Posts by Nevers

    Cu bune si rele, Mao a fost unic. Un simbol al comunitatii.

    Marius, nu te vom uita!

    Una dintre teorii spune că galaxiile sfârşesc până la urmă înghitite de gaura neagră aflată în centrul fiecăreia. Poate şi destinul unui univers, după multe miliarde de ani, este la fel.

    Ogame se apropie de final. Gaura sa neagră este aproape.

    Bine ai revenit, axE.

    Sharky, mă bucur să te revăd 😊.

    Drum lin, prietene! Sper sa-ti gasesti linistea oriunde te-ai afla.

    Condoleante familiei!

    Ce s-a urmarit de fapt prin schimbarile de caracteristici la servere? Echilibru?
    In momentul de fata pe serverele "batrane" cel mai mult face eco diferenta... in momentul de fata U1 4x, Pegasus 5x, Taurus 6x
    Depinde ce o sa fie la urmatoarea fuziune...

    Varianta proasta.
    La urmatoarea fuziune U1 si Pegasus vor fuziona. Posibil si Taurus.
    Ce va fi?
    Scade viteza flotei pe Pegasus cu 2x, eco ramane 5x. S-a urmarit incetinirea universului Pegasus si accelerarea universului Taurus? La flotele de pe U1 consum 1 deuteriu de la 0.5... :-O. Creste economia la Taurus. Poate Taurus o sa ajunga Pegasus cu o diferenta de 2x la eco dar intre Pegasus si U1 nu era logic sa fie la fel? Parerea mea cu o diferenta de 2 unitati ar fi aratat altfel. Adica U1 4x, Pegasus 6x si Taurus 8x. Nu ma deranjeaza dar daca se vroia echilibru trebuia un plus la eco de genul mentionat mai sus. Oricum o sa existe diferente, chestia ar fi sa fie cat mai mici.

    Varianta buna.
    Daca o sa fuzioneze doar Pegasus cu Taurus schimbarile sunt ok. Schimbarile s-au facut in sensul bun. Cele doua se vor apropia destul de mult pana la fuziune.

    Daca cele doua vor fuziona cu U1 multe conturi vor intra in v-mode de pe cele doua universuri.

    ce castigi?
    Trisor - evident ca are avantaje in joc. Recurgand la mijloace de care ceilalti nu beneficiaza ai unul sau mai multe avantaje, esti cu un pas inaintea altora, compensezi neajunsurile, skill-ul cu trisarea.
    Cinstit - joci dupa regulile stabilite. Ai aceleasi avantaje si dezavantaje la fel ca fiecare jucator care joaca dupa reguli. Totul tine de tine. Castigi din punct de vedere moral, ai satisfactia ca ai obtinut ceva prin propriile puteri, ai respectul comunitatii.


    Ce pierzi?
    Trisor - pierzi in primul rand ca om. Daca intr-un joc trisezi, clar si in viata de zi cu zi trisezi. Incet, oamenii dun jurul tau se prind ca nu esti decat un mincinos si un farsor. In cele din urma comunitatea in care esti/traiesti se prinde, te izoleaza, ramai singur sau doar cu inca 1-2 prieteni cu care ai trisat impreuna. Cine seamana, se-aduna... In joc mai risti banarea, un semn ce te va urmari permanent. Pacat ca lista banatilor nu mai este disponibila pentru toata lumea. As considera ca aceasta este adevarata pedeapsa in comunitate.
    Corect - nu ai mai nimic de pierdut. Trebuie sa fii doar foarte atent. Singurul lucru important ar fi timpul. Un jucator corect trebuie sa aloce mult mai mult timp jocului decat un trisor.


    Beneficii
    Trisor - castig simplu, eforturi minime.
    Corect - satisfactia ca faci treaba prin propriile puteri, satisfactia pe care o ai cand hartuiesti sau reciclezi pe cineva doar pentru ca esti mai bun si mai ales cand acela este un trisor este inegalabila. Sigur, este foarte greu sa lupti impotriva unuia care nu respecta regulile dar cu atat mai mult si satisfactia este mai mare. Oriunde este o slabiciune. Orice mijloc de trisare ar folosi are "gaurile" lui. Cand ajungi sa-ti dai seama ce foloseste si deci cum poate fi exploatat totul devine posibil.

    O lovitura parsiva, urata din absolut toate punctele de vedere, fara pic de onoare si glorie.
    Daca se poate, nu inseamna ca si trebuie facut.
    Nu am mai vazut asa ceva de ani de zile. Cea mai urata metoda de a pierde flota pentru un jucator, cea mai rusinoasa si cea mai josnica de recicla pe cineva.
    Bucurati-va de niste amarate de resurse. De cararacter ne-am lamurit. Daca altfel nu puteati ramane in analele ogame.ro macar cu intrarea intr-un asemenea club o sa ramaneti.

    • Felicitari? Rusine!!! De trei ori rusine...
    • Lipsa de caracter si tupeu maxim ca sa postezi asa ceva..

    @Refacere usoara Ruth si spor la vanatoare. Tot te plangeai ca nu prea ai activitate si motivatie...

    Mda, cam multi cunoscuti implicati in acest atac. Fenomenal prin prisma flotelor implicate si indraznelii... usor predictibil din moment ce toata lumea stia ca Sharky nu face fs si daca ai 5 flote in spate care te pot sparge ar trebui sa fi facut.
    Frumoasa organizarea si descrierea pe intelesul tuturor... .sper sa vedem si o continuare, asa pentru frumusetea jocului.
    In privinta fs cu v-mode daca nu mi-am facut auzita parerea pe Pegasus o repet aici si sunt total de acord cu vineri13 si Bibas... mentionand totodata: cu cat mai mult "cooldown" dupa revenirea din v-mode, cu atat mai bine. In afara de cazul cand am dat vreun cont, nu am fost in v-mode de mai mult de 3-4 sa zic 5 (degetele unei maini :) ) ori in tot ogame-ul ce l-am jucat.
    Sa folositi resursele cum trebuie baieti/fete... le meritati pe deplin
    Sharky, refacere usoara, eu unul sper sa continui fiindca esti un jucator ce si-a pus amprenta pe ogame.ro si astfel putem sa mai vedem lucruri frumoase :)

    Total debris harvested by the defender(s):
    5.238.145.200 Metal and 2.576.494.800

    Incep prin a raspunde punctual:
    Este ok ca tu sa-i dai de fiecare data cand revii cate jumatate de ora din v-mode lui S1ngle la sateliti dar nu este ok ca eu sa-i dau lui Vlad Tepes la sateliti. Asta inseamna sa vezi paiul din ochiul altuia.
    Apropo de Vlad Tepes... chiar l-am lasat in pace in ultima vreme dar acum astept cu nerabdare sa revina. Transmite-i salutarile mele te rog.

    Povestea din punctul meu de vedere? Stateam cu flota jos, aveam ceva de facut si m-am intins prea mult cu un prieten pe wazzup. Am intrat cand deja ai reciclat o data... pot sa spun ca ai avut noroc maxim dar si norocul face parte din joc :) . Greseala a fost a mea si mi-o asum!
    Nu-mi pare extraordinar de rau ca am pierdut o parte din flota... Mai degraba de faptul ca mi-am dezamagit colegii ca sa zic asa...
    Ce am reciclat plus ce aveam in doc ma apropii bine de 10kkk resurse. Asta ce am recuperat din pierderi... deci nu-i chiar asa de rau :)

    Asa cum ti-am spus si tie in scurta discutie ce am avut-o in joc... timpul ne preseaza pe toti, nu te felicit pentru ca m-ai prins din acest fs cu vm. V-mode cate o saptamana si joci jumatate de ora. Este si asta un stil de joc. De asemenea pot spune linistit ca in 12 ani de ogame am pierdut o flota in 2009 si inca o treime de flota acum :)

    Foloseste profitul sanatos. Nu este o pierdere extraordinara pentru mine. Voi reface :)

    Cred ca sunt postate vreo 3-4 hituri deja.. nu ca ar fi interzis sar nu se prea pun la socoteala :)
    Da, razboi. Ce fel de...?
    Nu ar fi rau sa cititi si Regulile din cand in cand... macar cand aveti interes.
    In alta ordine de idei mult succes ambelor aliante!

    Singurul loc unde am vazut banat un jucator pentru asa ceva a fost pe .us. Era unul cu activitate permanenta, in foarte rare cazuri offline si cand zic rare... insemna 2-3 ore in 3 zile. Dupa reclamatii tipul a fost banat permanent.
    Si acolo si aici, peste tot in staff sunt oameni. Cu bune si rele.
    De multe ori se suspecteaza degeaba un asa zis "cheater". Se poate sa fie si coincidenta sa intre exact inainte de atac si imediat omul zice "Are auto refresh". Doar un operator pregatit, si atent care cand verifica, intradevar VERIFICA poate sa-l dovedeasca. Nah... si poate sunt si chestii de nedovedit :))
    Vedeti-va de joc... pana la urma toti cad. Stiu ca pe un trisor cand este afisat (b) toata lumea simte o usurare maxima si... chestia asta este buna la moralul jucatorilor fiindca multi ajung sa se lase si din cauza asta... cand vad trisori ce joaca in continuare bine mersi.

    Pana la urma s-a intamplat ceea ce se astepta toata lumea.... si Moonspell si Berzelius au pierdut flota. Ma asteptam sa dureze ceva mai mult dar se pare ca cei doi au pus universul asta pe loc mai codas si Ruth nu a iertat.
    Felicitari Ruth... nu stiu daca ti-a mai ramas ceva interesant de facut aici.
    Cucusor... greu de tot cand flota de pe primul loc nu poate fi batuta de urmatoarele 5. Imposibil chiar :)
    Bafta tuturor pe oriunde mai jucati!

    Reactia lui Victor una cat de cat normala avand in vedere ca sunteti/ati fost prieteni. As face o comparatie aici. Si eu am patit ca fiind moderator pe forum (deci facandu-mi treaba) sa fiu sters din toate listele posibile de catre un prieten pentru un banal avertisment (meritat) pe forum. Asta da reactie!
    M-am mirat si m-am tot mirat cand am auzit de lovitura (nu am vazut-o postata). Nu-mi venea sa cred fiindca stiam ca va stiti de foarte mult timp si va intelegeti foarte bine. Dar ce nu face omul in ziua de azi pentru 10kkk de resurse mai ales ca se apropia fuziunea... Si un cutit in spate ti-l implanta daca poate!
    Intotdeauna am fost de parere ca jocul asta din lumea virtuala este si un mijloc de socializare, de a cunoaste noi oameni si de ce nu, de a lega prietenii. Fiindca dupa ce abandonezi un univers sau jocul in sine ori dupa ce odata se va inchide definitiv cu asta ramai. Nu cu hof-urile, nu cu top 10. Ramai cu prietenii ce i-ai castigat aici. Si cu amintirile.
    Faptul ca pentru unii conteaza mai mult un hof sau resursele castigate denota faptul ca "prietenii" care-i are in momentul de fata profita de fapt cu ceva de pe urma lui. Doar ca el nu stie asta. Inca...


    Vorbim de același MotanuD care a făcut parte din echipa magică ce A ANUNȚAT aceste modificări și acea ECHIPĂ MAGICĂ care a lucrat la fuziune. Adică știau cu mult timp înainte de modificări. Deci scuza aia, era doar așa, ca o frustrare.


    Apropo, dupa ce am auzit de hit l-am intrebat pe Vic cum a fost posibil si mai ales sa fie reciclat tocmai de tine, prietenul lui. Si l-am mai intrebat daca a fost de vina faptul ca s-a trecut la 5x.
    Stii ce mi-a raspuns? Ca nu a fost din cauza vitezei. Ca a avut un program foarte greu si nu mai intrase 10 ore pe joc. L-am mai intrebat de ce nu m-a sunat sa-i fac stationare pe cont. Mi-a raspuns ca in vecii vecilor nu ar suna pe cineva pentru ogame. Nu si-ar deranja nici un prieten pentru asa ceva. Din principiu. Si stii si tu la fel de bine ca are multi... foarte multi care l-ar fi ajutat cu placere. Asta da scuza, nu-i asa?
    Refacere usoara Vic!

    @BrandonHeat pentru un server tinerel, 200 de jucatori inregistrati, dintre care jumatate in v mode si inactivi plus cativa (conturi de suport, de moonshot, "boti) care nu se pot pune la numar... este extrem de putin. Pun pariu ca nu aveti mai mult de vreo 50-60 cu adevarat activi. Si din aceia maxim 5 care au postat lupte in ultimul timp. Deci? Unde sunt jucatorii de pe Xalynth?
    @midfilder nu ati prins fuziunea... asta este, asa au vrut cei de la GF. Imi pare rau pentru tine, sincer, fiindca te vad ca fiind unul dintre cei mai activi jucatori de pe .ro. Pana la fuziunea urmatoare mai ai de asteptat cativa ani... sau poate cine stie? GameForge va rezolva problema cu datul conturilor si gasesti pe un univers fuzionat, mai mare.

    @refacere usoara aparatorului. Spre rusinea mea am uitat sa scriu in primul meu post aici

    serios?
    Uite eu, asa de kiki riki imi deschideam acum 2 ani cate un cont pe fiecare univers romanesc. Ce era de facut la fuziune?
    Fiecare si-a ales universurile cum l-a taiat capul iar acum suporta consecinte care era clar pentru toata lumea, vor veni.
    Acum ca au venit apar acei nemultumiti.
    Invatatura de minte nenicule... :)
    Si da. Nu am nici o treaba cu jocul. Las asta in seama celor ca tine, "pro". Plecaciuni!


    @ceea ce nu inteleg unii este ca oricum ar fi amestecat universurile la fuziune mereu s-ar fi trezit cativa cu 2-3 conturi ce ajung in universul tinta. Era inevitabil. Pana la urma si universurile ramase vor fuziona, este clar. Peste 2-3 sau 4 ani... dar vor FUZIONA!