Sugestii pentru cresterea numarului de jucatori

  • Deschid acest thread pentru a propune idei care ar avea potentialul sa cresca numarul de jucatori,nu doar pe RO ci pe Ogame in general.Am deschis unul similar pe origin si a avut parte de putin feedback,o sa pun si link-ul.
    Pana acum sunt doua idei care cred ca ar putea sa functioneze:
    Prima ar fi ca atunci cand incepi pe un univers mai vechi sa nu o faci de la zero ci sa primesti 5% din punctele celui de pe locul 1,pe care sa le poti investi in cladiri,cercetari si aparare,fara flota;in acelasi timp sa primesti protectie pana atingi un anumit numar de puncte,sa le dublezi pe cele initiale de exemplu.Stiu ca aceasta idee a fost propusa de mai multe ori in trecut insa fara rezultat deocamdata.
    A doua am propus-o eu si se refera la anularea stergerii conturilor inactive in universurile cu putini jucatori sau macar prelungirea timpului dupa care se intampla acest lucru.


    As vrea sa fie evitate propunerile care implica materia,Gameforge trebuie sa isi scoata banii de undeva si stim toti ca e foarte putin probabil sa fie facute schimbari care sa reduca avantajele celor care o folosesc

    discutia de pe origin

  • Ideea este buna dar ce primesti din alea 5% trebuie sa fie restrictionate la ceva ce nu se poate face bijnita.Apararea poate sa fie vanduta si facuta bijnita cu resursele obtinute.Cercetari si cladiri... e ok.


    Desi 5% imi pare cam putin, as merge pe un 10%.Poate parea mult 10% dar cu cat universul este mai batran cu atat mai bine (eventual se poate oscil;a intre 5-10% in functie de vechimea universului).

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Exista 2 problme majore in Ogame. Pe (foarte) scurt:


    1. Promovarea jocului.
    Jocuri #geniale, care si azi ar fi surclasate de multe din jocurile anilor '80, au o vizibilitate mult mult peste ogame. Ogame nu exista de ani pe piata advertising-ului. Si nici in social(ist) media.
    Nici macar un nenorocit de "Log with Facebook/Google+/VK" nu exista, nu mai zic de altele. Sunt jucatori de "barbut", anonimi, care au zeci de mii de urmaritori pe FB/Twitter si o audienta de mii pe twitch. Ogame n-are nici 1000 pe twitter. Q.e.d.
    N-ai cum sa fi cunoscut daca nu te autopromovezi.
    2. Mecanica jocului.
    Ogame are o serie de dezechilibre evidente care descurajeaza jocul pe termen lung.
    Pe langa problema comerciantului, care nu este nici pe departe echilibrat si afecteaza decisiv economia, deci evolutia si rezistenta in timp a unui univers, Ogame a mai introdus o eroare masiva:
    - fleetsave-ul cu colonizare.
    Asa cum stim, presupunand ca un jucator actioneaza corect, singurul mod de a-l dovedi este distrugerea lunii. Distrugerea lunii nu este un act garantat, ci un act dependent de un generator de numere aleatoare.
    In momentul in care succesul unui jucator intr-un joc nu depinde de priceperea/nepricperea acestuia ci de un generator de numere aleatoare, jocul isi pierde sensul. Macar sa nu ne miram cand vedem un limbaj de "jucatori de pacanele" pe forum. Pentru ca o astfel de masura spre acestia tinteste.
    Mai putem invoca lipsa tintei finale din joc. Oricat de priceput ai fi, faptul ca surclasezi concurenta nu-ti aduce nici un castig. Nu exista un punct final si un afis pe care sa scrie ca ai castigat. Nu exista macar un: "dupa lupte seculare de aproape T ani, jucatorul X a castigat pe serverul Y. Felicitari campionului".
    Jocul fara capat, de uzura, elimina jucatorii.


    Sunt doar 2 seturi de probleme din "n". Pe unii s-ar putea sa nu-i deranjeze acestea ci cu totul altceva. Ceea ce nu le face mai putin flagrante.


    Vrem jucatori? Sa oferim un produs care recompenseaza, inainte de toate, priceperea jucatorului, care recompenseaza, fie si simbolic, un invingator, si sa-l promovam.


    PS: atat fuziunile, cat si deschiderea de servere noi in nestire dilueaza baza de jucatori. Lucrurile astea ar fi trebuit facute cu mai multa atentie.
    PS2: Ce-i de facut? Sa visam, precum in pamfletul lui Lenin. Pentru ca nu noi avem parghiile schimbarii in materie de ogame. :)

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • bine spus motan, continuand sugestia ta - poftim un indemn: desemnarea unui punctaj final pentru ALIANTE si nu jucatori, care odata atins sa acorde acelor conturi (adresa de email aferenta contului) un beneficiu cu aplicabilitate in orice joc al gameforge, nu neaparat cupoane dar ceva de genul unui Cod Bonus, care la activare sa poti alege din niste pachete de beneficii in functie de jocul in care l-ai activat.


    Astfel s-ar pune un mai mare accent pe ce face alianta ori echipa ca intreg, decat ce face individul. Ar naste o dinamica si interactiuni mai bune intre jucatori. Exista desigur probleme de genul, daca ies primii 10 din top puncte din aliantele lor si intra intr-o alianta doar a celor top10...jocul se incheie si ei castiga - ori alianta lor mai concret, motiv pt care se pot impune interdictii de la instituirea serverului, genul: odata acceptat intr-o alianta, o vei putea parasi DAR nu vei mai putea intra in alta, pe respectivul server.

