Posts by koko

    cu intarziere vin si felicitarile mele pentru ca nu mai intrasem de luni bune pe forum si uitasem parola. cheful insa imi disparuse de mult timp probabil odata cu noua versiune iar plictiseala si motonia cum nu cred ca au exista vreodata pe un server romanesc au avut si ele un cuvant de spus. am incercat sa dau contul insa nu am avut cui, cea mai buna solutie era dima care insa nici el nu stia sigur insa astea nu sunt scuze.



    nu am avut niciodata probleme cu tine, dimpotriva ne-am respectat si mereu te-am considerat un jucator foarte bun asa ca felicitarile sunt sincere. lovitura e cu adevarat superba. contul a ramas la un amic pana ma decid ce fac cu el.

    eram convins ca o sa apara numele meu aici desi nu am schimbat niciodata doua vorbe cu tine. am iesit pentru ca toata personele cu care colaboram fie s-au lasat sau sunt in v-mode ( samsonite ), fie au dat 75% din flota la fiare vechi ( trident ) fie nu mai au chef ( grey shadow ). cu toate astea ii respect foarte mult, sunt in legatura buna cu ei si voi continua sa lucrez cu dealerii de deuteriu de acolo asa ca nu exista oftica. :beer:


    cat despre faptul ca voi conduceti universul ... este adevarat insa asta se intampla de curand. sa nu uitam ca alianta UNTD, practic aceasi gasca de acum ( prince, nino, future ) au dat gres rau de tot ( desfiintandu-se si reinfiintandu-se de mai multe ori, a pierdut razboi cu jedi si au refuzat razboi cu noi ). insa ai dreptate acum lucrurile arata excelent pentru voi, e foarte clar asta.




    nu am chef de certuri pe forum dar daca a aparut numele meu a trebuit sa intervin ( desi nu am legatura cu lovitura ). In afara de 1-2 membrii nu am avut niciodata contre cu nimeni, ba chiar m-am inteles ok cu majoritatea de la voi ... asa ca nu am de ce sa nu te felicit pe tine si pe prince si pe restul colegilor tai care au participat. in schimb eu sa tin ca intodeauna capul sus si o sa incerc sa lovesc pe membrii flawless si nu numai cum am facut si aseara in limita timpul liber . RU badkitty ^^

    la mine s-a intamplat in trecut timp de vreo 4 luni iar felul in care am scapat a fost simplu: s-a trecut la o versiune noua.



    problema aparea pe un server strain unde joc si pe kassi dar pe mizar si inca un server pe care jucam totul era ok.



    cat despre faza cu activarea nu am avut niciodata ... poate un mod va lamureste pe amandoi.

    Tehnologia graviton necesita asa:


    level 1: 300.000 energy
    level 2: 900.000 energy
    level 3: 2.700.000 energy
    level 4: 8.100.000 energy
    level 5: 24.3000.000 energy
    etc.


    Propunerea mea este ca, cu fiecare nivel de graviton sa scada cu 5% sansa ca un RIP sa fie distrus intr-o misiune de MD. De exemplu acum sansa ca 1 RIP sa fie distrus la o luna de 8.888 km este de 47.17% iar aceasta ar urma sa scada la 42.17% la nivelul 2. Consider ca este mult mai buna optiunea asta decat daca ar creste sansa ca luna sa fie distrusa, in felul asta minerii/testosii nu sunt dezavantajati.


    Nu mi se pare suficient doar aceasta modificare ( totusi 900.000 energie costa ceva cristal si deuteriu ) iar daca tehnologia graviton tot necesita energie de ce fiecare nivel sa nu te ajute in aceasta categorie? Fiecare nivel mareste energia cu 5% produsa de un satelit, de reactorul de fuziune si de uzina solara. Sunt jucatori care nu folosesc deloc sateliti sau altii care nu folosesc deloc reactorul de fuziune. Procentajul ales de mine nu trebuie neaparat sa fie asta, poate sa fie altul asemanator. Nivelurile de energie la reactoare si uzine pot fi marite asemanator tehnologiei plasmei ( fiecare nivel de graviton mareste cu un anumit procentaj reactoarele/uzina ) Prin marirea energiei este incurajat jucatorul sa mareasca si tehonologia graviton.


    M-am gandit si la alte variante cum ar fi fost cresterea vitezei RIP-urilor ( aici intervine dezavantajul la fleetsave ) sau variante legate de cooldown la portal ( care pentru cine nu stie poate sa fie obtinut prin marirea nivelului ) sau transportul de resurse prin el, sau marirea capacitatii insa consider ca cele doua de mai sus sunt mult mai bune.


