Modificare caracteristici server Xalynth

  • Am editat postarea mea cu cele 3 variante. Vom vedea luni daca se va organiza un vot pe univers. Aici pe forum au combatut doar 2-3 , in niciun caz acest lucru nu reprezinta majoritatea universului .

  • sigur , punem varianta 3 , dar sincer, o viteza la economie atat de mare nu se potriveste cu o viteza la flota atat de mica.

    El vrea eco de 10x mai mare ca flota... caci el nu da expo si nici nu joaca la flota... mai exact el vrea un univers doar pentru el nu de toate pentru toti.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • caci el nu da expo si nici nu joaca la flota.

    O imagine care spune cat 1.000 de cuvinte :)))

    screenshot_53.png

    16g flota distrusa la 2.3b flota :))). As a side note, nu te plangeai tu, Squaker , ca nu ai timp sa dai expo ? :crazy:


    Am editat postarea mea cu cele 3 variante. Vom vedea luni daca se va organiza un vot pe univers. Aici pe forum au combatut doar 2-3 , in niciun caz acest lucru nu reprezinta majoritatea universului .


    Multumim mult pentru implicare, valent . Asteptam voting poll-ul :beer:

  • O imagine care spune cat 1.000 de cuvinte :)))

    screenshot_53.png

    16g flota distrusa la 2.3b flota :))). As a side note, nu te plangeai tu, Squaker , ca nu ai timp sa dai expo ? :crazy:

    Eu zic sa te bagi la verificat toate rubricile daca tot ai inceput... in august cand am avut banul de peste 1 luna am avut resetat tot contul la 0 - puncte onoare / puncte pierdute si distruse la flota.Fiind contul care il am de pe vechiul Jupiter (unde iti faceam ninja pentru ca nu poti cumpara skill in shop) era clar ca ceva s-a intamplat la cont.In fine nu trebuie sa iti explic tie cum sta treaba cand tu vrei 10x eco cu 1x flota pentru ca asa iti place tie.

    Sunt totusi surprins ca nu ai cerut 20x eco cu 1x viteza flota si 30% cr.


    Edit: legat de expeditii ... eu unul sunt satul de ele am dat pe U1 la expeditii timp de 2 ani de aveam depasit 31.000 expo. Iar acum avem pe univers multi care joaca la expo si 1x viteza la expo cand se intorc flotele tarziu nu ajuta pe nimeni.Problema este ca tu vrei toate caracteristicile cum iti plac tie si nu diversificate.



    BTW nu eu am cumparat plasme pe fiecare luna de frica.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

    The post was edited 2 times, last by Squaker ().

  • tu vrei 10x eco cu 1x flota pentru ca asa iti place tie.

    Pai si varianta x1 eco, x1 flota nu e pentru ca asa iti place TIE ? :crazy:

    Acesta reprezinta un thread de pareri, in care fiecare isi spune opinia PERSONALA in legatura cu ce si-ar dori. Nu cred ca sunt singurul care a specificat caracteristicile respective. In plus, te rog sa incetezi cu acest "bullying" in legatura cu parerile altora, la orice opinie care nu iti convine TIE vad ca te simti destul de indreptatit incat sa o demontezi. Guess what? nu esti :stick:

    Scopul acestui thread reprezinta si un mod de a readuce jucatori inapoi pe server, nu de a face pe plac lui x, y sau z. Se propun niste optinui, iar oamenii o sa voteze. Sau cumva iti e frica ca aceasta este, de fapt, caracteristica pe care si-o doresc majoritatea? Daca nu, atunci ce reprezinta comentariile tale, trolling ? :doofy: Indiferent de ce spun eu, tu, sau altii, votul final nu o sa minta

    Madutza las aici un tag in caz ca se continua cu balariile de genul care vor sa constranga alti playeri in a nu isi spune opinia :beer:

  • cresterea viteza economie ar trebui sa mearga impreuna cu cresterea viteza fleet si nu viceversa

    P.S. consum deuteriu 0.5 iarasi s-a pierdut

    + aparare in cimp ramasite pentru + la economie



    avantajam minerii dar si fleeterii care au mai ramas

    "Niciodata nu te certa cu un idiot. Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta." :ban:

  • Pai si varianta x1 eco, x1 flota nu e pentru ca asa iti place TIE ?

    Nu e ce imi place mie ... este mai echilibrat.La eco de 10x cu viteza de 1x la flota atacurile nu au impact mare pentru ca diferenta este prea mare avantaj masiv avand conturile care se bazeaza pe aparare si economie.

