Posts by Ip Man

    Daca nu ma insel, cred c-am jucat cu ella prin ceva alianta.. u6 oare ? Si... Nevers, nu sunt "ceva" chiar asa rar. Chiar si in 2007 cand am inceput sa joc, in serenity era faith daca o mai tine minte cineva.... apoi am mai intalnit pe draco in empire, Karina, si mai sunt ele... Ce ma incanta pe mine e faptul ca fetele nu'si etaleaza impulsivitatea, care de multe ori la multi s-a transformat mai departe in nesimtire. Sunt convins ca si ele fierb de nervi si ciuda uneori, dar intodeauna sunt controlate in mesaje si actiuni. In schimb noi, mai sarim calu' cateodata :miffy:




    Frumos interviul, spor la joc !


    Edit: Da motanu, am omis Treia si Sony, super, ambele, chiar si cu Sony am jucat in alianta ! Acum e posibil sa fi omis mai multe nume.
    In schimb la partea cu impulsivitatea, eu n-am spus ca nu, ci doar ca e mai retinuta, vizual, verbal etc, dar suficient de intensa, sa simti prin monitor ca ti-ar rupe urechile :)
    Nu am vazut jigniri pe forum/ joc, acuze, scuze, polemici, romane politiste, etc.
    Ce-i drept acum experientele tale pot fi mai diferite :)

    Das, 100% se referea la echipa din joc, adica la alianta ! motanul a facut doar o gluma la ce a remarcat Gusty ! Per total, ar trebui sa-si dea un warn motanul ca nu e pe subiect, dar si mie si tie ca postam aiurea rofl

    E perfect universul pentru gameforge oricum, nu vedeti, de cand cu materia, unii incep cu 2 planete inainte de start :))) Nu m-ar mira sa aud maine de primul HOF, noroc ca n-au unde-l posta ca nu exista inca thread-ul pentru univers rofl


    cucusor -> citro rofl

    P.S. Daca zici ca exista atat de mult de propuneri si ca sunt elaborate degeaba, nu inteleg rostul acestui thread? Vrem sa mai agitam putin stupul de albine adormite ori ce?


    In esenta chiar si din postul motanului reiese ca da ! Unii mai viseaza altii s-au saturat chiar si sa viseze.
    Iar la chestia cu schimbatul, pot fi de acord cu tine intr-un sens, totul progreseaza si se schimba si nu doar in ogame, la modul general, dar oare se schimba ceva spre binele nostru celor de rand sau in folosul cuiva ?


    Raman totusi la concluzia ca si ogame este un business, unde nu conteaza ce vrem noi si chiar daca jocul progreseaza, se schimba, nu intr-o directie favorabila noua, astfel ca oricat de mult ar scadea numarul de jucatori, lor nu le pasa, gasesc intodeauna altceva care sa usureze jocul unora smulgand niste bistari :).
    Cred ca si tu ai proceda la fel in cazul de fata, e mai usor sa renunti la o masa de oameni neprofitabila economic si sa incerci sa mulgi mai mult de pe aia care contribuie activ. In cel mai rau caz, nu poti mulge mai mult, dar ramai cu aceeasi clienti.

    Exista desigur probleme de genul, daca ies primii 10 din top puncte din aliantele lor si intra intr-o alianta doar a celor top10...jocul se incheie si ei castiga - ori alianta lor mai concret, motiv pt care se pot impune interdictii de la instituirea serverului, genul: odata acceptat intr-o alianta, o vei putea parasi DAR nu vei mai putea intra in alta, pe respectivul server.


    Tu incalci drepturile jucatorului ! Am mai vazut si ideei cu nave, sau cercetari sau scaderi de consum cauzate de vreo cercetare noua. Bai ! Nu mai incercati sa transformati mamaliga in salata ca nu se poate si punct. Daca nu-s capabili sa-si promoveze produsul, voi credeti ca se apuca de refacut "cod" cand nu reusesc sa-l aduca pe asta actual la o faza finala.


    Ca sa fie clar.
    1. Jocul in forma actuala nu se schimba ca vrem noi, defapt nici nu se prea schimba.
    2. Regulamentul jocului poate limita, dar nu ingradii libertatea celui care joaca ( pai cum sa nu pot intra in alta alianta, ai inebunit ? )


    Motanu a punctat foarte bine !

    @ Bibas
    O conditie fiind in toate cazurile, ca jucatorul ce profita de CR sa fie mai mare in rank decat jucatorul pagubit.