  • Exista desigur probleme de genul, daca ies primii 10 din top puncte din aliantele lor si intra intr-o alianta doar a celor top10...jocul se incheie si ei castiga - ori alianta lor mai concret, motiv pt care se pot impune interdictii de la instituirea serverului, genul: odata acceptat intr-o alianta, o vei putea parasi DAR nu vei mai putea intra in alta, pe respectivul server.


    Tu incalci drepturile jucatorului ! Am mai vazut si ideei cu nave, sau cercetari sau scaderi de consum cauzate de vreo cercetare noua. Bai ! Nu mai incercati sa transformati mamaliga in salata ca nu se poate si punct. Daca nu-s capabili sa-si promoveze produsul, voi credeti ca se apuca de refacut "cod" cand nu reusesc sa-l aduca pe asta actual la o faza finala.


    Ca sa fie clar.
    1. Jocul in forma actuala nu se schimba ca vrem noi, defapt nici nu se prea schimba.
    2. Regulamentul jocului poate limita, dar nu ingradii libertatea celui care joaca ( pai cum sa nu pot intra in alta alianta, ai inebunit ? )


    Motanu a punctat foarte bine !

    Quote




    Quote

    Inregistrat pe forum din: Monday, July 23rd 2007, 1:01am
    "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca mintea !"

  • de fapt gameforge poate ingradi oricat de mult doreste si ORICE doreste. Acele drepturi de care amintesti nu exista, ci sunt piloni de reglementare a jocului pusi la punct cu mai bine de un deceniu in urma. Orice se poate schimba, si daca doreste sa supravietuiasca - orice CHIAR se schimba.


    P.S. Daca zici ca exista atat de mult de propuneri si ca sunt elaborate degeaba, nu inteleg rostul acestui thread? Vrem sa mai agitam putin stupul de albine adormite ori ce? :lol:

  • P.S. Daca zici ca exista atat de mult de propuneri si ca sunt elaborate degeaba, nu inteleg rostul acestui thread? Vrem sa mai agitam putin stupul de albine adormite ori ce?


    In esenta chiar si din postul motanului reiese ca da ! Unii mai viseaza altii s-au saturat chiar si sa viseze.
    Iar la chestia cu schimbatul, pot fi de acord cu tine intr-un sens, totul progreseaza si se schimba si nu doar in ogame, la modul general, dar oare se schimba ceva spre binele nostru celor de rand sau in folosul cuiva ?


    Raman totusi la concluzia ca si ogame este un business, unde nu conteaza ce vrem noi si chiar daca jocul progreseaza, se schimba, nu intr-o directie favorabila noua, astfel ca oricat de mult ar scadea numarul de jucatori, lor nu le pasa, gasesc intodeauna altceva care sa usureze jocul unora smulgand niste bistari :).
    Cred ca si tu ai proceda la fel in cazul de fata, e mai usor sa renunti la o masa de oameni neprofitabila economic si sa incerci sa mulgi mai mult de pe aia care contribuie activ. In cel mai rau caz, nu poti mulge mai mult, dar ramai cu aceeasi clienti.

    Quote




    Quote

    Inregistrat pe forum din: Monday, July 23rd 2007, 1:01am
    "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca mintea !"

  • mai e alt factor pt nr scazut de jucatori, ogame si jocurile acestea de tip text-based browser game sunt obsolete (deosebit de invechite) pt. gusturile jucatorilor de orice natie. Gameforge a avut un joc infinit mai placut decat ogame numit warpfire - joc care a fost scoz din uz de catre acestia cu multi ani in urma. Sunt surprins ca nu s-a desfiintat ogame cu ani in urma, sunt surprins ca inca mai exista, avand in vedere ca ogame investeste in prezent in jocuri mai adaptate placerilor playerilor anului 2015.


    Unicul motiv al existentei ogame in prezent, din perspectiva Gameforge, nu este vreun profit practic inexistent ci prezenta unei MASE de jucatori.
    Pastrand ogame in viata, Gameforge are o piata de jucatori deja existenta prin intermediul celorlalte jocuri ale sale, nu are nevoie de mare efort de marketing pt. a-si cladi o noua populatie de jucatori atunci cand lanseaza un joc nou.

  • nu va mai obositi.... nu mai vine nimeni ca nou jucator pe ogame poate 1% si acestia se lasa dupa o zii sau 2 . am ramas doar cei care joaca acest joc de la inceputurile lui .oricum este un joc stresant ptr.noii veniti....aici tre sa fii pensionar,cum rata de mortalitate in romania este mai mare la pensionari decat in UE se subtiaza si numarul acestor jucatori elevii ca si studentii au alte preocupari PS. MAO am skimbat tastatura......litera K face parte din alfabetul limbii romane.......asa ca ai dat warn degeaba ptr.masacrarea limbii romane intr-un post anterior.....poate si din cauza warnurilor pe forum nu mai joaca lumea...... forumul este ptr.a-ti descarca nervii ...... bine inteles in limitele bunului simt...........BAFTA...la ...lumea care mai joaca

  • Doamne...


    Ogame nu mai are cum evoula :crazy:


    si-a atins apogeul


    Iar Ogame il distrugem noi ,prin ce mod ?Pentru ca jucam!


    Multi jucatori se lasa dupa ce sunt sparti,mai ales cei noi,iar altii nu mai isi fac cont pe un unvers deja batran


    Iar cat despre fuziuni


    Degeaba si ele ,nu o sa aduc jucatori noi


    O sa omoare si mai tare cele doua servere care s-au contopit :raspa:


    Degeaba va plangeti :))