All about mining - Partea a V-a - Spacebunneh

  • În a V-a, și ultima parte din seria de interviuri "All about mining", vi'l prezint pe Spacebunneh, minerul cu cel mai mare număr de Rips de pe, ale noastre dragi, servere românești.





    Mine
    40/34/35 X 12


    Cercetari:
    Plasma – 17

    Motoare – 14/14/13

    Astro – 21

    Reteaua – 6

    Lupta – 19/18/19



    Tommy: Joci exclusiv miner de când te'ai apucat de OGame, sau ai cochetat și cu alte stiluri de joc?
    Spacebunneh: Nu joc miner, mai degrabă raider. Miner 100% am jucat primii 2 ani pe Jupiter, interval în care am ridicat o economie solidă care mi-a lipsit pe alte servere unde am mai activat.



    Tommy: Farmezi la un început de univers, sau te axezi doar pe producția proprie?
    Spacebunneh: Este util să farmezi, eu însă nu am făcut-o.



    Tommy: Preferi să dai jos principala inițială și să o recolonizezi, sau găsești alte metode pentru a elibera sloturi?
    Spacebunneh: Niciodată. Mi se pare o mare aberație/pierdere de timp această "solutie”, mai ales ca miner.



    Tommy: Ai un plan de dezvoltare al contului pe care îl consideri perfect pentru tine, și îl aplici mereu, sau te adaptezi în funcție de diferiți factori?
    Spacebunneh: Există astfel de planuri de dezvoltare. Și eu am folosit un astfel de plan prestabilit. Însă dincolo de orice plan există câteva principii esențiale care ar trebui respectate pentru 100% eficiență ca miner.


    Tommy: Care este așezarea perfectă a coloniilor?
    Spacebunneh: Din start precizarea: exclus toate coloniile în același sistem sau ceva similar!
    Ca miner, există o asezare ”perfecta” a planetelor din punctul meu de vedere. La 9 planete se formează un apatrat” pe 3 galaxi vecine, cu latură în galaxie de 183X2 sisteme, la 12 planete se formează 2 astfel de "patrate” în 4 galaxi vecine. Asta asigură 2 avantaje: cel mai important, planete foarte răsfirate, (obligatoriu la orice stil de joc), apoi, această așezare asigură timp egal de zbor de la toate planetele către centru, rezultând comoditate în mișcările de flote. Acest sistem fucntioneaza de minune în cadrul noilor universuri circulare, unde primul "col
    ț” al pătratului putea fi generat necorespunzător.


    Tommy: Recolta zilnică - desfășurare din flotă, luat resurse, desfășurare înapoi; sau transporturi de la cargo'uri care stau pe
    planete mereu?
    Spacebunneh: Exclus variantă a două, este "moarte sigura”. Ca și fleeter-ii, și minerii trebuie să-și miște
    flotele "invizibil”, de aceea a două variantă este exclusă.
    Pentru recoltarea zilnică, doar prima variantă este corectă. Însă la 4X merge și împrăștierea prin portal, în locul desfășurării inițiale.
    Însă eu îți propun și o a treia variantă de fs: mutarea zilnică a resurselor local planetă-lună, apoi adunarea/ investirea la un interval
    convenabil. Cum ți se pare ideea de a avea în 99,9% din timp tot ce poate fi spart/furat împărțit în 10-12 bucăți?


    Tommy: Transportoare mici, sau transportoare mari pentru recoltă, trade'uri, caravană?
    Spacebunneh: Ca miner, transportoare mari.


    Tommy: Folosești reactorul de fuziune? Te'ai găsit vreodată în situația de a fi nevoit să îl folosești? Consideri că este o măsură de siguranță bună când ești în pericolul de a lua satelite-bash? Sau crezi că mărirea apărării este mai eficientă?
    Spacebunneh: Reactorul este o chestie foarte utilă. Pe .ro sunt mai rare scenariile menționate de tine, însă în alte comunități se practică foarte des, iar această soluție de "back-up” se dovedește extrem de utilă și singura viabilă. Apărarea nu este în nici un caz o soluție, dimpotrivă!
    Aici trebuie făcută o precizare: reactorul trebuie obligatoriu "combinat” cu un nivel corespunzător al tehnologiei energiei! Iar
    "corespunzator” înseamnă 18-20! Calculează ce inseamana reactor 18 cu energie 12-14, apoi cu energie 18-20, și vei înțelege la ce mă refer.


    Tommy: Recoltare, colonizare sau desfășurare?
    Spacebunneh: Doar desfășurarea (cât mai lungă) este varianta corectă, ce îți oferă șanse reale la MD. Alte variante, doar dacă te bazezi și pe altceva afară de tine!


