Posts by Squaker

    Și pe hyperion unde l-am încadra mister daca tot vorbim de ligile de volei aici ?

    Probabil se putea baga pe Izar (avand diferente mai mici de puncte).

    Eu fara ochelari vad o asemanare intre Fidis si Xalynth...dar uni 1 este din alta liga sau imi trebuie mie ochelari.

    Poti sta linistit ca nu vine nimeni peste tine.Or sa ajunga pe Fidis doar minerii si persoanele care intra 1 la 1-2 zile.Alexandr mai mult ca sigur se duce pe Xalynth iar allexx e miner deci mai mult ca sigur merge pe Fidis pentru economie.Si restul de conturi de peste tot sunt relativ in aceeasi "liga" la puncte.Nu o sa ai nevoie de ochelari pana la urma.

    Edit: Caracteristicile din tabel sunt cele finale. Vor fi activate de luni, 29 noiembrie. Voi actualiza si anuntul.

    Si poate o modificare si pe forum... sunt caracteristici gresite de ani de zile peste tot.

    Univers Eco Research Peaceful fleet Holding Fleet War fleet Galaxies ACS DF Bonus fields Deut consumption Probe Storage
    Xalynth 8 16 2 2 2 5 ON 70% 30 50% ON
    Fidis 10 20 4 3 3 5 ON 50% 30 100% OFF

    Astea sunt caracteristicile finale ale fiecarui server

    Da bun.... dar lipsesc cateva informatii... Fidis are acum comerciantul dezactivat (cred) la fuziune o sa fie activat?

    Sper sa faca careva un table/precizare cu fiecrae univers target si ce caracteristici or sa aiba la fuziune... in ce a fost precizat la sectiunea fuziune lipsesc caracteristici.

    Mao   WildChild


    Salutare!


    Se vor face modificari serverelor tinta.

    Pai si ce caracteristici sunt pana la urma? adica nu doar ce se modifica...

    Ca exemplu... pe care dintre cele doua este dezactivat comerciantul?

    VoyageR avea delay de 2 secunde la trimiterea flotelor la foc automat

    Depinde si de versiunea de joc si mai ales de cate erori primesti.Pana mai acum cateva luni nu exista sa nu primesti eroare de trimitere flota la 2-3x incercari sa trimiti flota.Au rezolvat treaba cu erorile si pana in versiunea 8.3.0 puteam trimite pana la 5-6 expeditii in aceasi secunda doar pentru ca puteam face spam pe "trimite flota" fara ca sectiunea de "trimite flota" sa dispara dupa ce a fost selectata.

    In 8.3.0 au grupat cele 3 stagii de trimitere flota si acum daca faci spam pe "trimitere flota" primesti erori.

    Poti trimite flote/expeditii si acum la 2-3 secunde dar depinde de pe ce anume o faci si ce internet si conexiune directa (peering) ai cu serverul GF.Pot spune totusi ca este putin suspect sa ai mai mereu 2 secunde intre flote pe versiunea actuala de joc.


    Exista programe de boti care iti farmeaza (inactivi - cu transportuare sau probe) si trimit expeditii. Deci acum fiecare isi poate face o idee despre cum joaca alte persoane.

    Dont know,dont care,dont give a f...^

    Fuziunea nu se face la scara locala si vine de SUS ( unde o fii asta)...la noi doar se schimba serverele NONACS in ACS(ve zi Xalynth) la cerere.

    Am auzit ca o sa se ceara certificatul verde la cei care mai vor sa joace ogame in continuare

    Continutul de mai sus este un pamflet si trebuie tratat ca atare

    Pana una alta fuziunea o sa vina ea cand o sa vrea...daca o sa vrea sa mai vina...rabdare.

    In atat de multe cuvinte ai reusit performanta de a nu spune nimic.

    Observ ca deja se pune in miscare cu fuziune 2021 ,ogame.gr este prima comunitate de pe lista pe 8 noiembrie, aveti idee cand si daca se va ajunge la romania? exista informatii legate de acest aspect?>

    Fuziunea pe Grecia este de test... daca totul decurge perfect ( multe de spus de ce am ales cuvantul "perfect" in situatia in care se afla ogame de ani de zile) or sa urmeze si restul.

    sunt multe de povestit, însă ofer cuvîntul lui Squaker, dacă ar vrea bineînteles să vină cu detalii

    Putin ocupat... activitate scazuta.Ai facut mobila fix dupa ce am verificat sistemul (probabil max 5 min).Nu stiu exact la cat timp ai facut colonizarea dar am banuit ca incerci mobila in ss ca si data trecuta doar ca cum ai mutat mai rapid (mai ales cu minion in ss si probe cu transport).Am gresit totusi ca nu am portat flota pe alta luna si am lasat tot acolo.


    Am sa vad daca se merita sa refac... mai ales ca jocul este p2w pe fata.

    PS: poate parea putin ciudat dar aveam un interes mai mare in joc si eram afectat mai mult la pierderea flotelor inainte de ogame v 7.0. Acum la ce a ajuns jocul e mai mult... whatever.

    Deci nu am putut face nimic sa rezolv problemele pe chrome (ultima versiune/penultima versiune/uninstall/install/fara add-on instalate... cat se poate de "fresh install" si nimic... nu puteam nici macar selecta flota da pai sa mai fac si FS.Sectiunea vedere generala si galaxie fiind blocate permanent in "se incarca" ) astfel am fost nevoit sa incerc si mozilla... am putut astfel sa imi pot trimite flotele dar tot sunt si asa probleme... orice sectiune se incarca greu dar macar vedere generala si galaxie nu mai sunt blocate permanent cu "se incarca".Si pot sa citesc si mesajele si rapoartele de spionaj.


    E jale... cat de frumos se misca jocul cu v6 de aveam si 0.1 latenta/incarcare pagina iar acum se ajunge si la 2s-3s.

    Este greu de inteles cu se poate face "update" la un joc browser cu asa probleme masive.Singura explicatie fiind faptul ca nu mai exista persoane cu pricepere care sa lucreze la joc iar persoanele in masura sa rezolve bug-urile si-au facut FS din GameFARCE de pe vremea v6.


    Trist...

    @Edit: Odata cu v8.1 a reaparut bug-ul cu spatiu insuficient la colectarea resurselor si a deuteriului ce ramane pe colonie/luna la selectarea cu desfasurare cu toate ca au fost selectate toate resursele pentru desfasurare.

    Astazi se trece la versiunea 8.1.0, motiv pentru care atacurile sunt blocate cateva ore.

    Deci se poate modifica durata atac blocat pentru 2 ani? Pentru ca in momentul de fata nu functioneaza nu doar cateva chestii... defapt pot spune ca nimic nu functioneaza.

    Vedere genrala >ajax spinner SE INCARCA...

    Galaxie > ajax spinner SE INCARCA...

    Flota nu se poate selecta/trimite.... orice tine legat de flota.

    Nu se pot deschide/utiliza portalele.

    Rubrica de comerciant - 100% FUBAR.

    Cercetari FUBAR.

    Singurul aspect functional la joc este sectiunea de cumparare materie.

    HalfOp   Mao   Tommy - sugerez bagarea tuturor conturilor in vacanta.Sa fiu sincer nu stiu nici daca sa bag vacanta functioneaza.

    Cat despre logarea pe mobil... e jale (mai rau decat pe calc).

    Si da... totul testat pe browser ultima versiune/fara add-on bla bla bla... nu e de la mine problema.

    Am vazut ca mai toate comunitatile au fuzionat

    Unde ai vazut tu asa ceva? Nu s-a facut nici o fuziune pe nici o comunitate.Doar ca unii au putut "jongla" prin alte comunitati prin faptul ca au avut inactivitate si au fost trimisi in universul cimitir.Mai ai de asteptat tinand cont ca "ei" (si prin ei ma refer la ultimile 2-3 persoane care probabil mai lucreaza la jocul asta si au probabil si functii de programatori) s-au chinuit la o v8 atata timp si tot e plina de bug-uri.

    Unde este pollu' ala de care spuneai?

    Mai conteaza?

    A cerut unu' singur schimbări la betel și s-a luat în considerare,i-ati mărit eco și flota

    Restul unde au fost? ... persoana care nu voteaza nu are cuvant de spus.

    U1, care era destul de echilibrat, i-ați dublat eco x8 și înjumătățit consumul

    Nu stiu daca e chiar asa de echilibrat dar 8x o sa ajute la urmatoarea fuziune cu restul ce au 8x.Treaba cu consumul nu are nici o schimbare... flote nu prea sunt si flota mare de pe univers nu face FS... deci...

    Va durea mana sa cereți mărirea vitezei la flota pt Ganimed ca este x1?

    Nu stiu ce sa zic dar nu cred ca mai intereseaza sau a interesat pe careva de Ganimed fiind DOA de cand a fost anuntat.

    Când o sa schimbam și noi concepția asta a romanului bazata pe favoruri?

    Pai marirea de eco a cerut toata lumea... nu stiu ce favoruri vezi tu.

    ATI schimbat doar serverele unde au adminii conturi

    Poti aplica si tu pentru GO.

    PS. Încă mai este timp sa propuneți și alte schimbari

    Nu mai este... daca vezi cand a fost deschis topic-ul si pana s-au aprobat ceva schimbari a trecut ceva vreme.Daca tu crezi ca or sa mai fie modificate anumite caracteristici in 3 zile...

    In ce conditii se sterg conturile de joc?

    Ma rog, in ce conditii extra, in afara de cele din regulamentul jocului, care au fost respectate si totusi m-am trezit cu contul de pe Pegassus sters..?

    Intradevar nu mai intrasem de mult timp pe joc, multe luni, dar aveam materie cumparata pe cont si nu era prima data cand nu mai intrasem cu lunile...

    Contul ala a fost rank 1 mult timp pe Pegassus innainte de fuziunea care l-a ruinat, am investit mult timp si multi bani in el, nu conteaza ca a stat poate ani in vacanta, era al meu si faceam ce voiam cu el! Imi explica cineva de ce s-a sters? :cursing:

    Daca tot ai precizat ca nu ai mai intrat de mult pe joc de ce nu verifici forumul legat de actualizari sau informatii inainte sa arunci cu pietre?

    Contul tau a fost mutat pe un univers cimitir unde conturile inactive de peste 60 de zile ajung acolo.Tinand cont ca ei (GF) o lalaie si se chinuie cu o versiune 8.0 (de parca o sa devina tratament la cancer) de ceva timp tind sa cred ca mai ai de asteptat ceva pana o sa iti poti muta contul de pe universul cimitir.Acesta a fost dezactivat din lobby (d-aia nu iti apare contul in cimitir prin lobby) pana termina de facut "upgrade" la versiunea 8.0 peste tot.

    Poti sa citesti asta pe forum...

    Versiunea 8.0.0 pl-1

    salut Comunitate,

    Vin cu o propunere pentru universul 1 si Pegasus, ambele fiind eligibile în cadrul unei eventuale fuziuni:


    • Economy speed: x8
      Debris Field: 80%
      Deuterium Consumption: 0.5
      Planet Fields: +30 fields
      Research speed: x16 (multiplicator of the Eco speed)

    Sigur ca or sa fie aprobate toate pe maxim... rofl

    Poate eco 7-8 DF la fel de 50% si consum la flota de 1.

    Asa ca poti spera la un eco de 7-8.

    PS: Vezi ca am flota in G2.

    Un reshuffle e mereu bine-venit!


    Xalinth actual: 2xF, 7xE, 70% DF, 0 DDiF, 0,5 DC, Spy Off, +25, Research index x1,

    Xalinth remastered: 2xF, 8xE, 50% DF, 0 DDiF, 1 DC, Spy Off, +30, Research index x16 (16 x 8, that is :P)


    Pegasus actual: '3xF, 5xE, 80% DF, 0 DDiF, 0,5 DC, Spy Off, +25, Research index x1

    Pegasus remastered: 5xF, 8xE, 80% DF, 0 DDiF, 0,5 DC, Spy Off, +30, Research index x16

    Xalinth 3F - 7E - 60%DF - 0 DDiF - 1DC - Spy off - +25 - Research 8x

    Pegasus 5F - 6E - 50% DF - 0 DDiF - 0,8 DC - Spy ON - +25 - Research 10x

    Desi sectiunea este Bug-uri & Plangeri se incadreaza in aceasta sectiune si recompense retardate?

    La eveniment la recompense sectiunea 4 ofera 5 zile Amiral sau 10k DM... desi cu 10k DM poti cumpara 14 zile de Amiral. WTF?