    Acesta reprezinta un thread de pareri, in care fiecare isi spune opinia PERSONALA

    Vrei sa vorbim de opinie personala? Pai tu vrei 10x eco + 1x viteza flota si 60% cr + deut.... deci inseamna ca tu doresti mai multe aspecte schimbate la joc nu doar eco.Eu vreau un echilibru intre ele.Sunt impotriva la 10x eco pentru ca am vazut ca nu favorizeaza mai multe stiluri de joc ci doar eco si aparare.


    Eu nu am cerut 4x/5x sau chiar 6x viteza flota la 10x eco dar nici cum ceri tu cum iti place tie pe toate aspectele.Daca era sa vrei sa primesti ceva trebuia sa ceri doar marirea de eco la 10x si sa te limitezi doar la atat nu sa vrei sa le ai tu pe toate cum iti convine tie.


    Cum am zis nu sunt de acord cu 10x eco dar daca primesc optiune de viteza mai mare la flota il votez si pe 10x eco.


    Hai sa iti arat ceva exemple care as vota eu in ordinea lor :

    8x eco + 3x flota + 60% cr (si deut in cr)

    8x eco + 3x flota war / 4x flota pasnica + 70% cr

    6x eco + 2x flota war / 4x flota pasnica + 70% cr (si deut in cr)

    4x eco + 2x flota war / 3x flota pasnica + 60% cr

    2x eco + 1x flota war / 2 sau 3x flota pasnica + 70% cr (si deut in cr)

    1x eco + 1x flota + 50% cr ( cu sau fara deut)

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Avand in vedere ca aceasta varianta a fost cea mai votata in poll-ul creat de REAPER, cred ca ar merita o sansa

    da iti dai seama, acel poll e cel mai valid, un poll facut in google forms in care poti sa ai cate intrari vrei tu, de pe acelasi email.


    ca tot te legi de flote, si performanta, de ce ai 150k ripi care ii folosesti sa muti resursele? Din 2022 de cand ai luat contul (fara acuzatii OK, te stiai cu alexx si ti l-a dat ca erati prieteni), in 2 luni l-ai triplat in puncte - OK ai facut si mine, dar ai facut si flota (RIPI), ma repet, ce ai facut cu ei?

    fa-ti flota si joaca-te cu baietii, vino si cu rezultate.

    Scopul acestui thread reprezinta si un mod de a readuce jucatori inapoi pe server

    cu x10 economie si x1 flota sigur va fi un influx de jucatori noi, pe un univers unde nici daca joci 3 ani nu ai cum sa ajungi in top50 (daca ai noroc)

    Daca vrei sa joci cu prietenii tai, eu zic sa dai un email la nemti sa deschida un nou server BLACK SABBATH.


    Pentru incheiere, vorba lu Terror

    deobicei se cere upgrade dar nu downgrade sau vb aia moldovenească nuștiu dacă se va întelege: "Mergem înainte... că înainte era mai bine..."

    MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
    Nu faci fs albastru, nu existi.
    -----------------------------------------------------------------

  • tinand cont ca toate universurile. la fuziunile viitoare .vor vizita xaly,si totodata ,pe un astfel de univers nu poti cere 1xflota ,varianta de mijloc a lui

    Squaker este extraordinara


    6x eco + 2x flota war / 4x flota pasnica + 70% cr (si deut in cr) /+ 0.7 consum

    4x eco + 2x flota war / 3x flota pasnica + 60% cr/ + 0.5 consum


    una din aceste 2 variante, destul de echilibrate!

  • Eu nu am cerut 4x/5x sau chiar 6x viteza flota la 10x eco dar nici cum ceri tu cum iti place tie pe toate aspectele.Daca era sa vrei sa primesti ceva trebuia sa ceri doar marirea de eco la 10x si sa te limitezi doar la atat nu sa vrei sa le ai tu pe toate cum iti convine tie.

    Si propunerea ta de x1 eco si x1 flota reprezinta o limitare doar la o singura caracteristica, sau cum vine asta? :crazy:


    Cum am zis nu sunt de acord cu 10x eco dar daca primesc optiune de viteza mai mare la flota il votez si pe 10x eco.

    Foarte bine, fiecare are dreptul de a vota asa cum considera de cuviinta.