    Tommy: Ai un tipar fix la crestearea minelor? Dacă da, care este acela?
    Spacebunneh: Aici se aplică unul din principiile de bază la care m-am referit puțin mai sus. Minele trebuiesc dezvoltate uniform. Apoi, există două criterii de bază după care trebuie să decizi: timpul de recuperare al investiției sau costul investiției. Se poate merge pe oricare dintre variante.


    Tommy: Ce add'ons folosești?
    Spacebunneh: Antigame.


    Tommy: Consideri că tehnologia plasmei este o necesitate, sau ceva util doar în momentul în care costurile se amortizează ușor?
    Spacebunneh: Dacă vorbim despre eficiență, orice facilitate a jocului trebuie exploatată corespunzător, iar tehnologia plasmei nu face excepție. Răspunsul este "da”, tehnologia plasmei este a treia componentă, alături de mine și astro, care trebuie
    dezvoltată proporțional cu nivelul minelor.


    Tommy: Cât de mult pui preț pe viteză? Motoarele sunt o cercetare importantă pentru tine?
    Spacebunneh: Pentru un miner motoarele nu au nici o importanță. Însă eu pun preț pe vitez
    ă: viteza de dezvoltare a contului!


    Tommy: Expediții! Mereu sau ocazional? Care este formula pe care o folosești pentru flotele de expediții?
    Spacebunneh: Non-stop, cât de des posibil! Sursă foarte bună de MI. Ca miner, ar trebui folosită formula cu
    trans-uri mari exclusiv. Dacă vrei să aduni și ceva nave, bagi și 1 distrugător alături.


    Tommy: Cum crești astrofizica, depinde de un tipar prestabilit, sau o crești când ai resursele necesare? Până la cel nivel ai urcat'o fără să folosești materie întunecată?
    Spacebunneh: Readucând în discuție planurile prestabilite de dezvoltare, astrofizica este în strânsă legătură cu nivelul minelor. Trebuie crescută planificat. Cred că doar lvl 21 am finalizat cu MI. Oricum nivelele pare de astro nu ar trebui să necesite finalizare anticipată!

    Tommy: Folosești ofițeri? Dacă da, care?
    Spacebunneh: În general nu folosesc. Pe Jupiter, după pătrunderea în top 20 am activat geologul.


    Tommy: Crești naniții simultan pe toate planetele, sau îți faci o colonie special pentru construit nave, cu naniții mai mari?
    Spacebunneh: Nanitul trebuie deasemenea ridicat uniform pe toate planetele. Pentru mineri se poate și fără nanitul de "construit nave”.


    Tommy: Pix și foaie sau notițe pe calculator?
    Spacebunneh: Pix și foaie.


    Tommy: Să presupunem că joci solo pe un univers. Alegi să faci tot posibilul că posibilii prădători să nu știe nimic
    despre tine, sau preferi imaginea de miner cu colți, care nu se teme să se afișeze, dar care ripostează pentru a se proteja?
    Spacebunneh: Prefer discreția. Însă oricum ai juca, țelul ar trebui să fie același: nu trebuie să existe motiv
    pentru care să fii atacat!!

    Tommy: Preferi să joci doar atât de safe pe cât evaluezi concurența ca fiind periculoasă, sau joci cât de safe poți, doar în caz de orice?
    Spacebunneh: În Ogame este bine să fii prevăzător!


    Tommy: Apărarea - O formulă folosită mereu, adaptabilă, sau "niște apărare să fie acolo"?
    Spacebunneh: Apărarea minimă care să facă atacul de farm la producție neprofitabil.


    Tommy: Ai o armă secretă? Ceva ce poate doar tu folosești ca să te ajute la minerit?
    Spacebunneh: Trebuie să știu ce folosesc ceilalți pentru a putea să-ți spun dacă este ceva ce folosesc doar eu! Mă îndoiesc însă că ar exista așa ceva!
    Ca miner trebuie să fii ordonat și planificat.


    Tommy: Un sfat pentru minerii de pretutindeni?
    Spacebunneh: Un miner bun ar trebui să exploateze fiecare aspect al jocului care poate aduce un plus de eficiență. Detaliile fac diferența, iar micile plusuri sau minusuri în final formează un mare + sau -!
    Încercați să investiți un procent cât mai mare din resursele produse, de ce nu 100%, în minele și cercetările proprii, nu în apărări exagerate sau, și mai rău, în flotele sau minele altora.


    Tommy: Ce definește un miner bun? Ar mai fi ceva de adăugat ce nu am cuprins cu întrebările?
    Spacebunneh: Am anticipat involuntar această intrebarea¦ prin răspunsul dat la precedenta :S:
    Am mai fi putut discuta de aspectul "comert” a comerciant, gaz către fleeter-i pentru protecție, sau pentru suport către fleeter-ii alianței, rate minime sau negociatea. Și acesta este un detaliu important!


    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”