privind unv circulare

  • Am observat ca sunt o gramada de jucatori care nu cunosc ce e un univers circular
    si nu stiu ce sa voteze,propun ca staf-ul sa ofere mai multe informatii jucatorilor despre
    aceasta trasatura noua.





    PS:Daca am postat gresit rog un moderator sa il mute la rubrica potrivita


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Am observat ca sunt o gramada de jucatori care nu cunosc ce e un univers circular.


    Pai....cine nu intelege nu are imaginatie.....e clar ca ziua....din moment ce s-a spus ca distanta dintre sistemul 499 si sistemul 1,este aceiasi ca distanta dintre oricare doua sisteme vecine....acelasi lucru si la galaxii....distante dintre g1 si g9 este aceiasi ca distanta dintre g1 si g2, mie mi se pare ca nu ai cum sa nu intelegi..."circular"...cat de simplu este de imaginat....INVERSUL LINIARULUI.....


    PS....foarte tare si pentru minerii puturosi care fac fs-uri intre galaxii....si pentru fleeterii fiorosi....care au altfel de control asupra tintelor(la urmatoarele universe deschise cu mentiunea circulare o sa fie mult mai usor la asezarea planetelor pt fleeteri....



    SPOR DRAGII TATEI!!!!


    Future.....spune-le sa mai intre si ei pe forum.....ca nu au cum sa nu inteleaga daca citesc una alta!!!!


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !


  • Am atasat aceasta imagine ca sa intelegem mai bine - am dat ca exemplu un univers cu doar 6 galaxii.


    Universul clasic: ca sa ajungi din galaxia 1 pana in galaxia 6 trebuie sa treci prin galaxia 2, 3, 4, 5 ajungand la 6.
    Universul circular: ca sa ajungi din galaxia 1 pana in galaxia 6 - conform cercului, din galaxia 1 va merge direct la 6 - adica 1 galaxie distanta


    Practic se elimina "marginile universului".


    Idem cu sistemele solare:


    Clasic - de la sistemul 1 pana la 499 este o distanta de 499 de sisteme.
    Circular: de la sistemul 1 pana la 499 este o distanta de un sistem ( flota nu mai strabate sistemul 2, 3, 4... ci merge in directia cealalta direct la 499 )

  • M-au intrebat o gramada de jucatori,in special cei care sunt la inceput
    despre universurile circulare.
    Sunt si jucatori care nu intra pe forum si nu stiu de asta.
    Un pm cu o descriere mai amanuntita
    trimisa jucatorilor ar fi foarte folositoare.
    Asa ce se intampla cand pe un unv sunt 100 de jucatori care stiu ce e un unv circular
    si restu de 500 habar nu au.
    Pentru a avea parte de o schimbare e nevoie de toata comunitatea,iar faptul ca
    majoritatea jucatorilor sunt la inceput,cei batrani find retrasi sau putini
    nu o se faca o schimbare adevarata.
    Asta am vrut eu sa sugerez,ca staf-ul sa trimita pm-uri cu o descriere mai amanuntita.
    Ca nu am cum sa explic la jumatate de unv despre aceasta noua trasatura



    Future.....spune-le sa mai intre si ei pe forum.....ca nu au cum sa nu inteleaga daca citesc una alta!!!!


    Tocmai asta e problema,am explicat la 1,2,3,4....dar nu pot chiar la toti
    si nu e de datoria mea si a staf-ului,am incercat sa ajut dar ca simplu jucator
    nu am cum sa fac aceasta treaba



    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Tocmai asta e problema,am explicat la 1,2,3,4


    corect....imi fac autocritica...eu nu am explicat la nimeni...la noi in alianta toti au inteles din serva!!!

    Asta am vrut eu sa sugerez,ca staf-ul sa trimita pm-uri cu o descriere mai amanuntita.


    da!!!...asta ar fii o idee buna...+1.....ti-as da like...dar nu ambuton..:)


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !



  • Exact,un pm trimis in joc la fiecare jucator
    in care sa fie o descriere amanuntita a acestei nou trasaturi ar fi perfecta.
    Si nu peste tot sunt aliante ca a ta,sunt multe aliante in care sunt incepatori
    care nu intra pe forum si abia acuma invata cu ce se mananca jocul,corect
    ar fi sa primeasca si ei mai multe informati.
    Asa ce o sa se intample,sunt 300 de jucatori pe ro care stiu si 2000 care nu stiu.
    nu o sa iasa nimic,e ca si cum as merge la vot si pun stampila la inamplare.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Ce sunt Universurile circulare?

    Aceasta este o noua trasatura care va permite selectarea unor noi setari in univers .
    Noua trasatura va face universul “circular” in loc de “liniar”.
    In acest fel vom putea sa avem:


    • Universuri liniare : asa cum sunt ele acum
    • Universuri circulare: Noua trasatura


    In universul circular, distanta intre galaxia G9 si galaxia G1 va fi aceeasi cu distanta dintre G1 si G2 deci o galaxie distanta.


    Distanta dintre G2 si G8 va fi doar de 3 galaxii distanta: G8> G9> G1> G2.
    Trasatura se aplica si sistemelor solare, distanta dintre sistemul 1 si 499 va fi egala cu distanta intre sistemul 1 si 2, doar un sistem distanta.
    Distanta intre sistemul 100 si 400 va fi doar 199 sisteme : S400>…. >498>499>1>2>..> 100.
    Aceasta caracteristica noua poate fi activata fie doar pentru galaxii, fie doar pentru sisteme sau pentru toate simultan.


    Detalii


    Distanta maxima intr-un univers circular va fi de 4 galaxii
    Distanta maxima intre sisteme intr-o galaxie circulara va fi de 249
    Sistemul alege automat cea mai scurta varianta de drum.
    Distanta intre doua galaxii sau sisteme consecutive ramane neschimbata


    Deocamdata intentionam sa activam aceste trasaturi numai in universurile ce se vor deschide de acum incolo (nu in toate, desigur), nu avem in plan sa activam aceste caracteristici pentru universurile existente - (dar nu se stie niciodata)

  • Ei bine acum ca exista acest topic exista 2 solutii pentru liderii de aliante:


    1) Fiecare lider de alianta poate sa faca o sectiune de informare pe pagina interna a aliantei ci link la acest topic.
    2) Poate sa se opteze pi pentru trimiterea pe circulara dar nu toti le citesc asa ca cel mai bine ca aceasta optiune sa fie insotita si de varianta 1)


    Astfel la nivel de aliante se paote face o informare rapida.
    In cazul in care liderii de aliante nu au cont pe Forum (ceea ce e un pic cam nepotrivit dar nu imposibil), tot putem sa ajutam.
    Le trimitem PM cu link-ul postarii si cu sfatul de a il da mai departe si sa il posteze la pagina interna.


    Astfel e posibil sa rezolvam noi problema daca staff-ul sunt prea ocupati (pentru ca o data cu aceste implementari si ei au de lucru si sa invete despre acest nou sistem de joc cat mai repede ) ca sa dea mesaje de sistem cu informari.

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!

  • Avem un raspuns oficial:


    Rezultatul voturilor pentru "Universul Circular"


    Jupiter o sa fie cirular



    Un pm trimis jucatorilor ar fi foarte ok.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.


  • Si chestia asta este deja aplicata ? Sau mai dureaza




    Quote

    Setarile pentru universurile deja existente vor fi schimbate conform rezultatelor voturilor. Schimbarile pentru universurile existente vor avea loc pe 14 Aprilie (flotele aflate deja in aer nu vor fi afectate si vor zbura normal pana la destinatie).


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.


  • Dupa cum ne zice HalfOp in postarea asta , se va implementa pe 14 Aprilie.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”