Relocari Fuziune

  • Toti jucatorii care au venit de pe serverele exod,au primit relocari ,insa ceilalti aflati deja pe universul tinta ?

    Am discutat cu Mao aceasta problema,acesta a propus-o staffului GF ,insa nu a fost acceptata

    Asa ca,nu ramane alta solutie ,decat sa fac o discutie publica ,sa vedem parerile celorlalti

    DACA un jucator ,a bagat Mi ,si-a asezat planetele astfel incat ,sa poata face fs in siguranta ,sa poate farma pe o zona larga,sa bla bla,si vine fuziunea.Apoi apar jucatori cu peste 14.000.000 puncte peste (dif no1 Nekkar si no1 Mizar) acesta.Ce face ?

    Investeste alti bani pentru relocari ,iar jucatorul de pe Nekkar /Kassiopeia le primeste moca ?

  • Mao a discutat ieri aceasta problema cu GF. A fost un refuz cvasi-total. (suntem perfect de acord ca apar probleme reale odata cu relocarile)
    Sigur, nu pot sa refuz dreptul comunitatii la dezbatere. Doar ca va avertizez ca e putin probabil sa conduca la rezultate.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Rationamentul din spatele acestui aspect este ca jucatorii care vin din univers exod se pot alege cu una, sau mai multe colonii mutate - de asta primesc relocari gratuite. Pe cand cei care sunt in univers tinta isi vor pastra pozitionarea.
    Daca numarul de puncte ar fi influentat daca se primesc relocari si/sau cate relocari se atribuie/cont, atunci era perfect normal ca si cei din univers tinta sa primeasca relocari gratuite, insa nu este cazul aici.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Eu unul am creat un cont pe Mizar, tinamd cont si de raportul de forte din acea zona, dupa fuziune, acest raport de forte in zona a fost dat peste cap.
    Din pacate, vechilor jucatori de pe Mizar li s-au redus drastic optiunile prin venirea unor jucatori foarte puternici ca punctaj si avantajarea lor prin relocari gratuite.
    In loc sa creasca interesul pentru joc acesta scade (conturile vechi de top sunt deja in vacanta, flotele sunt topite si transformate in minerale).
    Prin fuziune s-a urmarit cresterea numarului de jucatori, insa se pare ca nu prea este asa. Ogniter arata o revenire a numarului de jucatori la nivelul lunii Februarie, dar si un numar foarte mare de conturi aflate in vacanta si inactivi. Nu mai sunt 45 conturi active (cate erau inainte de fuziune) sunt 90. Si o mare prapastie intre ele.
    Si conturile de pe Mizar au fost implicate in Fuziunea serverelor, asa ca si ele trebuiau sa primeasca 3 relocari gratuite.

  • parerea mea e ca acest bonus ar trebui impartit tuturor jucatorilor, fie ca e din universul tinta sau a migrat in acesta.

    ar putea schimba raportul de forte

    "Niciodata nu te certa cu un idiot. Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta." :ban:

  • Vorbesc din perspectiva universului Jupiter.
    Pe Jupiter au fost 6 galaxii de la inceput.Noi ne-am pozitionat conturile pt 6 galaxii.Cu fuziunea asta..a fost bagata o galaxie noua.Pt cei care au venit pe Jupiter este ok,dar pt cei care se aflau pe Jupiter nu este ok.Contul meu este construit pt 6 galaxii.Deci ..sunt in dezavantaj din start.Cei care au venit pe Jupiter au fugit in G7(galaxia noua) pt ca..noi nu avem planete acolo.Putem spune ca..este "discriminare".Daca eu..cumparator de MI sunt "discriminat"..de ce sa mai cumpar MI?O sa fie persoane care ..o sa aiba 8 relocari moca(din punctul meu de vedere nu este ok).
    Trei relocari este prea mult ..asa ca ..o relocare gratuita se poate da si pt jucatorii de pe universele tinta.

    crow23tek ne spune:

    Quote

    miner nu inseamna ca joci , miner inseamna ca esti un om fara viata si fara ocupatie dependent de niste clickuri , nu e nicio satisfactie sa intri de 2 ori pe zi pe joc si sa dai 2 clickuri mai bine bei o bere te uiti la ceva interesant...


