Stiati ca ...

  • Stiati ca:


    - incepand cu versiunea 5.3 planeta principala poate si abandonata si urmatoarea colonie ( in ordine cronologica) va deveni principala ?


    - ca prin activarea unui Surplus Câmp Planetă ( aur= 15 campuri, argint= 9 campuri, bronz= 4 campuri) se poate extinde spatiul construibil de pe o planeta ? ( detalii aici si aici )


    - cum puteti sa calculati numarul necesar de probe pentru a vedea cat mai mult din constructiile, navele, apararea si cercetarile planetelor pe care le spionati? ( detalii aici si aici )


    - Tehnologia Plasmei mareste productia de metal si cristal


  • interesant ...


    dar urmatoarea colonie care o sa devina principala , o sa se schimbe nr de sloturi?


    ex. principala are 163 sloturi , urmatoarea colonie are 222 slotori


    daca colonia cu 222 sloturi o sa devina principala atunci o sa scada la 163 sloturi? sau o sa ramana la 222 sloturi iar principala abandonata o pot coloniza undeva la slotul 8 , 9 si o sa am lejer minim 200 sloturi..

  • Desigur ca nu, colonia care va deveni planeta principala isi va pastra numarul de campuri. Acest lucru schimba strategia de joc , dezvoltarea planetei principale nu mai este o prioritate dar cautarea unei prime colonii cu un numar mare de campuri este foarte importanta.

  • Totusi, mutarea asta (altfel perfect logica si mult prea tarzie) nu face formatorul de sol inutil, cel putin pe termen scurt si mediu?

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Pentru amatorii de temperaturi mici... formatorul e inca e o facilitate buna :)


    Deja am experimentat abandonarea planetei principale... un pic dureros :)) dar merita pe termen lung.

  • Problema e ca atat formatorul de sol, cat si minele consuma (sau cel putin necesita) energie. Cum spatiul pe planetele reci e limitat, solutia sunt satelitii si doar satelitii. Ceea ce face ideea accesibila unui numar limitat de fleeteri. Si atat.
    Castigul este, intr-adevar, semnificativ, dar numai cand ajungi la un anumit nivel de dezvoltare.



    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Stiati ca prin activarea unui Surplus Câmp Planetă ( aur= 15 campuri, argint= 9 campuri, bronz= 4 campuri) se poate extinde spatiul construibil de pe o planeta ?


    - daca ai deja activat un surplus de bronz, nu mai poti activa inca unul ( efectul nu se insumeaza)
    - daca ai activat deja un surplus de bronz si activezi un surplus de aur peste el, campurile castigate prin surplusul de bronz vor fi pierdute si inlocuite cu cele 15 ale surplusului de aur.


    Efectul lor este permanent si se pierde doar odata cu abandonarea planetei respective.


    Formatorul de sol este o varianta mult mai "economica"

  • Stiati ca :


    Putem calcula ușor numărul de probe necesare pentru a obține o anumite categorie de informații:


    Formule:


    Flota = (Diferența dintre nivelurile Tehnologiei Spionajului) ^ 2 + 2
    Apărarea = (Diferența dintre nivelurile Tehnologiei Spionajului) ^ 2 + 3
    Clădirile = (Diferența dintre nivelurile Tehnologiei Spionajului) ^ 2 + 5
    Cercetările = (Diferența dintre nivelurile Tehnologiei Spionajului) ^ 2 + 7




    Dacă avem nivelul Tehnologiei Spionajului cu 3 niveluri mai mare decât cel al inamicului, o singură Probă va fi de ajuns pentru a furniza toate informațiile. După ce observăm aceste informații din raportul de spionaj, dacă ținta este profitabilă, putem trimite flota.

  • Stiati ca tehnologia plasmei mareste productia de metal si cristal pe toate planetele ?


    Fiecare nou nivel va creste productia de metal cu 1% iar cea de cristal cu 0.66%

  • Stiati ca jocul promovat in partea dreapta a paginii de gameforge este praf? Nici macar nu lanseaza?

    de fapt doar te scoate din joc cand vrei sa dai drumu la prima cladire!!!

  • Stiati ca jocul promovat in partea dreapta a paginii de gameforge este praf? Nici macar nu lanseaza?

    Ruleaza dar acum il poti activa de la ora vesela
    http://prntscr.com/3s5byf


    Spor la joc
    Bafta

    [align=center]

    [/align] [align=center][img]https://dl.dropboxusercontent.com/content_link/XugqlFwq2Nd7Us3oRt0ejVqdNf4UoY6yUpes507IoPUhiT1OpEHRGF5RypuJxcYP/file?dl=0&duc_id=oXjAKoeKFRS3ejWcIaRiz00VqDQa7o9AfDHKNeNRvDSfVBHFIuinSh6A5cDmFbAd&raw=1&size=640x480&size_mode=3[/img] [/align]