Posts by EuRopeanu



    Sincer, nu mai stiu cum este sa fi vanat, asa m-am obisnuit cu conturi de vanator, de top. Eu stiu foarte bine sa joc maniera mea de joc dar maniera mea de joc nu se prea aplica cand sunt vanat. Sa fug, sa fac FS, astea-s chestiuni cu care nu mai sunt obisnuit.
    Sa joc pe un univers nou, cu toti cei mentionati...sincer cred ca as avea mari probleme cu toti! M-ar farma de as baga v-mode de nervi, mai ales Liviutzul...:)
    Oricum nu suport inceputurile de universuri! Prea depinde de factorul noroc decat de factorul skill.


    Sa ai noroc sa iti iasa colonii mari din prima!
    Sa ai noroc de vecini care sa nu te streseze pe fiecare planeta cu farmuri.
    Sa ai noroc de inactivi cu multe resurse.
    Sa ai noroc de o alianta activa...


    Prea multe...sa ai noroc! :) Norocul mi-l fac cu mana mea in late game!

    Cam asa arata top 6 pe u3 acuma


    1 *
    Liviutzul scrie mesaj Ancients 6.172.712
    2 *
    u n i q u e scrie mesaj Ancients 3.311.890
    3 +1
    ale96andru scrie mesaj Paladin 2.488.344
    4 +1
    Basarab scrie mesaj Ancients 2.398.857
    5 +2
    burebista scrie mesaj Paladin 2.295.339
    6 *
    AZRAEL scrie mesaj Ancients 2.183.812



    Magnific hit!


    @Uanted: ai uitat sa mentionezi cele 150mil de ress de pe fostul cont a lui Alexandru + ce ti-a mai donat c0smin. Inveti de la cei mai buni asa-i?

    Frumos interviu! Pacat ca pleci Hya! Te asteptam cand va fi timpul! Acuma...ce-ai spus tu despre mine...ce sa zic...lumea mai calca gresit. :)
    Sunt peste 1200 de banati pe ogame.ro de la inceputuri pana acum. Eu sunt doar unul dintre ei! :)
    Succes in RL si felicitari pentru intrebarea cu kilogramele CITRO, nu m-as fi gandit nici la 10 galaxii distanta la intrebarea asta! :))

    Quote

    Originally posted by CITRO
    In privinta lui Oda nu ma pronunt ca nu il stiu. Da' Europeanu e noob pe fata.
    Si puturos pe deasupra. Bine mai Ioane ala e interviu ce i-ai dat tu Adrianei? Sa munceasca fata in locul tau?:P
    Lasand gluma la o parte, interesant interviul, aranjarea lui e strict munca "oitei roz" aka Nobody pe care cred ca o trecem la un nou nick "negru mititel"...asta pentru ca tot face munca de corectare si aranjamente in pagina.
    Ioane privitor la interviul asta vad ca se reproseaza ca ai fost subiectiv si te-ai scos in evidenta. Aici intervine proverbul "cainii latra...." nu il spun pe tot ca devin mai antipatic decat media mea normala:D



    Dl. CITRO, mai informeaza-te un pic! Eu l-am corectat, pus in pagina, pus culori si tot! Varianta bruta va fost postata doar voua la secret zone. Nobody poate sa confime acest lucru! :)




    Liviutzul: has joined the conference.




    Casper has joined the conference.






    Casper: Sal!
    EuRopeanu : Salutare! Casper, el e Liviutzul, in caz ca nu va stiti. :P
    Liviutzul: Il mai caut pe uni3, dar e prea testos !
    Casper: ?
    EuRopeanu : Ce faceti voi? Cum sunteti ca si stare de spirit ? Eu sunt un pic amarat! Nu am deuteriu sa mut flota unde vreau eu!
    Casper: Mineri!!!
    Liviutzul: Eu, foarte relaxat…
    EuRopeanu : M-au renegat minerii! Sa inteleg Casper, ca tu te-ai pus pe minerit un pic, nu?
    Casper: Chiar demult…
    EuRopeanu : Pe cand tu, Liviutzul...
    Casper: Nu am timp de vinatoare.
    EuRopeanu : Tu te-ai transformat intr-un fleeter veritabil !
    Liviutzul: Eu am minele bunicele, dupa stiinta mea sunt al 2-lea pe toate universele romanesti,
    EuRopeanu : Hmmm, nu zau …Primul este Mladen, o stim toti!
    Liviutzul: In afara de Mladen, nu stiu cine le are mai bune.
    EuRopeanu : Casper...tu ? Cam care ar fi la tine cota de nivel la minele de metal/cristal/deuterium?
    Casper: Eu nu va cunosc minele voastre.
    Liviutzul: 32 27 27 pe toate 9 coloniile aici la mine.
    Casper: La mine, medie 32/27/26 si 1 mobila, dar ma compensez cu 3 mine de metal nivel 34.
    EuRopeanu : Eu am 31/26/27 … :(
    Casper: :P
    EuRopeanu : Sunt cel mai jigarit miner ! Metal 34....WOW!
    Casper: In schimb, ai cea mai buna flota !
    EuRopeanu : Nici mladen nu are atata!
    Casper: Metal 34?
    EuRopeanu : Dap.
    Casper: Nu cred ca nu are!
    Liviutzul: Ai platit o groaza pe ea !
    EuRopeanu : Are 32/30/29, cred…nu sunt 100% sigur !
    Casper: Ohooo!!!
    Liviutzul: O sa il ajung in 6-7 luni !
    EuRopeanu : Haideti sa va spun cum am ajuns eu rank 1. Motanul era mare si tare, mult timp! Am avut grija sa nu pierd prea multa flota, ca am pierdut si eu ca noobul destula si am facut multe hof-uri profitabile si raiduri. Am aplicat regula: da-l jos pe cel din fata ta! I-am sabotat cum am stiu mai bine! Evident, i-am spart pe urma cand mi-au stat in cale! Am exploatat ofiterii si comericantul la greu si mi-au adus profit bun! Cam asa am ajuns eu rank 1!
    EuRopeanu : Tu Liviu? Ia povesteste-ne tu, aventura ta din uni3 !
    Liviutzul: Pai eu am inceput pe minerit, dar ma tot farma lumea si am zis ca e momentul sa fac flota si sa dau si eu raiduri la randul meu. Am vazut ca sunt foarte profitabile. Erau momente cand aveam constructii la toate 9 coloniile in acelasi timp. Secretul la mine a stat in farmat excesiv. Aveam 80-90 raiduri in 24 ore!
    EuRopeanu : Wow !!!


    Liviutzul: Pe urma am trecut la facut flota ca sa pot face si hof-uri. Acum am cele mai bune mine pe uni3 si a 2 flota ca putere.
    EuRopeanu : Casper...
    Casper: Eu incepusem cu flota, nave grele…
    EuRopeanu : Yammy!
    EuRopeanu : Eu cu vanatori usori am inceput !
    Casper: Si incet, hof dupa hof, ridicam flota… deci la inceput se poate de spus ca eram fleeter pentru ca bagam aproape totul in nave si desigur, raiduri insa nu asa de multe ca Liviu !
    EuRopeanu : :P
    Casper: Erau multe lovituri profitabile si cu timpul am inceput sa bag in mine !
    EuRopeanu : Eu am minele ce le aveam acum un an !
    Liviutzul: Hehehe !
    EuRopeanu : Cu mici exceptii !
    Casper: Si de atunci, pana acuma, am schimbat sistemul si am alocat la mine 75% si restul in nave ca sa nu raman mult in urma !
    Liviutzul: Tu EuRopene ai flota prea exagerata ! Adica, eu zic ca flota este de ajuns ca sa poti face 1 vs 1 pe oricine !
    EuRopeanu : Este univers cu acs !
    Liviutzul: Stiu, dar e greu cand gresesti sa se stranga macar 2 in acelasi timp sa te sparga.
    Casper: Pai cred ca pe tine nici 2 sa se stranga, nu te pot sparge !
    EuRopeanu : Eh nu…
    Liviutzul: Totusi iti zic ca e aproape imposibil sa te prinda 2-3 exact cand gresesti !
    EuRopeanu : Eu nu fac Fleetsave !
    Casper: :)
    EuRopeanu : Dupa cum s-a observat si pe board !
    Casper: Crezi ca cineva te va crede ?!
    EuRopeanu : Am multi care zilnic ma ataca !
    Casper: Eu personal nu te cred !
    Liviutzul: Nici eu nu fac tot timpul fleetsave !
    Liviutzul: Adica flota mare ramane la sol, dar cu flotele mici fac fleetsave !
    EuRopeanu : Eu tin navele impartite, pe planete. Crucisatoarele intr-un loc, BS-urile altundeva, BC-urile altundeva si le las pe planete cand ma culc, sa nu imi sparga satelitii !
    Liviutzul: Si daca trebuie sa ataci pe unul cu toate la un moment dat ce faci ?
    EuRopeanu : Am 8 Jump gate-uri !
    Liviutzul: Astepti 2-3 ore sa folosesti portalele ?
    EuRopeanu : Astept si o zi, daca trebuie… idea e ca ma bazez pe sateliti in principiu, am solar nivel 23 cel mai mare.
    Liviutzul: Eu nu stau in sateliti tocmai din aceste motive. Daca cineva ii sparge, am reactoare de fuziune peste tot lvl 14-15.
    EuRopeanu : Cand mi-a taiat Citro curentul, zilele trecute, aveam -19000 energie. Nu am
    deloc fuziune, le-am deconstruit!
    Casper: Eu nu folosesc fuziune si am multi sateliti ! :P
    EuRopeanu : Si eu 4-500 !
    [COLOR=skyblue]Casper
    : Insa nu vine nimeni dupa ei !

    Trisatul-Ce/unde/cand /cum/de ce?


    Acest articol este scris dupa o mica cercetare pe internet si nu se refera la Ogame exclusiv ci la trisat in general. Am incercat sa il adaptez un pic si la joc insa nu are nici o legatura directa cu Ogame sau cu evenimentele recente. Va rog sa luati in considerare acest aspect si sa nu trolluiti acest tread pentru ca se voi cenzura si cea mai mica tentativa de trolling! Daca nu aveti nimic de zis in legatura cu articolul, mai bine dati next la urmatoarea pagina decat sa transformam treadul intr-o batalie a vorbelor murdare! Va multumesc! 


    Intotdeauna s-a ridicat semnul de intrebare...de ce unii oameni triseaza si altii sunt corecti? Care este motivatia unui individ de a trisa chiar si la un joc ca si ogame? De unde se naste tentatia aceasta de a nu respecta regulile?
    Ce inseamna sa trisezi? Se considera trisat atunci cand intr-un joc, in cazul nostru OGAME, castigi un avantaj asupra adversarilor tai prin faptul ca te prefaci ca respecti regulile, dar in secret le incalci.
    In toate jocurile multiplayer online exista acest fenomen al trisatului, insa din cauza ca sistemul este usor de inselat si doveditul incalcarii regulilor este un proces foarte dificil, acest fenomen este greu de combatut.
    De cele mai multe ori, oamenii considera trisatul ca fiind un lucru rau, nedemn de un om cu o coloana vertebrala. Trisatul este pentru cei lenesi, care aleg calea cea usorara de a-si atinge scopul, nefiind chiar un compliment in a fi numit trisor.
    Toata lumea triseaza! Unii o fac justificandu-se, altii se lauda cu acest lucru iar alta categorie neaga cu vehementa acest lucru, insa adevarul crud este ca este o activitate comuna. Ceea ce ne impinge sa trisam este faptul ca suntem prinsi in valtoarea jocului si dorim sa excelam chiar daca sortii ne sunt potrivnici uneori.
    In principiu, exista 4 motive principale pentru care jucatorii triseaza:


    1. Au ramas fara prea multe alternative, fiind intr-o situatie cu putine scapari, aplicand regula ca o situatie extrema necesita masuri extreme.


    2. Vor sa se joace de-a Dumnezeu, sa controleze tot, sa nu le scape nimic, toata lumea sa ii ridice in slavi.


    3. S-au plictisit de joc, doresc diversitate si astfel ignora riscurile de a fi prinsi si pedepsiti, nemaicontand atat de mult pentru ei jocul in sine.


    4. Vor sa fie nesuferiti, personaje negative, rau-intentionati etc.


    Chiar daca majoritatea oamenilor triseaza, oare cu ce ne ajuta? Putem depasi un anume jucator, crestem in rank, insa riscul de a-ti pierde contul odata pentru totdeauna este mare. Fata de alte jocuri, ogame este un joc cu la fel de mult design in spatele cortinei cat are jocul in sine si metodele de a depista trisorii sunt variate si secrete pentru marea parte a jucatorilor. Trisezi cand metodele normale de a creste in clasament nu functioneaza cum ti-ai dori, insa in loc sa pui toata munca ta de luni de zile in pericol de a fi banata, mai bine iti revizuiesti tactica de joc si ti-o adapetezi la situatie pentru a fi cat mai prolifica si profitabila.
    Exista cateva metode de a descuraja fenomenul trisatului si astfel de a avea un impact pozitiv asupra jocului in sine. Trebuie sa dezvoltam o politica ce acuza acest fenomen si sa explicam atent de ce nu este bine sa trisezi, cum nu te afecteaza doar pe tine acest act injust, insa totodata afecteaza intreaga comunitate, toti jucatorii angrenati in universul in care joci sunt influentati negativ de acest lucru. Trebuie ca toti sa fie informati de riscurile ce si le asuma daca triseaza, din acest motiv trisorii sunt aspru pedepsiti de regulament cu anularea permanenta a contului. Totodata se mai poate contracara acest fenomen cu ajutorul jucatorilor experimentati care pot sa impartaseasca din cunostintele lor si celorlalti pentru ca acestia sa nu fie tentati sa recurga la metode ilegale si sa iti dea seama ca se poate ajunge in top si jucand corect si calculat, nu trisand.


    DISCUTATI AICI


    Trisatul-Ce/unde/cand/cum/de ce?

    Sincer imi pare rau ca pleci! Esti un tip de treaba chiar daca in trecut am avut noi diferendele noastre. Sper sa revii in curand, si sa fie doar un concediu prelungit acum! Succes in RL, orice te-ar fi determinat sa iei aceasta decizie!