Posts by koko

    ^foarte bine spus katz.




    poate pe viitor un jucator bun de ogame, corect si cu experienta nu e luat dupa loviturile avansat sau posturile pe forum ci o sa fie ales mai bine cand vine vorba de forum. nu mai spun ca sunt multi adimi/moderatori certati cu limba romanan ceea ce mi se pare incredibil.



    de asemenea e clar ca pentru unii e mai mult decat un simplu joc ... asa ca atentie :)

    ma refeream la contul de pe forum nu din joc.


    povestea e in felul urmator si nu are prea mare legatura cu subiectul dar totusi spun ca sa fie clar, poate il lamureste pe cel care a intrebat.



    la un moment dat am zis ca am terminat-o cu forumul asa ca am pus parola de genul iewuigiwgwerg. dupa o perioada am zis totusi sa ma intorc iar spre surprinderea mea uitasem sa dau log out asa ca am ramas conectat. adresa de mail setata contului era una veche de prin 2007 cand am creat contul asa ca practic ramasesem conectat dar nu stiam parola si nu aveam cum sa o iau inapoi asa ca am dat PM unui moderator si a schimbat intr-un nume ales de mine. asta fara tichet, ci doar prin PM pe forum de pe contul acesta care avea parola de genul iewuigiwgwerg, la acel moment.





    Intrebare... poate un super moderator ca Valent sa modifice parola altuia pe forum? Din cate stiu nu se poate, chiar si daca ai cea ma inalta functie in afara de administratorul bazei de date, care teoretic ar trebui sa fie Gameforge. Din cate stiu e la fel si in joc.

    am contul din 2007 dar am pierdut parola de 2 ori si am recuperat-o cu ajutorul unui moderator ( ultima data acum 2 luni ) ... deci si mai jos de postul lui valent se poate.

    Quote

    In cel mai rau caz posibil pentru aparator,care ar fi profitul acestuia?


    eu inteleg intrebarea ca: care e cel mai mic profit posibil in cel mai rau caz. astfel s-ar reforma intrebarea si eu asta inteleg.






    PROFÍT, profituri, s. n.</abbr> Ceea ce reprezintă un folos (material sau spiritual) pentru cineva sau ceva; câștig, beneficiu, avantaj.






    o pierdere nu poate inseamna castig/profit. am explicat mai sus. dpmdv raspunsul corect e cel pe care l-am dat aseara. ridici 20 ripi si daca reciclezi tot iesi 3kk profit.


    as raspunde -800m doar daca intrebarea era e cel mai rau caz posibil sau daca formulai in cel mai rau caz posibil aparatorul ar avea profit? in orice caz intrebarea e pe atat de interesanta pe atat de neclara.

    multa lume s-a dus in galaxiile superioare pentru un minerit linistit, un stil de joc potrivit pentru lipsa jucatorilor si potrivita cu caracteristicile pe foarte multe servere asa ca este normal ca aceasta caracteristica sa nu fie bagata la serverele vechi.




    o alta caracteristica era legata de un eventual chat in joc, am citit parca acum cateva luni. ce se mai aude de ea?

    Quote

    In cel mai rau caz posibil pentru aparator,care ar fi profitul acestuia?


    pentru cine nu intelege asta se traduce astfel: care este cel mai mic profit posibil al aparatorului. -800milioane nu inseamna profit.



    raspunsul era -800 milioane daca intrebarea era: care e cea mai proasta varianta posibila pentru aparator.

    Daca zici ca aparatorul a luat cr-ul integral ,nu ai specificat unde este atacat ,deci presupun ca pe luna ,astfel ,trimite reciclatoare prin portal ,atunci el iese pe profit astfel:
    In puncte: 342.098
    In resurse: In total 342.098.000

    nu are importanta daca e atacat sau nu pe luna, daca are sau nu portal, a spus ca a reciclat si asta e tot ce conteaza.


    in legatura cu profitul a zis in cel mai rau caz nu in cel mai bun ca asa oricine putea simula.

    ^cam tarziu de gandit, adunat sau simulat la ora asta dar cred ca raspunsul este 2.296.000 ( asumand ca aparatorul nu are resurse sa faca alte nave sau aparare )


    Warned pentru spam
    ~katz

    cea mai buna idee e sa iei in calcul raspunsul atat timp cat au raspuns 3 oameni atat in ultima cat si in penultima zi. spun asta mai ales ca nici inainte cu doua zile inainte nu s-a luat in calcul raspunsul.


    nu te astepta sa raspunda 10 persoane nici de data asta pentru ca primii 3 clasati sunt stabiliti practic asa ca cei noi nu au niciun motiv pentru care sa raspunda asa ca durata concursului a fost practic 01-07 februarie. In plus sunt sanse ca primii doi sa termine la egalitate daca nu vin iar 10 raspunsuri.


    cei care au apucat sa raspunda nu sunt vinovati ca nu s-au strans 10 persoane iar lucrul asta era de asteptat cand locurile sunt aproape stabilite ...dar e concursul tau, regulile tale.