    Acestea sunt cele doua propuneri care trebuiesc puse in functiune simultan. La RIP aparatorul nu este deloc dezavantajat asa cum e daca se mareste sansa de distrugere a lunii ci doar atacatorul care are sanse mai mari sa ii fie intors RIP-ul in singuranta acasa iar in privinta cresterii energei...toata lumea este multumita si avantajata, indiferent de stilul de joc.

    intrebarile sunt prea generale si unele cam neinspirate, insa per total e totul ok, ca de obicei la voi doi.



    orice interviu/raport il citesc cu interes. problema nu e la cei ce intreaba . . . parca unii sunt obligati sa raspunda, nu spun nimic interesant si parca nu au chef sa tasteze. cand intrebarile sunt mai lungi decat raspunsurile nu e ok.

    eram sigur ca o sa vina cineva cu acuze si jigniri si cine s-a nimerit ... protectorul aka chuck norris care a distrus zeci de conturi, cel care cele mai multe lovituri in partea dreapta de pe mizar si care e farmat zilnic de catre mine . pana una alta sunt pe 4 la economie si am a doua cea mai mare flota pe un server de pe ogame.ro si nu am ce sa aud de la un jucator ca tine. daca se iveste cineva care sa imi explice cu siguranta nu esti tu ala.


    nu este despre mine sau tine...am si spus in postul original ca fiecare joaca cum vrea iar reactorul este folosit de cine are chef ca e munca lui nu a mea si nu caut scandal precum cauta altii aici.


    tommy, felicitari pentru munca depusa si pentru faptul ca ne-ai ascultat din propuneri cu privire la intrebari. te asteptam si cu alte interviuri pe alte servere.


    - Avertisment de offtopic; rezolvati-va problemele personale intr-un alt mod.
    Mao

    foarte interesant, o gandire total diferita fata de majoritatea jucatorilor ( ma refer ca stilul lui de joc e in functie de ceilalti jucatori si de actiunile lor ). Cercetarile sunt impresionante insa de-a dreptul inutile pentru el ACUM ( 19/20/20 la un miner fara nave de atac ) insa omul a spus clar ca sunt sanse sa devina oricand fleeter iar atunci, bineinteles, ca-l vor ajuta.


    alta chestie pe care nu o inteleg e de ce sa ai reactor si sateliti ( 1.400 cum scrie in articol, ma gandesc ca asta ar fi media pe fiecare planeta. )



    ok am inteles, unii prefera reactorul ( s-a mai discutat si in celelalte articole asa ca nu mai vreau sa revin aici, fiecare joaca cum vrea ) insa daca tot ai sateliti de ce sa investeti pana la nivelul 22 la reactor + tehnologia energiei cand poti sa mai bagi inca 1000-1200 sateliti si iti acopera toata energia necesara + nu iti ia din deuteriu...asta ca sa nu mai zic de sutele de milioane de resurse necesare construirii reactoarelor x 12 si tehnologiei energiei. ori doar reactor, ori doar sateliti, parerea mea.



    in rest asa cum a spus si gusty, omul stie ce face si are un plan.

    Pe langa zecile de seriale pe care le-am terminat de-a lungul timpului precum Breaking Bad, Dexter, Sons of Anarchy, Sopranos, Lost, Friends, Entourage etc acum urmaresc Gotham, It's Always sunnt in Philadephia, Game of Thrones, Big Bang Theory etc.


    Ca alte activitati intre patru pereti imi mai place sa ma mai uit la cate un film inainte de culcare ( filme bune nu comediile ieftine care tot apar de cativa ani ), sa mai urmaresc diverse sporturi ( fotbal, tenis, baschet ) si ocazional sa ma mai joc 1-2 ore diverse jocuri pe PC ( Football Manager, Far Cry, Batman: Arkham Asylum/Knight ... incerc sa fug in ultima perioada de jocurile in retea pentru ca ocupa mult timp si uneori nu prea stiu cand sa ma opresc ). Alte jocuri de tip browser nu ma joc, doar Ogame de prin 2007 cand era u2.


