Server cu perioada limitata

  • Stai un pic. De unde chestia asta cu 90%? Si 90% din ce? Din cei ce raspund pe forum? Din nr de jucatori? Hai sa nu stabilim chestii arbitrare. Iar discutia e civilizata. Si orice discutie cu argumente mai mult sau mai putin bune poate sa aduca ceva folositor. Nu te poti pronunta dupa 24 de ore de discutii daca pot sau nu posta pe org o propunere in numele meu sau al comunitatii. Eu am zis sa discutam si sa va aduc argumente care tin de logica si de managementul uni joc si sa conving sau nu niste oameni. Poate voi avea succes poate nu.
    Si daca nu ai facut diferenta stai ca o fac eu. Eu am combatut argumentele oamenilor si nu omul. M-am ferit sa combat cu omul. Nu acelasi lucru se poate spune despre o parte a oponentilor mei. Ei mi s-au adresat in ceva randuri direct si au facut aluzie nu la argumente ci la persoana. Asta e chestie si de educatie dar mai ales implicare personala. Am incercat sa trec peste antipatii si sa nu sar la gatul celor lipsisti de argumente logice si eu zic ca am reusit. Asa ca nu vad de ce nu am discuta.
    Eu asteptam argumente de genul "uite eu nu cred ca desemnarea unui castigator e o idee buna pt ca..." Nu argumente de genul "Sunt jucatori care nu au timp"...
    Am facut niste propuneri. Perfect. Logic ar fi sa spuneti de ce nu sunt bune propunerile din moment ce si acum exista servere cu perioada de timp. Sau nu va vine sa credeti ca exista?
    Pai prin fuziune ce credeti ca se intampla? Stiu o sa ziceti ca iti poti pastra contul. Adica eu ala care am muncit 3 ani la cont si sunt in top raman in top. Dar atunci ce motivatie mai are cel ce top 100 sa mai joace daca stie ca nu are cum sa avanseze? Nu e mai simplu, casigatori, premii, reset si toata lumea de la capat?
    Concret eu as face 6 servere. X1 la X5 si al saselea cum vrea comunitatea.
    X1 cu reset la 2 ani si celeleate cu reset la 1 an si 10 luni pt x2 un an si 8 luni pt x3 si tot asa.
    In felul asta fiecare se duce sa joace unde vrea, poate sa isi faca planuri pe o perioada de timp, are un scop clar in a castiga serverul solo si cu alianta si obtine un premiu si o recunoastere pe forum. Cam cum e gradul in armata.
    Serverele actuale raman si vor fuziona dupa cum s eintampla de cativa ani. Cei ce nu vor sa joace pe serverele cu durata determinata or sa ramana pana la extintia naturala a serverelor fara limita clara.
    Astept argumente de ce nu ati vrea asa ceva. E simplu cei ce le place cum e acum joaca la fel. Cei ce vor juca pe servere cu perioada determinata vor juca cu planuri aliante si scopuri clare in timp limitat. Care va e problema de ziceti nu?
    In ultima instanta daca nu am dreptate pot sa moara bine merci serverele cu durata limitata si sa se tarasca la nesfarsit cele fara limita.
    Vreau sa aud logica pt care nu vreti asa. In afara de clasicul "Nu imi place"

  • Pentru a functiona corect, ar trebui sa fie fara DM (nu crd ca le va conveni ideea celor de la GF) si in 3 ani nu cred ca va fi chiar cu durata determinata.... O sa fie compactat prin fuziune dupa maxim 2 ani.
    Poate daca ar fi un server unic (multinational) sa supravietuiasca atat.
    Inca nu am votat pentru ca nu am inteles in totalitate ce caracteristici si facilitati va avea acel univers.

  • Ideea lui Citro este una buna, insa nu pentru ogame.ro; cu greu ai destui jucatori aici pentru cele 4 universe existente in momentul de fata.
    Daca vrei sa le lasi pe astea sa functioneze in continuare, cine va juca pe universele cu o viata predefinita?