    Orice ai decide ... felicitari pentru initiativa si idee.

    vin si eu cu cateva recomandari de filme, nu neaparat vazute recent dar sunt favoritele mele:


    Filme cu/despre mafioti ( de genul Godfather ):



    Once Upon a Time in America
    Bronx Tale
    Donnie Brasco
    Scarface
    Carlito's Way
    Goodfellas



    Toate sunt filme foarte bune, unele mai vechi dar exista varianta 1080p pentru ele. Actori uriase precum De Niro, Pacino, Pesci sau Depp aflati in plenitudinea fortelor ca sa zic asa.


    Filme mai noi ( dupa 2010 ):


    Shutter Island
    The Fighter
    Drive
    La piel que habito
    Midnight in Paris
    Crazy.Stupid.Love
    Ted
    Django Unchained
    Her


    In principal sunt filme de actiune, comedii bune sincer nu prea au mai aparut ca inainte. Aproape toate au fost nominalizate la Oscar





    Dintre filmele noi Boyhood, Gone Girl si Interstellar sunt excelente si probabil o sa castige oscaruri peste cateva saptamani.

    interstellar, vazut la cinema. film bun putin overated lucru vizibil si din faptul ca a fost sarit la oscare anul asta, putea sa fie mult mai bun dar parca intre mijloc si sfarsit lucrurile au stagnat, ceva a fost in neregula acolo.




    per total un film bun, printre cele mai bune aparute in 2014, de vazut, eventual la 1080p full hd.

    aproape ca nu-mi vine sa cred cat de mult se agita lumea, parca nici cand nu s-a intarziat viteza pe noul server nu era asa.



    poate oamenii s-au schimbat sau poate sunt eu demodat dar acum 7-8 ani nu era asa. lumea se certa insa mai mult pe lovituri, pe cine e alianta sefa pe u2,u3 ... in nici un caz nu asa agresiv. nu vreau sa ma leg de faptul ca limba romana este maltratata grav, acum in 2015, dar asta e alta discutie si chiar nu vreau sa fac offtopic sa iau ban.



    legat de subiect nu-mi vine sa cred ca am raspuns al doilea la a doua intrebare desi am dat PM la mai bine de 15 ore de la data postarii intrebarii. acum am fost pe faza ( in mai putin de 5 minute ) asa ca sper ca primesc punctajul maxim :)

    ^fiecare are dreptul la propria opinie.



    sunt incredibl de multumit cu ce am realizat. o alianta creata in urma unei fuziuni dintre trupa lui axe si trupa mea, care era pe 6-7 in clasament acum cateva luni.


    suntem o alianta echilibrata, in care cei care nu participa au fost indepartati netinandu-se cont de locul in clasament, suntem mineri si fleeteri dar si cativa jucatori care s-au apucat de maxim 3-4 luni de joc. avem cativa ''ucenici'' carora le dam zilnic sfaturi si pe care ii invatam sa joace pt ca asa cum se stie e aproape imposibil sa te apuci de ogame singur, fara sfaturile cuiva care se pricepe la joc.



    defapt asta e lucrul care imi place cel mai mult, decat o alianta de 10 membrii in care 7 sunt in TOP 10 si in care nici o gluma nu poti sa spui mai bine cum am ales eu. sau cum s-a intamplat pe alte servere in care jucatorii de abia asteptau sa se manance intre ei cu prima sansa oferita pt cateva milioane de resurse.

    Reciclatoarele tale(4549) au o capacitate totala de 90.980.000. La tinta plutesc in spatiu 274.499.300 Metal si 146.776.400 Cristal. Ai reciclat 45.490.000 Metal si 45.490.000 Cristal.


    Reciclatoarele tale(1761) au o capacitate totala de 35.220.000. La tinta plutesc in spatiu 212.159.300 Metal si 84.436.400 Cristal. Ai reciclat 17.610.000 Metal si 17.610.000 Cristal.


    Reciclatoarele tale(1654) au o capacitate totala de 33.080.000. La tinta plutesc in spatiu 229.009.300 Metal si 101.286.400 Cristal. Ai reciclat 16.540.000 Metal si 16.540.000 Cristal.