    Quote

    27.02.2015 23:18:20 Valent Draqshorul 14.07.2042 23:18:20 Incalcare T&C

  • Eu vad o lipsa de respect totala ,fata de jucatorii deja existenti pe universurile tinta inainte de fuziune.
    probabil ca gf vrea sa stoarca bani de la acestia,bazandu-se pe faptul ca e cam greu sa renunti la un cont vechi si "tre' sa ti pasu"cu avantajele de care beneficiaza cei din exod,in fine,eu nu ma plang,accept cu japca si'i dau inainte,nu am bagat bani pana acum in jocul asta,dar vazand :censored: unora dintre jucatori privilegiati de postura de oaspeti,ma vad nevoit sa dau cu banu',ce va iesi vom vedea.
    Ce ma intriga este faptul ca era vb de 5 relocari,s-au mai dat 3 la toti dar la o parte
    Daca tot s-au dat 8 relocari musafirilor,mi se parea normal sa aiba si un termen..gen 2-3-4 sapt. sa le faca pe toate ca e destul timp sa te acomodezi cu universul si cu vecinii...,nu sa stai la cutie cum fac majoritate si cand te uiti pe raportul de spy sa vezi ca ai fost spionat de un albastru

    "Să fii învins, dar nu supus – asta este victorie. Să fii victorios si să te culci pe lauri – asta este înfrangere"(Józef Piłsudski)


    Who doesn't respect and value his past, is not worth the honour of the present, and has no right to a future · (J.P.)



    ”Soluția creștină de a arăta că lumea este diabolică și urâtă, a făcut ca lumea să ajungă diabolică și urâtă” – Friedrich Nietzche

  • In primul rand faceti o greseala crezand ca fuziunea are ca scop inmultirea numarului de jucatori. Fuziunea are ca scop reducerea costurilor pt GF. Acum de ce :censored: nu fac servere cu durata limitata de timp eu nu inteleg. Probabil ca o vor face si pe asta cand oricum va fi mult prea tarziu. Asa cum de altfel e in spiritul GF :P
    Cat despre acordarea de relocari pt cei ce erau deja pe acel server ma indoiesc ca se va intampla. Ca asa ar fi corect...e adevarat. Tot asa cum corect ar fi fost ca si cei din universul tinta sa fi putut alege sa plece in alt univers tinta daca se trezeau cu venirea unor jucatori de pe un univers mai dezvoltat. Sau si mai bine sa fie desemnate drept uni tinta numai cele mai bine dezvoltate decat cele ce migreaza. Dar din nefericire cu ganditul la GF in interesul celor care joaca...e mai greu.

  • Hai sa lamurim.


    Din punctul meu de vedere, se impunea un tratament nediscriminatoriu, egal pentru toata lumea in ceea ce priveste bonusul de 3 relocari suplimentare.
    Sustin asta deoarece consider ca echilibrul strategic trebuia mentinut pentru toti jucatorii. Argumente:

    • jucatorii originari din universurile target nu au posibilitatea sa aleaga daca vor sau nu sa participe la fuziune;
    • jucatorii originari din universurile target nu pot migra catre alte universuri;
    • jucatorii originari din universurile target si-au construit conturile intr-o strategie devenita nula odata cu sosirea conturilor migratoare;
    • jucatorii migratori oricum primesc (in mod firesc) pana la 5 relocarii gratuite in functie de repozitionare.

    Astfel, principial, daca acorzi un bonus fa-o in mod echitabil, dand tuturor sansa unei repozitionari strategice.


    Argumentele mele nefiind acceptate, nu vad rostul continuarii acestor discutii. Voi lasa totusi deschis topicul, insa va rog sa va controlati limbajul.


    Multumesc pentru atentie.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS