La un pahar de vorbă, cu vYxx!

  • Gusty: Salut mister, cu cine avem onoarea ?
    vYxx: Salut, Marius Matei mă numesc, am 29 de ani, de meserie economist.
    Gusty: Spui că te numeşti Marius Matei, dar toată lumea te ştie drept Ovidiu. Cum aşa ?
    vYxx: E o poveste... veche şi haioasă. Porecla mea e Bamse, dacă mai ţineţi minte ursuleţul din desenele animate. Toţi prietenii de pahar mă ştiau, în facultate, drept Bamse. Până ce, într-o noapte, după multe beri - unul din ei a insistat foarte mult sa-i zic cum mă cheamă. Am refuzat vreo oră să-i zic, până la urma s-a hotărât să-mi dea el un nume. Mi-a zis Ovidiu. Toată lumea se pare că era curioasă (era o cârciumea unde mergeam foarte des, două seri din trei mă găseai acolo), aşa că atunci când au auzit Ovidiu, au început cu toţii să mă strige Ovidiu. Am început să mă recomand Ovidiu, iar acum - dacă mă strigi Marius şi nu eşti un coleg de muncă, ai toate şansele să te ignor.

    Gusty: Ivanov Augustin e numele meu. 25 ani, încă în căutarea unui sens al vieţii
    vYxx: Îmi pare bine . Unde cauţi sensul?
    Gusty: Momentan m-am reapucat de liceul ce trebuia să îl termin în urmă cu 6-7 ani. Înainte îmi era ruşine să spun că nu am terminat, dar acum e ok. Fiecare cu problemele lui, eu cu mai multe
    vYxx: Foarte bine! Eu l-am căutat multă vreme în pahar !
    Gusty: Destul de atrăgătoare şi varianta ta. Spune-mi, cum este să fii un economist, cu ce se ocupă el ?
    vYxx: Cu cifre. Multe cifre, amestecate în fel şi chip, legate de multe formule. Fun stuff
    vYxx: Ce studii ai in plan, dupa liceu?
    Gusty: Depinde de oportunităţile vârstei. Vroiam o facultate de geografie, pentru că mă pasionează orice ramură a ei. Dar până atunci nu se ştie ce mai intervine. România te poate surprinde
    Gusty: De ce economist şi nu... fotbalist ?
    vYxx: Pentru ca niciodata nu mi-a venit ideea sa ma fac fotbalist .
    vYxx: A nu se înţelege că visul meu în viaţă, de mic copil, a fost economia. Dar când m-am făcut băiat mare, şi am văzut eu că băncile din lumea toată, în parşivenia lor, vor domina lumea... am zis că trebuie să fiu în mijloc, nu să privesc de-afară.
    vYxx: În plus, de când eram copil jonglam foarte bine cu numerele.. a plecat de la o pasiune,, şi a dus la o serie de job-uri unde munca se face de placere, cu muzică bună pe fundal.
    Gusty: Good point.
    Gusty: Să înţeleg că eşti fericit. Eşti şi împlinit ? Familie ?

    vYxx: Nu fericit, nu împlinit, nu familie. Sau... nu încă, la toate capetele de acuzare. A nu se înţelege că sunt nefericit, sau ratat. Doar că nu mă consider încă împlinit - mai am ceva de muncă. Iar fericirea... e un hormon. Vine şi pleacă
    vYxx: Ce te-ar face pe tine să te simţi cu adevărat împlinit? 5 cuvinte maxim
    Gusty: Soţie, Copii, Prieteni, Job, Casa.
    vYxx: Familist convins, văd . E un lucru bun, eu sunt la polul opus... amân cu disperare momentul în care o să mă aşez la casa mea. Am deja casa, dar momentan sunt aşezat singur.
    Gusty: Am crescut fără o familie lângă mine. Ştiu ce înseamnă să nu ai.
    vYxx: Si eu, oarecum. Parinti divoratati cand aveam 2 sau 3 ani, mutat des, cand bunici, cand alti bunici...
    vYxx: Dar simpla prezenta a unei familii nu garaneaza fericirea.
    Gusty: Eşti aşezat singur, doar cu a ta concubină, numită OGame ?
    Gusty: rofl

    vYxx: Merge mereu cu mine, ne iubim mult. E prezenta pe calculator, pe tableta, pe telefon... a devenit o rutina, aproape un reflex neconditionat.
    vYxx: Pentru tine, care a fost primul joc, browser sau nu, care te-a fascinat?
    Gusty: Dacă vorbim de browser game, OGame. A fost primul, în urmă cu 10 ani, când internetul era slab şi online-ul nu era chiar deosebit. Cât despre primul joc, acesta a fost Red Alert.
    vYxx: Pentru mine a fost starcraft, pierdeam noptile in liceu, intr-o sala de net . bnet si Bomberman sau quake in pauze
    Gusty: Bomberman îl jucam pe mai vechile jocuri pe televizor ^^
    vYxx: Revenind la ogame... Ce iti place cel mai mult? partea tehnica - cifrele, sau partea sociala?
    Gusty: Îmi place totul. Îmi place să dau hituri, îmi place să calculez tot ce e în jurul meu, îmi place să socializez. Şi cel mai mult, îmi place să mă implic în zona RSO.
    Gusty: Deşi, nu mai e munca prea apreciată din câte se pare.

    vYxx: Eu prefer de departe partea sociala. Matematica... o inveti si e buna invatata. strategiile, tehnicile - la fel
    vYxx: Oamenii insa ofera mereu surprize
    Gusty: Să ai grijă să nu socializezi precum Evanghelion cu Berzelius
    Gusty: :thumbsup:

    vYxx: As prefera sa-mi tai oole decat sa ma cobor la asa standarde
    vYxx: Si tin la ele
    vYxx: Care a fost cea mai... lipsita de scrupule si moralitate lovitura pe care ai dat-o in ogame, pe .ro?
    Gusty: Probabil, e acel top1 dat pe Draco, în care am avut un spion în alianţa riva . Cu Florin şi veveritoiul ca duşmani.

    Gusty: Nu prea e imoral, pentru că erau duşmani, iar spionii sunt ceva normal.
    vYxx: Sa inteleg ca nici tu nu esti adeptul loviturilor date pe colegi?
    Gusty: Niciodată!
    vYxx: Si totusi, cum ai reactiona daca ai fi victima unei astfel de lovituri? ce ai spune, ce ai face?
    Gusty: Dacă aş fi victimă... M-aş supăra tare, evident.. Ce să fac ? Întrerup orice legătură cu acea persoană. Nu ar mai fi demnă pentru a discuta cu mine.
    Gusty: Acum spune-mi tu, care a fost cel mai murdar hit la care ai participat ?
    vYxx: Nu am dat hituri murdare, nici macar putin murdare.
    Gusty: De când ai început să joci ogame şi cum ai ajuns să nu te mai desparţi de el ?
    vYxx: Din 2009, univ 4, inainte de redesign
    Gusty: Uhm, deci ai prins momentul "intim" al ogame-ului.
    vYxx: Da
    vYxx:
    Care e cea mai mare placere, cea mai mare satisfactie in ogame?
    Gusty: Cea mai mare plăcere ? Să fiu apreciat pentru munca ce o depun. Indiferent de zonă, că sunt dealer, că sparg o flotă, că fac un alt interviu. Mereu îmi aduce un zâmbet atunci când văd aprecierile. Satisfacţie în OGame... Nu am prea dat hituri prea importante, dar m-am bucurat când acel top1 de pe Draco a ieşit aşa cum l-am plănuit.
    vYxx: Pentru mine cea mai mare placere e sa stresez oameni. Suna ciudat, si stresez selectiv. Dar in general, cand cineva este nesimtit, impertinent, are o atitudine care ma deranjeaza, incerc sa stresez pe calea armelor . de obicei imi iese.
    vYxx: Practic, cea mai mare satisfactie este cand fac un dobitoc sa-si inghita cuvintele, sa-mi trimita niste mesaje cu litere lipsa si injuraturi tremurate, apoi sa bage perm-v. E ca si cum ai lucra la salubritate urbana
    Gusty: Alege 3 jucători care te-au "marcat pozitiv" de-a lungul anilor în ogame.
    vYxx: Jakie Moon, Katz, Europeanu: JakieMoon a fost omul care m-a farmat cand m-am apucat de joc si cu care m-am bagat in vorba, de la care am furat meserie in primele luni. Katz mi-a aratat cat poate sa iti aduca omenia si bunul simt, Europeanu... un fel de Eva - m-a invatat cum sa... nu.
    vYxx: Cu totii m-au marcat pozitiv, de la fiecare am invatat ceva foarte important
    vYxx: De-a lungul "carierei", probabil a existat un jucator care te-a facut sa vrei sa-ti bagi picioarele, sa renunti, sa pleci, sa nu mai stii de. Un jucator care te-a "marcat negativ". Numeste-l
    Gusty: U3, Liviutzul. Încă jucam fără a face fs şi mi-a dat ceva bătăi de cap.
    Gusty: Dacă ai face alianţă cu un singur jucător, împotriva tuturor, care ar fi acela ?

    vYxx: Mugadabumbu - e cel mai energic jucator pe care l-am cunoscut. Cel mai... plin de resurse
    vYxx: Cu ce te joci in ogame, cu oameni sau cu nave?
    Gusty: Ma joc cu navele, împreună cu oamenii
    vYxx: Eu prefer sa ma joc cu oamenii. Navele sunt doar... suportul. Asa cum la jocul de poker.. joci oamenii cu ajutorul cartilor.
    Gusty: Din toate alianţele în care ai fost, care ţi-a făcut cea mai bună impresie ? De ce ?
    vYxx: FD, Jupiter. Pentru ca am facut-o impreuna cu katz (cu care ma potrivesc perfect in mentalitate) dupa gustul nostru, pe principiile noastre. Rezultatul s-a vazut.
    vYxx: Tu cum consideri ca functioneaza o alianta mai bine, cu ierarhie, leadership, reguli, pedepse... sau gasca cu drepturi egale (prin drepturi ma refer la chestiile tehnice, din adm alianta) ?
    vYxx: .. in care fiecare problema se gestioneaza punctual, cand apare, si toate diferentele se rezolva prin discutie libera, si rezultat agreat de toti?
    Gusty: Categoric a doua variantă. Vezi alianţa noob şi chiar TJ din care fac parte de curând.
    Gusty: Pedepse într-o alianţă... suntem noi destul de pedepsiţi cu Vali, Draq şi Grasul de Zamo.
    Gusty: rofl

    Gusty: Ce stil de joc foloseşti ? Ce univers preferi pentru o strategie reuşită ? 4x sau 1x ?
    vYxx: Joc Raider - jocul cu flota e frumos, dar si agricultura e foarte necesara.
    Gusty: Care a fost jucătorul pe care te-ai chinuit cel mai mult să îl prinzi. Ai reuşit ? Cum ?
    vYxx: pentru o strategie reusita prefer 1x. Acolo conteaza strategia mai mult. Pe 4x, multa lumea joaca ogame de parca ar juca quake. vad chestii de spart, lanseaza. nu mai conteaza activitati, urmarire, planning.
    vYxx: Cel mai greu a fost sa prind un script . OA. Facea desfasurare de la planeta spre o luna. L-am prins la secunda . Cum? Normal 20% vYxx[TJP] -vs- ToMkA[GERMANY] ~(TP: 7,36 M)
    Gusty: Consideri că ar fi mai bine fără MÎ ?
    vYxx: Cu o conditie - sa poti spiona luni fara sa dai atatea click-uri
    vYxx: Dar, in general da. pentru ca MI altereaza diferenta intre calitatea jucatorilor.
    Gusty: Există addon-uri. Ce-i drept, ilegale. Însă în lipsa materiei, s-ar putea legaliza.
    vYxx: Si va spune asta un individ care foloseste MI. Dar nu sunt fan comerciant
    vYxx: In cazul asta - da
    vYxx: Scoateti materia in afara legii
    vYxx: Personal folosesc materie pentru comercianti. II tin activi pe toti. Am mai facut relocare, de 2 ori. Dar aia nu a fost o necesitate, ci ambitie personala.
    Gusty: Ţi-o pot spune şi eu. Nu îmi place materia, dar o folosesc mult şi îmi oferă un avantaj enorm. Însă după părerea mea, cea mai inutilă şi cea mai urâtă variantă este noua implementare, cea în care îţi umpli silozurile cu resurse
    vYxx: Da, dar din fericire costul acelei chestii este prea mare pentru bugetul romanilor, si nu prea se foloseste.
    vYxx: Si eu folosesc materie, implicit am avantajul ala. Dar gandeste-te ca daca nu ar exista, singurul avantaj pe care ti-l poti oferi e sa-ti perfectionezi stilul de joc. Pana la urma.. ti-ai face un bine
    Gusty: E de ajuns să foloseşti de două ori la început de server, când nu cere prea mult şi eşti la 60.000 resurse când alţii abia fac mina de metal lvl 5
    vYxx: Cand incep un univers nou, creez contul la doua saptamani dupa startul oficial. Din experienta - jucatorii care investesc masiv in primele zile fac asta ca sa compenseze ceva. Ceva-ul ala tot n-o sa fie acolo dupa cateva saptamani, cand trece iufa de inceput, oricata materie ai baga
    Gusty: Dacă tot am discutat despre elementele prezente în joc, spune-mi ce ai schimba la ogame.
    vYxx: La ogame in general, as implementa un sistem in care jucatorii sa voteze schimbari. schimbari care sa se si implementeze, dupa vointa majoritatii.
    vYxx: La ogame.ro... un pic peste jumate din staff.
    vYxx: Tu ce ai anula, din ce s-a implementat in ultimii ani? exceptând res pe bani.
    Gusty: Aş face tot posibilul să dispară fs-ul prin colonizare.
    vYxx: Daaaa!!! Mi-e dor sa fac un dfw
    Gusty: A stricat tot farmecul jocului
    .
    vYxx: Desigur
    vYxx: Am discutat despre joc, hai sa vedem ce pasiuni si ce vicii are omul din spatele nick-ului. Care crezi ca e cea mai constructiva pasiune a ta, si care e cea mai distructiva?
    Gusty: Constructiva: Fotbalul, Internetul. Prima ajuta trupul, a doua, mintea.
    Gusty: Distructiva ... ( thinking )
    Gusty: OGame. Ii acord prea multa atentie .

    vYxx: Pentru mine cea mai constructiva pasiune ar fi lectura. Citesc mult, din mai multe domenii. SF, istorie, psihologie aplicata. Iar cea mai distructiva ar fi betivaneala, din motive evidente. Asta si faptul ca dorm f putin.
    vYxx: As incadra Ogame intre cele doua extreme, dar cu inclinatii spre partea constructiva. Iti dezvolta si gandirea analitica, iar daca stii sa-l tii sub control nu iti afecteaza rutina zilnica.
    Gusty: Gatesti sau iti este gatit ?
    vYxx: Gatesc !!! Si-mi place .
    vYxx: Care-i mancarea pe care-o detesti cel mai mult?
    Gusty: Ciorba de zarzavaturi
    vYxx: Placinta de mere !!!!

    Gusty: La o primă întâlnire, ai avea curajul să găteşti, sau ai apela la un restaurant ?
    vYxx: As insista sa gatesc. Dar la prima intalnire nu as aduce-o acasa. Daca iese naspa si nu vrea sa plece, la restaurant e mai simplu - inventez o scuza si plec. Acasa nu ma pot incuia in baie
    Gusty: Preferi blonde, roşcate, brunete ?
    vYxx: Da
    vYxx: Preferi fete mai tinere ca tine, sau mai putin tinere ca tine?
    Gusty: Nu are nici o relevanţă. Contează caracterul, înţelegerea şi zâmbetul!
    Gusty: Am avut relaţie cu tipe de 30 ani, dar şi relaţie cu tipe de 15
    .
    vYxx: Frumos, bravo! . Ce parere ai de certurile conjugale? Ar trebui sa nu existe? Au un rost? Iti place sa le aplanezi sau sa le provoci?
    Gusty: Sunt o persoană calmă până într-un anumit punct. Mă enervez foarte repede când sunt acuzat pe nedrept. Certurile au şi ele rol constructiv, îţi arată greşelile partenerului de viaţă.
    vYxx: Si, cel mai important, te ajuta sa le corectezi sau sa te impaci cu ele
    Gusty: Exact
    Gusty: Dacă partenera îţi spune că vrea să plece, o laşi să plece, sau o faci să îşi schimbe părerea ?

    vYxx: Discut, asta e clar. Dar niciodata nu am incercat sa-mi manipulez in vruen fel partenera. As putea incerca, dar mereu am ales sa nu. Raspunsul ar fi prima varianta - o las sa plece, dupa ce ma conving ca are motive, nu doar toane.
    Gusty: Filme sau seriale ?
    vYxx: Seriale. Tin mai mult. Dar niciodata nu privesc un episod pe saptamana. Astept sa termine un sezon, il vad intr-un wend.
    Gusty: La fel aici, deşi mai dau de seriale în care nu mai am răbdare
    Gusty: Gen: Supernatural, Suits, Game of Thrones

    vYxx: Toate acelea mi-au placut mult.
    vYxx: Romantic sau... care-i antonimu'?
    Gusty: Romantic, unul desăvârşit chiar.
    Gusty: Dacă ar trebui să faci o declaraţie de dragoste, ce ai alege ? O poezie, sau un cântec ?

    vYxx: Nici. nu sunt fan poezie, iar declaratiile de dragoste puse pe muzica mi se par... cheesy.
    vYxx: As face asta in proza, cu siguranta.
    vYxx: Preferi sa iubesti sau sa fii iubit?
    Gusty: A doua variantă
    vYxx: Mereu fidel, sau fan poligamie?
    Gusty: Fidel. Prefer să construiesc ceva ce nu poate fi dărâmat.
    vYxx: Foarte frumos, la fel si eu.
    Gusty: Dacă ţi-ai putea cumpăra un loc oriunde în lume, care ar fi acela ?
    vYxx: Irlanda - mult verde, multa padure, natura.
    vYxx: Casa sau apartament?
    Gusty: Apartament. Nu îmi place să stau la curte

    Gusty: Pentru a încheia, ce sfat ai da jucătorilor de ogame ?
    vYxx: Aş recomanda tuturor să accentueze în rutina proprie partea socială, să vadă mai departe de crucişători şi nave de război, şi să-şi respecte oponentul. Consecvenţa în practici oneste duce la un joc frumos pentru toată lumea. Şi... nu folosiţi scripturi nepermise, că vă las fără sateliţi, apărare, luni, plăcerea de a juca ogame :)


    Părerile jucătorilor despre vYxx:


    Tata Zamo: Ne-am cunoscut sâmbătă în RL. Prima impresie e "wow"... Şcolit, vorbeşte elegant, bea bere! :vain:
    Tata Zamo:
    În joc?? Atent, rapid ( la orice gaz vândut, răspunde primul, nu ştiu cum face rofl


    Yakuza: Am jucat ca aliat în pheonix pe capella.. tip ok!
    Yakuza
    : Pe draco tabere diferite dar facem comerţ , şi nu îl ating.
    Yakuza: a ca om, nu îl ştiu în RL, dar mi se pare băiat de nota 10.


    Dic: nu am interactionat prea mult cu el ca ogamer
    Dic: mai mult am iesit pe la bere
    Dic: dar mi-a lasat o impresie placuta
    Dic: si ca persoana si ca ogamer
    Dic: pare genul de persoana pe care te poti baza ca aliat
    Dic: si tind sa cred ca este si un adversar onorabil impotriva caruia sa poti lupta


    BigBrain: Experimentat,de gaşcă şi nu îi place plăcinta cu mere.


    Vali: Cel mai mare plăcintar! rofl :modo:




    DISCUTAŢI >>> AICI <<<

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg