Exista viata dupa moarte!

  • Stiinta ne spune ca omul este o suma de organe. Nu am putut identifica sufletul, ceea ce este el. Suntem muritori si oare din orgoliul superioritatii umane nu putem accepta ca si indivizi ca intr-o zi ne vom inceta existenta.
    Subiecti aflati in moarte clinica sustin tot felul de lucruri, detaliile sunt bine conturate. In privinta experientei iadului, se da vina pe endorfine. Dar ce facem cu mesajele primite de dincolo? Sunt cei care au experimentat asa ceva de incredere? Ei sustin ca au aflat lucruri pe care nu aveau de unde sa le stie. Unele experiente sunt similare.

  • nu crezi in fantome? :)) ar trebui sa te duc la mine la casa in liesti ...poate ai "noroc-ul" sa treci si tu prin ce am trecut eu :D
    doua experiente ciudate am avut eu : app cimitirul este la cativa pasi :P
    1) eram la apartament si cand aveam jaluzele metalice, intr-o noapte, se auzea ca si cum dadea cineva de sus pana jos cu degetele, ghearele, ce o fi fost (erau usi si geamuri inchise, deci nu avea cum sa fie de la curent)
    2) cand eram la casa la liesti unde am zis mai sus, eram cu parintii mei, eu intr-o camera, ei in camera de langa, in jurul orei 3 m-am trezit brusc in fund, fara nici un motiv, si toate in camera erau aranjate altfel, adica usa nu mai era unde era normal, geamul lafel, si in dreptul mesei era o forma alba, am tipat " cine este?" odata, cand am vazut ca nu a raspus m-am repezit in zona aia de am rasturnat masa cu tot ce era acolo...maicamea tipa :))...taicamiu a venit repede....cat am aruncat o privire la cealalta usa....toate au revenit la normal . Si ca sa vedeti ca nu era imaginatia mea, o vecina de acolo lafel, in aceeasi noapte s-a trezit brusc in fund, tot in jurul orei 3, si a vazut pe masa o pisica neagra cum manca oua dintr-un cos :|, strange shit


    si inca una...care ma chinui sa o deslusesc de ceva timp, din cimitir, nu in fiecare noapte, se aude o bataie ca intr-o tigaie, ceva asemanator, si are un ritm constant, adica ceva de genul, 1 bataie la 2 secunde, niciodata mai repede, niciodata mai lent, si se aude doar noapte, dupa 12, de ceva timp tot ma chinui cu cumnatmiu sa ne dam seama ce ar putea fi..


    si cam atat :))
    dupa noaptea aia de la casa, maicamea si-asa era terorizata, ca pe ulita acolo, umbla vb ca e bantuita casa, si ca a mai vazut lumea forme ciudate la poarta noaptea si la geam (si acolo nu locuieste nimeni, doar noi cand ne mai ducem pe acolo vara), maicamea nu s-a mai dus acolo :))...si a zis ca nu mai calca niciodata acolo :))

    The post was edited 1 time, last by tupeutz ().

  • @tupeutz, deja mi se facu pielea ca de gaina.
    Nu am trait experiente paranormale, dar am auzit destule povesti de pe la tara de la mine. In plus ce mai vad pe vestitul Discovery Channel ma mai pune pe ganduri si am ajuns sa cred si in fantome si in extraterestri.


    Cel mai recent, la bunica la tara:


    Statea batrana singura la 1 km de sat in casa veche construita pe un deal. Era seara, cred ca in jur de ora 10. Afara intuneric si liniste. Dintr-o data aude o bataie in usa, un ciocanit. Prima data s-a gandit ca a miscat cainele ceva care a cazut pe usa pentru ca acesta obisnuia sa doarma pe presul de la usa. dupa cateva secunde aude iara ciocanitul, urmat de al ciocanit, ca si cum ar batea o persoana la usa. In momentul acela s-a speriat. Toti cei 3-4 caini cati avea prin curte au inceput sa latre, dar cu un latrat neobisnuit, foarte agitat, nici la urs nu latrau asa. Si-a dat seama ca e imposibil ca cineva sa vine la ora aia acolo, sa mai poata intra si in curte, sa mai treaca si de caini si apoi sa bata la usa fara sa zica nimic. Usa de la intrare era de lemn, prevenita cu inca o usa din bare metalice, mai exact gratii. Era si cam greu sa bati in usa de lemn din cauza gratiilor. A sunat-o imediat pe maicamea ca sa ii spuna ce s-a intamplat. Oricum sa nu ziceti acum ca e bunicamea nebuna ca nu e singura careia i s-au intamplat astfel de fenomene in casa aia dar ea a trait cel mai mult acolo (83 de ani).


    Astfel de "povesti de bagat in sperieti copii" stiu mai multe si cand mai am timp poate va mai zic cate una :))


  • Știți care e dilema porcului?


    Dacă există sau nu viață după Crăciun.

  • si eu am ajuns doar uitandu-ma pe Discovery Channel sa cred si in fantome si in tot felul de spirite blocate pe aceasta lume care inca stiau ca exista si ca o casa le apartine si de aia o bantuie...in fine...chestii din astea... :lol: ca mi se face si mie pielea de gaina...da...alea sunt aproape niste nimicuri pe langa ce dau aia pe discovery :P :D:D ;) :lol: :lol: deci...nimeni nu poate sa spuna sigur dak exista viata dupa moarte...ca nu a murit nimeni si dupaia sa invie sa spuna ca...nu dom'le ai murit...esti mort...stai acolo in groapa cu coropisnitele sau dom'le...mori mai repede ca se traieste mai bine pe partea cealalta :D :P rotfl ....:|

  • Va recomand "La tiganci" de Mircea Eliade carte pe tema vietii dupa moarte,simbolism si mitologie pura.Dupa puteti incerca Cartea Egipteana a Mortilor.De asemenea puteti incerca si toate celelalte carti care tin de spiritism si legende a existentei dupa moarte.Ca o mica opinie a mea exista atata adevar in viata dupa moarte cat exista si in viata aceasta.Pentru ca nu stiu nici acum sa mi-o explic, dupa 4 ani de studiu al acestor teme tabu care este adevarata si care nu.Pot zice doar ca existenta noastra este una mirifica pentru ca avem fantome, extraterestri,monstri stravechi,ingeri,demoni,elfi,gnomi,zane etc.etc., tot ce va puteti imagina si rasimagina si veti vedea ca nu le puteti nega sau autentifica nicodata pe deplin.Aceastea fiind spuse va doresc o lectura/existenta placuta in continuare!

  • Si reciproc, putem intreba daca exista moarte dupa viata.
    Nici oamenii de stiinta, nici filozofii, nici teologii nu au putut da un raspuns perfect. Ceea ce inseamna ca mintea umana nu este momentan capabila sa formuleze si/sau sa inteleaga un eventual raspuns clar la aceasta problema.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • eu nu cred in fantome..si nici nu voi crede..
    oricat au incercat oamenii de stiinta sa afle daca dupa moarte exista viata nu au reusit..asta nu vom afla decat la momentul acela..


  • Nici oamenii de stiinta, nici filozofii, nici teologii nu au putut da un raspuns perfect. Ceea ce inseamna ca mintea umana nu este momentan capabila sa formuleze si/sau sa inteleaga un eventual raspuns clar la aceasta problema.

    ba da e foarte clar..nu trebuie sa fi filozof sau teolog trebuie doar sa ai bunsimt si experienta de viata.
    ori exista ori nu exista. nu se poate demonstra nici ca exista nici ca nu exista..deci trebuie sa luam lucrurile ca atare adica NU exista . simplu. iar de ce toata isteria asta cu nemurirea o putem explica din nou prin simpla observatie..frica de moarte te obliga la asa ceva.


    ps: care oameni de stiinta au incercat sa afle viata de dupa moarte..cand unde si cum viorele?
    oamenii de stiinta cica tot o aud pe asta rotfl

    The post was edited 1 time, last by Ghost Dog ().

