Posts by nemesis

    Oameni buni, chiar daca sunt unele exceptii cand exista jucatori cu timp de fleetereala si cate 6 conturi, cred ca marea masa suntem dintr-aia care jucam si noi cat putem de mult pe la munca, de pe telefon si cat prindem seara acasa. Eu personal nu mai am timp de spionaje, dar sunt un miner redutabil.


    Vin din top #20 Draco si intentionez sa ajung pe Mizar. Nu ma deranjeaza o economie 4x, dar o flota 2x m-ar pune in situatia sa ma trezesc ca in momentul in care-mi verific flota din 30 in 30 de minute, vine unu cu mobila la mine-n sistem si (daca nu mi-am mai verificat galaxia in ziua aia) sa fiu spart in 15 minute. 15 minute e prea mult pentru multi jucatori. O parte ar fi sparti rapid si oricum s-ar tira din joc, iar cealalta ar avea de ales sa plece pe Uni1, unde, dintr-un univers cu eco x1 cum e Draco, vor ajunge de pe 10 pe 65, intr-un mediu consolidat de flote mari. Nimeni din universurile noi x1 n-are flotele celor din Uni1.


    Pledoaria mea poate fi usor considerata lașă, dar asta este situatia. Cunosc cazul unui jucator (Alibaba) care a urcat (având timp) ca Făt Frumos in clasament fara sa se foloseasca de materie, dar uitati-va acum la el: munceste si sta in V de mai bine de un an.


    Așadar, lăsați-ne și nouă celor care avem mai puțin timp de joc posibilitatea de a activa într-un univers (foarte ok cu x4 la economie dar) cu aceiași timpi de zbor.


    Menționez că nu mă împotrivesc deloc unei sancțiuni a țestoșilor cu apărarea în CR. Un 30%, la fel ca și la flotă ar face din țestoase niște mici iepurași care ar fi obligați să-și facă FS-urile mai des.


    Daca mai e nevoie să adaug, votul meu e Mizar eco x4, flota x1

    Sper ca aceasta experienta sa fie invatatura de minte pentru oricine nu s-a familiarizat cu conceptul de fair-play. Daca cei care au atacat ar fi felicitat aparatorii in loc sa se fasoleasca cu asa zisa lor "lovitura de retragere" ar fi avut un castig de imagine imens mai bun fata de ce rusinica s-au facut acum cand s-a oficializat faptul ca s-au facut de ras. Pacat ca niste jucatori activi ca ei, probabil ca nu prea vor mai avea nas sa dea prin ogame. Erau mai utili activi incontinuare.


    Felicitari aparatorilor. Ati facut o isprava care are sa ramana in rectalele ogame-ului romanesc pentru o vreme.

    Felicitari maxime Ovidiu pentru uriaşul profit si pentru revenire. Dau o plăcintă de mere când ne vedem.


    Future (sau Fluture cum te porecleam noi pe Gemini), nici eu nu sunt convins că ai vândut contul. Tu aveai obiceiul să ieşi din V, să spionezi rapid şi să ataci. Dacă vedeai steluţa la cel atacat retrăgeai, bifai vacanţa şi apoi făceai gură mare pe forum sau prin mesaje private. N-ai făcut nimic concret.


    Cred că măcar ai putea să ne spui şi nouă cu cât ai vândut contul, măcar aşa.. să ştim şi noi cam care mai e piaţa!

    Ciorbița a fost de mărar, avansat, cu pui, top 1, și foarte mult tarhon. Rețeta ideală e așa: după ce lansezi navele să călești vreo 2 cepe mari în oală, după care să prajești puiul în ceapa călită. Mai arunci un ochi pe activitatea victimei și adaugi apă ca să înceapă să fiarbă. Ceri o lămurire-două despre pierderi și profit, după care pui legumele. După ce verifici dacă e cineva prin jur care ar putea să-ți fure din câmpul de rămășițe arunci și niște cartofi tăiați în cuburi mari și întârzii atacul ca să nu-ți iei ninja, moment în care dregi după gust cu mirodenii și aștepți impactul. Lași puțin să se răcească cu capacul pus și te uiți cu drag la CR. După vreo 20 de minute, cu farfuria pe dinainte, trimiti la centralizator raportul de reciclare.

    Ce vorbesti omule de timp putin de joc in MVP?! Uita-te la mine. E ora 3 noaptea si stau pe aici. Inafara de orele de somn in care ma mai scol uneori sa mai vad cum merge treaba (asta mai mult din cauza motanului meu exagerat de jucaus) sunt online permanent. Am net acasa, am net la munca si am modem pentru cand imi pica netul. Ca sa nu mai zic ca am un UPS de-mi tine laptopul de la munca vreo 5 ore cand pica curentul.. si nu prea pica :)


    Din cate am vorbit in ultimele luni cu baietii, stiu ca alianta MVP este foarte activa. E drept, nu exagerat de activa, dar toata lumea e prezenta la posturi.


    E pacat sa arunci barfe dintr-astea fara sa stii ce vorbesti.


    Parerea mea!! :)

    Urmaresc destul de putin forumul si am putini prieteni cu care vorbesc despre curentele din Ogame, deci ar fi pacat sa fiu judecat drept partinitor cu unul sau cu altul. Am niste intrebari la care nu astept raspuns dar pe care le vreau încolţite in mintea multor colegi de joc, fie ei inamici declarati sau colegi de aliante.


    Ma intreb daca toata campania asta RSO nu e o refulare a căţeilor celor banaţi. A sclavilor puşi in miscare pentru recăpătarea conturilor.


    Pe de alta parte, nu am cum sa nu ma intreb daca nu cumva programelul lui evilone (de care am auzit doar cuvinte de laudă) nu e doar un paravan in favoarea banării unora care cumparau prea mult deuteriu in detrimentul balelor pe care gameforge le are cand vine vorba de materie intunecata. De ce sa cumpere doar cativa jucatori antimaterie cand ar putea cumpara mai multi?


    Aici, chiar dacă se zice că Gerula îi ţinea spatele lui EuRo, politica firmei i-ar trece peste cap oricărui operator.


    Şi pana una alta de ce să nu se ştie metodele de depistare a boţilor? Şi cand e vorba de viteza excesiva pe străzi tot ni se zice unde sunt radarele. Se anunţă la radio. Ei (operatorii) ar trebui sa previna folosirea botilor, nu sa stea cu radarul la pândă să baneze cât mai mulţi jucători. T&C e corespondentul codului penal din RL, şi n-am auzit în continentul nostru ca cineva să fie omorât sau băgat la puşcărie 25 de ani din prima. Interesul lor e sa dea cati mai multi jucatori afară sau să-şi pastreze un joc integru?


    Nu vreau să par solidar nici cu EuRopeanu, nici cu Gerula şi nici cu Adama cu care sunt bun prieten. Şi cu nici unul din jucătorii banaţi pentru că nu mă identific cu nici unul din ei. Părerea mea e că jucătorii de top, sau acoliţii lor, s-au jucat cu monopolul GF. Dacă nu le încurcau afacerile poate că nu aveau nici o problemă.


    Poate că dacă tot se face atâta zarvă acum, n-ar fi rău să se puna şi problema moralităţii din T&C. Păcat că moralitatea n-are treabă cu banii. Dacă vreţi să mă consultaţi aş avea o serie bună de recomandări pentru regulamentul moral. :) Toată lumea ar fi mai atenta cu ceilalţi, iar cei care folosesc BOŢi s-ar răzgândi.

    Nici o poveste. Spionat, atacat, reciclat..



    Urmatoarele flote se intalnesc in lupta


    Atacator: Trent
    Nava de razboi...75


    Aparator: bestdanyo
    Transportor Mic...9
    Transportor Mare...9
    Vanator Mic...1
    Vanator Mare...29
    Crucisator...35
    Reciclator...4
    Probe de spionaj...9
    Satelit solar...15
    Lansator de Rachete...31
    Laser usor...50
    Laser greu...20
    Tun Magnetic...30



    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------


    -- Dupa batalie --



    Atacator: Trent
    Nava de razboi...73 ( pierdut: 2 )


    Aparator: bestdanyo
    Distrus


    Atacatorul a castigat batalia!
    A capturat
    4.059 metal 11.631 cristal si 34.441 deuteriu


    Atacatorul a pierdut un total de 120.000 unitati.
    Aparatorul a pierdut un total de 2.048.000 unitati.
    La aceste coordonate din spatiu acum plutesc 323.700 metal si 158.100 cristal.


    Rezultatul bataliei
    (Presupunand ca atacatorul a colectat campul de ramasite)
    Atacator castigat: 411.931
    Aparator pierdut: 2.048.000
    Total Pierderi: 2.168.000

    Converted with Invader Skodge's CR Converter 3.5 (Skin: "exxon")


    Cele 14 reciclatoare ale tale au o capacitate totala de 280.000. La tinta, 323.700 metal si 158.400 cristal plutesc in spatiu. Ai cules 140.000 metal si 140.000 cristal.