    Reciclatoarele tale(1000) au o capacitate totala de 20.000.000. La tinta plutesc in spatiu 187.949.300 Metal si 60.226.400 Cristal. Ai reciclat 10.000.000 Metal si 10.000.000 Cristal.


    +



    Ai reciclat 80.000 Metal si 80.000 Cristal.
    Ai reciclat 240.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 440.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 240.000 Metal si 240.000 Cristal.
    Ai reciclat 520.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 280.000 Metal si 280.000 Cristal.
    Ai reciclat 600.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 310.000 Metal si 310.000 Cristal.
    Ai reciclat 720.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 820.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 560.000 Metal si 560.000 Cristal.
    Ai reciclat 580.000 Metal si 580.000 Cristal.
    Ai reciclat 1.220.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 650.000 Metal si 650.000 Cristal.
    Ai reciclat 810.000 Metal si 810.000 Cristal.
    Ai reciclat 1.900.000 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 980.000 Metal si 980.000 Cristal.
    Ai reciclat 1.200.000 Metal si 1.200.000 Cristal.
    Ai reciclat 2.815.700 Metal si 0 Cristal.
    Ai reciclat 2.000.000 Metal si 2.000.000 Cristal.
    Ai reciclat 2.520.000 Metal si 2.520.000 Cristal.



    _____________


    Pe langa cele 30.573.233 resurse luate in urma bataliei avem asa reciclat: 109.125.000 metal si 99.850.000 cristal, un total ( pana acum ) de 239.548.233 resurse. Mai avem un coleg pe care il asteptam sa intre si sa ne spuna cat a reciclat, cel mai probabil cateva sute. O sa revin cand o sa am rapoartele ca sa fac un calcul total cat am iesit pe minus.



    In legatura cu asta, pierderile se impart la 3, era clar ca nu o sa reciclam tot. Prince a luat 5.200 recuri si cativa colegi de-ai lui inca cateva mii, colegi care bineinteles nu au de gand sa recunoasca. Nu cred ca s-a mai intamplat niciodata in istoria ogame ca un debris al unei lovituri sa fie atat de mare in raport cu reciclatoarele tuturor jucatorilor pe server. Ce vreau sa zic e ca daca aduni reciclatoarele tuturor jucatorilor de pe Mizar cu greu ajungi la cele 21.170 de cat a fost nevoie pt o reciclare din prima.


    ______


    Povestea dpmdv e alta. De doua luni sunt coleg de alianta cu aparatorul pe Kassi. Asta l-a facut sa ma jigneasca si sa ma ameninte dupa lovitura cu tichete si cu MD. Fix dupa ce l-am spart am devenit "codat'', inainte nu eram. De mentionat ca aparatorul avea on/off-ul meu pe Kassi in timp ce eu nu il aveam. Nu eram nici macar amici pe nici un server, nu am schimbat decat maxim 2-3 vorbe cu el toata viata asa ca nu se pune problema de prietenie. In alianta Jedi sunt membrii pe un server iar pe altul nu, dar cel care nu e in Jedi pe celalalt server este atacat de membrii Jedi. Cam greu de inteles sper sa ma fac inteles. Asta ce inseamna ca cei de acolo care au alianta peste tot sa noteze numele jucatorilor si sa vada care unde e ?


    Aparatorul stia pe derost toata flota mea, si transurile si la prima greseala ma ataca fara indoiala. Nu e primul cont pe care l-a distrus, probabil asa e cand iei conturi gratis de la altii si nu te intereseaza de el.



    NO RU/GLOTR si pt ca ai spus asa: ma bucur ca am fost spart , ca iti e scarba de serverul Mizar si ca nu faceai fs de saptamani. E clar ca nu iti pasa, dar putea macar sa te intereseze de munca lui DNH, un jucator valoros ( cel care ti-a dat contul ). Prince nu a facut o treaba buna ca ti-a dat contul, macar daca il dadeai cuiva care avea de gand sa joace. Consider ca a nu am gresit cu nimic, si pt vorbele despre un cont muncit de altul si jignirile de dupa pot sa spun ca te-as mai sparge de 100 ori daca as putea. Imi cer scuze pt offtopic.

    pe kassi, la mine si la inca cativa problema persista, de aproximativ o luna. am facut tichet dar degeaba.



    am mentionat ca nu am aceasi problema pe mizar de exemplu sau pe serverele straine pe unde joc, ci doar pe kassi. sper sa se rezolve.

    vin si eu cu o intrebare, mai ales ca am auzit ca ideea cu cresterea treptata a economiei a fost o idee a unui jucator roman. care e rostul? dpmdv te face sa nu mai intri cand vezi ca pe alte 10 servere poti deja sa incepi astro