Discutii privind cazul contului sters din universul Jupiter

  • Vad ca..chiar nu vrei sa intelegi.
    Bun....atunci ..de ce inainte de ban aveam mesaje in inbox si dupa debanare..inboxul meu a fost sters,GOL?
    Tot eu mi-am sters inboxul?Tot eu mi-am sters si inboxul..folosind "ajutoare externe" ?
    Eu fac afirmatii..AVAND PROBE.Daca nu cunosti situatia..nu te baga.
    ps:eu vb de forum,nu de joc.

    crow23tek ne spune:

    Quote

    miner nu inseamna ca joci , miner inseamna ca esti un om fara viata si fara ocupatie dependent de niste clickuri , nu e nicio satisfactie sa intri de 2 ori pe zi pe joc si sa dai 2 clickuri mai bine bei o bere te uiti la ceva interesant...


    Quote

    27.02.2015 23:18:20 Valent Draqshorul 14.07.2042 23:18:20 Incalcare T&C

  • ma refeream la contul de pe forum nu din joc.


    povestea e in felul urmator si nu are prea mare legatura cu subiectul dar totusi spun ca sa fie clar, poate il lamureste pe cel care a intrebat.



    la un moment dat am zis ca am terminat-o cu forumul asa ca am pus parola de genul iewuigiwgwerg. dupa o perioada am zis totusi sa ma intorc iar spre surprinderea mea uitasem sa dau log out asa ca am ramas conectat. adresa de mail setata contului era una veche de prin 2007 cand am creat contul asa ca practic ramasesem conectat dar nu stiam parola si nu aveam cum sa o iau inapoi asa ca am dat PM unui moderator si a schimbat intr-un nume ales de mine. asta fara tichet, ci doar prin PM pe forum de pe contul acesta care avea parola de genul iewuigiwgwerg, la acel moment.





  • Unii dintre jucatori au folosit si folosesc diferite programe si metode pentru a-si mentine pozitia in clasament si cu aceasta ocazie si-au divulgat si parolele la conturi. Multa sanatate si fericire le doresc !
    In cazul de fata doar persoanele implicate cunosc ce s-a intamplat si acest subiect nu trebuia dezbatut pe forum, atat timp cat exista sectiunea TICHET in joc si personal care se ocupa cu asa ceva. Parerile noastre sunt irelevante aici. Pot sa spun ca mem0 i-a sters contul lui Ahiles, conteaza oare ce spun eu ?!!! NU !!! Oricum, exemplul cu mem0 e fictiv, nu e o ,,sifonare" sau acuza !!!
    De ce nu au patit asa ceva alti jucatori care au jucat doar ei pe conturi si au avut un joc ,,curat'' ?! :thumbup:

    CUM ITI ASTERNI ASA DORMI

    VA CAM MERITATI SOARTA

    Foarte adevarat Booom, felicitari maestre !

    O linguriţă de isteţime face uneori cât un car de putere.

    Liviu Rebreanu

  • De ce nu au patit asa ceva alti jucatori care au jucat doar ei pe conturi si au avut un joc ,,curat'' ?!


    Aici bine spus dar nu-ti sustin parerea chiar de stiu ca se practica si alte stiluri, fara a avea dovezi nu fac afirmatii, doar din spuse ... :evilyou: , ...
    exemplu: team viewer ... sau " da-mi passu sa postez de la tine ca sunt banat",
    in timp si eu am avut astfel de cereri.
    ca si jucator care are un renume nu ar trebui sa apeleze la astfel de practici.
    este conul tau de joc/forum asa sa ramana un utilizator pe 1 cont joc/forum si atat ...
    NU 3 jucatori si 3 conturi joc/forum care sunt defapt la comun.
    Aviz amatorilor, incepe curatenia de primavara

