Momente din istoria Ogame - Caderea lui Deuterion

  • TD: 509.614.000 - IOAN [JFF] -vs- Deuterion [ONEWORLD]




    Totul a inceput prin vara anului trecut. Deuterion isi plimba flotila de nave de razboi sub luna mea in galaxia 2. Deploy, dupa deploy, il vedeam in phalanx cum procedeaza cu fleetsave-ul. Mi-am crescut flota suficient cat sa ii distrug flota lui cu profit si am inceput sa il testez. L-am atacat de 2 ori pe deploy, dar nu am avut noroc, venind on in fiecare dimineata si retragand. L-am calculat a doua oara si l-am atacat pe return. Din cauza serverului am ajuns cu 8 secunde inaintea flotei lui. Apoi a fugit in galaxia 1. L-am scapat din plasa. A trecut mult timp pana a reintrat Deuterion in vizorul meu. Mi-am dezvoltat luna din galaxia 1 si eram la 20 de sisteme de luna lui. I-am facut DF watch si l-am atacat. Ajungeam cu 5 secunde dupa el. Din cauza serverului de lag, s-au decalat timpii si am ajuns in aceiasi secunda cu el, din nefericire pentru mine, eu primul si el dupa. Mi-a dat screen shot sa imi confime. A inceput sa faca Fleetsave neregulat, in alte sisteme...si iarasi mi-a scapat.



    Oponentii: Deuterion: Era jucator vechi de pe org, amic bun cu Agilul, Badmad si Alin. Ei au format ONEWORLD si au creat o unitate stransa in alianta. Avea un program destul de rigid, neputand farma decat seara, cand ajungea acasa. Din productie construia nave de razboi. A avut ghinion cu lunile, cu greu reusindu-i una. Nu pierdea noptile. Fleetsave-ul cu 30% si 20% in sistem erau preferatele lui. Lucra in Televiziune, avand un program nu tocmai fix. In principiu, acesta a fost motivul pentru care si-a pierdut flota. In momentul atacului a fost retinut de la ogame de job.
    IOAN: Am luat contact cu ogame-ul tot pe org, uni12. Cu un cont primit de la Draqusorul si gandit initial ca si cont de miner, am urcat in clasament datorita farmului si a metodelor neconventionale oferite de ofiteri. Cu ajutorul conturilor de moonshot mi-am facut relativ rapid lunile si am avut deuterium din belsug. Am pierdut o flota de 150k pct intr-un ninja stupid, dar am revenit puternic si am ajuns rank 1. Am prins ocazia sa il vad off pe Deuterion si mi-am incercat sansa.



    Batalia: Scanam sa imi dau farmurile inainte de a pleca de la job. Era ora 5. I-am vazut flota pe luna. Nu avea activitate la nici o planeta. Am sarit cu toata flota, am simulat si am lansat cu viteza 100%. Mai sarac cu 4 mil deuterium, am plecat spre casa. Am ajuns acasa cand mai erau 37 de minute de la atac. Ma asteptam sa primesc mesaj cu "sunt on". Nu a fost sa fie. Mi-am pus un film sa imi mai treaca nerabdarea. Sentimentul de reusita a hitului imi declansa un flux de adrenalina ridicat. In ultimile minute stateam si dadeam pe galaxie/refresh non-stop. Brusc a aparut un debris urias! Lovitura reusise! A venit online la aproximativ 30 minute dupa hit. M-a felicitat pe forum.



    Urmari: Dupa batalie, Deuterion a iesit din top 100. Majoritatea punctelor lui erau investite in flota. A vrut sa se retraga, dar a hotarat sa mai ramana. A inceput recontructia, incet incet. Eu mi-am construit flota de crucisatoare si am dat drumul la mine si research-uri.


    DISCUTATI AICI>>> Momente din istoria Ogame - Caderea lui Deuterion