Trisatul-Ce/unde/cand/cum/de ce?

  • Trisatul-Ce/unde/cand /cum/de ce?


    Acest articol este scris dupa o mica cercetare pe internet si nu se refera la Ogame exclusiv ci la trisat in general. Am incercat sa il adaptez un pic si la joc insa nu are nici o legatura directa cu Ogame sau cu evenimentele recente. Va rog sa luati in considerare acest aspect si sa nu trolluiti acest tread pentru ca se voi cenzura si cea mai mica tentativa de trolling! Daca nu aveti nimic de zis in legatura cu articolul, mai bine dati next la urmatoarea pagina decat sa transformam treadul intr-o batalie a vorbelor murdare! Va multumesc! 


  • Aiurea ....
    Copiii trisaza pentru ca nu au un model, daca sa uita in stanga te vad pe tine care esti mare si tare si toti zic ca trisezi dar nimeni n-a dovedit, daca se uita in dreapta vad nu mai stiu pe cine despre care iar se banuieste ca trisaza... Si incet incet astia devin reperele.

    Si pana la urma de ce sa refuzi un mic "boost" in rang ? Pentru niste reguli scrise de altii ? Sau pentru ca nu e frumos ?
    Unii pur si simplu sunt facuti sa triseze daca li se da cea mai mica ocazie, altii se lasa putin rugati dar tot cedeaza in final... E sport national, sa fim seriosi :)

    Singurul lucru care te poate mentine pe o directie fair-play tine de educatie, degeaba baga cineva 20 de reguli in plus sau in minus ca tot educatia te face sa fii corect. Coloana vertebrala nu o capeti peste noapte.


    Parerea mea ...


  • pune pe unul care nu stie engleza sau macar toate partile componente ale sistemului sa triseze ;) , asa ca nu toti suntem trisori cel putin in joc , depinde de interesul fiecaruia


    oricum ai dreptate dar in viata reala unde domina prea multe interese - un 10 :);) -

  • Nu stiu ce ar fi de comentat la un articol insipid!
    Tommy iti recomand eu o tema pe care am vrut sa scriu un articol insa timpul nu mi-a permis si probabil ca esti mult mai in masura sa scrii despre asta.
    Tema ar fi: "Ogame pe muchie" sau "Ogame la limita legalitatii"
    Sunt atatea lucruri legale si totusi nu foarte morale care fac diferenta.
    Hai sa scriem despre: conturi de sprijin, conturi de moonshot, conturi de spionaj in alte aliante, comert la rate (super)favorabile si altele, si altele care imi scapa acum.
    Astea sunt cele care fac o mare diferenta intre jucatori


    ON: am primit si eu un cont pe unul din universele .org cu mult timp in urma.
    Nu era munca mea pe acel cont asa ca mi-am permis sa caut un script si sa il incerc.
    L-am instalat si in afara de faptul ca imi spiona toti inactivii dintr-un interval de sisteme dat si trimitea atacuri acolo unde se putea nu facea nimic. Am inteles ca era posibil si sa te scoata dintr-un phalanx hit la 2-3 secunde dar nu l-am setat ca nu aveam flota, decat cargouri.
    Concluzia la care am ajuns o citisem pe forum intr-un topic pe vremea banarii conturilor de top din uni1.ro de catre System: un jucator e mai bun decat un script.
    Ca idee nu m-a prins nimeni ca am folosit scriptul si am dat si respectivul cont mai departe ca ma plictiseam sa fac lf si IPM

  • Eu unul nu vad de ce e necesar sa trisezi! Este un joc in care oricine poate sa piarda! Cand folosesti mijloace impotriva regulamentului pt a castiga,jocul deja devine plictisitor! Eu cred ca este ca si cum ti-ai dori sa "spargi" serverele ogame pt a avea acces la o contitate nelimitata de resurse! Si atunci revin cu intrebarea: de ce este necesar sa trisezi?


    Cei care triseaza sunt frustrati si complexati! Orice om cu educatie suporta usor infrangerea,mai ales ca este un joc! Si in plus,stau si cu teama ca ar putea fi descoperiti!

  • cred ca e unul din cele mai neinspirate articole a lui EoRopeanu
    un eseu slabutz la tema "de ce nu e bine sa trishezi" care nu are nici o concordantsa cu denumirea temei :)
    cred ca aici s-ar fi putut discuta mult mai interesant, asha cum a mentsionat hyacintus - "conturi de sprijin, conturi de moonshot, conturi de spionaj in alte aliante, comert la rate (super)favorabile si altele"
    sau chiar sh tema ofitserilor, daca plateshti bani sistemului - acesta itzi ofera avantaje substantsiale, daca nu plateshti, dar totushi vrei avantaje nelegale - rishti sa fii banat :)
    cred ca pe viitor ar fi bine de discutat asha aspecte ale problemei, cu date concrete, dar nu discutsii dsp valori shi principii :)

  • Quote

    Originally posted by hyacintus
    Tommy iti recomand eu o tema pe care am vrut sa scriu un articol insa timpul nu mi-a permis si probabil ca esti mult mai in masura sa scrii despre asta.
    Tema ar fi: "Ogame pe muchie" sau "Ogame la limita legalitatii"
    Sunt atatea lucruri legale si totusi nu foarte morale care fac diferenta.
    Hai sa scriem despre: conturi de sprijin, conturi de moonshot, conturi de spionaj in alte aliante, comert la rate (super)favorabile si altele, si altele care imi scapa acum.


    avem si expertul in domeniu de pe .ro:P


    ai un 2 de la mine pentru articol
    sau chiar1
    de fapt nici nu se merita sal notez

  • ca articol mie mi se pare bun si poate ne retine pe noi n00bii sa nu calcam stranb ( oricum mie frica numai daca ma gandesc la ban la cat am muncit la contul meu ) si inca ceva e o vorba la romani ' ascultati de popa nu faceti ca el ' asta e jocul si merem inainte :) o seara placuta :)

  • E un articol pe o teme generala cu referinta la ogame. Peste 600 de persoane au fost banate pana acum pentru cheating! Si asta e numarul celor prinsi! Deci, este un fenomen si il discutam la RSO!

  • se poate discuta mult dar trisori tot o sa fie ca tot omul vrea sa creasca si cat mai repede in top , programele pt trisat nu pentru asta au fost facute ? . acu sa speram ca vor fi prinsi rapid dar si asta cere alte programe ( cred ) , ooameni ,atentie si multe verificari care dureaza si la cate rapoarte sunt mai scapa multi ;(

  • singurul lucru pe care il pot spune despre trisori este faptul ca nu se bucura de joc,ii intereseaza doar sa fie mai tari ca altii.


    De exemplu,daca trisezi nu te bucuri de un planax cum se bucura un jucator "clean" care a muncit pentru el,si treci repede cu vederea,astfel jocul isi pierde farmecul.


    In loc sa strisezi mai bine te-ai apuca sa citesti toate ghidurie de pe ogame astfel incat sa iti formezi o strategie de joc corecta.


    Frumos articol EuRopeanu,sper sa aiba efect si sa nu ii lase pe uni jucatori sa "calce stramb"

  • Quote

    Originally posted by R3dScorpion


    Frumos articol EuRopeanu,sper sa aiba efect si sa nu ii lase pe uni jucatori sa "calce stramb"


    Cata ironie :)


    EuRopene tu care motiv il invoci pt ca ai trisat?


  • daca ai fi fost putsin mai atent ai observa semnatura lui EuRopeanu, cred ca e destul de clar scris acolo
    de fapt ca shi in semnatura mea ;)

  • Quote

    Originally posted by Sith88

    Quote


    daca ai fi fost putsin mai atent ai observa semnatura lui EuRopeanu, cred ca e destul de clar scris acolo
    de fapt ca shi in semnatura mea ;)



    Poi si daca pun in semnatura mea faptul ca ogica mi-a furat biletul castigator la 6 din 49 inseamna ca e adevarat? :).


    Si da..ai dreptate, eu nu am contribuit la banarea lui, isi asuma tot meritul



    On: Mai astept articole RSO pe tema asta :)