    Bravo DejaVu te stiu de jucator vechi si la fel ca si mine pariez ca nu ai accepta asa ceva
    in mare parte si deloc nu tin cu nimeni acum pe forum, nici cu jucatorii da nici cu echipa jocului,
    si eu vreau realitatea din calitate de jucator, au fost sparte/sterse 3-5-9 conturi, poate mane este al meu al tau sau al tau n00b, pe cine vom da vina ?
    Pe Vali ? Pe draqusoru ? pe tine vyxx ? Sau mai repede pe Alkolic ? ...
    raspusul este ca veti da vina pe cel cu care impartiti un cont in diverse feluri pentru a pacali sistemul ... ( sistemul pe care voi il creeati , raspunde asa cum s-a intamplat )
    si se vor sfarsi aceste incidente probabil curand.
    ....
    iar stergerea mesajelor din inbox ... :cool: nu am explicatie, eu am mesaje de un an adunate si inca sunt acolo, exclus stergerea din sistem-automat
    aici nu ma pronunt... dar de esti banat poti cere recuperarea parolei de pe pagina de logare( lapsus in exprimarea anterioara, si nu cred ca m-am exprimat prea bine)

    Vă mulțumesc celor care m-ați abandonat atunci când mi-a fost mai greu pentru că mi-ați arătat
    ce înseamnă devotamentul și curajul de a merge mai departe.
    Și vă iert pentru că a fi puternic nu i se potrivește oricui.


    Vă mulțumesc celor care încă mă bârfiți pentru că vă ocup timpul.
    Și vă iert pentru că locul vostru e acolo, în spatele meu.

  • in mare parte si deloc nu tin cu nimeni acum pe forum, nici cu jucatorii da nici cu echipa jocului,
    si eu vreau realitatea din calitate de jucator, au fost sparte/sterse 3-5-9 conturi, poate mane este al meu al tau sau al tau n00b, pe cine vom da vina ?


    pai....nu perea conteaza pt mine sau pt altii cum s-a facut stergerea. Ca sa folosit un keylogger, ca a facut rost de parola, ca a stiut parola de 10 ani....important e ca puteti verifica de unde s-a logat atacatorul si puteti lua masuri....


    intrebi pe cine vom da vina???....probabil pe noi ca nu am pus conturile pe stergere de la primul abuz asa "in semn de protest"...de fapt cred ca asta nu vrea gameforge...sa nu ramana fara oameni...dar se pare ca nu totdeauna in viata ai ce-ti doresti.


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !

  • pai....nu perea conteaza pt mine sau pt altii cum s-a facut stergerea. Ca sa folosit un keylogger, ca a facut rost de parola, ca a stiut parola de 10 ani....important e ca puteti verifica de unde s-a logat atacatorul si puteti lua masuri....


    intrebi pe cine vom da vina???....probabil pe noi ca nu am pus conturile pe stergere de la primul abuz asa "in semn de protest"...de fapt cred ca asta nu vrea gameforge...sa nu ramana fara oameni...dar se pare ca nu totdeauna in viata ai ce-ti doresti.


    Cand unii au facut smenarii si au folosit TV-ul sau erau mai multe persoane pe un cont tot acele persoane au sperat sa nu functioneze "sistemul" sa nu fie sanctionati...acum cand altii au facut smenarii asupra lor ... ghici ce? acum trebuie sa functioneze sistemul.Nu e chiar asa...



    Vorba lu' booom.Aia care au jucat cinstit nu apar pe forum si nu sunt nici incidente la conturi.Au inceput lupii sa strige ca vin oile.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • pai....nu perea conteaza pt mine sau pt altii cum s-a facut stergerea. Ca sa folosit un keylogger, ca a facut rost de parola, ca a stiut parola de 10 ani....important e ca puteti verifica de unde s-a logat atacatorul si puteti lua masuri....


    intrebi pe cine vom da vina???....probabil pe noi ca nu am pus conturile pe stergere de la primul abuz asa "in semn de protest"...de fapt cred ca asta nu vrea gameforge...sa nu ramana fara oameni...dar se pare ca nu totdeauna in viata ai ce-ti doresti.



    Crezi ca pe cei de la gameforge ii intereseaza faptul ca vroi vreti sa va stergeti conturile?
    Si chiar daca se cunoaste persoana care a facut acest lucru
    nu se poate lua mai nici o masura daca el nu mai joaca pe ogame
    Aici este vina voastra,cam in fiecare noapte un membru F-D statea
    toata noaptea si facea activitate pe celelalte conturi.
    Deci cum nici in cazul vostru nu sa luat nici o masura
    asa nici in acest caz nu o sa se ia nici o masura


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Stafful are trepte de decizie, sa asteptam cu totii .


    am vazut pe pielea mea ca se poate ... a fost nevoie sa am putina rabdare ca sa se rezolve o greseala facuta de vali ... o greseala care as vrea sa fie sanctionata pt ca lucreaza de atata timp dupa "regulament" si nu il cunoaste ...


    probabil in cazul conturiilor sterse se va ajunge la o solutionare mai devreme sau mai tarziu ...


