Posts by Turcik

    Daca maine strangi toate gunoaiele din Romania(in afara de oameni), peste maxim o luna cu siguranta va fi la fel. Asa ca nu merita sa te deranjezi sa strangi dupa altii, dar nici sa contribui la umplerea acestei mari gropi de gunoi nu e bine, chiar daca in final se va umple, si va da pe afara... Totusi, te-ai intrebat vreodata daca ce arunci la cos ajunge acolo unde ar trebui sa ajunga?


    PS: ce ai inteles tu din poezia de la sig?

    Quote

    de la 5-7 ani am avut probleme cu cosmarele dar problema era ca cosmarele care le aveam erau oribile


    Iar la 17 ani ai probleme cu limba romana si cu exprimarea, ca n-am inteles nimic!

    Pai ai zis "La inceput a fost Cuvantul nu apare in Biblie propriuzis ci doar se subintelege......"
    Eu ti`am demonstrat ca apare
    Si ca tot vorbisi de facere, eu nu inteleg cum poti sa faci ceva din nimic mai mult decat din puterea cuvantului. Tot incerc formule de gen "sa apara o halba cu bere pe birou" si al dracu` daca-mi iese :|

    Ce matematica superioara dom'le :|
    Hipnoza este un lucru care tine de psihologie. In alte tari,hipnoza este folosita de psihologi in cazul accidentelor, pentru ca martorii sa isi aduca aminte detalii. Nu cred ca un om hipnotizat si-a adus aminte lucruri legate de o viata anterioara.
    In cazul celor aflati in moarte clinica, creierul inca mai functioneaza.
    In cazul deja'vu-urilor de vina este puterea creierului de a anticipa anumite lucruri intr-o anumita situatie. Aceasta putere este marita de anumite substante, DMT de exemplu. Din experienta va spun ca am avut deja'vu-uri care au tinut cateva minute.
    Nu credeti in coincidente? Radeam de o colega spunandu-i inainte de ora de matematica faptul ca am ghicit in cafeaua de dimineata ca o va scoate la tabla. Si asa s-a intamplat. Si nu doar o data. In alta ora, ea mi-a spus acelasi lucru, si fireste, m-a scos la tabla. Credeti ca vreunul dintre noi are puteri supra naturale? Sau credeti ca eu chiar ghicesc in cafea(lucru care mi se pare penibil)? Eu zic ca a fost o coincidenta.
    LE: "La inceput a fost cuvantul. Si cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era cuvantul"(parca asa era). Mie imi suna a joc de cuvinte pentru impresionarea si punerea pe ganduri a cititorului

    Astept o demonstratie corecta, nu sufism matematic, cum ca 1+1 nu este egal cu 2. Si pentru asta se va inventa premiul Nobel pentru matematica, special pentru tine.
    Existenta altor fiinte in univers este demonstrabila doar daca se pleaca de la premiza ca universul este infinit.

    Teoria ca universul este infinit nu a fost enuntata de mine. Sunt doar adeptul acestei teorii. Si aici pot fi 2 situatii:
    1. Universul poate fi intr-o continua expansiune, si chiar putem spune ca este infinit.
    2. In comparatie cu galaxiile, universul este atat de mare, incat putem spune ca TINDE la infinit(aici ne referim la dimensiunea lui).
    Din cate observ, pe acest forum, daca ai o parere diferita fata de majoritate(btw, marea majoritate este pleonasm) toata lumea te ia peste picior si incearca sa te faca sa crezi ce cred si ei. Din cate stiu, am dreptul sa-mi formez singur o parere, la fel cum am dreptul sa cred in ce vreau eu. Asta nu inseamna ca oblig pe altii, sau macar ca incerc sa-i conving ca, in aceasta situatie, dumnezeu sau viata dupa moarte nu exista. Este doar parerea mea, si doresc sa imi fie respectata.
    Legat de infinitatea universului, se poate face afirmatia ca exista si alte forme de viata, in afara de cea de pe Terra, pe baza axiomei ca "Intr-un spatiu infinit, posibilitatile sunt infinite". Si axiomele nu trebuie demonstrate, si nici nu pot fi contrazise. E ca si cum am spune ca 1+1 nu este egal cu 2.
    In toate religiile monoteiste dumnezeu este vazut ca pe un lucru omniscient si omniprezent, care ne controleaza noua viata, vede tot ce facem si actioneaza in functie de asta asupra viitorului nostru. O alta aberatie(DUPA PAREREA MEA!) este ca fiecare om are un destin scris. BULLSHIT!
    Gata!

