Show time - Discutii Versiune noua

  • salutare si La multi ani tuturor!! ceea ce vreau sa spun aici, este mai mult o parere personală ... referitor la blocarea la valoarea de 20 de milioane la piata ce s-a stabilit de curand, poate fi utila pentru universurile noi, dar pentru cele mai vechi, este prea mică pentru tranzactii, dar daca asa s-a stabilit, trebuie sa ne conformam..nu??

  • Buna seara

    Am văzut că la tipul General a devenit zero consum de gaz!

    Este real sau mi se pare?

    In acest caz, cred că 70%

    Din jucători vor baga vmode pe termen nelimitat!

  • Înainte era reducere 25% la consum, acum scrie că 0, eu am dedus că e fara consum, mai ales că am văzut că la probe nu exista consum, ceea ce mi se pare deplasat!

  • Din alte comunitati culese (*.US):


    Probele consuma 1 deut indiferent de numar, distanta, viteza, clasa selectata, capacitate de transport.


    Deocamdata. Se va remedia.

  • Probele consuma 1 deut indiferent de numar, distanta, viteza, clasa selectata, capacitate de transport.

    Doar daca universul respectiv are ceva -% in consumul navelor.Pe U1 fiind "1" la consum deut daca nu ai general selectat probele consuma normal.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Noua versiune ce se implementeaza pe 27 ianuarie e valabila pe toate serverele? Adica fara comerciant peste tot?

    Cunoaşte-ţi inamicul şi cunoaşte-te pe tine însuţi; dintr-o sută de bătălii, nu te vei expune nici unei primejdii.

  • Noua versiune ce se implementeaza pe 27 ianuarie e valabila pe toate serverele?

    Da.

    Adica fara comerciant peste tot?

    Comerciantul nu este dezactivat pe univ vechi.Totul ca si pana acum doar ca GF incearca sa faca din poz 1-3 ca si la deuterium in poz 13-15.Teoretic o sa fie un update relativ nefolositor pentru simplul fapt ca poz 1-3/mina cristal (relativ nerentabila cost/productie) / colonii campuri mici fiind necesara folosirea de MI (colonizare poz 7-9/relocare poz 1-3) / incercare de implementare si rectificare pentru univ unde comerciantul e dezactivat.


    Exista un grup de fantome care doresc implementata productia cristalului pe baza de temperatura.Daca se face implementarea pe baza de temperatura se scade productia in univ vechi (unde majoritatea jucatorilor au coloniile relativ reci pentru deuterium) dar nu cred sa fie asa grav tinand cont ca exista comerciantul (desi pe de alta parte mina de cristal devine complet nefolositoare si nerentabila pentru conturile vechi).


    Sper sa se faca implementarea undeva pe la 50% poz 1 - 35% poz 3 fara sa fie necesara treaba cu temperatura.Desi chiar si cu 50% tot nu se rezolva treaba deficitului de cristal pentru ca 50% din 1 tot nu e cine stie ce.Trebuie marita si productia in sine pe pozitiile respective.


    I have spoken...

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Atata ma interesa sa ramana conerciantu pe Betel, ca fara el orice incearca ei sa faca nu vor suplimenta lipsa de cristal si vroiam sa stiu daca imi fac stoc de cristal sau nu, sa opresc astro 22 ca fara comerciant sa fi adunat de astro 23 era foarte dificil si in acelasi timp o prostie ca ramaneam cu miliarde de metal inutil. Mai ales pe universele moarte din .ro unde piata e cam inutila ca nu mai sunt jucatori. Asa cu comerciantu activ macar pot continua astro :)

    Cunoaşte-ţi inamicul şi cunoaşte-te pe tine însuţi; dintr-o sută de bătălii, nu te vei expune nici unei primejdii.

  • Coloniile la sloturile 1-3 au campuri putine insa totusi am putea sa fentam chestia asta cu niste relocari..

    Bineinteles, alti bani, alta distractie ... :P

  • Ratele de la piata sunt o gluma. Nu poti sa vinzi metal pe nimic la ratiile maxime admise de sistem. Nici macar 2la1 nu poti sa dai.


    Licitatia poate ar fi bine sa fie anonima. In stadiul in care este acuma daca cei mici supraliciteaza pe cei mari, devin ferme.

  • Coloniile la sloturile 1-3 au campuri putine insa totusi am putea sa fentam chestia asta cu niste relocari..

    Bineinteles, alti bani, alta distractie ... :P

    Salut axE,

    Din pacate nu ai fenta nimic. Daca iei in considerare relocarea atunci trebuie puse in balanta ambele optiuni:

    1. Mergi pe pozitia 15 si obtii + 50-80% mai mult deuterium vs slot 7-9

    2. Mergi pe pozitia 1 si obtii +30% mai mult cristal DAR - 50-80% deuterium vs slot 7-9

    Dar daca compari strict pozitia 1 cu pozitia 15, pozitia 1 este in total dezavantaj....

  • Salut axE,

    Din pacate nu ai fenta nimic. Daca iei in considerare relocarea atunci trebuie puse in balanta ambele optiuni:

    1. Mergi pe pozitia 15 si obtii + 50-80% mai mult deuterium vs slot 7-9

    2. Mergi pe pozitia 1 si obtii +30% mai mult cristal DAR - 50-80% deuterium vs slot 7-9

    Dar daca compari strict pozitia 1 cu pozitia 15, pozitia 1 este in total dezavantaj....

    Pai si ai alta idee cum s-ar putea "stoarce" mai mult cristal, data fiind situatia? ?(

  • intrebare...(nu stiu daca a mai fost pusa pana acum):

    Daca am flota pusa la piata sa o vand pe o luna si vine unu' si-mi sparge luna,ce se intampla cu flota pusa la piata pe luna respectiva?

  • Se intoarce pe colonie.Dar iti sugerez sa lasi smecheriile cu piata si aia 20 de ripi cu care speri tu seara sa iti faci aparare la MD. =)))

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?