Ban Injust, fara explicatie, fara forma compensatorie

  • Buna ziua forum! Au trecut anii de la ultima postare. Din nefericire vin in fata dumneavoastra cu o plangere. Speta suna in felul urmator:
    --> m-am reapucat de joc acum 2 luni, da, stiu, nu a fost cea mai inspirata decizei dar iata-ma!
    --> am luat hotararea sa ma alatur unei aliante, am luat calea celor din rezistenta in fata dominatiei altei aliante de pe universul ales.
    --> rand pe rand, colegii si nu numai s-au lasat, ramanand singur in alianta pe univers la un mom dat si in jur de 15-20 de conturi active in total.
    --> in acest timp am dus contul creat de la 0 undeva in top 30, toti din alianta dominanta fiind la cel putin de 2x fata de punctajul meu din orice moment analizat
    --> fiind obisnuit cu stilul raider/fleeter caruia i-am ramas fidel inca de la minutul 0 si ramanand fara tinte mi-am facut curaj si rand pe rand le-am macinat mici bucati de flota celor din top(alianta in cauza)
    --> am constatat in urma atacurilor ca acesti jucatori nu numai ca nu retaliaza asa cum ma asteptam dar sunt si tare ofticati de activitatiile mele ostile
    si acum momentul 0: vazand ca sunt atat de efervescenti adversarii, am inceput, din plictiseala si nu numai sa incerc sa-i iau peste picior. Va reamintesc ca eu am contul cel mai mic, la o distanta substantiala daca nu colosala de acestia.
    Una din glume a fost sa le cer adversariilor "bir" pentru a-i lasa in pace. Toate bune si frumoase, va inchipuiti ca nu am primit resursele cerute dar surpriza!!! Ban pentru amenintare!!! Va rog sa recititi ce presupune si pentru ce se aplica acest ban.
    Bineinteles ca am cerut clarificare si mi-i s-a raspuns intr-un mod nonsalant ca, fara sa citez: "in ogame nu amenintam jucatorii sa ne dea "bir" sa-i lasam in pace" si ban pana in 2038. Am cerut iar clarificare, mi-i s-a raspuns intr-un mod nonsalant" multumim ca ai apelat la echipa ogame.ro"
    Nu in ultimul rand, am facut plangere superiorilor, fara raspuns

    Colac peste pupaza, dupa o saptamana, banul imi e ridicat cu un mesaj la fel de nonsalant ceva in directia: sper sa nu mai citesc asemenea aberatii. jucati civilizat!
    Nu am primit nimic compensator desi e clar ca e foarte subiectiv banul si deloc ancorat in regulament plus ca mi-au disparut punctele distruse si pierdute la flota, clasament la care tineam foarte mult, operand cu un cont de la 0. fleeter. plecand cu un handicap enorm.

    Folosesc aceasta postare pentru a trage un semnal de alarma asupra modului de aplicare a Banului pe .ro si totodata ca o intrebare daca cumva se pot recupera punctele disparute din clasamentul vizat de stilul meu de joc. Multumesc anticipat si o zi minunata la toata lumea !


    Edit: imi cer iertare, Valent, acum am vazut ca ai raspuns, totusi au trecut 2 saptamani in care am stat banat pe nedrept si dupa care am ramas fara punctaj. Se poate face ceva mai mult in aceasta speta?

  • Salut, iti raspund eu referitor la punctele distruse/pierdute. Este cauzat de un bug in sistem care aparent se tot incearca sa il rezolve. Pana una alta, exista un delay de cateva zile, urmand ca acestea sa iti reapara in final.

  • Una din glume a fost sa le cer adversariilor "bir"

    E joc de razboi si este teoretic si asta o tactica dar de ce in gluma cand poti face asta fiind serios? Din pacate in joc nu prea au mai ramas persoane care inteleg ce are la baza jocul si multi sunt emo care fac rapoarte la toate mesajele ce le primesc in joc.Ideea e sa nu mai folosesti sistemul de mesaje in joc ca si asa nu te ajuta si nu jovi jocul asta pentru socializare... pentru socializare exista alte aplicatii.

    exista un delay de cateva zile

    Probabil 365 de zile... undeva pe acolo (nici la mine nu mai revin alea pe xaly dar nici nu imi mai bat capul cu jocul).

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • :hi:

    Titlul suna foarte bine, si foarte cunoscut de toata lumea.

    Se aplica foarte bine aceasta regula, din cauza ca Regulamentul nu este clar, si daca daca este clar, avem "claritati" subiective si diferite.:raspa:

    Din putinii jucatori ramasi in top, multi au bagat bani grei in joc, bani care nu au stiut sa ii gestuioneze, si evident ca dupa ce au pierdut flote/aparare/resurse nu le convine sa vina "unu'" si sa ii "joace pe degete"! :ban:

    Sunt topicuri deschise si lasate in aer in baza clarificarii si respectarii aplicarii Regulamentului...Ei bine, bine ai revenit pe .ro...:lol:

    Se rezolva: "NU SE POATE! multumim ca ati apelat la echipa...":blah:

    Pana se clarifica lucrurile investeste timpul si banii in ceva mai "prietenos" cu tine.:coffee:


    Succes!


    :bye: