Fuziune servere

  • NOTIFICARE


    DACA TERMINII IN CARE SE VA FACE FUZIUNEA INTRE ANDROMEDA SI ORICARE ALT UNIVERS(SERVER) NU SUNT ECHITABILI PENTRU MINE NU SUNT DEACORD CU ACEASTA FUZIUNE, IMI REZERV DREPTUL DE OPOZITIE CONFORM TERMENI SI CONDITII STANDARD.


    MAXIMUS DECIMUS

  • la toti le este frica de cei de pe kassiopeia astai concluzia sau vehiculat doar 2 nume justme si adymic orionul trebuie sa se feresca ca cei doi vor minca jucatori :))))))


    si acum propuneri
    orion x4 economie , x3 flota, cr70% si fara acs
    mizar x4 economie ,x1 flota ,cr 60% cu acs

  • jupier - 4x eco/4x flota/acs/50%


    vorbesc in numele colegilor de alianta cand zic ca jupiter sa isi pastreze caracteristicile. Votez ca jupiter sa ramana neschimbat. Nu mi se pare ok sa iei din viteza unui univers odata ce sunt deja jucatori vechi pe el

  • Buna seara ! e o idee f proasta si total aiurea ca un U care are apr. 10 luni sa concureze cu U care au 3-4 ani , uite asa pierdeti jucatori .. in fine .Mi-as dori ca Orion sa nu fuziuoneze , U mizar 1 x la flota si 4 x eco , U jupiter 4 x eco si 2 X la flote . Multumesc , o seara buna ! :bye:

  • Parerea mea este sa ramina universurile cum erau adica universurile tinta, de se schimba caracteristicile nu le comvine de ramineau nu le convine atunci sa se inchida ogame.ro si sa ne ducemi pe alte servere unde o sa tacem ca mutii ca no suntem straini asa haide sa f..... toate uni, sa ramina cum erau si gata care vor x4 jupiter x3 mizar x1 uni 1 si gata. De nu sa vedem ce se mai petrece pina la fuziune ca degeaba se face, nu degeaba unii se baga doar pe un univers ca are anumite caracteristice care ii plac. Orcum dupa fuziune o sa devina si mai moarte de la 500 600 jucatori o sa se ajunga la 200 ca pe hydra 8|


    ........................ Jupiter ..........................



    Per week : 433.293.336 Metal / 127.655.472 Crystal / 91.319.760 Deuterium



  • Mizar 4x eco 1x flota 30% cr
    Jupiter 4x eco 2x flota 70% cr
    Uni1 4x eco 1x flota 30% cr


    Mi se pare destul de ok


    (Va rog sa nu veniti pe mizar,imi place asa liniste cum e ^^ )

  • nu ar fi mai bine ca un unv dintre cele 3 tinta sa aiba interfata veche?


    Prea multe vreti, nu vi se pare? :)
    Abia de am scos posibilitatea schimbarii caracteristicilor...
    Nu se trece inapoi la vechile versiuni inainte de redesign, in general luati-va gandul de la versiunile mai vechi de 6.0, exceptie este retro serverul care se va deschide curand cu versiunea 0.7.

  • Das
    Pai din ce vad, exemplu dat de tine se apropie de ceea ce se doreste (citind comentariile). Adica:
    1) Toti vor ca Pegassus si Orion sa ramana neatinse. Aici nu mai sunt multe de discutat.
    2) Mizar devine x4 la economie, toti au fost pentru. Am mai vazut ce-i drept si cateva opinii de viteza x1. Dupa ce numaram vom ajunge repede la un consens.
    3) Uni 1 devine x4 la economie cu viteza flotei ramasa la fel. Nu joc acolo dar cui nu i-ar placea mai multe resurse? cred ca toti vor fi de acord.
    4) Jupiter scade viteza la flota la x4. Aici probabil vor fi unele discutii.
    Sa speram ca OGAME va tine cont de dorintele comunitatii; entuziasmul e mare si cum apare asa greu astfel de efervescenta nu e recomandabil sa fie oprita.

