Discutii Univers Orion

  • Era super daca avea caracteristica speciala "deuteriu in cr".Asa cum este acum... nu are nimic special in cateva luin (poate mai putin) se ajunge iar la suma de 200-300 jucatori (+inactivi).


    Bafta celor ce isi fac cont pe acest univers.

    Files

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • King Kong pe Nekkar la moment sunt persoane cam la vreo 10 care cumpara MI,unii deja au bagat sume de peste 1000 $ si vor mai baga,acuma da-ti seama ca Nekkar moare,rezulta ca nimeni si nimic nu v-a mai baga un ban pe acest univers v-a fi unul mort,vor sta doar miner care vor astepta peste 1 an sa fie fuziune.
    Mie sincer imi pare rau ca acest univers moare,cind am gasit si eu timp sa ofer mai mult jocului apare altul nou care toti cei noi vor trece pe celalalt si in final vor ramine top 100,din care 90% sunt mineri

  • Ce atatea discuții si nemulțumiri, oricum nu se mai schimbă... e ca în bancul ăla cu măgarul, moșul, si copilul. daca va deădea ce vroiați, tot nu va placea.


    Deabia astept universul, și sper la cat mai mulți playeri.

    Jucator temporar . Peste tot si nicaieri .

  • Cum vad eu treaba.
    In anul 2015 industria jocurilor , fie ca sunt pe segmentul pc , tablete , sau smarthpone este o industrie de miliarde de euro , cu o crestere masiva de la an la an. Pe langa asta segmentul jocurilor pe telefon au o cifra de afaceri de 60% , mai bine de 60% , din toata piata jocurilor . Pe langa asta , in afara de gigantii traditinoali ( EA , Blizzard , Ubisoft ) s-au remarcat un nou val de companii care exploateaza un segment relativ nou , cel al jocurilor Pay for Win . Companii care produc jocuri care sunt gratis , dar sunt in asa fel gandite incat jucatorii platesc pentru diverse facilitati mereu , si mereu , si mereu. In felul acesta , firme ca Rovio ( angry birds ) , Kabam , King ( candy crush ) , Supercell ( Clash of titans ) , si altele au depasit in timp record industria gamingului pc pc , care domina de zeci de ani acest bussines ( gamingul ).
    De ce sunt importante aceste chestii , probabil stiute de multi cei care urmaresc acest topic ?