    [color=#ff0000][size=12] Gloria este trecătoare. Obscuritatea dăinuieşte la nesfârşit.

  • Intr-adevar, este neloial sa folosesti tv. Insa vad ca unii generalizeaza mai mult decat este cazul. Topicul este despre conturil sterse. Am incredere ca daca toata alianta folosea sistemul acesta, am fi avut mai multe conturi sterse. Asta presupunand ca voi, care ati postat mai sus, stiti ceva ce eu nu stiu. Avem vreo certitudine ca persoana care a sters planetele s-a logat pe acele conturi stiind in avans parolele de cand sharuiau? Daca stiti cum s-a facut, mai degraba povestim asta decat sa expunem preaupuneri venite din supararea ca alianta x sau y domina...


    Altminteri, daca tot postam chestii, haideti s-o facem in mod constructiv; nu e cazul sa transformam totul intr-un toll fest.



    Asadar: cine are o parere pertinenta si argumentabila despre CUM sau de catre CINE au fost vandalizate conturile, este invitat sa spuna. Altminteri, pastrati supararile generice pe alianta fd pt subsolurile hiturilor in care va spargem flotele.

  • Tommy
    Asta doream sa stiu, deci au acces si se poate. Un mic detaliu aici, daca un moderator/smod poate reseta parola fara ca respectivul sa primeasca email, de ce s-a intamplat ca Alkolic sa primeasca email? Sa fi fost altcineva decat un modertor?


    Din cate stiu poti cere resetarea parolei altui cont foarte usor, daca eu incerc sa ma loghez cu numele koko (exemplu fictiv) si dau click acolo cum ca mi-am uitat parola. Email-ul de resetare o sa mearga in schimb la koko iar eu nu o sa primesc niciodata acel email, iar koko o sa fie mirat ca cineva incearca sa-i schimbe parola.


    Cand esti banat, am fost de atatea ori, poti accesa forumul. Trebui sa dai delete la cookies, altfel inca esti logat si iti scrie ca ai contul banat. Nu trebuie neaparat sa dai delete la cookies, poti frumos sa folosesti alt browser sau telefonul. Poti pe urma sa incerci sa te loghezi pe contul banat si sa dai click pe reset de parola in caz ca ai uitat-o, toate astea cand contul e banat. Treaba e ca dupa ce esti logat nu poti face nimic.


    Cineva a spus ca unele scripturi sau programe memoreaza parolele si actioneaza ca un keylogger. Este si asta o mica posibilitate, cine stie, nu am testat.


    Sa nu uitam ca la software-ul forumului nu s-a facut update. Toate forumurile au gauri de securitate, de asta e important ca mereu sa se faca update cat mai repede cand se gaseste una. Exista sql/php injection pentru orice tip de forum lasat in voia sortii.
    Forumul acesta nu foloseste metode de securitate (criptare). Nu folositi aceeasi parola pe forum cat si in joc sau pe alte forumuri, jocuri, email etc.
    Cred ca este evident ca nu rebuie sa dam click pe toate balariile de link-uri care ni se dau, daca nu recunoastem site-ul.

  • parca a intrat DNA-ul in voi
    cum ati patit voi ceva sau sunteti amenintati cum sariti cu gura inainte si spuneti tot
    cata penalitate :modo:
    hai sa traiti si nu uitati ca e doar un joc rofl:modo:

  • parca a intrat DNA-ul in voi
    cum ati patit voi ceva sau sunteti amenintati cum sariti cu gura inainte si spuneti tot
    cata penalitate


    cata lipsa de inspiratie in alegerea cuvintelor.. si-i zic lipsa de inspiratie pentru ca orice alternativa pertinenta s-ar traduce ca insulta.


    !Reminder - topicul discutiei sunt conturile vandalizate de cineva anume, nu stim cine. Dar vrem sa aflam. Va provoc sa raspundeti - cine credeti voi ca a facut asta? Nu poate nimeni, inca, sa afirme cu titlu de certitudine, asa ca va intreb: cine CREDETI?

  • Corectie Vyxx, scopul topicului nu este identificarea celui care a vandalizat contul / conturile. Scopul acestui topi este sa dea posibiltatea celor ingrijorati/ nemultumiti/ nedumeriti sa-si exprime parerile iar pentru cei care doar cotesc si nu au tangenta cu situatia in cauza sa reprezinte un avertisment legat de securitatea conturilor .


    Interesul meu in acest topic este stangerea acestor opinii intr-un singur loc pentru o mai buna apreciere a situatiei.

  • Interesul meu in acest topic este stangerea acestor opinii intr-un singur loc pentru o mai buna apreciere a situatiei.

    O mai buna apreciere? Cu alte cuvinte, doriti sa se... masoare nemultumirea publica? Sa vedem cat de adanca e "groapa"? Am o intrebare, a mea: cum se va reflecta masuratoarea asta in luarea unei decizii (in speranta ca se va lua vreuna)? Altfel spus - in ce masura conteaza parerea mai mult sau mai putin pertinenta a unor persoane ca... booom, sa zicem (sau altora care nu joaca pe universul jupiter, care poate nici nu cunosc personajele), in reactia oficialilor vis-a-vis de vandalizarea acelor conturi?\



    Edit: Future, spune-ne te rog, cine a facut ce ai povestit acolo cu contul lui dima? Continui sa adresezi idei la modul general. FD zice, FD face... sau ai impresia ca am stat cu totii, pe rand, de vorba cu dima, apoi am impartit frateste banii lui? Nu! magaria aia s-a facut de catre o persoana anume. Spune-i pe nume, te rog.

  • Interesul meu in acest topic este stangerea acestor opinii intr-un singur loc pentru o mai buna apreciere a situatiei.


    Eu mi-am luat precautii speciale:
    1. schimbare de parola la cont
    2. schimbare adresa de mail
    3. schimbare parola pe forum
    4. pentru ca tommy a depistat keylogger la primul hack, am facut si o scanare completa a intregului OS
    5. schimbari periodice de parola la cont
    6. atentie la contul GameForge - care va permite sa va logati la joc FARA sa va ceara username si parola!!!!! securizati bine acest cont


    Voi ramane usor paranoic si voi schimba parola ingame la saptamana pana cand se mai linisteste


  • ^foarte bine spus katz.




    poate pe viitor un jucator bun de ogame, corect si cu experienta nu e luat dupa loviturile avansat sau posturile pe forum ci o sa fie ales mai bine cand vine vorba de forum. nu mai spun ca sunt multi adimi/moderatori certati cu limba romanan ceea ce mi se pare incredibil.



    de asemenea e clar ca pentru unii e mai mult decat un simplu joc ... asa ca atentie :)

  • Vin si eu cu un comment
    Cum a zis si citro ,de ce se face asa mare tam tam pt conturile sterse (unde nu se mai poate face nimic) si nu se face gura la faza cu conturile furate de la mn (unde mai pot fi sanctionati persoanele in cauza?)
    Si aici enumar urmatoarele conturi : fOSTUL cont a lui BoMbonel de pe jupiter,contul lui vYxx ,contul lui vali si contul lui das de pe hydra.
    Toate aceste conturi ar fi trebuit sa imi apartina ,dar nici unul din cei care m-au tras pe sfoara nu au avut bunul simt sa imi zica :Da frate,e contul tau de drept ti-l dau inapoi,chiar daca toate acestea a fost sparte...........

  • Hai sa facem intr-un alt fel, ca sa nu mai existe discutii. In noaptea in care s-a accesat contul lui Ahiles aceeasi persoana a incercat sa se logheze si pe contul meu de forum, nestiind dupa atatia ani de BA ca acele logo se salveaza undeva..


    asadar va arat IP-ul de unde s-a incercat logarea:


    :censored:


    iar aceasta este imaginea cu locatia ip-ului.. trageti voi concluziile acum.


    daca nu ma credeti verificati si voi ip-ul :D
    :censored:




    Gameforge Productions GmbH, respectiv Gameforge 4D GmbH, ambele cu sediul în Albert-Nestler-Straße 8, 76131 Karlsruhe, precum şi celelalte companii ale grupului Gameforge ("Gameforge"), acordă importanţă maximă protecţiei datelor dumneavoastră personale. Următoarea declaraţie oferă informaţii cu privire la colectarea datelor personale şi modul în care acestea sunt procesate şi utilizate.


    Vali


    Quote

    ,,Tommy: Imi place nuanta de roz "