    Ooo da, foarte balansat, 70% cr (sau doot in cr) cu increase de fleet speed si decrease la eco, intradevar, un echilibru perfect care nu avantajeaza fleeterii. :crazy:

    Haide totusi sa ne uitam putin si pe clasamentul de pe xalynth, sa vedem, din top 10 militar, 4 conturi apartin aliantei noobs (rank 1, 2, 4 si 6). Wow, ce coincidenta :raspa:


    Insa totusi daca chiar vrei sa vorbim despre un blanace real, care avantajeaza atat fleeterii cat si minerii in egala masura, atunci propun urmatoarea optiune: x10 eco, x4 fleet, 60% cr sau 50% cr cu doot inclus, nu aberatiile scrise de tine. Orice increase la fleet speed nu reprezinta decat un avantaj pentru fly fara spy iar decrease-ul la eco fara un decrease la cr reprezinta doar un alt avantaj pentru fleeteri deoarece acestia pot face acelasi profit iar minerii vor reface mult mai greu. Prin urmare, limiteaza-te si nu mai cere ceva care ti-ar conveni doar tie.


    cu x10 economie si x1 flota sigur va fi un influx de jucatori noi

    Normal ca da, o sa aiba sansa si jucatorii mai mici sa mearga pana la baie fara ca sa primeasca jump-gate in sistem si fly fara spy de la colegul tau :search2:

  • Ooo da, foarte balansat, 70% cr (sau doot in cr) cu increase de fleet speed si decrease la eco, intradevar, un echilibru perfect care nu avantajeaza fleeterii.

    Da... mai bine decat promovat stilul eco cu sapa si apararea.

    Haide totusi sa ne uitam putin si pe clasamentul de pe xalynth, sa vedem, din top 10 militar, 4 conturi apartin aliantei noobs (rank 1, 2, 4 si 6). Wow, ce coincidenta

    Lasa ma ca rezolvi tu clasamentul cu 200E.Cum ai zis ... rezolvi orice problema cu 200E.Mai cumperi 500k ripi si 200-300k plasme pe fiecare luna si gata esti locul 1 la militar.

    Insa totusi daca chiar vrei sa vorbim despre un blanace real, care avantajeaza atat fleeterii cat si minerii in egala masura, atunci propun urmatoarea optiune: x10 eco, x4 fleet, 60% cr sau 50% cr cu doot inclus

    Cam multe propuneri din partea ta.Daca asta e propunerea care este echilibrata inseamna ca aia cu 10x eco si 1 flota era cum?

    aberatiile scrise de tine.

    Pentru tine aberatii... pentru altii un univers echilibrat.Si da... daca era Org in loc de Ro mai aveam scazute la toate propunerile mele inca 10-20% la CR pentru ca este alta diferenta la numarul de persoane dar la cati suntem pe Ro acum...

    Orice increase la fleet speed nu reprezinta decat un avantaj pentru fly fara spy

    D-aia exista FS. Si pentru ca la ce ai zis tu invers inseamna : dezinteres pentru FS ca si asa orice atac dureaza mult si daca chiar intru tarziu si pierd flota am eco mare, recuperez repede.

    decrease-ul la eco fara un decrease la cr reprezinta doar un alt avantaj pentru fleeteri deoarece acestia pot face acelasi profit

    Care este ala "alt" avantaj si pot face "acelasi profit" fata de cine anume?

    iar minerii vor reface mult mai greu

    Minerii sunt mineri iar la baza este sa nu ai ce sa refaci ca miner iar daca totusi ai ceva de refacut inseamna ca nu faci FS cum trebuie sau joci gresit.

    Normal ca da, o sa aiba sansa si jucatorii mai mici sa mearga pana la baie fara ca sa primeasca jump-gate in sistem si fly fara spy de la colegul tau

    Si aici este adevaratul interes al lui Dima... grija fata de jucatorii mici cand merg ei la baie si propunerea de eco mai mare astfel sa te ajunga si depaseasca ei in clasament... este? Mai pe scurt iti este tie frica sa joci contra/cu alte persoane pe univers iar 1x la flota pentru tine inseamna ca poti juca fara vmode.

    Dar sa nu iti faci griji... ai uitat ca poti rezolva orice problema cu 200E.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Si propunerea ta de x1 eco si x1 flota reprezinta o limitare doar la o singura caracteristica, sau cum vine asta?

    propunerea x1 eco + x1 flota a fost pusa la bascalie, in raspuns la cerinta ta de x10 eco + x1 flota care nu e balansat.

    Ooo da, foarte balansat, 70% cr (sau doot in cr)

    ce e doot ca am tot citit, au bagat astia resurse noi de cand cu patchu de lifeforms???? unde e changelog sa ma documentez si eu.

    Haide totusi sa ne uitam putin si pe clasamentul de pe xalynth, sa vedem, din top 10 militar, 4 conturi apartin aliantei noobs (rank 1, 2, 4 si 6). Wow, ce coincidenta

    ar fi fost rankurile 1,2,3 si 4 daca nu se cumparau flote cu materie dar ce sa faci? Poate in viitor vor fi doar 3 flote ale aliantei noobs in top 10 militar.

    MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
    Nu faci fs albastru, nu existi.
    -----------------------------------------------------------------

  • ar fi fost rankurile 1,2,3 si 4 daca nu se cumparau flote cu materie dar ce sa faci? Poate in viitor vor fi doar 3 flote ale aliantei noobs in top 10 militar.

    Daca nu se cumparau flotele cu pachete cred ca era doar un singur cont din noobs in top 10 militar :crazy:. Sau vrei sa profiti acum de faptul ca nu mai sunt disponibile datele pentru fidis de pe mmorpg ? :)


    propunerea x1 eco + x1 flota a fost pusa la bascalie, in raspuns la cerinta ta de x10 eco + x1 flota care nu e balansat.

    Pai asta e pe genul, votam presedintele in bascalie, dupa ne plangem de ce nu merg lucrurile in tara asta :)))). Iar daca ne gandim la ce tocmai ne-ai spus, de ce am mai lua in considerare orice sugestie facuta de voi daca toate sunt puse la "bascalie" ? Este clar ca tot ceea ce vreti sa faceti este de a trolla fara a avea in gand o reala schimbare care sa ajute playerii :coffee:

    Si ca un side note, daca tu crezi ca x10 eco, x1 flota cu 70% cr este dezechilibrat, atunci ce sa mai zic de x8 eco, x1 eco si 30% cr pe U1 org? In acest stadiu al jocului, unde conturile trec lejer de sute de milioane de puncte, un increase de 25% la eco eco nici nu reprezinta un avantaj semnificativ. Pana si eu cu o economie de 4.5mld pct nu as beneficia decat cu un increase anual de 350g la productie, de abia un 5% din valoarea contului meu

  • atunci ce sa mai zic de x8 eco, x1 eco si 30% cr pe U1 org?

    Serios?... ai ajuns sa compari U1 Org cu Xaly Ro? bun... cate conturi active sunt acolo? cati joaca la flota dintre toate conturile de acolo? cate flote au fost facute/cumparate de primele doua conturi in top eco? cate cereri au fost facute pentru modificare % cr si deuterium in cr iar majoritatea minerilor au votat nu... cate cereri au fost facute pentru a modifica viteza la flota si nu au depasit nici 15% din voturi? stii care sunt aia de au votat NU pentru toate astea da? aia de joaca 1 data la 3 zile in joc si confunda ogame cu jocuri fermerama de pe facebook.Daca vrei sa zici ca U1 pe org este echilibrat la cum se folosesc pachetele acolo din cauza la eco si lipsa viteza flota.... ok.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Sau vrei sa profiti acum de faptul ca nu mai sunt disponibile datele pentru fidis de pe mmorpg ?

    Universul Fidis - Deschis - 19.06.2020 ai aici fidis + alte posturi imprasitate pe forum.


    Pai asta e pe genul, votam presedintele in bascalie, dupa ne plangem de ce nu merg lucrurile in tara asta

    pai consider cererea ta de x10 eco si x1 flota, cerere facuta la bascalie. suntem in 2024, secolul tehnologiei, pana si in mina de carbune ai semnal sa intri pe ogame. acum 10 ani nu aveai semnal in autobuz, x1 avantaja jucatorii "noi" pentru care te tot bati tu in piept sa ii aduci pe ogame.ro. Ogame era la inceput, cine credea ca 12 ani mai tarziu lumea inca se logheaza pe un joc cu numere pe ecran?

    o reala schimbare care sa ajute playerii

    E totul pentru jucatorii noi.

    U1 org

    Xalynth.ro: 389 registered

    U1.org: 3 634 registered


    Sa vedem, de ce u1 pe .org are de x10 mai multi jucatori inregistrati(nu neaparat si activi)

    - e primul univers lansat de ogame

    - se vorbeste engleza, o limba internationala. Cati straini vezi tu ca vin sa joace pe ogame.ro? acum, cate tari diferite are ogame.org sau u1.org?


    Pana si eu cu o economie de 4.5mld pct nu as beneficia decat cu un increase anual de 350g la productie, de abia un 5% din valoarea contului meu

    da e ok, inteleg ca modificare de la x8 la x10 iti da approx 5% din valoarea contului tau, asta fara sa faci nimic, nici nu trebuie sa te loghezi pe cont sa primesti acel 5%, nu trebuie sa spionezi, sa dai expeditie, nimic, zero barat.


    de ce ogame mai e in viata, de ce .ro inca mai e in viata, e 2024 si totul e pay2win. ai bagat un pachet si ai scos 5% din valoarea contului tau in 3 clickuri

    MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
    Nu faci fs albastru, nu existi.
    -----------------------------------------------------------------