    Aceasta atitudine/strategie de afaceri e viitorul gamingului , cel putin in urmatorea decada . Mai important insa , aici sta cheia reinfloririi fenomenului Ogame , si a diverselor comunitati.
    Hai sa fiu putin mai specific. Ogameul sau mai exact Gameforgeu ,a facut deja pasi de-a lungul timpului in directia asta , s-a tinut dupa curent , dar nu a reusit sa urce pe val . Pe langa ofiteri , au aparut injumatatiri , detroizi , boostere , relocari , comercianti , constructie instant , sloturi pe luna , sloturi pe planeta , tot tacamu. Au aparut diverse aplicatii , scripturi ( facute de useri , dar acceptate de gameforge ) , au oferit suport crescand pentru joc pe platformele de telefonie mobila . Iar peste 2-3 luni va aparea o aplicatie mobila dedicata , si o noua versiune , cea mai user friendly din toate aparute de-a lungul timpului , chat , convertire usoara la batalii , text inlocuit pe cat posibil cu imagini.
    De ce sunt relevante toate aceste statistici si observatii ?
    Pentru ca Gameforge incepe sa invete cu ce se mananca treaba , si de unde se pot face banii.
    Da , gameforge e o firma , care investeste bani in dezvoltarea de jocuri , tine servere , face publicitate. Dar ceea ce tre sa nu uitam ca in primul rand si in primul rand e un bussines , iar bussinesurile merg atata timp cat au profit.
    Idea cea mai importanta din toata chestia asta pe care vreau sa o subliniez , si nu neaparat indreptata spre cineva , spre staff sau GF efectiv , este urmatoarea:
    Cererea face oferta. E foarte bine ca au inceput sa pregateasca ogameul , si probabil pe toata platforma lor de jocuri se face acelasi lucru , insa un lucru trebuie sa il aiba foarte bine in minte :
    Succesul unui joc , este determinat de satisfacerea comunitatii din spatele lui. Indiferent ca e Call of duty , Warcraft , Candy crush , sau mai stiu eu ce , un joc este de succes numai si numai daca dezvoltatorii isi inteleg clientela si le satisfac toate capriciile . Practic isi tin jucatorii fericiti.
    Iar o firma inteligenta , care stie ce vrea lumea , apreciaza feedbackul de la playeri si il folosesc in dezvoltarea produsului lor , ei bine , are un potential nelimitat.
    Revenind pe plaiurile noastre , vad 2 tipuri de jucatori de ogame : Veteranul cu ani si multe uni in spate , si noobul incepator care a auzit de la cutare sau cutare si joaca si el sa vada cu ce se mananca . Pe veterani e greu sa ii multumesti , sunt caposi , au o tona de timp si bani investiti in joc , si multora dintre ei le e deja lehamite de joc . Multe stiluri , oameni diferiti , e ca si cum ai impaca capra cu varza si lupul . Iar incepatorii , ei bine , aici cred eu ca e painea de ros.Iar de unde e painea de ros , ar trebui macar ascultat si cel care vrea sa o roada .
    De ce ? V-ati uitat vreodata in Romania anului 2015 ? Toti copii , de cand pot sa mearga sau sa tina lingurita in mana au Tableta si sau smartphone . Si se joaca toata ziua. De ce sa nu joaca ogame ? Stim clar , ca se joaca minecraft si se doneaza lunar 20-30 euro pe servere private , metin , aceeasi poveste , samd . Daca gameforgeul ar reusi sa patrunda in psihicul acestei categorii de gameri ( 10-18 ani , toata ziua pe jocuri , tablete , smarthponeuri de mici , dispusi sa bage bani in jocuri ) categorie care a crescut cu sistemul Pay for Win si e ceva natural si de inteles , eu zic ca ogameul ar avea sanse ca in cativa ani sa reajunga la servere de 1000 de conturi active , si cel putin de n ori mai multe investitii in materie si facilitati premium ( e natural pentru ei , totul e sa ai produsul prezentat perfect ).
    Mi-a placut Afirmatia lui Urza cum ca cererea face oferta si ar trebui ca feedbackul jucatorilor sa conteze foarte mult . Type -R are mare dreptate cand subliniaza ca sunt foarte multi incepatori pe nekkar . Da asa e , pusti de toate varstele facuti curiosi de unul sau altul , care sunt atrasi de joc si mai si investesc in el , pentru ca asa e mentalitatea lor .
    In schimb nu mi-au placut comentariile in stil bacovian/arghezian , vezi doamne ca e trist , tre sa ne multumim cu ceea ce avem , samd .
    Nu tata . Nu . Gameforgeul tre sa realizeze potentialul imens care il are jocul , mai ales ca are si o asemenea mostenire , pe care daca o cuplezi cu trendurile actuale si segmentul jocurilor , ogameu poate deveni intr-o perioada relativ scurta de timp jocul admiral din portofoliu GF.
    Gameforgeul trebuie sa realizeze ca jocul este iubit imens de comunitatile de pretutindeni si va fi urmarit de acestea indiferent de circumstante ( Multi spun ca ogameu e mai rau ca drogurile sau tigara lol :)) ) , si trebuie sa mai realizeze ca , daca ofera posibilitatea jucatorilor sa contribuie semnificativ la joc si la comunitate , pot avea un profit imens de pe chestia asta. Gameforgeul ar trebui sa m-ai inteleaga pana fac tranzitia in punctul si segmentul pe care vor sa il acopere , ca conteaza foarte mult sa tina de playerii cu experienta actuali . Gameforgeul ar trebui sa inteleaga ca e de 10 ori mai bine in punctul de fata sa bagi uni special pentru ce vor playerii , indiferent cat de ridicol sau penibil suna . De ce ? Pai de vreo 3 uni , speciifcatiile sunt aproape la fel , nu aduc nimica nou si interesant in cursul jocului . Ori asta se traduce in primul rand in mai putini dispusi sa joace acelasi lucru over and over and over , daramite sa mai si bage bani si materie in joc .
    Orionul nu e rau . Are specificatii decente . Dar majoritatea se asteptau la altceva , si majoritatea sunt dezamagiti . Dezamagiti de faptul ca vor sa joace , vor sa se apuce dar nu e ceea ce doreau , dezamagiti de faptul ca nu au nici un cuvant de spus in specifiicatiile noului uni si li se da doar optiunea , joci bine , nu ,tot bine. Chestia asta e bad for bussines , si ar trebui schimbata.
    Playerii ar trebui aiba un cuvant , daca nu decisiv , barem sa incline balanta intro directie sau alta . Parerea mea .
    Scuzati greselile de ortografie :))





  • Asteptam noul univers cei care o sa doreasca o sa se bage care nu or sa mearga unde o sa le placa ^^


    ........................ Jupiter ..........................



    Per week : 433.293.336 Metal / 127.655.472 Crystal / 91.319.760 Deuterium



  • Nu stiu cum de am avut rabdare sa citesc tot ce a scris Harker sincer.Insa are mare dreptate.
    Daca am face niste tutoriale BUNE probabil vom avea mai multi jucatori.
    UNIVERSUL NOU E BUN PT INCEPATORI.Incepand de la egal la egal pot invata multe.
    Propun ca cei care nu sunt interesati in a face un cont bun din varii motive si au experienta sa facem aliante pt incepatori si sa ii invatam ogame.Nu avem nimic de pierdut.Cine vrea sa o faca imi poate da PM.Poate reusim sa facem ceva.
    Nvm.E 50% debris.

  • jucatorii de pe nekkar nu au de ce sa se planga, diferenta e de 6 luni (decembrie-mai), lucru care s-a intamplat si intre mizar si nekkar ( iunie-decembrie).



    atunci ce sa mai zica jucatorii de pe leo si kassi, servere care s-au deschis la interval de o luna.



    oricum odata cu marirea de 20% din campul de ramasite universul a devenit deja foarte interesant.

  • Cresterea CR...mmm.De ce?
    Jucatorii de pe ogame .ro nu au suficiente recy pe 30% si voi dati 50%...(este constatare nu nemultumire).
    Da...a facut uniul mai interesant.Dar tot va muri rpd universul.Si va ajunge ca Leo(sa fie condus de un miner).Si Mizar va fi condus in curand de un miner.Ca sa nu mai zic de Capella si Andro care sunt conduse de mineri de ceva vreme.In schimb daca ne uitam pe .org nu cred ca avem mineri pe primul loc.
    Pe de alta parte galaxiile si sistemele circulare sunt interesante si vor avantaja fleeterul.

  • Unii nu prea stiu ce vorbesc. Universurile cu CR din aparare sunt sortite sa piara mult mai repede iar numarul de jucator e fantastic de mic pe astfel de universuri. Exemple, Barym si Io. Spuneti ca universurile cu viteza mica sunt parasite iar cele cu 30% sunt neatragatoare.


    Adromeda: 1x ; 30% ; 431 jucatori (270 vacanta)


    Universul 1: 1x ; 30% ; 404 jucatori (274 vacanta)


    Jupiter: 4x ; 50% ; 406 jucatori (254 vacanta)
    Kassiopeia: 3x ; 60% ; 178 jucatori (105 vacanta)


    Leo: 4x ; 70% ; 347 jucatori (141 vacanta)
    Hydra: 2x ; 50% ; 174 jucatori (127 vacanta)


    Nekkar: 2x ; 30% ; 447 jucatori (95 vacanta)


    Dupa cum se vede Nekkar e atat de mort, dupa cum spuneti voi, incat este cel mai populat univers. Universurile cu 30% au destui jucatori. Dupa cum vedeti, Kassiopeia si Hydra sunt departe de a fi populate. Ganditi inainte sa spuneti ceva!

  • @ YourFather :
    Diferenta intre cel mai vechi univers din exemplul tau si cel mai nou este de doar 16 jucatori activi. Cati ani are Andromeda , si Nekkarul are 5 luni si 3 zile daca nu ma bate matematica.
    Sunt curios cum va arata peste o luna , si peste doua. Mort clar nu e inca , dar trage puternic spre asta . Exagerez ?

  • Nu stiu cum de am avut rabdare sa citesc tot ce a scris Harker sincer.Insa are mare dreptate.
    Daca am face niste tutoriale BUNE probabil vom avea mai multi jucatori.
    UNIVERSUL NOU E BUN PT INCEPATORI.Incepand de la egal la egal pot invata multe.
    Propun ca cei care nu sunt interesati in a face un cont bun din varii motive si au experienta sa facem aliante pt incepatori si sa ii invatam ogame.Nu avem nimic de pierdut.Cine vrea sa o faca imi poate da PM.Poate reusim sa facem ceva.
    Nvm.E 50% debris.

    Aici ai mare dreptate cu incepatori ! 60% din cei care intra pe ogame se lasa in primele 2-3 saptamani acum intrebarea e de ce ? ca nu inteleg jocul nu stiu de fs nu stiu de multe lucruri si asa ajung universe cu 100-150 inactivi din 450 playeri.Eu unul daca nu ma invata cineva ogame eram si eu unul dintre ei !
    Cat despre noul univers o sa intru si eu sa invat pe altii la randul meu !


    „Există o categorie specială de surzi: aceia care nu vor să audă decât ce spun ei.” — Tudor Musatescu

  • Da...a facut uniul mai interesant.Dar tot va muri rpd universul.Si va ajunge ca Leo(sa fie condus de un miner).Si Mizar va fi condus in curand de un miner.


    tinand cont ca nenea silent a intrat in vacant,va fi doar o chestiune de timp pana intra fleeteru pe locu 1(yakuza) :)))


    nea gigi,daca ar fi non ACS nu ar mai avea atata succes cei mari :))..deci ar fi interesant ca uni Orion sa fie nonACS,astfel se vor desprinde mai greu fleterii de mineri si ar fi jocul mai echilibrat

  • Voi azi dimineata : uni e 30 % cr ,va muri repede ,macar sa fi avut un 50% ar fi fost mai interesant
    Voi la amiaz : Degeaba sa schimbat cr ,tot universul va muri -_-
    pe bune ??
    Nu inteleg de ce se mai deschid topicuri in genul,avand in vedere ca toti sunt nemultumiti
    Harket de ce faci asa mare tam tam ca nekkar e mort ?
    Asta e mersul firesc al lucrurilor ;)
    Baietii daca ar fi un nonACS ala care baga materie va ia pe toti si nu il mai spargeti in veci,deveniti ferme deluxe!
    Aparare in cr -_-?
    Atunci s-ar farma doar la sateliti
    protectorule te-ai intrebat macar de ce uni e condus de mineri ?
    leo e x4 mine s x2 flota
    deci conculzia ?
    mizar e x3 eco si x1 flota
    care e situatia ?Nu vorbi doar sa te aflii in vorba !!
    Felicitari Half'op (sau cine a cerut schimbarea :) ) pt ca ai facut ceva pt comunitatea noastra inca de la inceput ;)
    Stima! ^^



  • Am si eu una sau mai multe recomandari , ca vor fii luate sau nu in considerare ramane la latitudinea celor care se ocupa ...


    Cr-ul am vazut ca e la 50% asa ca nu o sa ma iau de aspectul asta....


    Viteza economiei.... traim zi de zi pe fuga asa ca dc nu o economie 5x... 4x sunt deja 2 uni.... sa fie si la noi macar un 5x macar la economie... sa fie acesta mai cu "motz"


    Galaxii... tinand cont de numarul actual de jucatori fie ei veterani , noobi , nou veniti tot tacamul ... sa fie 6-7 galaxii maxim ca sa nu se repete istoria celorlalte unde strabati 50-100 de sisteme pana mai vezi o planeta




    Intrebare de baraj : +25 de campuri le primim si la planeta principala sau la restul inafara de aceasta ?




    P.s. Universurile cu aparare in cr si non'acs au fost primele intrate in moarte clinica

  • Nu zici rau ,fiecare are propria varianta pentru universul ideal ,pentru mine ar fi cum a spus justme 5x eco ,3x flota ,50%cr ,dar asa cum am spus ,fiecare are propria parere ,asa ca acum nu avem de facut decat sa asteptam ce va fi si de capul acestui univers ,dar ma bucur ca se deschide ,asa pot sa o iau de la inceput cu toti odata doar peste 3 saptamani cand revin la normal cu programul

  • :) salutare, forum!


    Putin imi pasa de spec-urile universului nou, totusi salut cu entuziasm initiativa lui HalfOp de-a schimba un preset pt c-asa vrea lumea :).


    Haideti, totusi, sa va spun si parerea mea despre moartea prematura a univ romanesti: eu cred ca nu tine catusi de putin de viteze, ci de jucatorii (dominanti) care activeaza acolo; povestile cum ca cei cu materie fac si dreg... sunt can-can. Materia nu face fs pt tine, nu face nici safety si nici nu-ti soune ca returul pe care ai plecat e momeala si iei ninja. Astea le inveti de la jucatori. Stiti care cred eu ca e problema la noi? Atitudinea noastra, a tuturor :)