    Quote

    Apropo: esti sigur ca universul nu a aparut acum cinci minute şi toate amintirile
    noastre aparente nu sunt decât iluzii? Dovedeste!


    Timpul este o conventie, si din cate stiu eu, este si relativ.
    Si apropo de asta, am citit cea mai frumoasa aberatie existenta in universul asta(infinit), legata de infinit (a se citi replyul lui Storm) GENIAL!
    Btw... voi ce intelegeti prin Dumnezeu?... Dar prin Iisus? Ce parere aveti despre Papa, Budha, Shiva, Iuda, etc?
    Eu merg pe principiul ca eu sunt dumnezeul meu, si ca sa continui religios, si nu am alti dumnezei in afara de mine. Ah, din intamplare, principul asta este intalnit si la satanism, fiind o dogma a satanismului:

    Quote

    Simbolul Satan – în religia satanistă nu este zeu, ci doar un simbol pentru dumnezeu, care la rândul lui este performat şi satisfăcut de satanistul însuşi. LaVey propune că toţi zeii sunt creaţii ale credincioşilor şi că în acest fel veneraţia zeilor este prin extensie, veneraţia creatorului acestor zei (credinciosul). O dogmă a satanismului este: „Eu sunt dumnezeul meu”. Cel mai important eveniment din calendarul satanic este ziua de naştere a credinciosului, aceasta reprezentând şi naşterea dumnezeului său. Un fapt surprinzător despre satanism este că Satan, perceput ca „diavol” în cultura populară, nu este venerat, fiind considerat doar un arhetip literar care este un exemplu de opoziţie faţă de umilinţă şi credinţă. În religia satanistă laveyană, cultul „diavolului” este văzut ca fiind doar o inversare a creştinismului şi o înţelegere greşită a satanismului.


    Sunt total de acord cu citatul de mai sus. Si viata dupa moarte? Nu cred.

    Dupa mine, este mult mai plauzibil sa existe extraterestrii decat sa existe viata dupa moarte, dumnezeu, fantome, varcolaci, etc.
    Cineva recomanda "La tiganci" de Mircea Eliade. Si eu recomand proza fantastica de Eliade, dar haideti sa nu uitam ca era consumator de amfetamine si opiacee.

    Nu il am deocamdata, dar asta va fii urmatoarea achizitie:
    MB: Asus M4A78 (~ 300 ron)
    CPU: AMD Athlon II X2 3.00 GHz (~ 300 ron)
    Video: Asus GeForce GTS 250 DK 1GB DDR3 256-bit (~ 650 ron :S )
    Ram: A-DATA 4GB DDR2 1066MHz Gaming Series CL6 Dual Channel Kit (~ 250 ron)
    HDD: Samsung 320GB 7200 rpm 16MB PMR SpinPoint F1 Series (~ 170 ron)
    DVD-RW: Samsung SH-S222L/RSMN (~ 100 ron)
    Sursa: Spire Jewel SP-ATX-420WB (~ 100 ron)
    Si o carcasa care sa fie silent si sa arate bine...
    Grand total: aprox 1900 ron fara carcasa

    Daca tot sunt putini jucatori pe .ro, macar sa stie toti sa joace ca lumea, sa fie concurenta mai mare :P


    Anubis: Apreciez faptul ca iti place sa inveti si pe altii, si nu pastrezi ceea ce stii pt tine.