Liviutzul vs. Lucifer666 - sau hegemonia a doi lideri

  • [color=sandybrown][align=center][b]Pot face cam ce vor in universurile in care joaca. Isi permit luxul de a lasa flota jos fara a risca prea mult sa ajunga in partea gresita a unui HOF. Au reputatia unor jucatori care au incercat aproape orice fel de lovitura si au construit o flota de temut. Stiluri asemanatoare si siguranta unui loc 1 linistitor...deocamdata :). Este vorba despre Liviutzul, rank 1 in universul 3 si despre Lucifer666, rank 1 in universul 5. Ambii jucatori au reusit performanta sa depaseasca de mult numarul de 200 de HOF-uri (fiecare). Multe din loviturile lor se gasesc in TOP 10. Ce gandesc despre joc, cum au evoluat, ce cred despre dusmani si ce parere are unul despre celalalt, in interviul ce urmeaza: Un interviu in "oglinda" cu aceleasi intrebari la care cei doi lideri au raspuns, evident, separat. [/b][/color][/align]
    Untitled Page
    Liviutzul Lucifer666
    Reporter: [color=black]Cum ti se pare universul 3? 5? Acum cand nu prea mai ai concurenta?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Acum universul este plictisitor, nu mai este motivatie cam pentru nimeni. Nici pentru mine si nici pentru altii, dar e un moment bun de minerit.[/color] Lucifer666: [color=red]Concurenta inca este si cred ca va fi mereu.[/color]
    Reporter:[color=black] De la cine te astepti sa faca o coalitie impotriva ta si de ce?[/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Pai, din partea oricui, dar mai ales a Paladinilor... de ce? Pentru ca e o motivatie foarte buna sa dai jos un rank1.[/color] Lucifer666:[color=red] Sincer sa iti spun nu stiu...Stiu ca mai sunt destule flote mari capabile de damage dar multi nu au curajul sa le foloseasca din pacate....Probabil ca robby va fi unul din ei, posibil Nightcrawler daca are sansa dar la restu nu stiu.[/color]
    Reporter:[color=black] Unii zic ca e mai usor sa ajungi rank 1 decat sa te mentii. In cazul tau pare la fel de usor de ramas acolo sus. Cum s-a ajuns in situatia asta? Care a fost momentul in care s-a decis soarta universului?[/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Eu zic ca mi-a fost mai greu sa ajung acolo decat sa ma mentin. Daca ai o strategie buna de joc te poti mentine lejer sus. S-a ajuns aici si pentru ca eu uneori am jucat la puncte (profit maxim) si mai putin la distractie. In plus tipul jobului ma face sa stau foarte mult timp in fata calculatorului. Comparativ cu alte universuri care au inceput in acelasi timp eu am cam acelasi punctaj care il au rank1 pe universurile respective. Problema este la urmaritori ! Nu lucreaza asa bine ca pe alte universuri[/color]. Lucifer666: [color=red]In primul rand soarta universului nu este decisa. Oricine din actualul top 10 poate ajunge prin circumstante favorabile rang 1. Si cat voi mai ramane rang 1 depinde de mine si cat de atent joc in continuare.[/color]
    Reporter:[color=black] Care crezi ca e asemanarea intre universul 3 si 5? Par la prima vedere doua dintre cele mai disputate.[/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Ca numar de Hof-uri cred ca sunt cele mai ridicate. Ca raport de forte..acolo Nomercy domina si nu au nici un adversar, iar aici pe uni3 este un echilibru.[/color] Lucifer666: [color=red]Din pacate nu am jucat niciodata pe universul 3 dar, am avut ocazia sa mai conversez cu Liviutzul si am urmarit forumul. Din ce am vazut, pe universul 3, puterea e detinuta de 2-3 aliante mari ca si pe u5 si ar mai fi o asemanare intre flota mea si a lui Liviutzul. Amandoi am fi greu de deramat doar de 2-3 adversari in stadiul actual al universului.[/color]
    Reporter:[color=black] Vezi o asemanare intre stilul tau de joc si cel a lui Lucifer? Liviutzul? Pastrand proportiile flotei, evident :)[/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Nu stiu exact stilul lui. Eu practic toate stilurile ca sa pot creste cat mai agresiv in puncte: raider / fleeter / miner / trader. La numarul de hof-uri ne asemanam destul de bine[/color]. Lucifer666: [color=red]Avem stiluri asemanatoare. Amandoi avem flote mari si ne place sa ridicam minele cat mai mult. Singura diferenta majora ar fi lipsa farmingului masiv din partea mea.[/color]
    Reporter:[color=black] Cum crezi ca ar trebui sa arate o flota pentru a fi echilibrata si pentru a permite o serie de lovituri complexe?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Greu... E clar ca trebuie sa ai toate tipurile de nave pentru ca fiecare isi are rostul ei intr-o flota. Daca ai grija de flota nu vad rostul in a avea un numar mare de vanatori si cruisere. Pot spune ca peste 95% din loviturile mele sunt date doar cu nave grele (bombardiere, distrugatoare, interceptoare + nave de razboi)[/color] Lucifer666: [color=red]Nu sunt adeptul formulelor fixe de flota. Imi fac flota dupa necesitati si dupa navele preferate. Dar pentru a face lovituri complexe ai nevoie de flota bazata pe foc rapid. Eu prefer interceptoarele, cruserele si distrugatoarele. Si vanatorii usori pentru fooder. Cea mai putin nava folosita de mine este nava de razboi, desi isi are rolul ei. Navele de razboi sunt necesare la hiturile mari.[/color]
    Reporter:[color=black] S-au facut calcule si se spune ca daca ai pierde toata flota tot ai ramane pe locul 1. Cum arata calculele tale? [/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Pai sunt corecte. Din aprox 5,7 kk puncte cate am in acest mment, flota valoreaza 2,3-2,4 kk puncte, iar daca o pierd tot rank 1 raman[/color]. Lucifer666: [color=red]Din calculele facute de mine as pica pe 2 doar daca as pierde flota in intregime, dar aia depinde mai putin de mine si mai mult de cei capabili sa faca ceva in privinta asta. [/color]:D
    Reporter:[color=black] Acum ca ai incercat aproape toate stilurile ce recomanzi celor noi in joc? ce stil? Sau ce combinatie?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Pai acum depinde de timpul si personalitatea fiecaruia. Cel mai productiv stil mi se pare raider, chiar si intr-un univers mai vechi...![/color] Lucifer666: [color=red]Nu e locul meu sa recomand nimanui cum sa joace. Fiecare joaca cum ii place si dupa timpul care dispune, dar totusi as prefera sa existe mai putine testoase pe u5...Si cam peste tot e la fel.[/color]
    Reporter: [color=black]Faptul ca esti rank 1 iti permite sa stai mai multin timp ce cont decat o faceai in urma cu jumatate de an? Spre exemplu?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Stau mai putin timp acum decat o faceam in urma cu 7-8 luni. Acum ceva timp nu puteam sa stau plecat mai mult de 1-2 ore ca puteam fi atacat. Acum plec si cate 5-6 ore ca stiu sigur ca nu ma ataca nimeni. :)[/color] Lucifer666: [color=red]Iti ofera o oarecare siguranta rangul 1, deoarece lumea nu prea risca sa te atace. Dar atentia mea data contului e in functie de cum imi permite timpul. Si timpul se schimba de la o zi la alta.[/color]
    Reporter: [color=black]De ce crezi ca multi reactioneaza negativ la posturile tale de pe forum? In timp ce altii care te lauda sunt acuzati de servilism?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Nu stiu exact motivul. Unii sunt invidiosi, altii au fost sparti cel putin o data de mine si normal ca nu au o parere buna despre mine. Eu nu am asa multi prieteni in joc care sa comenteze fals doar ca sa ma simt eu bine. Fiecare comenteaza ce vrea chiar daca nu sunt obiectivi[/color]. Lucifer666:[color=red] Pentru multi este invidia sau faptul ca i-am spart...pentru altii nu pot sa zic. Mai nou am aflat ca cineva, care nu demult imi era prieten, ma raporteaza ca il spionez pe la 12 noaptea pentru ca el crede ca mai joc cu inca cineva pe cont (plus inca "n" raportari cu alte ocazii). Multi cred ca am ajuns rang 1 doar pentru ca am trisat sau prin pushinguri sau cine stie ce minuni. Prefer sa joc corect decat sa fiu numarul 1 trisand.[/color]
    Reporter: [color=black]Care dintre adversari reprezinta o motivatie suficienta pentru a te face sa il vanezi cu insistenta?[/color]
    Liviutzul: [color=royalblue]Niciunul. Jocul este foarte lung si pana la urma ii vine randul fiecaruia. :) Nu trebuie eu sa insist.[/color] Lucifer666: [color=red]Au fost putinii care sa ma determine sa ii vanez insistent. Si pana acuma i-am prins pe toti. Mai nou cred ca mi-am gasit o tinta noua, preferata, in persoana lui Haihui. [/color]:)
    Reporter: [color=black]Un mesaj de final pentru jucatorii din uni 3?[/color]
    Liviutzul:[color=royalblue] Acelasi mesaj ca si pana acum: pana la urma tot eu o sa va prind pe toti, poate nu acum dar intr-un viitor apropiat.[/color] Lucifer666: [color=red]Apararea si FS-ul fac rau la sanatate![/color]:D


    [color=limegreen]NOTA*:[b]Intre timp, in ultimele zile, baietii din NoM3rcy au rezolvat problema lui Robby (intrat in recurile lui FlaviusTM), in timp ce Lucifer a reusit sa faca, din flota lui Haihui, un nou top 10. Cu alte cuvinte, cei din NoM3rcy au scapat si inca doi oponenti importanti, printre putinii care le puteau pune probleme.[/b] [/color]


    [align=center][color=crimson][i][b]Aici unele dintre loviturile pentru care cei doi s-au facut cunoscuti in universurile pe care in acest moment, fara sa exagerez, le stapanesc:[/b][/i][/color]


    Liviutzul: [url=http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=25983]http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=25983[/url]

    Lucifer666: [url=http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=28508]http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=28508[/url][/align]



    Aici se discuta: [URL=http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=29975]http://board.ogame.ro/thread.php?threadid=29975[/URL]

    The post was edited 1 time, last by Sagittarius ().