All about mining - Partea a III-a Batranu

  • Astăzi vi'l prezint pe Bătrânu, un "bătrân" al OGame'ului, care joacă încă de pe vremea Universului 5.


    Universul 1:




    Tommy: Joci exclusiv miner de când te'ai apucat de OGame, sau ai cochetat și cu alte stiluri de joc?
    Batranu: Acum numai miner dar la început pe universul 5 am jucat de toate.

    Tommy: Farmezi la un început de univers, sau te axezi doar pe producția proprie?
    Batranu: Da, pentru dezvoltare rapidă.


    Tommy: Preferi să dai jos principala inițială și să o recolonizezi, sau găsești alte metode pentru a elibera sloturi?
    Batranu: Înainte nu era posibil să dai joasa principala, acum nu mă mai interesează.


    Tommy: Ai un plan de dezvoltare al contului pe care îl consideri perfect pentru tine, și îl aplici mereu, sau te adaptezi în funcție de diferiți
    factori?
    Batranu: Mă adaptez după nevoie și în funcție de timp.


    Tommy: Care este așezarea perfectă a coloniilor?
    Batranu: Ale mele sunt grupate, dar de preferat să fie în galaxii diferite, sunt mai greu de atacat simultan.


    Tommy: Recolta zilnică - desfășurare din flotă, luat resurse, desfășurare
    înapoi; sau transporturi de la cargo'uri care stau pe planete mereu?
    Batranu: Transport cu cargo-uri mari, păstrez 80-100, cât să nu fie tentante.


    Tommy: Transportoare mici, sau transportoare mari pentru recoltă, trade'uri, caravană?
    Batranu: Mici în faza inițială a jocului ( farm ), acum numai cargo mari.


    Tommy: Folosești reactorul de fuziune? Te'ai găsit vreodată în situația de a fi nevoit să îl folosești? Consideri că este o măsură de siguranță bună când ești în pericolul de a lua satelite-bash? Sau crezi că mărirea apărării este mai eficientă?
    Batranu: La un nivel rezonabil (cost resurse), în caz de farm nu mă afectează distrugerea sateliților.


    Tommy: Recoltare, colonizare sau desfășurare?
    Batranu: Colonizarea și desfășurarea, sunt mereu prezent la sosirea flotelor.


    Tommy: Ai un tipar fix la crestearea minelor? Dacă da, care este acela?
    Batranu: Acum am 39 și 40 metal, 33 și 34 cristal, 33 și 34 deuteriu și încerc cât mai sus.


    Tommy: Ce add'ons folosești?
    Batranu: Greasemonkey - Antigame.


    Tommy: Consideri că tehnologia plasmei este o necesitate, sau ceva util doar în momentul în care costurile se amortizează ușor?
    Batranu: Acum da, pentru surplusul de resurse( nivel mai mare nu justifică cheltuirea resurselor)


    Tommy: Cât de mult pui preț pe viteză? Motoarele sunt o cercetare importantă pentru tine?
    Batranu: Când aveam flotă mă ajuta la farm, acum am rămas cu nivelul mare al motoarelor.


    Tommy: Expediții! Mereu sau ocazional? Care este formula pe care o folosești pentru flotele de expediții?
    Batranu: Extrem de rar.


    Tommy: Crești naniții simultan pe toate planetele, sau îți faci o colonie special pentru construit nave, cu naniții mai mari?
    Batranu: Nivel 6-7 pe toate coloniile.


    Tommy: Pix și foaie sau notițe pe calculator?
    Batranu: Nimic.


    Tommy: Să presupunem că joci solo pe un univers.Alegi să faci tot posibilul ca posibilii prădători să nu știe nimic despre tine, sau preferi imaginea de miner cu colți, care nu se teme să se afișeze, dar care ripostează pentru a se proteja?
    Batranu: Nu joc în funcție de ceilalți competitori.


    Tommy: Preferi să joci doar atât de safe pe cât evaluezi concurența ca fiind periculoasă, sau joci cât de safe poți, doar în caz de orice?
    Batranu: Acum joc în funcție de timp și cum am mai spus, nu mă interesează competitorii.


    Tommy: Apărarea - O formulă folosită mereu, adaptabilă, sau "niște apărare să fie acolo"?
    Batranu: Minimul necesar.


    Tommy: Ai o armă secretă? Ceva ce poate doar tu folosești ca să te ajute la minerit?
    Batranu: Mine cât mai mari.

    Tommy: Un sfat pentru minerii de pretutindeni?
    Batranu: Nu faceți flotă( sunt miner pur, după ce am pierdut o flotă de app. 13kk puncte), încă e top1 pe acest univers. Dacă eram băiat deștept, o băgam la fier vechi.


    Tommy: Ce definește un miner bun? Ar mai fi ceva de adăugat ce nu am cuprins cu întrebările?
    Batranu: O creștere mai lentă dar sigură. Baftă tuturor minerilor!



    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”