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)

  • Esti destul de destept incat sa le trimiti mai marilor GF opinia noastra de a lasa Orion asa cum este , mai spunele ca vor avea pierderi mari si foarte multi isi vor inchide conturile de pe Orion, este adevarat ca sunt foarte multi inactivi pe Orion ( banuiesc ca este si principalul motiv pentru care se vrea fuziunea pe acest server ) Parerea mea este ca in final jucatorii prezenti de pe Orion vor disparea unul cate unul si for ramane numai cei veniti prin fuziune iar rezolvarea problemelor voastre va fi un esec total
    Votez ( daca se poate spune asa) pentru a lasa Orion ca servar neatins ( sincer chiar incepuse sa imi placa servarul acesta si daca voi intampina probleme dupa fuziune renunt, nu ma tine nimic legat de jocul asta decat timpul pierdut caci M.I. inca nu am apucat sa bag deoarece inca sunt in perioada de acomodare :)


    ──────▄ █▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▌
    ───▄▄██▌█ ░░░░░░ Gone to mining ░░░░ ▐
    ▄▄▄▌▐██▌█ ░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░ ▐
    ███████▌█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▌
    ▀(@)▀▀▀▀(@)(@)▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀( @)▀▀▀▀▀▀ - - - - - -

  • (Va rog sa nu veniti pe mizar,imi place asa liniste cum e )


    :)))))) Te cred, doar ca daca Orion dispare ca univers tinta nu vor avea unde sa mearga. Si chiar cu Orion ramas ca univers tinta, viteza mare la flota va reorienta jucatorii catre "linistitul" Mizar.

    Sunt atât de inteligent, încât niciodată nu înţeleg nimic din ceea ce spun. (Oscar Wilde)

  • Pai din ce vad, exemplu dat de tine se apropie de ceea ce se doreste (citind comentariile). Adica:
    1) Toti vor ca Pegassus si Orion sa ramana neatinse. Aici nu mai sunt multe de discutat.
    2) Mizar devine x4 la economie, toti au fost pentru. Am mai vazut ce-i drept si cateva opinii de viteza x1. Dupa ce numaram vom ajunge repede la un consens.
    3) Uni 1 devine x4 la economie cu viteza flotei ramasa la fel. Nu joc acolo dar cui nu i-ar placea mai multe resurse? cred ca toti vor fi de acord.
    4) Jupiter scade viteza la flota la x4. Aici probabil vor fi unele discutii.


    Jupiter are viteza la flota deja x4...cum sa o scada.
    Cat despre mizar....dupa discutiile cu cei de pe server.....toti vor sa creasca viteza la eco la x4.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • orionul trebuie sa fuzioneze stiu ca multi aveti conturi pe kassiopeia ,nekkar sau draco
    si nu vreti sa renuntati la ele si din acest motiv cereti sa nu se faca fuziunea cu orionul


    lui citro ii este frica de justme si se va opune fuziuni kassiopeia
    sint alti carora le este frica de kely si dilan de pe nekkar

  • Propunerea lui DAS:
    Ca sa va fie mai usor sa intelegeti ce vrem de la voi, o sa dau mai jos niste EXEMPLE (sunt exemple, nu neaparat parerea mea), poate veniti si voi cu altele:


    La moment avem 11 servere de tot, deci:
    1. Univers Orion si Pegasus sa ramana neatinse.
    2. Din 9 servere ramase, facem 3 servere tinta: univ. 1, jupiter, mizar.


    Caracteristici actuale:
    uni 1 - 1x/acs/30%/9 galaxii
    mizar - 3x/acs/30%/7 galaxii
    jupiter - 4x/acs/50%/6 galaxii


    Caracteristicile dupa fuziune:
    uni 1 - 4x eco/1x flota/acs/30%
    mizar - 4x eco/2x flota/acs/50%
    jupier - 4x eco/3x flota/acs/70%


    Gasim o medie aproximativa si facem 7 galaxii pnt toate 3 servere tinta. Sper sa adunam 800-900 conturi pnt fiecare univers, o sa ajunga loc pnt toti.
    Au trecut vremurile alea cand stateai cu zilele in asteptare sa aduni resurse sa bagi o mina in productie, acum jucatorii prefera servere de viteza, respectiv viteza economiei joaca un rol foarte important acum. De aia zics sa egalam 4x eco pnt toate serverele tinta, jucatorii aleg de sinestatator viteza flotei cu care vor juca (1x, 2x sau 3x). Procentajul din CR respectiv in crestere odata cu marirea vitezei flotei.
    In asa caz ajungem tot la 5 servere cum s-a hotarat initial!



