Diferente intre comunitati !

  • Interviu cu Gusty!
    -= OGame.ro =-


    A. Partea de cunoaştere


    King Kong : Ne poţi spune câteva informaţii generale legate de ţine? ( un nume,vârstă, ocupaţie, hobby-uri )
    Augustin, 25 ani, Agent Poștal. Îmi place fotbalul, joc printr-o ligă a V-a emoticon grin :))
    Îmi plac plimbările, drumețiile, filmele.

    King Kong : Cum ai ajuns să joci ogame şi de ce usernameul Gusty?
    Ogame l-am descoperit odata cu inceperea uni4.org in sala în care îmi făceam veacul după școală :))
    Gusty, provine de la familie, dorind în copilăria mea, o variantă mai scurtă decât Augustin.
    King Kong : Reuşeşti să împaci jocul cu viaţă reală?
    Să împac ogame cu viața reală, e mai ușor acum datorită tehnologiei. La muncă, programul fiind foarte încărcat, telefonul mă ajută să îmi controlez mișcările. Dar e ok, le pot împăca pe amândouă

    King Kong :
    Pe scurt, care este experienţă ta în ogame?

    Experiența este destul de mare. Știu tot ceea ce trebuie să se știe despre ogame și versiunile lui de a-l juca. Singurul regret este faptul că nu am avut continuitate, tot timpul după o perioadă de timp, trebuia să mă mut, să o iau de la capăt. Nu am putut să îmi păstrez un cont de care să fiu mândru. Dar timpul nu a trecut.
    King Kong : Din punctul tău de vedere, consideri că ai învăţat jocul repede? Dar regulamentul?
    Jocul nu se învață repede. Tot timpul apare ceva nou de făcut, o altă variantă prin care sî să îți surprinzi adversarii, o altă variantă de a crește mai repede ( excludem variantele nepermise ) Regulamentul este ok, nu am avut mari probleme cu el.


    B. Comunitatea
    King Kong : Fă te rog o scurtă descriere a comunităţii unde activezi . Descrie oamenii şi comportamentele lor ( ex. reacţii plăcute şi neplăcute sau neaşteptate, fairplay sau lipsa acestuia, etc. )
    Ogame.ro,cândva era un forum destul de populat; caractere destul de diferite. Un exemplu negativ, transformat într-un caracter exemplar, e chiar Gusty.
    Cândva un adolescent ce se lua de toată lumea din cele mai mici motive,acum un adult care speră să poată ajuta comunitatea. După 6 luni de pauză, de când s-a schimbat și staff-ul, observ schimbări majore. Îmi
    plac. Nu mai văd certuri peste tot, nu mai văd oameni care se înjură.
    Ceea ce nu putem schimba din păcate, este faptul ca această comunitatea nu va mai avea niciodată peste 1000 jucători pe un singur univers. Dar,rămânem fideli comunității.

    King Kong : Poţi formulă câteva puncte forte şi câteva puncte slabe ale comunităţii?
    Unul din punctele slabe îl constituie abandonul jucătorilor care au fost un stâlp al comunității. Un altul, sunt jucătorii care nu știu să mai fie fairplay, iar mulți abandonează fără pic de motiv, în loc să continue ceea ce au început. Un lucru foarte bun, e revenirea lui Mao, care cu siguranță va atrage lucruri bune. Din câte am văzut Paci are un înlocuitor foarte bun, care se implică. Dacă nu mă înșeală memoria, el a obținut un 50% DF pentru Orion, deși inițial erau acordați 30%.

    King Kong :
    Cum va înţelegeţi cu străinii de pe comunităţile voastre?

    Când s-a dat startul universului Jupiter, am întâlnit polonezi. Foarte recalcitranți, însă niște ferme ideale. Pe Orion, am un prieten în persoana lui NeC. E din Turcia și este la noi de foarte mulți ani. Unul din marii fleeteri ai ogame.ro a fost un polonez, numit Unique. Foarte simpatic, te puteai baza pe el. Deci străinii sunt precum românii: Unii ok, alții mai puțin.

    King Kong : Care este, din punctul tău de vedere, cel mai bun jucător al comunităţii şi de ce?
    Cel mai bun, nu există. Există câțiva care au știut cel mai bine să îmbine stilurile de joc, pentru a forma un fleeter redutabil.
    King Kong : Sunt sigur că există şi jucători care sunt mai puţin plăcuţi, ne-ai putea descrie puţin
    comportamentul acestora fără să dai nume?

    Sunt mulți jucători care pierd flote și tot se bat cu pumnul în piept, tot spun că știu jocul, dar ei nu fac nici măcar un simplu fs înainte de a se pune în pat. Mai sunt apoi cei care nu știu altceva decât să dea
    reply-uri la nesfârșit, la hiturile celor care la momentul potrivit, le dau peste nas.


    C. Relaţia cu staff-ul
    King Kong : Cum ai descrie relaţia comunitate - staff?
    Acum ? Foarte bună! Și este ceva ce mă bucură foarte mult. E un pas înainte, către o comunitate de care să fim mândri.
    King Kong : Care a fost atitudinea membrilor din staff ori de câte ori ai avut nevoie de ajutor din partea lor?
    Pe măsura postului. Foarte bine pregătiți. Însă probleme încă sunt la capitolul activității pe forum. Sau poate nu au de ce să fie activi și forumul chiar o duce bine.
    King Kong : Ne poţi povesti pe scurt o situaţie sau o decizie a staff-ului care te-a surprins plăcut precum şi o situaţie în care nu au reacţionat conform aşteptărilor comunităţii?
    Sincer,nu îmi aduc aminte. Chestii legate de staff, s-au întâmplat acum mult timp. Însă, deși nu sunt la curent cu ceea ce s-a întâmplat între Călin (draqshorul ) și comunitate, mă dezgustă.
    King Kong : Cum ai descrie moderatorul perfect precum şi operatorul perfect?
    MotanuD, moderator. Mao, Operator
    Am descris :))

    King Kong :
    Dacă ai fii operator / moderator, ce ai face diferit faţă de ce ai întâlnit acum?

    Ca operator, nu ai ce face. Respecți regulamentul și ești atent la ceea ce ai de supravegheat. Pe forum, nu știu, nu m-am gândit la ceva anume, dar cu siguranță trebuie făcut ceva pentru ca jucătorii să îl
    frecventeze mai des. Ce ar fi interesant, ar fi un tutorial în joc, care să te facă să postezi mai des, să te facă să folosești mai mult forumul.


    D. Concluzia
    King Kong : Consideri că faci parte dintr-o comunitate bine închegată?
    Nu. Încă nu este, pentru că este în modificări.Dar va fi așa cum trebuie să fie.
    King Kong : Există mereu zvonuri că pe alte comunităţi e mai bine. Crezi că este adevărat sau nu?
    Nicăieri nu e mai bine ca acasă. De aceea și fidelitatea mea către ogame.ro, deși în calitate de fleeter, aș fi mult mai avantajat pe alte comunități.
    King Kong : Ce sfaturi ai da altor comunităţi?
    Sfat altor comunități ? Try to make it better!Mai multă colaborare, pentru un OGame mai frumos.
    King Kong : Un salut adresat comunităţii din România ?
    Comunității noastre, un singur sfat. Nu vă mai lăsați de conturi!
    Învățați prietenii voștii, OGame! :thumbsup:


    Interviu cu vineri13!
    -= OGame.org =-


    A. Partea de cunoaştere
    King Kong : Ne poţi spune câteva informaţii generale legate de ţine? ( un nume, vârstă, ocupaţie, hobby-uri ) - ne interesează informaţii cât mai generale
    Mă numesc Florin am 30 ani şi sunt de meserie contabil.

    King Kong :
    Cum ai ajuns să joci ogame şi de ce usernameul vineri13?

    Am ajuns să joc ogame la primul meu job din cauza şefului care s-a ţinut de capul meu să învăţ să joc. La început nu am înţeles nimic dar pe parcurs, mi-a explicat cum se joacă şi a început să îmi placă.
    Usernameul Vineri13 ,pentru că nu sunt superstiţios, e chiar o zi norocoasă .

    King Kong :
    Reuşeşti să împaci jocul cu viaţă reală?
    Jocul şi RL se împacă de minute momentan, meseria îmi permite să stau mult timp on pe joc ,iar în timpul liber stau de pe telefon.
    King Kong : Pe scurt, care este experienţă ta în ogame?
    Am început Ogame în anul 2007 pe un server de .org, acolo am jucat cam 3 ani, era un server 1x şi 30%. Apoi din cauza serviciului nu am mai jucat o perioada, dar cum am avut timp am reînceput să joc.
    King Kong : Din punctul tău de vedere, consideri că ai învăţat jocul repede? Dar regulamentul?
    Jocul mi-a fost explicat de şeful meu de la vremea aia.Am învăţat lucrurile de bază şi să fac FS, restul le-am citit pe forumul org. Unele lucruri le-am uitat ,altele nu.

    B. Comunitatea
    King Kong : Fă te rog o scurtă descriere a comunităţii .org . Descrie oamenii şi comportamentele lor ( ex. reacţii plăcute şi neplăcute sau neaşteptate, fairplay sau lipsa acestuia, etc. )
    Din puctul meu de vedere .org reprezintă top1, sunt cei mai buni jucători dar şi mulţi care dau “doar” cu cardul. Aici cred eu că poate învaţă oricine să joace dacă citeşte forumul şi mai pune câteva întrebări. De fiecare dată când am avut ceva de întrebat tot timpul am primit răspuns de la
    jucători.
    Doar că aici am întâlnit un fenomen ciudat(cel puţin pentru mine), românii se atacă între ei, lucrul asta nu cred că exită la alte comunităţi mici dar asta e.

    King Kong : Poţi formulă câteva puncte forte şi câteva puncte slabe ale comunităţii?
    Nu sunt în măsură să analizez punctele forte şi punctele slabe ale comunităţii.
    King Kong : Cum te-ai înţeles cu cei de pe .org ?
    Eu mă înţeleg bine cu toată lumea, pe org nu stau la discuţii aşa cum fac pe Leo, acolo îmi văd de joc şi încerc să învăţ cât mai mult.
    King Kong : Care este, din punctul tău de vedere, cel mai bun jucător al comunităţii .org şi de ce?
    Cel mai bun jucător e locul 1 de pe universul1. Acum e mult de vorbit despre locul 1. Din puctul meu de vedere e distant că de la cer la pământ între x1 şi x5, dar din cei care activează pe univ de viteză cred
    că unul din cei mai buni este W4R_Machine.

    King Kong : Sunt sigur că există şi jucători care sunt mai puţin plăcuţi pe .org , ne-aiputea descrie puţin comportamentul acestora fără să dai nume?
    În orice comunitate sunt jucători care nu ştiu să piardă, cei care te înjură dacă îi laşi fără jucătorii sau fără resurse. Sunt mulţi care dacă sunt spionaţi te bombardează cu rachete chiar dacă nu ai apărare .
    Sunt jucători care cerşesc resurse la cei mai bine clasaţi şi sunt mulţi care primesc resurse.
    La categoria asta intră românii noştrii cu zicala ”să moară şi capra vecinului” şi cu invidia care ne
    caracterizează ca naţie. Suntem singurii(sau cel puţin aşa cred) care neatacăm între noi în loc să ne ajutăm, să formăm o alianţa puternică.
    Românii sunt unii dintre cei mai buni jucători de ogame în condiţiile încare mulţi nu bagă banii în joc.


    C. Relaţia cu staff-ul
    King Kong : Cum ai descrie relaţia comunitate - staff?
    Relaţia cu staful este foarte bună. Eu “urmăresc să nu fiu urmărit”.
    King Kong : Care a fost atitudinea membrilor din staff ori de câte ori ai avut nevoie de ajutor din partea lor?
    Toate problemele avute s-au rezolvat fără nici o problema. NU am nimic de reproşat.
    King Kong : Ne poţi povesti pe scurt o situaţie sau o decizie a staff-ului care te-a surprins plăcut precum şi o situaţie în care nu au reacţionat conform aşteptărilor comunităţii?
    Până acum nu au fost situaţii, sau mai bine zis, nu am creat situaţii de genul asta.
    Eu sunt un jucător curat şi respect regulamentul, la fel cum sunt şi în RL.

    King Kong : Cum ai descrie moderatorul perfect precum şi operatorul perfect?
    Staful trebuie să fie o interfaţă între comunitate şi GF. Din punctul meu de vedere staful în primul rând trebuie să fie echilibrat şi să cântărească fiecare decizie pe care o ia. Nu poţi să aplici regulamentul moţ-a-moţ şi să dai ban pentru 200k resurse la un jucător care le produce într-o ora, dar nici nu poţi să tolerezi push-uri sau conturi multiple de la jucători sau alianţe chiar dacă sunt vechi în comunitate.
    King Kong : Dacă ai fii operator / moderator, ce ai face diferit faţă de ce ai întâlnit acum?
    E greu să fi operator eşti că un arbitru de fotbal, orice decizie vei lua tot te va înjură cineva.
    Dacă tot suntem la partea cu staff-ul vreau să îmi exprim admiraţia pentru cei care din spatele “usior închise” iau decizii şi care încearcă să aplice regulamentul chiar dacă el e “strâmb”.


    D. Concluzia
    King Kong : Consideri că faci parte dintr-o comunitate bine închegată?
    Dacă te referi la România, este bine închegată dar sunt puţini jucători.
    Dacă te referi la .org acolo lucrurile merg din inerţie, cine nu are servere de ogame în ţară lui joacă pe .org şi tot timpul lucrurile de vor mişcăbine pentru toată lumea.

    King Kong : Există mereu zvonuri că pe alte comunităţi e mai bine. Crezi că este adevărat sau nu?
    Nu ştiu alţii cum sunt dar la noi e România, ţară tuturor posibilităţilor.Sincer nu mă interesează de alţii mie îmi pasă de ţară mea şi lucrurile care se întâmplă pe serverele din România.
    King Kong : Ce sfaturi ai da altor comunităţi?
    Nu sunt în măsură să dau sfaturi. Sunt în jucător de pluton , nu văd ce sfaturi pot da altor comunităţi .
    King Kong : Un salut adresat comunităţii din România ?
    În primul rând vreau să salut 2 prieteni buni,în ordinea în care i-am cunoscut: Bruce lee şi Sharky. Salut toată comunitatea .ro de la staff până la ultimul jucător, toate cele bune!