    Outside ... alerg de 3 ori pe zi in parc iar in zilele cand nu alerg bag bere ca tot romanu'. Vinerea sau sambata de obicei ma duc prin centru vechi la o narghilea, un stand up comedy sau daca lenea e prea mare terasele mai aproape de casa. In rest incerc sa fug din Bucuresti cat de des pot, mai ales vara cand e cald iar atunci cand nu se poate merge si o piscina/strand cu prietenii.

    stiam ca sunt mineri care joaca cu reactor dar nu credeam ca o sa fie 3/3 care joaca din cei intervievati.


    dpmdv este absolut inutil ba chiar te trage in jos tinand cont ca iti consuma gazul, e suficient sa ai uzina solara nivel 20-28 ( cel mult ) + sateliti sau si mai bine doar sateliti. culegi resursele o data pe zi ( sau de doua ori eventual ) si nu te ataca nimeni. aparare nici nu-ti trebuie cine stie ce, cat sa nu devii profitabil peste noapte ( 100 turele si cate putin din fiecare astfel incat sa fie echilibrata ). iti raman in felul asta 15-25 campuri cu care poti sa faci ce vrei tu.



    in rest asteptam pe viitor sa adaugi 2-3 intrebari despre astro, campuri si nivelul exact al minelor. bafta

    puteati amandoi sa intrati in detalii, asta as vrea sa aud mai mult daca s-ar putea. de exemplu la ce nivel spui stop la tehnologia plasmei, daca are vreo planeta sub 200-210 campuri si daca merita sa pastrezi una de 195-210 campuri in momentul colonizarii ( sunt multi care au astfel de intrebari legate de campuri ). tu ai pus intrebari corecte insa ea nu a fost prea darnica in raspunsuri.


    despre astro as fi vrut sa aud, aici nu ai pus vreo intrebare ... mai ales ca e joaca pe 1x eco ceea ce inseamna ca dureaza incredibil de mult daca vrei sa ajungi la mai mult de 10 planete. ea cat are si daca prefera sa astepte 3-4 luni pt un nivel sau daca a folosit materia pt a scurta din timp.



    eventual, de ce nu, si ce mine are mai exact. asta daca era dispusa sa divulge asta.


    in rest felicitari pentru initiativa, faci treaba foarte buna

    Files

    • tickets.jpg

      (21.97 kB, downloaded 46 times, last: )
    • AT.jpg

      (24.2 kB, downloaded 36 times, last: )

    ai lucrat ceva la el, felicitari pentru raport. universul a fost destul de activ in primle 7-8 luni desi nu are caracteristici deloc interesante. acum, precum kassi sau draco serverul este mort fiind practic 50-60 activi.



    cu totii asteptam o fuziune, doar asta ne-a mai ramas :thumbup:

    asa e si logic insa moderatorii/adminii sau cum se numesc nu stiu treaba asta.



    am facut trade la 1.8 metal - 1 cristal ( rata regulamentara, conform celor spuse mai sus ) si mi s-a zis: ce faci frate, rata minima e 2-1-1 la metal vs cristal. bine totusi ca mi-a dat mesaj inainte sa baneze aiurea. sper sa citeasca treburile astea toata lumea.

    Salut. Am mai avut problema asta de ceva vreme si sincer nici nu mai stiu ce sa cred.



    Rata minima e 2-1-1, ok ? adica daca dau 6kk metal pe 3kk cristal totul e ok.
    Rata maxima e 3-2-1, da? adica 3 unitati de metal = 2 unitati de cristal => ceea ce poate inseamna practic 3kk metal = 2kk cristal. O simpla impartire ne arata ca defapt aceasta rata se transforma intr-un 1.5-1 dar dupa vine adminul si imi zice ca nu e ok ca rata minima e 2-1-1.



    Sper ca m-am facut inteles pentru ca pe .ro am avut discutii din cauza asta. Intrebarea e simpla: care sunt ratele la schimbul de metal cu cristal si ce interval exista ( daca exista )?

    corect, am uitat ca in raport scrie daca flota a evadat sau nu.




    poti contacta un GO, posibil chiar sa fie feature. doar ei pot clarifica pentru ca peste tot unde am cautat nu am gasit nimic concret.



    in orice caz fie cu v mode fie fara flota tot evada in situatia in care era alb/sub 500k iar raportul era mai mare de 5/1 ( 3/1 cu amiral ) asa ca rezultatul este acelasi ^^


    Intrebarea vine dupa atacarea unui jucator, care a pus (v), si la atingerea atacului flota a fost "ridicata" automat.


    Multumesc,
    Luuser¿

    Nu am mai auzit asa ceva sa se intample nici aici si nici pe org. Dar cum ti-ai dat seama ca s-a intamplat asta din moment ce dupa nu poti spiona pana nu iese din v mode? Poate omu a mutat flota.


    Oricum treaba e destul de simpla: nu ataci un jucator care poate intra in categoria tactical retreat. Daca nu baga v mode tot se ridica flota asa ca practic nu conteaza.



    Daca flota aparatorului nu intra in categoria tactical retreat atunci e o problema...insa la toti ni s-a intamplat sa dam peste astfel de jucatori care din nestiinta credeau ca nu o sa pateasca nimic ... dar flota a fost sparta.