    Este rezonabil, nu se creeaza universe doar ptr fleeteri sau mineri. Cele mai tinere si "dezavantajate" raman intacte... se lasa loc ptr o noua Fuziune peste 1 an.
    Anticipam aceasta mutare pe la sfarsitul lunii Noiembrie intr-o discutie cu aliatii :) Nu mi-a dat nimeni crezare, baieti, vine Fuziunea....E timpul sa va puneti pe treaba!

  • orionul trebuie sa fuzioneze stiu ca multi aveti conturi pe kassiopeia ,nekkar sau draco
    si nu vreti sa renuntati la ele si din acest motiv cereti sa nu se faca fuziunea cu orionul


    lui citro ii este frica de justme si se va opune fuziuni kassiopeia
    sint alti carora le este frica de kely si dilan de pe nekkar

    Tie ti se pare corect sa se intalneasca o flota de 25kk cu una de 5kk ? Ce poate face cel cu 5kk la flota in niciun caz nu poate sa il ajunga pe cel care are 25kk. In rest sunt deacord cu ce a scris Das.


    „Există o categorie specială de surzi: aceia care nu vor să audă decât ce spun ei.” — Tudor Musatescu

  • 3) Uni 1 devine x4 la economie cu viteza flotei ramasa la fel. Nu joc acolo dar cui nu i-ar placea mai multe resurse? cred ca toti vor fi de acord.


    Pai daca nu joci inseamna ca nu stii.Si asa sunt numai conturi cu aparare iar la 4x eco ... de 4x mai multa si mai repede crescuta apararea.



    Daca se creste viteza la eco sa fie crescuta si la flota, gen 3x sau 4x eco / 2x flota / 50% cr /6-7 galaxii.Daca nu se accepta ce am scris macar sa se ia in calcul ca daca se mareste economia sa se mareasca si viteza flotelor SAU macar CR-ul.Sunt destui mineri pe univers si nu am nimic in potriva sa beneficieze si ei de un boost la economie dar sa nu fie uitate si persoanele care joaca la flota si nu la eco/aparare.


    Jupiter este de preferat sa ramana asa cum a fost la deschidere.Si asa o sa fie ales ca univers tinta de majoritatea.


    Edit: Am sa multumesc lui Das si Mao (si probabil si in numele celorlati ogameri) ca ati incercat (si reusit) sa faceti ceva schimbari fata de cum era batut in cuie si ca transmiteti mai departe ce se prefera cel mai mult.Pentru mine c ajucator de ogame si utilizator de forum asta a contat enorm.Sa vad ca parerile/solicitarile noastre au fost/ si sunt trimise mai departe pentru a satisface cat mai multa lume.Nu stiu daca a observat multa lume dar eu unul stiu cum este sa incerci sa schimbi ceva la o companie care avea deja batut in cuie produsul.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • cand s-a facut prima fuziune , eram rank2 pe draco , si am cazut pe 20 +
    si atunci a urlat jumatate de univers ca se lasa si s-au lasat 2-3 oameni
    am fost foarte dezavantajat dar asta e , am jucat mai departe .....
    acum sunt avantajat , fiind rank1 pe nekkar , si probabil o sa fiu si in top 5 dupa fuziune.
    deci mi-ar convenii sa fie inclus si orion-ul ,mai multi jucatori,mai multe tinte , universul mai animat. si are caracteristici echilibrate
    4x eco. 3x flota. 50 % cr.
    pentru mine si colegii mei de alianta aceste universuri sunt ideale:)

  • Dragelor,daca vreti sa va jucati pe jupiter si sa aveti parte de action,nu'ncercati sa modificati ce este deja,aveti alte optiuni
    N'ai timp de joc ca esti student de 10 ani,e problema ta,poate ar trebui sa renunti la joc daca nu'ti permite timpu'sau la facultate..
    Cum unuia care a pus portofelu'pe foc sa fie'n top,nu'i convine sa fie uni orion tinta,nici mie nu-mi convine sa veniti peste mine(gica viteza) pe jupiter si sa va bateti joc de timpul meu liber.Dispun de timp,d'aia joc acolo,n'ai timp baga bani,dar nu incerca sa ma schimbi pe mine si pe altii care nu vor
    Asadarma repet si mai vin si cu inca o sugestie
    Pe jupiter doresc sa ramana asa,daca e musai sa se schimbe ceva acolo,ar fi viteza 5 x SAU 6X (cr in aparare)
    Orion sa ramana tinta si daca are de ales sa se duca pe pegasus si sa le schimbe alora caracteristicile
    Joc pe 6 uni,am timp ,nu ma intereseaza care cum unde se duce si in ce intra
    Vi s-a oferit o sansa si tot romaneste ne comportam
    Anu'trecut stealth(leo)au cerut fuziune,cu cine vroiau ei,si cand au dat de jupiter vor sa faca flota x2
    Am o rugaminte,fiti seriosi si duceti-va unde doriti,cu bani sau fara,eu nu bag,dar fereasca dzeu s'arunc cu banii din chirii p'aici
    Have fun!

    "Să fii învins, dar nu supus – asta este victorie. Să fii victorios si să te culci pe lauri – asta este înfrangere"(Józef Piłsudski)


    Who doesn't respect and value his past, is not worth the honour of the present, and has no right to a future · (J.P.)



    ”Soluția creștină de a arăta că lumea este diabolică și urâtă, a făcut ca lumea să ajungă diabolică și urâtă” – Friedrich Nietzche


  • Poate uni au ce le trebuie si fac si doctoratu....deci sunt studenti de 9/10 ani......
    Ai asa de mult timp liber.....sa inventat org-ul......
    bani...inteleg ca nu ai..,,daca tot ai atata timp liber"
    Nu vor sa schimbe caracteristicile....atunci sa fie 4 servere tinta....si fiecare sa poata migra pe care doreste.
    Asa....x1(imbatranesti)....x4 e prea rapid.......da posibilitatea la om sa plece ,,de ex orion"...care e x3 si gata....poporu e multumit.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Oameni buni, chiar daca sunt unele exceptii cand exista jucatori cu timp de fleetereala si cate 6 conturi, cred ca marea masa suntem dintr-aia care jucam si noi cat putem de mult pe la munca, de pe telefon si cat prindem seara acasa. Eu personal nu mai am timp de spionaje, dar sunt un miner redutabil.


    Vin din top #20 Draco si intentionez sa ajung pe Mizar. Nu ma deranjeaza o economie 4x, dar o flota 2x m-ar pune in situatia sa ma trezesc ca in momentul in care-mi verific flota din 30 in 30 de minute, vine unu cu mobila la mine-n sistem si (daca nu mi-am mai verificat galaxia in ziua aia) sa fiu spart in 15 minute. 15 minute e prea mult pentru multi jucatori. O parte ar fi sparti rapid si oricum s-ar tira din joc, iar cealalta ar avea de ales sa plece pe Uni1, unde, dintr-un univers cu eco x1 cum e Draco, vor ajunge de pe 10 pe 65, intr-un mediu consolidat de flote mari. Nimeni din universurile noi x1 n-are flotele celor din Uni1.


    Pledoaria mea poate fi usor considerata lașă, dar asta este situatia. Cunosc cazul unui jucator (Alibaba) care a urcat (având timp) ca Făt Frumos in clasament fara sa se foloseasca de materie, dar uitati-va acum la el: munceste si sta in V de mai bine de un an.


    Așadar, lăsați-ne și nouă celor care avem mai puțin timp de joc posibilitatea de a activa într-un univers (foarte ok cu x4 la economie dar) cu aceiași timpi de zbor.


    Menționez că nu mă împotrivesc deloc unei sancțiuni a țestoșilor cu apărarea în CR. Un 30%, la fel ca și la flotă ar face din țestoase niște mici iepurași care ar fi obligați să-și facă FS-urile mai des.


    Daca mai e nevoie să adaug, votul meu e Mizar eco x4, flota x1

    EU: stai ca l-am spart pe unu azi!
    EA: bine, atunci astazi ai mancare de metal la cuptor, cu salata de cristal si garnitura de deuteriu!
    --------------------
    Wall-e: bagi flotă ca berilă
    Marvin: şi bag bere ca flotilă