Situatii exceptionale la Relocari

  • Aici vom discuta, si vom incerca sa facem Ghid & FAQ relocare cat mai complet.
    Incep eu cu o intrebare pusa de Citro:


    Presupunand ca cineva tocmai a relocat cu mine in sistem, iar eu ii sparg luna, avand in vedere ca dupa o relocare flota de pe luna/planeta mutate se muta cu 100% viteza, fara costuri de zbor catre noua pozitie, voi putea vedea flota in phalanx?

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Incep eu cu o intrebare pusa de Citro:

    Citro la anii lui de ogame si valoarea care si-o autoatribuie nu ar fi trebuit sa puna aceasta intrebare.



    Daca ii dai luna jos nu vei vedea nimic pe lanx.



    Exista insa o metoda sa ii iei flota la secunda. Observi relocarea rapid is in functie de minutele de pe Planeta si Luna distrusa ii calculezi timpul de ajungere al flotei cu 100% in general te orientezi dupa viteza reciclatorului pentru ca nimeni nu are rabdare sa lase si ripii atasati pe o flota care oricum consuma 0 deuteriu.


    SiriusRo rank 1: 30.07.2017 - 23.10.2018(fuziune).
    111 HOF (5 TOP 10 SOLO si 5 TOP 10 ACS).



  • Cand este folosita relocarea flotele existente pe luna/planeta sunt trimise catre noile coordonate cu desfasurare retrasa si nu ai ce sa vezi pe phalanx.


    Cat despre ce a zis xp_delete legat de timpul cat are planeta si luna distrusa e de datoria atacatorului sa isi spioneze fosta colonie sa nu se vada timpul cand s-a efectuat relocarea.
    Mai este de adaugat ca si asa e greu sa stii ce compozitie de flota este trimisa automat catre noua colonie pentru ca poti avea flota pe luna si reciclatoarele pe planeta (sau invers) astfel trebuie sa iei in calcul urmatorul tip de nava care este cea mai inceata dupa reciclatoare si daca ataci luna sau planeta (in functie de cum a ales persoana care a relocat).


    Are si relocarea unele detalii la care trebuie multa atentie daca se doreste a prinde o flota trimisa prin relocare.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Cu totii stim ca la o relocare flota se trimite cu viteza 100% catre noile coordonate si NU ESTE phalanxata in momentul acesta! Nu conteaza daca se sparge sau nu luna dupa relocare, initial *by default* are setata optiunea "no phalanx".
    Si apropo, la setarile standarte care le avem referitor la repozitionare coordonate, ar fi bine de adaugat la ghid ca dupa versiunea 4.0.0, avem posibilitatea de a reloca doar din pozitiile extreme (1-3 si 13-15) catre pozitiile 4-12, nu si invers.

  • Sunt satul de habarnisti care raspund sa se afle in treaba de genul lui xpdelete. Intrebarea mea a fost clara si nimeni nu a raspuns. Lasati-ma cu ce credeti sau cu ce vi se pare.
    Cum vad ca avem persoane grele de cap ce nu inteleg o intrebare simpla o sa reformulez.
    Stiu ca nu se vede pe phalanx o flota trimisa automat de pe planeta relocata. Dar daca o lasi pe luna si imediat dupa relocare cineva sparge luna flota se va indrepta automat catre planeta. E o desfasurare normala. Lasati-ma cu prostia ca e o desfasurare retrasa. (ce tampenie!) NU imi raspundeti ca nu ar trebui sa se vada pt ca asa trebuie sa nu se vada. Pe mine ma intereseaza practic daca a fost cineva in situatia asta. Nu ca nu ar trebui sa se vada. NU ca asa e setat. Nu ca ar trebui sa stiu eu ca joc de mult. Practic a fost cineva in situatia asta? A testat cineva? Ca sunt satul de lucruri care au fast setate sa nu se poata in jocul asta si se puteau bine merci.
    In plus ii invit pe cei ce fac aprecieri la adresa mea sa ia exemblul animalului lui Buridan. Nu de alta dar asemanarea e mare.