  • tupeutz eu cred ca daca mi s-ar fi intamplat ce ti s-a intamplat tie faceam infarct si ramaneam intepenit....sigur nu te-ai trezit cu capu la alt colt al patului si asta te-a facut sa crezi ca totu e schimbat prin camera???ce faceai in timp ce totul a revenit la normal in camera?(ai inchis ochii,ai lesinat)cum ai vazut transformarea asta?:|
    nu pot sa cred asa ceva...ar trebui sa ma chemi o data sa dorm acolo sa vad ce mi se intampla(asta daca ne-am cunoaste)...

  • ba da e foarte clar..nu trebuie sa fi filozof sau teolog trebuie doar sa ai bunsimt si experienta de viata.
    ori exista ori nu exista. nu se poate demonstra nici ca exista nici ca nu exista..deci trebuie sa luam lucrurile ca atare adica NU exista . simplu. iar de ce toata isteria asta cu nemurirea o putem explica din nou prin simpla observatie..frica de moarte te obliga la asa ceva.

    o sa primesti un raspuns 100% sigur dupa ce ai sa mori …si cred ca ai sa afli mai
    multe decat poti duce ;)
    Asa ca nu cred ca mai e nevoie sa te dai mare ca le stii pe toate ca nu e asa.
    Poate exista...poate nu...cert e ca fiecare vom vedea la un moment dat.
    E la fel ca intrebarea:cum a aparut omul pe pamant?
    Insa il las pe ghost dog sa raspunda. Cu siguranta ca stie raspunsul. rotfl El stie totul. Si Einstein e un carnat pe langa el. :lol:

  • CRED CA MOARTEA ESTE DOAR O STARE, UN MOMENT DE TRECERE A SPIRITULUI DIN CARCASA FIINTEI INTR-UN ALT PLAN ASTRAL....VI S-A INTAMPLAT VREODATA SA AJUNGETI INTR-UN LOC PENTRU PRIMA OARA SI SA VA GANDITI CA ATI MAI FOST PE ACOLO, CHIAR DACA STITI SIGUR CA NU ATI MAI FOST PE ACOLO....ACEST LUCRU ARE LEGATURA CU RESTURILE DE MEMORIE CE RAMAN DUPA TRECEREA IN NEFIINTA A CORPULUI SI REINCARNAREA INTR-UN ALT CORP IN ACEEASI ZONA....S-AU FACUT DESTULE EXPERIMENTE IN LEGATURA CU ACEST FAPT.....RAMANE SA MAI DISCUTAMMM...




  • O discutie care o sa ajunga la rezultatul " ... " .
    Crestinii vor zice ca exista "altceva" dupa moarte si anume iadul sau cerul . Viata lor se ghideaza dupa anumite reguli si restrictii.
    Ateii nu cred in nimic. Isi traiesc viata acum si incearca sa o faca cat mai bine pentru ei. Moartea reprezinta sfarsitul.
    Musulmanii cred in Mahomed ca marele profet al lui Dumnezeu, nu Iisus, cum cred crestinii.
    Budistii cred ca nu nasterea este inceputul vietii si moartea sfarsitul ei , ci ca defapt totul face parte dintr-un ciclu nesfarsit de transformare , lucru controlat de karma. Actiune si efect.


    Si tot asa.
    Ceea ce vrea fiecare sa creada sau este invatat sa creada tine doar de el si convingerile personale.
    Numai sa nu incepeti sa va certati.


    Cat despre parerea personala, spiritele exista. Va urez un calduros "drum bun" spre India sa mergeti pe strazi si poate aveti "norocul" sa dati de persoane posedate.


    Quote


    That knowing is better than wondering, that waking is better than sleeping.
    And that even the biggest failure, even the worst most intractable mistake beats from far away never trying.

  • Zamolxe,Horus,Buddha,Iisus,Mohamed au fost doar reprezentanti ai luminii si purtatori ai unor valori morale,transformarea si imprimarea acestor valori pe firul vietii depinzand de spiritul timpului in care au trait.
    -swunk:diferenta pe care o faci tu nu este chiar veridica musulmanii nu au facut niciodata diferente intre religia lor si a altora ci s-au comportat intotdeauna cu respect si bunavointa fata de inchinatorii altor religii.In plan initiatic Mohamed=Iisus propovaduitori ai unei religii monoteiste in acelasi Dumnezeu pentru ca Allah=Dumnezeu dar nu stiu daca egal mai departe cu Iahve(YHWH).
    -Mark Nemo:ai dreptate in ceea ce zici dar ai auzit de Akasha(memoria universala).Asa zisele vieti trecute ar putea fi doar reprezentari luate din baza din date Akasha.Nu zic mai multe acuma daca esti interesat da un search de Akasha pe google.