    Asta se poate implementa poate pe .org, unde jucatori exista, dar "migratia" de jucatori din comunitatile mai mici le-ar lasa mai pustii ca acum.
    Dar chiar si asa, cand se va apropia universul de sfarsit, va fi un paradis al push-ului, fiecare vrand o pozitie ce i-ar aduce si un premiu.


    Singura metoda, care mi-o pot imagina, este fuzionarea internationala, cel putin la universele noi, cu posibilitatea de a-ti alege limba meniului.


    Evident ca ar aparea alte probleme cum ar fi, diferenta de MI investita de jucatori din tari unde salariul este de cinci ori mai mare ca aici, diferenta de timp investit in joc, chiar si numarul de conturi de suport celor din top 10.


    Pe de alta parte, din experienta mea curenta pe .pl, simt nevoia sa va intreb; de cand n-ati mai vazut un razboi aprig? Ninja-uri organizate timp de 2 saptamani, cu nave sacrificate doar pentru a face atacatorii sa fie mai increzatori? Hit-uri de 5kk TD cand rank 1 are sub 5kk puncte in total? De cand nu v-ati uitat in top 100 puncte militare si ati vazut 100 de flote doar bune de spart ? ? Sentimentul de miner ca deuteriul tau face diferenta intr-un razboi, nu sa-l dai pentru bisnita tovarasului sau pentru protectie? Atacurile exagerate ale unei aliante pe planetele unui jucator, doar pentru ca v-a atacat minerii?


    Stiu insa ca multi jucatori ce aici ar putea ajunge top 10-20 cu usurinta, se simt intimidati de universurile mai active de pe serverele straine, este intrutotul un alt joc, dar unul dintre blocajele principale este limba diferita, fara ea cred ca multi ar putea juca pe alte comunitati mai usor.


    M-am uitat dupa pozitionarea fleeterilor de pe universele mai noi, 3 planete intre 1:1 si 1:150, este o abominatie ! Dar se intampla din cauza ca nu sunt destui jucatori si vor fi din ce in ce mai putini.


    In timp ce propunerea lui Citro incearca sa salveze comunitatea, eu sper macar jucatorii din comunitatea noastra sa aibe unde sa se joace ogame, nu "ogame.ro" unde fiecare univers are sub 700 jucatori la inceput, din care raman 100-150 activi, din care 60-70 sunt fie prieteni fie in alianta cu tine pe alte universe.

    Berzelius: nu mai stiu cum se gandea

    Vali: la pc scriu mai rpd decat gandesc

    Skonky: cand vad un cretin mai mare ca mine imi creste inima

  • Acum sunt convins ca in un an aceasta comunitate va muri. Conform educatiei clasice romanesti totul este dezbinare ura si nepasare. Iar cand nu e asa ceva si vine cineva cu o idee, nu se discuta ideea ci se discuta ce ii place fiecaruia. Ideea de dezbatere in comunitatea romaneasca nu exista. Amuzant e ca argumentele contra sunt de cele mai multe ori "nu imi place" sau si mai bine "e o idee buna dar am votat contra"
    Eu unul nu ma duc sa prezint pe org ideea mea pt ca incep sa cred ca aceasta comunitate nu merita sa fie salvata. Nu tin la ideea paternitati si daca cineva din voi considera ca e necesar sa o prezinte si sa sustina pe org tot ar fi un castig.
    Sunt oarecum ofticat pt ca si cei mai apropiati mie sunt resemnati. Imi spun ca e o idee buna dar nu vor sa se implice.
    Am vrut ca aceasta propunere sa fie discutata eventual imbunatatita si apoi prezentata din partea comunitatii ro pe org. Ei bine nu se poate.
    Asta e. Imi vad de ale mele si peste ani e posibil sa se implementeze si asta. Doar ca o comunitate in care sa discutam daca am avut dreptate sau nu, nu va mai exista. Si asta cu certitudine.
    Din nefericire e adevarata zicala aia...Avem o tara foarte frumoasa...Pacat ca e locuita!
    O zi insorita cum e la mine acum, va doresc!

  • Peste ani, o sa discuti cu mine :) azi maine am 10 ani pe forumul asta... si ma astept cand o sa ies la pensie sa fiu tot aici 8| . Ogame, exclus sa moara intr-un an.

    Quote




    Quote

    Inregistrat pe forum din: Monday, July 23rd 2007, 1:01am
    "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca mintea !"

  • Mie personal propunerea lui "Sunspell" mi se pare interesanta.Stiu ca ..nu este o solutie perfecta ,dar ..este un inceput.
    Sa zicem ca : Se unesc 4-5 comunitati mici.Pe langa un surplus de omuleti(ingame),o sa avem si un surplus de omuleti in staff(forum si joc).Pe .ro avem doar 4 persoane in echipa portocalie.
    Incercati sa vedeti toate unghiurile problemei(nu doar ce vreti voi).

    crow23tek ne spune:

    Quote

    miner nu inseamna ca joci , miner inseamna ca esti un om fara viata si fara ocupatie dependent de niste clickuri , nu e nicio satisfactie sa intri de 2 ori pe zi pe joc si sa dai 2 clickuri mai bine bei o bere te uiti la ceva interesant...


    Quote

    27.02.2015 23:18:20 Valent Draqshorul 14.07.2042 23:18:20 Incalcare T&C

  • Citro eu sunt de acord cu tine. Dar numai ca as aduce ceva modificari in legatura cu vitezele la serverele cu limita de timp. fie ele cu sau fara premii.
    as elimina din start vitezele mici. (si asta pana te dezvolti si incepi sa dai drumu la flota se reseteaza serverul)
    As merge mai degraba pe viteze superioare gen 100x flota si 300-500 x la economie.asta pentru a te dezvolta mai rpd .
    si as mai aduce o serie de imbunatatiri serverelor actuale care sa nu iti lase timp sa te plictiseti jucand. si care sa transfere intr-o zona anume rivalitatea dintre aliante.

  • Citro eu sunt de acord cu tine. Dar numai ca as aduce ceva modificari in legatura cu vitezele la serverele cu limita de timp. fie ele cu sau fara premii.
    as elimina din start vitezele mici. (si asta pana te dezvolti si incepi sa dai drumu la flota se reseteaza serverul)
    As merge mai degraba pe viteze superioare gen 100x flota si 300-500 x la economie.asta pentru a te dezvolta mai rpd .
    si as mai aduce o serie de imbunatatiri serverelor actuale care sa nu iti lase timp sa te plictiseti jucand. si care sa transfere intr-o zona anume rivalitatea dintre aliante.


    :bricks:

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • As merge mai degraba pe viteze superioare gen 100x flota si 300-500 x la economie.asta pentru a te dezvolta mai rpd .



    Prietene... m-am abtinut sa scriu ceva pana acum cand ai zis ca te-ai plictisit de joc pentru ca GF nu ti-a mai bagat nimic nou in joc cu toate ca e de datoria ta sa gasesti intotdeauna ceva nou in joc...si cand nu ai gasit... iti faci.Sa nu imi zici ca ai facut tu tot ce e posibil in jocul asta ca....


    Iar prin afirmatia cu 100x viteza si 300-500 eco... clar sustine ce am zis mai sus si este evident ce ai tu in minte.Pentru informatia ta un atac de 1h pe un server 1x devine 36 secunde la 100x.



    Cat despre topic mai pot spune atat.Mao a zis mai acum cateva mesaje ca daca vrei sa fie vazut de cine trebuie te duci pe origin si postezi propunerea acolo.Daca nu postezi acolo, aici nu este decat motiv de... orice dar nu ce vrei tu, Citro.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • De unde chestia asta cu 90%?


    Chestiunea reprezentativitatii o stabilesc eu impreuna cu managerul comunitatii, iar propunerea ta e la limita acceptarii interne, deocamdata.



    Nu suntem secretarele tale si nici nu avem vreun motiv sa devenim.


    Daca ai sugestii, depaseste-ti lenea si fa-le unde trebuie.

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS