Posts by hyacintus

    E clar ca noi , cei de pe Pegasus, nu ne-am dorit fuziunea asta

    E ca si cum ai veni din concediu direct in linia intai a frontului

    Azi-noapte am bagat si eu VM pentru ca nu am nervii, motivatia si timpul pentru a continua

    Universul Fidis e rezolvat definitiv

    ON: felicitari pt Noul TOP 1, e pacat ca a fost facut pe un coleg de alianta

    cucusor ai totusi 7 zile in care sa te gandesti sa nu stergi contul

    in rest multa bafta tuturor

    Evident ca iau la misto conspirationistii, e "mancarea" mea favorita din meniul zilei.


    Pai...ori iei receptorii de suprafata, ori faci transfer de gene? Vezi ca te cam incurci deja. S-a supraincalzit procesorul? Daca tu ai impresia ca ingineria genetica e o joaca de copii si oricine o poate face...te invit sa o faci. Faptul ca in Wuhan este un laborator de microbiologie nu e prea important, laboratoare sunt peste tot pe planeta asta...ai vazut tu pandemii asa dese? Apropo, zoonozele (agentii infectiosi care sufera mutatii si trec de la o specie la alta) exista de cand lumea...nu mai visati bazaconii ca habar n-aveti ce univers microscopic se ascunde chiar in fata ochilor nostri.

    Nu e meseria mea, tocmai de aceea am scris la inceput "La modul simplist"
    Daca tu vrei neaparat sa ai dreptate, fie cum zici tu.

    Insa cred ca atitudinea asta superioara nu isi are locul aici pentru ca nici tu, nici eu nu avem adevarul absolut in mana. Nu sunt conspirationist, insa nici nu mi-e frica sa gandesc dincolo de "ne-a dat Dumnezeu o boala"

    Sanatate multa tuturor!

    Ce inseamna virus creat in laborator? Mi se pare ca Mr. Hyde ne cam ia la mishto.

    La modul simplist: pur si simplu iei un virus care exista in natura si are gazda alta specie(de exemplu liliac), iei un alt virus care ataca omul(gen virusul HIV), transferi receptorii pt om de la unul la celalalt( se numeste transfer de gene si ramura asta se numeste inginerie genetica). Bineinteles ca nu poti face asta decat intr-un laborator foarte bun( apropos este unul in Wuhan, lvl4 de biosecuritate). Apoi ori fiindca esti prost ori fiindca ai impresia ca esti destept il scapi de sub control.

    Pam-Pam, rezultatul se numeste pandemie.

    Imi plac si mie romanele SF, chiar si teoriile conspiratiei sunt interesante insa de data asta e "real life".

    Cu siguranta aceasta pandemie nu va face atatea victime ca si gripa spaniola insa ce o face MONSTRUOASA este faptul ca e prima pandemie mediatizata in acest fel. E prima pe care simti ca o traiesti "live" chiar daca esti acasa si incerci sa te feresti.

    Un alt lucru amenintator este ca nimeni nu poate sa spuna la ora asta care e finalul si cand e finalul.

    Finalul unei pandemii poate fi: gasirea unui vaccin(solutie destul de indepartata ca timp), dobandirea naturala a imunitatii(cu cate vieti va fi platita?) sau pur si simplu un miracol: virusul sa dispara. Exista o mica sansa sa se intample si asta.

    Cel mai important lucru pe care l-am auzit in aceste zile este o fraza rostita de un medic: nu a acelasi lucru sa avem 1000 de imbolnaviri intr-o zi, intr-o saptamana, intr-o luna sau intr-un an.

    Asta e scopul tuturor masurilor, sa castigam timp. Multi infectati vor fi. Un virus e imposibil de oprit fiindca noi suntem oameni. Cu tot ce implica asta. Cu prostie, cu inconstienta, cu tot ce avem noi in codul genetic.

    Sa inchei cu ceva optimist: se pare ca 80% dintre infectati sunt asimptomatici. Iar dintre cei cu simptome un procent mic nu fac fata infectiei.

    Eu cred ca noi ca specie vom trece peste asta.

    Va doresc multa sanatate tuturor si feriti-va(cat puteti)!

    In principiu nu o sa iti mai ajunga campurile pe o planeta de genul asta dupa 4-5 ani,

    Formatorul de sol o sa te ajute un pic, apoi ai varianta sa renunti la Reactorul de fuziune, ceea ce iti va furniza inca 10-15 campuri

    Eu zic sa nu le stergi acum

    ce vrei sa mai faci pe uni1? vrei sa vezi pe unde ai avut planetele? :D
    mai bine ia un cont pe un univers mai activ sau ia-o de la 0 pe noul univers
    oricum bine ai revenit