    Pt Das.
    Ca tot zici de relocare. Am planeta in pozitia 6 si vreau sa o relochez in alt sistem. Am libere doar pozitiile 1 si 2 si 15 . Perfect o relochez. Daca vreau sa relochez ulterior in alta parte la pozitia 6 sa zicem nu mai pot. Corect?
    Bun dar in sistemul unde aveam libere pozitiile extreme se lafaie planeta unui admin la pozitia 6. Ei bine situatia nu mi se pare corecta. Asa ca as solicita ca adminul sa isi mute planeta la o pozitie extrema. Sau ca pe viitor astia portocalii sa isi poata infiinta planete doar la pozitii extreme.
    Ti se pare corect ce propun?


    - Avertisment; Habarnistii sunt paternerii tai de joc si discutii, te rog sa iti revizuiesti limbajul.
    Mao

  • Misiunea de desfasurare retrasa nu exista in ogame. Exista misiunea de desfasurare care poate fi retrasa si nu e phalanxabila. Ca sa spui ca flotele se muta de pe planeta initiala pe planeta relocata prin retragerea desfasurarii ar trebui ca atunci cand se intampla relocarea flota sa fie transportata odata cu planeta instant la noua locatie, apoi flota sa efectueze instant o desfasurare la vechea locatie si tot instant desfasurarea sa fie retrasa. in asa fel incat flota sa fie in retragere a desfasurarii. Asa ca mi se pare aberant sa atribuiti denumirea de desfasurare retrasa miscarii de flota ce se efectueaza de pe vechea pozitie pe noua pozitie.

  • Quote

    Your fleet will be moved to new location, but not directly. Instead they will fly to the planet/moon. This will not cost you deuterium. The mission will be a recalled deployment, therefore the fleet is not visible on phalanx.



    Is hard to use Google?


    Cool story batranelule.Se pare ca .. "habarnistul" esti TU.
    Rusine .... .


    - Avertisment; Se putea si altfel.
    Mao

    crow23tek ne spune:

    Quote

    miner nu inseamna ca joci , miner inseamna ca esti un om fara viata si fara ocupatie dependent de niste clickuri , nu e nicio satisfactie sa intri de 2 ori pe zi pe joc si sa dai 2 clickuri mai bine bei o bere te uiti la ceva interesant...


    Quote

    27.02.2015 23:18:20 Valent Draqshorul 14.07.2042 23:18:20 Incalcare T&C

  • [quote='CITRO','index.php?page=Thread&postID=449870#post449870']Asa ca as solicita ca adminul sa isi mute planeta la o pozitie extrema. Sau ca pe viitor astia portocalii sa isi poata infiinta planete doar la pozitii extreme.[/quote] [color=#009900] Observatie corecta. Planetele administratorilor jocului (coloniile) nu trebuie sa impieteze jocul/jucatorii in nici un fel. Altfel, va rog sa va abtineti de la atacuri personale[/color]

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Citro tu esti capabil sa intelegi un raspuns? AI vorbit mult si fara rost... se vede ca nu ai relocat niciodata o planeta.. Relocheaza o planeta si dupa vino si pune intrebari... ca altfel vad ca nu pricepi ce ti s-a explicat


    - Avertisment; Nerespectarea Regulamentului.
    Mao

  • Mao corect imi sunt colegi de joc. Asta nu inseamna ca nu am dreptate. Dar si tu ai dreptate. Daca primeam avertismentul pt chestia cu Buridan ar fi fost mai corect.
    BUn inca nimeni nu mi-a raspuns la ce am intrebat. Am pus o intrebare simpla. Ar fi o situatie de exceptie. Flota pleaca dupa relocare spre o tinta prin desfasurare nephalanxabila iar tinta dispare prin distrugerea ei. Intrebarea mea a fost simpla: A fost cineva in situatia asta? Stie precis ca flota nu este vizibila? A testat cineva?
    Majoritatea celor ce au raspuns, (daca au raspuns la subiect) au raspuns ca in regulament scrie undeva ca nu se vede. SI in general au adaugat "aprecieri" la adresa mea. Nu li se pare ca eu as fi pus o intrebare logica. Ei bine e logica e corecta si mai ales are si un sens.

  • Mao corect imi sunt colegi de joc. Asta nu inseamna ca nu am dreptate. Dar si tu ai dreptate. Daca primeam avertismentul pt chestia cu Buridan ar fi fost mai corect.
    BUn inca nimeni nu mi-a raspuns la ce am intrebat. Am pus o intrebare simpla. Ar fi o situatie de exceptie. Flota pleaca dupa relocare spre o tinta prin desfasurare nephalanxabila iar tinta dispare prin distrugerea ei. Intrebarea mea a fost simpla: A fost cineva in situatia asta? Stie precis ca flota nu este vizibila? A testat cineva?
    Majoritatea celor ce au raspuns, (daca au raspuns la subiect) au raspuns ca in regulament scrie undeva ca nu se vede. SI in general au adaugat "aprecieri" la adresa mea. Nu li se pare ca eu as fi pus o intrebare logica. Ei bine e logica e corecta si mai ales are si un sens.


    Ba esti cu capul? Stiu ca esti tare de cap si troll FTW dar 16 persoane iti zic aceasi chestie si nu vrei sa intelegi... vrei sa-ti desenam in paint?


    Flotele pleaca cu misiunea desfasurare retrasa... sa imi zici si mie cand o sa spargi o luna si o sa vezi cand se intoarce o flota pe desfasurare retrasa.


    Si da... cat am jucat pe Quantum au fost si situatii d-astea la persoanele cu flote de top.Phalanxul si desfasurarea retrasa nu sunt prieteni.


    - Avertisment, Trolling.
    Mao

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Dupa ceva ore bune in care nu am avut acces la acest subiect. (nu esti autorizat pt acces la acest subiect) acum vad ca pot raspunde. O sa va explic pe larg de ce am intrebat.
    Acum vreo 6 luni un amic ma roaga sa ii tin pt o luna un cont de miner pe org. Am acceptat pt ca nu insemna mult timp. La ceva vreme unul din cei de la care tot primeam spionari zilnice a relocat in sistemul in care aveam mai multe planete grupate. (asa a gandit amicul meu sa grupeze planetele) Cum aveam ceva rips la dispozitie am zis ca daca ii dau luna jos ala nu o sa mai aiba portal sa vina cu flota dupa alea 24 de ore. Am pandit pana nu a avut activitate si am lansat 12 valuri a cate 3 rips cu misiune MD spre luna lui. Am zis ca daca intra repede retrag iar daca intra tarziu si socotesc ca nu are timp sa isi aduca aparare de pe alta planeta(luna) las atacurile. A intrat relativ tarziu si cum avea planete la 3 g distanta am lasat MD. Nu mai tin minte in al catelea val i-am spart luna. Nici nu conteaza. Am zis atunci macar sa vad ce flota trimisese sa isi apere luna.
    Ei bine intreaga lui flota era in zbor spre planeta din sistem cu mine. Cum avea o flota imensa am zis ca e mai bine sa bag v mode ca sa protejez contul amicului. Dupa ce am bagat v mode mi-am dat seama ca m-am grabit pt ca nu retinusem de unde venea flota aia. Venea oare de pe o alta luna (am tinut minte ca era luna) sau era luna care se relocase?
    Asa poate vedeti si scopul acestei intrebari.
    Oricum mi se pare stupid sa faceti aprecieri la adresa mea si a priceperii mele in joc numai pt faptul ca va sunt antipatic sau pt ca nu puteti intelege sensul unei intrebari.
    Si cu asta basta ca deja m-am plictisit.