucatori noi si solutiile voastre sunt de comasare intre servere de pe comunitati diferite. Jenant. Asta e o prelungire a agoniei. De ce nu sunteti deschisi si acceptati si variante viabile? Pt ca nu va deranjeaza sa jucati ani de zile cu din c ein ce mai putini jucatori? De ce aceasta rezistenta la nou? De cate ori s-a implementat ceva mereu s-a zis ca era mai bine inainte... Posibil nu va contrazic. Dar de ce nu vreti sa evoluati?
    Nu va da de gandit ca jocul care va place in aceasta varianta tot moare? Ceva se intampla daca jucatorii ce vin nu prea raman in joc. Iar dupa mine in afara de complexitatea jocului motivul principal este lipsa scopului, apoi lipsa recunoasterii oficiale a unei realizari, si mai ales lipsa unei recompense finale chiar daca este de valoare mica.
    Am propus nu demult acordarea unor ranguri pe forum in functie de realizari. Nici asta nu s-a realizat. Nu cunosc motivele...
    Vi se pare ca imi place sa fiu contrazis si sa ma cert. Va inselati. Chiar nu va da de gandit ca tot ceea ce am propus a cam fost implementat in joc? Stiu ca sunt multi care nu ma suporta si sincer putin imi pasa...Nu sunt genul care sa ma apuc sa caut acum in arhiva si sa va dau exemple de subiecte deschise de mine sau propuneri facute de-a lungul celor 8 ani de ogame ro. Pentru ca nu ma intereseaza sa demonstrez cuiva ca am viziune. Cine e onest si are indoieli ca mint nu are decat sa caute. O sa piarda o ora doua.
    Pana si ideea de schimbare a tutorialului imi apartine. Cautati si o sa descoperiti un subiect deschis de mine anul trecut.
    Bun nu va convine ca am cam avut dreptate de-a lungul timpului...Treceti peste asta. Treceti si peste temerile proprii in privinta jocului.
    Propunerea mea a fost ca viitoarele servere sa se dechida cu limita de timp. Aste de exista sa ramana asa si evident sa fuzioneze pana vor disparea. Adica sa isi urmeze calea actuala. Cei ce nu li se pare ok noua varianta vor disparea si ei odata cu serverele vechi. Ce nu va convine? Nu inrelegeti ca ogame ro va disparea in curand? Asa cum s-a intamplat cu ogame bg?


    PS Pt. Tommy Gripa porcina chiar se trateaza si cu paracetamol :D http://www.news-medical.net/he…swine-flu-(Romanian).aspx

  • Nu inteleg de ce nu puteti avea un dialog lipsit de atacuri la baioneta. Nu este linia frontului, ci o discutie.


    V-am inteles argumentele pro si contra, dar nu va inteleg fundamentalismul. Respectati opinia partenerului de discutii, nici unul dintre voi nu detine argumentul suprem.


    Eu sunt convins ca in viitoarele dezvoltari ale jocului pot co-exista si servere cu perioda de joc determinata, daca GameForge va considera aceasta posibilitate viabila si sustenabila, si daca sugestia va ajunge unde trebuie. In sensul asta, te invit din nou Citro sa faci propunerea acolo unde trebuie, fiind a ta, nu a comunitatii. Doar in cazul unei eventuale sustineri covarsitoare (peste 90%), o putem insusi si prezenta in numele comunitatii.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS