Fuziunea serverelor 2024!

  • Salut!


    Avem plăcerea să vă anunțăm o nouă fuziune pentru OGame.ro:


    Exodus: (141) Oberon, (142) Polaris, (143) Quaoar, (144) Rhea
    Tinte: (124) Xalynth si (140) Nusakan


    Incepe: 08.05.2024 la 10:00 CEST
    Final: 15.05.2024 la 10:00 CEST


    Aceasta fuziune vine cu schimbarea caracteristicilor pentru serverul Xalynth. Acestea vor fi:

    - Economy x10, War/Peaceful/Holding feet x3, DF 30%, Deut consum 0.5, Deuterium into DF, Flight time/consumption ignores empty systems, Flight time/consumption ignores inactive systems ON

    Toate cele bune.

    Echipa Ogame.ro

    If I cannot bend heaven, I will raise hell!

    30lywwh-zps1ae664d0.webp

  • FAQ



    Cand incepe fuziunea pentru comunitatea mea?

    Fuziunea pentru Ogame.ro incepe de Miercuri 08.05.2024 ora 10:00 CEST si va dura pana Miercuri 15.05.2024 la 10:00 CEST.



    Pot crea un cont nou?

    Este posibila crearea conturilor pe serverele tinta, insa pe toate serverele din Exodus inregistrarile vor fi inchise inainte de inceputul fuziunilor. Tineti cont de faptul ca daca aveti contul pe serverele tinta, nu va fi afisat ca optiune pentru contul de Exodus. Aveti grija sa nu creati accidental conturi noi pe tinte; daca sunteti curiosi despre starea acelor universuri, este posibil sa faceti asta verificand MMOrpg-stats (https://mmorpg-stat.eu/).



    Unde imi pot muta contul?

    Puteti muta contul in orice tinta posibila din grupul unde este universul vostru. Nu exista nici o restrictie (top, resurse, varsta serverului) unde sa ca puteti muta contul; grupul in sine este singura restrictie impusa.



    Nu se vad toate tintele! Ce fac?

    Se poate intampla ca tinta dorita sa nu apara imediat pentru a fi selectata. In acest caz, daca doriti, va putem ajuta sa va mutati, dar pentru asta e nevoie de anumiti pasi:

    - Selectati una din tintele disponibile si transferati contul acolo.

    - Nu interactionati cu universul "pod" (adica stati in mod vacanta si nu faceti nimic). - Trimiteti un tichet cu ce univers "pod" ati folosit si care a fost tinta dorita.

    - Trimiteti un PM unui membru din staff cu id-ul tichetului pentru a finaliza fuziunea cat mai repede.

    Acesti pasi sunt necesari pentru a avea relocarile gratuite pentru ca o fuziune manuala a conturilor nu va oferi nici o relocare sau alt beneficiu.

    Mi-am fuzionat contul si acum apare ca banat!

    Acest lucru este normal si se face pentru a asigura corectitudinea fuziunii. Contul original va fi banat si sters, si contul nou va fi debanat imediat ce este totul copiat pe noul server.

    Va rugam sa trimiteti tichet doar daca contul este banat si dupa.



    Planetele vor fi in acelasi loc cum erau in universul exodus?

    Vom face tot posibilul ca planetele sa fie plasate in acelasi loc, insa exista sansa sa nu fie posibil. In cazurile unde nu va fi posibil, va fi asigurata o relocare gratuita acordata (una per planeta repozitionata) care poate fi folosita la o data ulterioara.



    Jucatorii care au conturi in universurile tinta primesc relocari gratuite?

    Nu. Doar jucatorii care pleaca din exodus sunt eligibili pt relocari gratuite.



    Ce ar trebui sa fac daca imi pot fuziona contul doar cu un univers unde am deja alt cont?

    Din pacate, nu este posibil sa fie unite doua conturi intr-unul singur si nu se permit conturi multiple per univers. In acest caz unul din conturi trebuie pus in v-more si lasat asa permanent. Nu se permite logarea pe acel cont la fiecare 30 de zile pt a preveni stergerea acestuia. Asta va permite gasirea unui nou proprietar pt cont si poate fi ulterior dat folosind tokenurile din lobby.


    Este posibila fuzionarea cu alta comunitate la aceasta fuziune?
    Doar dupa ce toate comunitatile Ogame sunt fuzionate vom putea cauta o tinta pe alte comunitati. Va rugam sa tineti cont de faptul ca asta este o exceptie doar pt fuziunile globale si doar daca nu exista nici o alta tinta posibila pe comunitatea principala.


    Este posibila fuzionarea dintr-un univers exodus a unui grup in tinta altui grup?
    Nu, puteti fuziona doar in universuri tinta din acelasi grup.


    Blocam crearea de conturi noi in universurile tinta?
    Nu, singura creare de conturi care va fi blocata va fi pe universurile exodus.


    Se aplica regula de top 20 la aceasta fuziune?
    Nu. Aceasta este o fuziune fortata si orice tinta poate fi selectata indiferent ce rang are jucatorul.



    Se va implementa vreun ban pe atacuri inainte de fuziune/in timpul fuziunii/ dupa fuziune?
    Singurul moment in care un ban pe atac va fi implementat este daca ceva nu va fi in regula. La acest moment, nu exista nici un plant pt o astfel de implementare.



    Va fi posibila modificarea setarile pt serverele tinta odata ce fuziunile sunt finalizate?

    Odata ce setarile sunt terminate, vor exista sondaje disponibile pt schimbari de setari pt server, schimbari ce includ posibilitatea de a modifica anumite trasaturi ale universului cum este, de exemplu, viteza misiunilor comerciale. Aceste sondaje vor urma procesul standard de schimbare a setarilor.



    Daca imi transfer contul pe un server tinta in timp ce e activ eventul de login, mi se va transfera si tritiumul?
    Nu. Orice tritium obtinut nu se va transfera pe serverul tinta si se va pierde tot progresul facut in acest event, ceea ce inseamna va se va incepe de la nivelul 1 din nou.



    Ce se intampla cu listele de constructie, lista de prieteni, chat-uri, campurile de epave, campurile de ramasite, etc?

    Aici este o prezentare generala la ceea ce este si nu este transferat

    - Campurile de epave se transfera

    - Campurile de ramasite nu se transfera

    - Boostere active si bonusurile se vor transfera

    - Bonusul zilnic de la Import/Export se transfera

    - Mesajele se vor sterge (inclusiv favorite, notite si rapoarte de atacuri)

    - Chat-urile vor fi sterse

    - Listele de constructie/Cercetarile vor fi transferate si adaptate noii viteze a serverului.


    De notat faptul ca nu veti putea folosi sau activa M.O.O.N.S cu 48h inainte de finalizarea Exodului.


    Ca un fondator de alianta nevoit sa imi refac alianta in universul tinta, trebuie sa astept cele 14 zile de cooldown inainte sa imi setez clasa aliantei gratuit?
    Nu. Pt conturile fuzionate in universurile tinta, s-a renuntat temporar la cooldown-ul de 14 zile, ceea ce inseamna ca puteti atribui clasa imediat. Odata ce fuziunea globala se termina, cooldown-ul va fi restabilit.


    Ce se intampla la finalul fuziunii glocale daca nu aleg nici o tinta?
    Contul, daca este activ, va fi transferat random pe una din tintele din grup.

    Misiunile de flota active vor fi anulate cu desfasurarea navelor catre planeta initiala, fara recuperarea costului de deuteriu.


    Ce se intampla la finalul fuziunii globale cu restul de conturi exodus?
    Conturile ramase vor fi transferate pe una din tinte:

    • Conturi active fara VM: contul este transferat random pe una din tinte si ramane in VM pana la prima logare;
    • Conturi active cu VM: contul este transferat random pe una din tinte si ramane in VM;
    • Conturi inactive (<35z): contul este transferat random pe una din tinte si ramane in VM (conturi in VM cu VM, non-vm fara VM);
    • Conturi inactive (>35z, cu MI achizitionata): contul este transferat random pe una din tinte (conturi in VM cu VM, non-vm fara VM);



    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




    Mobile App FAQ


    E nevoie sa imi mut contul pe alt univers?
    Din pacate toate conturile trebuie mutate. Dupa finalizarea fuziunii globale, serverul va fi setat in mod offline (nu va mai fi accesibil) si apoi sters.


    Cum imi pot alege un alt univers?
    In primul rand, trebuie consultata lista de exodus si universuri tinta (se poate vedea lista in prima postare)
    Verifica in ce univers se poate muta contul.


    Cum imi mut contul?
    Din pacate, mutarea direct din aplicatia mobila nu este posibila, asa ca aveti 2 optiuni:

    1. Daca vreti sa alegeti un server pt mutare:


    - Trebuie facuta logarea de pe un browser folosing e-mail si parola. Pentru a asocia un email la cont: click pe iconita din dreapta sus din lobby pt setarile contului si folositi functia "complete account details". Scrieti adresa de email si parola dorita si asa contul se transforma din cont de mobil intr-un cont normal.

    2. Daca nu alegeti un server in timpul alocat pt asta, sistemul va muta contul pe unul din universurile tinta.


    Mi-am mutat contul/contul meu a fost mutat dar acum nu il mai vad nicaieri.
    Asteptati si contul o sa apara. Toate conturile active sunt mutate cu v-mode activat si pana apasati butonul "Joaca" contul ramane in vacanta. Atentie: vacanta este automat inlaturata imediat ce se apasa butonul "Joaca". Daca doriti sa continuati pe v-mode, va trebui activat manual.

    Poate dura putin pana cand contul o sa apara in aplicatie dupa ce toate sistemele sunt sincronizate.


    Nu vad nici o optiune de a muta contul.
    Daca nu gasiti nici o optiune de mutare, asteptati cateva minute, sistemul are nevoie sa verifice care va sunt optiunile. Daca aveti conturi pe toate serverele tinta, exista posibilitatea sa nu primiti nici o optiune. Puteti lasa sistemul sa mute random, sau contactati sistemul de support (https://ogame.support.gameforge.com).


    Sistemul mi-a mutat contul dar acum am 2 conturi pe acelasi univers.
    In Ogame, se poate juca doar pe un cont per univers deci ar trebui contactat suportul (https://ogame.support.gameforge.com) si explicata problema. Ei va vor informa despre optiunile disponibile si daca este necesar, vor muta contul manual.



    *Vom reveni cu traducerea in cursul zilei de astazi. - rectificare: revenim cu traducerea in curand tinand cont ca TOATA lumea a trecut prin pregatiri pt sarbatori si sarbatorile in sine.

    If I cannot bend heaven, I will raise hell!

    30lywwh-zps1ae664d0.webp