Mod / Smod

  • :hi:

    Sunt in totalitate de acord cu tine, DAR voturile sa fie verificate de cine trebuie! :adminbat:


    S-a ajuns prea departe cu actiunile din ultima vreme...! :thumbdown:
    :bye:


    Valent poate face sondaj.Si vedem live rezultatele.
    In caz ca,comunitatea vrea sa aiba o noua conducere putem vota si asta din cate stiu.
    O schimbare in bine este binevenita oricand.

  • Se poate de creat un sondaj/tema de gen '' vote For or Against '' ?
    Si atunci comunitatea, va face alegerea...in mod democrat, exact ca la alegeri.

    Ogame nu a fost niciodata o democratie, Administratorii de joc sau de forum sunt alesi de catre CoMa.
    Eu sunt Adminstrator de joc, egal in rang cu Adminstratorul de forum, fiecare avand responsabilitatea propriei echipe.


    Fireste, daca membrii comunitatii isi exprima nemultumiri fata de administratori, acestea sunt aduse la cunostinta Community Manager fara intarziere, ceea ce s-a si intamplat.


    Personal am colaborat foarte bine cu echipa forumului. Deja am o opinie in privinta celor intamplate recent si o voi discuta cu cei implicati si CoMa.


    In incheiere doresc sa va reamintesc ca acest forum a cunoscut si timpuri mai bune cand aceeasi echipa era apreciata . Nu voi uita niciodata solidaritatea aratata cu acel prilej . Cu toate astea jocul e joc, forumul e forum si comunitatea trebuie sa poata sa-si exprime cuvantul in mod liber dar in limitele regulamentului.

  • Fireste, daca membrii comunitatii isi exprima nemultumiri fata de administratori, acestea sunt aduse la cunostinta Community Manager fara intarziere, ceea ce s-a si intamplat.

    valent , poti sa detaliezi aici?


    ... doarece nestiutorul din mine intelege ca tu centrezi si tot tu dai cu capul, tradus in spaniola ce inteleg eu: ca nemultumirile acestea sunt aduse la cunostiinta CoMa tot de voi?

  • Bibas coma este de alta nationalitate deci el nu o sa inteleaga mare lucru din ce vobim noi pe forum! Si de obicei el ignora mesajele de la useri! Oricum din punctul meu de vedere echipa OGame.ro e ok exceptant cateva persona care se cred superioare si arogante cand ei uita ca sunt aici sa fie la dispozitia noastra

  • In incheiere doresc sa va reamintesc ca acest forum a cunoscut si timpuri mai bune cand aceeasi echipa era apreciata. Nu voi uita niciodata solidaritatea aratata cu acel prilej . Cu toate astea jocul e joc, forumul e forum si comunitatea trebuie sa poata sa-si exprime cuvantul in mod liber dar in limitele regulamentului.

    +1
    Atunci si eu am fost pentru echipa forumului, insa ulterior i-am atras atentia lui Calin ca toate problemele lui rezulta din amestecarea calitatii de jucator cu privilegiile conferite de functia BA.


    Este inadmisibil ca TOP1.RO sa beneficieze de acest tratament pe forum (discutam despre el la sectiunea SPAM?)... doar ca a fost executat pe niste administratori de forum.


    Vali, am inteles chestia cu regulamentul, cunosteam. Si stiam ca asta ti-e argumentul.
    Daca tie personal, ca om, ti se pare normala aceasta atitudine si aceasta stare de fapt... orice alta opinie venita catre tine pe acest forum si pe aceasta tema din partea utilizatorilor este complet inutila. In acest caz ochii tai trebuiesc deschisi e cei in drept, de cei ce au obligatia sa faca acest lucru.

  • @smokeme: frate, stiu toata treaba asta, CoMa e Paci


    yo vroiam un raspuns de la Valent


    ca doar nu se va raporta pe ea in cazul in care vrem sa adresam o plangare in ceea ce priveste persoana ei.

  • Cum spune si valent,nu poti pune un cioban sa fie profesor universitar,chiar daca este cel mai dragut si de treaba cioban din lume!
    Bibas,ai dreptate ,daca eu il raportez pe draq sau pe vali sigur ca acesta nu isi va taia craca de sub picioare!
    cat despre "conciederea" unui membru al staff-ului ,asta ar putea fi facuta cu voturi si sa vedem..........
    Dar pt asta sa se deschida un theard,nu prin pm!
    Draq ai profitat de functia ta de BA iar cel mai mult dintre toti a suferit tommy,nu vreau sa aduc aici acuze,paci va decide !
    Sper ca se va face ceva in legatura cu aceeasta rascoala,nu doar cei din varf sa stea sa se uite si sa mai dobare cate unul dintre noi :-@
    Spor la joc all!

  • @smokeme: frate, stiu toata treaba asta, CoMa e Paci


    yo vroiam un raspuns de la Valent


    ca doar nu se va raporta pe ea in cazul in care vrem sa adresam o plangare in ceea ce priveste persoana ei.

    Raspunsul este DA.
    O voi raporta si pe mama mea daca este cazul . Am destula putere morala sa accept consecintele actiunilor mele .

  • Am citit raspunsul lui valent si pot sa ma declar multumit. Pana la urma, pe mine personal nu ma priveste felul in care se va lua masuri - ca va fi disciplinata echipa draq/vali, ca vor fi dati afara, ca vor ramane. Pretentia comunitatii este ca sa se stabilizeze situatia si sa existe impartialitate.


    Va rugam - haideti inapoi la normal. Imi e dor de normal...


    L.E. 1 Mentionez ca plangerea mea se limiteaza la echipa verde. Echipa portocalie tace si face si aveti bravo si felicitarile mele!
    L.E. 2 As dori sa imi cer scuze lui Valent - te-au atacat multi jucatori in acest thread, dar nu e drept pentru ca nu esti pe aceiasi linie ierarhica; motiv pentru care nici nu te-am acuzat de nimic. Si cu ocazia asta, sa stii ca apreciez atitudinea ta ( eu de mult plezneam daca ma acuza lumea aiurea ).




    Asteptam acum deznodamantul povestii!



    edit valent : asta spune totul " Va rugam - haideti inapoi la normal. Imi e dor de normal..."

  • Fireste, daca membrii comunitatii isi exprima nemultumiri fata de administratori, acestea sunt aduse la cunostinta Community Manager fara intarziere, ceea ce s-a si intamplat.


    Nu cred ca exista vreun user pe aceasta comunitate care are indoieli/nemultumiri in munca pe care o depuneti Dvs. - echipa jocului.


    O voi raporta si pe mama mea daca este cazul . Am destula putere morala sa accept consecintele actiunilor mele .


    Poate si Draqshorul/Vali au de asemenea aceasta putere morala.


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • Iar pe aceasta cale as dori sa multumesc intregii comunitati care a reactionat si am ajuns in punctul in care urmeaza sa se ia masuri. Nu a fost o lupta F-D contra Vali si Draq, ci o lupta purtata de intreaga comunitate impotriva celor 2 si parca deja pot mirosi o schimbare in aer.


    Va multumesc atat in dreptu meu cat si pentru sustinerea aliantei noastre.



    Imaginea de mai jos este pentru voi toti din partea ratustilor de pe jupiter



    Haideti sa continuam cu ticket-urile de plangere, daca aveti nevoie de traduceri in engleza pentru Paci puteti sa imi lasati un PM si in masura timpului, o sa va ajut cu traducerea precum si cu instructiuni ca ticket-ul sa ajunga unde trebuie.

  • Buna seara forum!
    Pot spune doar ca am urmarit cu mare interes desfasurarile de forte din acest thread.
    Democratie, sau nu, "poporul" si-a spus cuvantul. Ce este totusi mult mai important, de acum inainte, sunt masurile ce se vor lua, astfel incat acest gen de eveniment sa nu se mai repete.



    Cu stima, cetateanul,
    Eu.

    I see you're still working on your random intelligence.

  • Victorie!


    Draq nu mai este BA! Acum m-am uitat la sectiunea Team si ii urez un bun venit lui valent.


    I would like to thank paci for investigating and taking action against a highly dubious and abusive BA.


    Felicitari tuturor celor implicati si sunt sigur ca urmeaza zile mai bune.


    Stay safe!

  • Eu sunt de parere ca ar trebui sa plece si vali din echipa.
    Si in legatura cu anuntul lui valent,cred ca cel mai bine e sa aplice fosti Mod.
    katz,kougan,tommy.


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.

  • Eu sunt de parere ca ar trebui sa plece si vali din echipa.
    Si in legatura cu anuntul lui valent,cred ca cel mai bine e sa aplice fosti Mod.
    katz,kougan,tommy.


    Nu neaparat cea mai buna idee dar sunt dispus sa le dau alta sansa. Sa-ti amintesc cum Kougan spre sfarstitul 'carierei' lui de moderator umbla doar dupa posturile mele sa dea avertisment la fiecare colt fie pentru spam sau trolling, dupa cum considera. Ii trimiteam PM cu posturi din alte thread-uri unde oamenii se daceau in fel si chip, aproape ca se luau la bataie. El le ignora, asta in vremea cand era mod activ. Au mai fost si alte lucruri si a fost singurul moderator unde am fost nevoit sa fac tichet sa-l raportez.


    Am avut altercatii si cu Katz care in mare a fost O.K. dar care ironic se plange acum ca altii au inchis un thread fortat (cel cu top 1 ro) doar pentru ca moderatorii pot sa o faca dar el a facut exact la fel in trecut si chiar mi-a si dat PM cum ca un operator " poate sa inchida thread-ul fara sa anunte pe nimeni. => nu trebuie sa ma inveti nimic ". Asta nu inseamna ca a procedat corect. Acum alt mod a facut acelasi lucru acum si s-a simtit ofensat. Pe atunci mi-a spus si PM unde a spus ca umbla special dupa posturile mele si o sa fiu avertizat mai diferit decat ceilalti adica mai sever, tot in acelasi timp in care am fost acuzat de insulta cand cred ca i-am spus unuia meltean si cand altii erau liberi pe forum sa spuna mars ba sau latra in alta parte fara sa existe macar un avertisment. Pentru mine atunci era clar ca nu asa se procedeaza, un moderator trebuie sa fie impartial, sa incerce sa comunice, sa poata sa accepte critici, nu sa repete mereu cum ca el e boss-ul si face ce vrea... ceea ce mai multi moderatori au facut-o, daca nu chiar toti in afara de Valent.


    Vad ca Draq a fost fost eliberat din functia de BA dar sa nu uitam ca au fost ani de zile cand el a facut o treaba buna si lumea a fost multumita. Da, consider ca treaba cu inchiderea fortata a unui thread nu a fost tocmai corecta, la fel cum m-am plans si eu in trecut lui Katz, dar sa nu uitam ca nu e singurul care a facut asta si au existat cazuri cand toti ceilalti au avut momente de impartialitate dar nu a fost nimeni 'amendat' pentru asta. Noi sarim repede sa-i inlaturam pe altii, ca si in viata reala cu politicienii, dar atat timp cat acei oameni acolo sus au experienta eu cred ca merita doar avertizati/sanctionati si poate vor invata ceva din asta. E ca la scoala unde un elev face greseli si invata dar experienta ramane iar lucrurile se vor repeta daca inlocuim elevul. Dupa cum am spus din partea mea toti mai merita o sansa daca au invatat ceva din experienta din trecut. Daca nu au invata nimic si vin doar pentru a fi mai sus decat ceilalti (aici s-a pierdut si notiunea de moderator si moderare) sau pentru bonusuri... mai bine nu.

  • Salut....


    Plecarea lui Draqshorul nu rezolva problema daca in functie o sa ajunga o persoana care joaca pe vreun univers ....


    daca la conducere o sa vina katz , kougan , tomy e degeaba..... functia o sa ajunga tot in tabara noob , FD si mereu o sa iasa discutii


    multi o sa aplice la functia de BA doar pt cuponul de la GF.....

  • multi o sa aplice la functia de BA doar pt cuponul de la GF.....


    Pai asta e logic. Nu vad de ce sa faca cineva munca voluntara.

    Si in legatura cu anuntul lui valent,cred ca cel mai bine e sa aplice fosti Mod.


    Cu asta nu prea sunt deacord...ar trebui sa aplice cine se simte in stare pt ca Valent sa aiva de unde alege...altfel o sa fie ca in politica(il aleg pe asta nu pentru ca e bun...dar alalalt e mai rau)...deci eu zic sa aplicati cu incredere cat mai multi si sa asteptam ca Valent sa aleaga cele mai bune optiuni!!!


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !

  • Ca bine ai spus M3mo, Draqshorul a fost un BA activ si activitatea lui a fost benefica pentru comunitate , sa nu uitam asta.


    De acum veti veni la mine cu solicitarile , ca si pana acum dar de data asta voi putea sa le rezolv in mare parte si in limita regulamentului.


    Tot ce va rog este sa continuati sa participati la activitatea acestei comunitati atat in joc cat si pe forum si sa incercam cu totii sa ne distram si sa ne petrecem timpul liber, mult putin, cat avem.

  • Imi amintesc de perioada cand katz era Moderator, BartMan katz)...anii 2008 paremise. Facea treaba buna, merita sa incerce din nou - parerea mea.
    De acord cu m3m0 privind impartialitatea unui moderator. Eu mi-am dus serviciul in politie o perioada, alaturi de cel mai bun prieten care era sef de sectie, si avea in subordine 15 oameni printre care si eu printre ei. La serviciu ma adresam cu Dom' Locotenent major - acasa insa, era bre, ma, bai...auzi, taci, esti prost...bla bla bla, iar asta nu influenta deloc nici la relatiile dintre sef si subaltern, nici la prietenia care a fost, este si va fi.
    Vorba ceea, inima fierbinte - creierul rece.


    Consider ca asa ar trebui sa fie un moderator si aici, pe langa criteriile, cerintele, calitatile ce le solicita Administratia.
    Si desigur REGULAMENTUL care este biblia fiecarui forum, sa fie insusit maxim.




    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.