    In fapt uite un caz:


    CITRO rank 1 eu rank 2 ( de mentionat treaba cu ranku ) Eu fac un trade de resurse cu citro. Ii trimit 100m deuteriu pe metal si cristal. Dar el ma "tradeaza economic" si imi trimite o palma dupa ceafa. ( dar el primeste ban 'definitiv sau nu' )


    De ce n-ar fi asa si la ajutorul cu reciclare nereturnat ? E tot un mod de a-ti insusi resurse nemeritate de pe urma unui cont mai slab ( care mai e si cu tine in alianta )

    Pentru partea cu deuteriu, se poate ajunge la o solutie deaia suntem aici sa discutam nu ? ^^


    Cat despre punctul 2 venit din partea ta JustMe (si asta fara rautate fara sa am ceva cu tine ca ne-am inteles bine pe unde am jucat si neutru din punct de vedere al universului unde activati)


    Intrebare, daca eu preiau un cont pe kassi cresc flota pun pe cineva sa ma sparga si l anunt pe CITRO sa recolteze ca n am recuri dupa care il anunt ca nu-mi trebuie resursele din CR (sau mergem pe principiul CR gasit CR pastrat ). Si refac flota si continuam asa pana are flota sa-ti puna probleme, cat de corect ti s-ar parea ? ( Si asta fara sa se recunoasca fara macar sa fim in aceasi alianta [ cu toate ca regulamentar ar parea ca n-ar fi o problema treaba cu alianta ] dar asa ca sa nu existe nici "intentie")


    Intr-un fel e regulamentar, intr-un fel NU e regulamentar, dar practic e acelasi fel :)

    CITRO, in mod logic, moral si corect ar fi returnarea CR-ului, integral, colegului de alianta spart. "Deuteriul consumat ?" zicea altcineva, pai colegul tau si-a pierdut flota, tie iti trebuie deuteriu ? Pai atunci de ce se mai fac aliante, de ce mai intri intr-o alianta, de ce nu stai singur ?


    Ideea e ca se bate cap in cap cu alte lucruri. Si acum dezbaterea ta vine dupa CR-ul recoltat de justme de la colegul lui de alianta spart de tine si aici:


    1. Prin recunoastere, x profita de pe urma lui y dupa ce y a fost spart, ei fiind colegi de alianta. Acum asta e acelasi lucru cu ( x si y merg in SAL pe z, z este este distrus, x pierde 10% din flota iar y pierde 60%, x face recoltarea si nu ii returneaza resursele lui y care e mai mic in clasament. ( sau poate ca y a dat quit dupa atac ). Deci neregulamentar.


    Deci da, justme, ar trebui sa returneze tot CR colegului spart, iar daca acesta a renuntat la joc si e in v mod, returnate pe planeta unui GO al universului.


    2. Treaba e, concret, daca x nu recunoaste, cine stie cine a recoltat CR ? punem GO sa verifice cine face recoltarea la fiecare atac de pe univers ?
    Asa e la fel de egal daca rank 1 face fs pe CR-ul meu de 20k cristal. La fel JustMe poate zice ca a facut FS acolo sau oricare altu in situatia data, daca nu recunoaste direct.


    E interpretabil si solutia e destul de complicata.


    Dar da, sunt adeptul returnarii integrale, in cazul mentionat de tine !


    EDIT: Si pentru ca e atat de interpretabil, singura solutia viabila care o vad personal, e sa ai numar suficient de reciclatoare si sa le sincronizezi foarte bine cu atacul, altfel iti asumi riscul de a pierde din CR, indiferent de cifrele CR-ului.

    In concluzie ce putem invata de la tine este cum poti sa iti spargi flota sistematic.


    Dar flota cealalta !? a fost sparta sistematic cam total :). Intradevar, cealalta e decimata, dar exista. Dupa o vreme doar tu o sa iti aduci aminte de recoltare, lumea se va uita la paguba in primul rand, apoi la invingator si in cele din urma la invins. Restul sunt provesti, romane, cum scriam si eu odata si de care nu si mai aduce nimeni aminte acum si nici macar eu nu-mi dau seama de ce ma strofocam asa tare :lol:

    Ma eu citesc interviurile, chiar daca nu postez la ele. Si cred ca mai sunt ca mine ! Asa ca munca voastra e binevenita, chiar daca pare nerasplatita. Defapt, au fost luni de zile in care am urmarit doar aceasta sectiune si putine altele, dar tot din zona "Forum" si nu din "Joc", pentru ca mi se par mai interactive subiectele decat jocul propriu-zis.


    Asa ca felicitari pentru munca si continuati.


    king of the beer : nu a uitat, e din cauza "modestiei" haha !