  • viata dupa moarte exista...eu asa cred,altfel nu ar mai fi viata.nu ar avea rost.cat despre fantome,eu cred.mi se itnampla de multe ori:))

  • viata dupa moarte exista...eu asa cred,altfel nu ar mai fi viata.nu ar avea rost.cat despre fantome,eu cred.mi se itnampla de multe ori:))


    Povesteste-ne despre aceste intamplari :D!

  • viata dupa moarte exista...eu asa cred,altfel nu ar mai fi viata.nu ar avea rost.


    Sunt mai mari sansele sa castigi la loto decat sa existe viata dupa moarte. Religia crestina spune ca exista. Ma indoiesc sincer. Consider ca foarte foarte multe "invataturi" au fost si sunt metode de manipulare a maselor.
    Sanse de castig la loto: 1:14.000.000.

  • Dupa mine, este mult mai plauzibil sa existe extraterestrii decat sa existe viata dupa moarte, dumnezeu, fantome, varcolaci, etc.
    Cineva recomanda "La tiganci" de Mircea Eliade. Si eu recomand proza fantastica de Eliade, dar haideti sa nu uitam ca era consumator de amfetamine si opiacee.

  • tupeutz eu cred ca daca mi s-ar fi intamplat ce ti s-a intamplat tie faceam infarct si ramaneam intepenit....sigur nu te-ai trezit cu capu la alt colt al patului si asta te-a facut sa crezi ca totu e schimbat prin camera???ce faceai in timp ce totul a revenit la normal in camera?(ai inchis ochii,ai lesinat)cum ai vazut transformarea asta?:|
    nu pot sa cred asa ceva...ar trebui sa ma chemi o data sa dorm acolo sa vad ce mi se intampla(asta daca ne-am cunoaste)...

    camera are 2 usi, una care ducea afara, si una care ducea in alta camera, usa de la intrare si geamul erau in alta parte, si astea normal trebuiau sa fie in fata mea, cand m-am ridicat in fund, deoarece patul este paralel cu geamul si usa de la intrare, si ele erau undeva in stanga, cand m-am uitat in dreapta dupa toata faza aia, ca tipase maicamea, cand m-am uitat inapoi, erau toate la locul lor , inafara de masa care am rasturnato eu :)), mai eu nu sunt asa sperios, ca sa fac infarct, si chiar mi s-a parut interesanta experienta, de atunci am dormit de atatea ori singur acolo, nu mai era nimeni in casa, si chiar nu mi-a fost frica, chiar umblu si pe intuneric desi inainte eram terorizat de intuneric (cand eram mai mic) dar ma hotarasem sa imi infrang acea frica,
    de 2 chestii imi era frica, de intuneric si de inaltime...si am reusit sa le elimin :D


    chestia este ca eu chiar cred in fantome, strigoi s.a (nu vampiri. monstri s.a astea sunt mituri dupa parerea mea), daca o sa cititi cartea mortii, o sa aflati multe chestii interesante, despre cate dimensiuni exista, despre ingerii mortii , s.a


    pe discovery, eu zic ca unele sunt regizate, dar am vazut un documentar despre cele mai bantuite locuri...si...chiar am ramas masca, un exemplu era...in subsolul casei erau multe incaperi...si era un curent incredibil..si praful din aer cand se misca cu acei curenti, chiar avea figura de om :|,


    si inca o poveste ca mi-am amintit, mai de mult, un amic s-a dus sa doarma la un prieten de-al lui, si ala are casa pe un vechi mormant de turci, in fine a trecut noaptea (cu greu ptr amicul ala), cand a intrat in camera la ala (proprietarul) l-a gasit pe ala ingramadit intr-un colt cu ochii beliti, cica asa a stat toata noaptea (i-a zis dupa cateva zile) cu geamurile si usile inchise era un curent puternic in camera si auzea cand tipete cand rasete de copii, frumoasa experienta :P