    Interviu cu Brot
    -= OGame.de =-



    A. Partea de cunoaştere

    Tommy: Cum ai ajuns să joci ogame?
    Brot: Un prieten din RL mi'a spus despre joc. El nu a jucat pentru mult, dar eu am rămas.
    Tommy: Reușești să împaci jocul cu viața reală?
    Brot: Mi'am construit contul de așa natură încât pot juca 12 ore pe zi, sau doar 30 minute.
    Tommy: Pe scurt, care este experiența în ogame?
    Brot: Joc OGame de 9 ani. Am jucat pe multe servere. Pe multe sunt în top 10.Îmi place să cred că știu tot ce este de știut despre OGame. Sunt perfecționist, de fel - totul trebuie calculat.

    Tommy: Din punctul tău de vedere, consideri că ai învățat jocul repede? Dar regulamentul?
    Ogame este foarte greu de învățat. Regulile sunt uneori inconsistente,poate mai greu de învățat decât jocul în sine. Mulți jucători de top au fost banati din cauza asta. Am jucat pentru un an, sau doi, pe vreo 10
    servere până am învățat, deci nu m'am mișcat foarte repede.


    B. Comunitatea
    Tommy: Fă, te rog o scurtă descriere a comunității unde activezi. Descrie oamenii și comportamentele lor.
    Comunitatea din Germania nu mai este așa numeroasă, mai avem doar câteva canale de IRC rămase, iar mulți dintre jucători se cunosc de ani buni deja.
    Tommy: Poți formula câteva puncte forte și câteva puncte slabe ale comunității?
    Am specificat deja punctele sale slabe. Punctele forte sunt numărul de jucători destul de mare activi pe forum, dispuși să răspundă la întrebări și să îi ajute pe alții, și faptul că germanilor le place să le plângă

    Tommy: Cum vă înțelegeți cu străinii de pe comunitățile voastre?
    Nu cred că știu pe nimeni străin de pe ogame.de.
    Tommy: Care este, din punctul tău de vedere, cel mai bun jucător al comunității și de ce?
    Probabil că cel mai bun ar fi dnh, dar s'a lăsat cu ani în urmă.
    Tommy: Sunt sigur că există și jucători care sunt mai puțin plăcuți, ne-ai putea descrie puțin comportamentul acestora fără să dai nume?

    Avem niște trolli cărora le place să caude nod în papură, și câțiva posthunteri pe forum, dar îmi place așa cum este. Mai ales că sunt unul dintre ei.:P


    C. Relaţia cu staff-ul
    Tommy: Cum ai descrie relația comunitate - staff?
    Nu există o poziție generală a comunității față de staff, părerile sunt împărțite.
    Tommy: Care a fost atitudinea membrilor din staff ori de câte ori ai avut nevoie de ajutor din partea lor?
    Îmi este, oarecum, milă de ei, pentru că nu sunt plătiți pentru munca depusă, muncesc pentru noi fără să fie plătiți. Unii îmi displac, dar majoritatea sunt ok.
    Tommy: Ne poți povesti pe scurt o situație sau o decizie a staff-ului care te-a surprins plăcut precum și o situație în care nu au reacționat conform așteptărilor comunității?
    Staff'ul nu ia așa multe decizii importante. Aș putea spune, totuși, că unele dintre warnurile mele nu au fost gândite prea bine.
    Tommy: Cum ai descrie moderatorul perfect precum și operatorul perfect?
    Cred că operatorul perfect este acela care nu ia decizii proaste nicioadata. Iar moderatorul perfect, probabil cel care nu cenzurează încălcările de regulament, ci doar le ascunde.


    D. Concluzia
    Tommy: Consideri că faci parte dintr-o comunitate bine închegată?
    Comunitatea nu este foarte mare, dar pot trăi cu asta.
    Tommy: Există mereu zvonuri că pe alte comunități e mai bine. Crezi că este adevărat sau nu?
    Brot: Nu cunosc fiecare comunitate, deci nu mă pot pronunța. Ogame.nl este o comunitate foarte activă, așa că aș zice că pe ogame.nl este mai bine decât pe Ogame.de.

    Tommy: Ce sfaturi ai da altor comunități?
    Brot: Hmm... Am nevoie de un simulator cu convertor al profitului în echivalent de metal, și update'uri pentru antigame, vă rog

    Tommy: Un salut adresat comunității din România
    ?
    Brot: Români, mă puteți găsi pe .org!