Salut! Da, eu sunt, mă joc din nou

  • Salut, bine v-am regăsit.


    Într-un moment de rătăcire, am văzut o reclamă pe net, mi s-a făcut așa un dor și am decis să mai pierd ceva timp jucând Ogame. La nici cinci minute, am regretat imediat decizia și am făcut o mică pareză, pe stânga.


    Ca să înțelegeți ce s-a întâmplat, m-am înscris pe cel mai nou univers. După care, am intrat pe forum să văd ce s-a mai scris, hof-uri, cine s-a lăsat, cine mai joacă. Astfel, am avut neplăcuta surprinză să constat că niște Bulă, sau un Bulă anume, bănuiesc eu pe cineva, au/a șters aproape toată istoria glorioasă a Ogame.ro. Tot, au ras tot. Inclusiv contul meu de pe forum. Nu stiu ce și pe cine a posedat să facă așa ceva, dar o consider lipsă de respect pentru comunitate, oricât de nouă sau de veche este ea. Pentru asta, vreau să știți că protestez, dar nu sunt nici tânăr și nici liber. Frumos, însă, sunt.


    Deci, nu doar protestez, dar voi lua și măsuri. Cer să se facă import la vechile postări, care au construit, definit și instruit comunitatea de Ogame din România. Mi se pare o crimă să faci așa ceva, mai ales în contextul în care vechimea într-un joc online este definitorie ca și dezvoltare a încrederii în jocul respectiv. Să ștergi o istorie de cinci ani de zile și după aia să te miri că sunt oameni puțini pe servere. Normal că sunt, habar n-au cât de distractiv poate fi acest joc. Și singurul mod prin care puteau să vadă, nu mai e. Ce vremuri, nene, ce ani spectaculoși au fost șterși. Ce discuții, ce oameni, ce nopți pierdute! Șters. Totul e șters, a dispărut, pentru că niște Bulă au hotărât că sunt ei viitorul și alți Bulă n-au fost în stare să se opună. Aș fi putut să fiu mai incisiv, dar iar îmi dau panseluțele astea la temelie și se laudă cu câte avertismente mi-au dat.


    Aș vrea să știu ce părere aveți vizavi de dispariția anilor de glorie ai Ogame-ului românesc.

  • Aș vrea să știu ce părere aveți vizavi de dispariția anilor de glorie ai Ogame-ului românesc.

    Părerile sunt împărţite, dar evident, e loc de mai bine. Acel mai bine, nu îşi are rostul în OGame. Tradiţionalul joc alături de care ne-am pierdut ani, nopţi, a lăsat loc altora. Iar o mulţime de noi jucători, se lasă imediat. Aş zice eu de ce, dar mă rezum să menţionez că sunt atraşi mai mult de imagini, nu de "inteligenţă".



    Cât despre ceea ce s-a şters, s-a făcut un update general, după cum vezi. Eu, care îl folosesc în mod frecvent, încă încerc să mă obişnuiesc. Nu e posibil să ne convină toate măsurile luate. Însă dacă suntem oameni civilizaţi şi ne duce puţin capul, ne adaptăm măsurilor.



    OGame, fie că vrem, fie că nu, are parte de schimbări. Dacă le acceptăm, mergem înainte, dacă nu, ne oprim şi mergem la Farmerama.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Deci, nu doar protestez, dar voi lua și măsuri. Cer să se facă import la vechile postări, care au construit, definit și instruit comunitatea de Ogame din România

    Sunt de acord , daca nu asta , sa fie facut un topic in care sa ne supunem votul cu privire la revenirea vechii platforme a forum-ului , era mult mai presus fata de curenta din toate punctele de vedere.
    Cat despre totul sters .. baza de date include toata arhiva .. daca nu s-a umblat la ea , se poate readuce la loc totul

  • Nu se va face! :)
    Nu înţeleg de ce vă tot plângeţi atâta de schimbări. Folosesc probabil, cel mai mult forumul. Nu mă plâng prea mult, dar aştept să mă obişnuiesc şi totul va fi la fel. Îmbunătăţirile se văd, doar că trebuie să fii mai atent.



    Singura problemă reală, e reprezentată de numărul jucătorilor. Cât despre Arhive, ele încă sunt acolo. Oricând poţi să te plimbi pe ceea ce a fost înainte.

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg

  • Gusty, la Arhivă nu-s decât trei fire. Aia nu e ce a fost înainte. Și nu cred că ai fost atent la ce-am scris. Eu NU mă plâng de schimbări. NU de schimbări mă plâng eu. În primul rând, eu nu nici măcar nu mă plâng. În al doilea rând, am jucat Ogame câțiva ani buni, începând cu 2008. Atunci nu erau atât de multe elemente ajutătoare, ca și un copil de șapte ani să poată juca jocul ăsta și să fie în top. Atunci trebuia să apelezi la cunoștințe, la prieteni, la forum în mare parte. Acolo era toată istoria noastră, a celor care au dat formă comunității. Cum s-o ștergi? Dar cum să faci asta? Mi se pare noaptea minții. Ziceai de arhivă. În arhivă sunt hof-uri și atat. Multe dintre ele sunt cu dedicație sau conturi scoase din vacanță să fie sparte. Loviturile frumoase, discuțiile, interviurile, toate celelalte. Erau un plus de valoare prezentei comunități, care, așa cum chiar tu ai scris, acum se uită la poze. Despre asta vorbesc.

  • Toata lumea sare la concluzii, dar nimeni nu pare sa stie ceva concret pe aici.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Trecerea la noua veriune de forum a implicat dezactivareea conturilor inactive, si stergerea majoritatii arhivelor. Am salvat tot ce mi s-a permis, dezvoltatorul impunand cerinte stricte.
    Cat despre bancurile cu Bula, Itzic si Strul, nu e nici locul, nici momentul.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • În arhivă sunt hof-uri și atat

    Pentru ca atat a mai ramas.Noua versiune de forum fiind bagata pe gat la toate comunitatile... unii am auzit ca au putut salva istoria forumului apeland la o metoda de arhivare de pe vremea titanicului... stick/stick-ul in sticla/sticla in ocean (asa este in siguranta fata de nevastuicile angajate la GF).


    Peste tot ce a fost nu mai este.


    PS:Poate ramai in joc mai mult timp... sunt sigur ca sunt unele persoane care vor sa te promoveze pe forum la statistica.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • PS:Poate ramai in joc mai mult timp... sunt sigur ca sunt unele persoane care vor sa te promoveze pe forum la statistica.

    Bravo! Bun, foarte bun. Am râs ceva. Despre rămas, sunt multe aspecte pe care nu le înțeleg momentan, în joc. Deci, 50-50.