Posts by DrDeath

A nu se confunda cu fostul Game Administrator din perioada 2007-2012, Gerula.

Nicio legatura cu el :-??, I was the first Gerula 8) ... coincidenta face ca si eu am fost in staff (GO):thumbsup:, in echipa lui GrandMasterB, CoMa parca era Amakir, daca nu ma insel. Mai imi aduc bine aminte de Motanul D, mare fleeter pe atunci :beer: ... si de inca cativa, imi par cunoscute avatarurile de pe forum ...

Femeile sunt din G1 și Bărbații din G2

-----------

Era undeva pe la începutul anilor 2000 și ceva, prin Olimpul Ogame-ului. Zeitățile jocului încă își făceau de cap pe serverele din străinătate. Era o vreme când tweet tweet reprezenta un sunet al păsărilor și gogol eram un termen din matematică și România nu era nici în UE, nici în NATO, nici cu propriul Server.

Eram o mână de studenți pasionați de bătălii spațiale, eram călare pe Valkyrie și zis așa pe românește, rupeam la turci și polonezi mai tare ca Ștefan cel Mare și oștenii lui călare pe calcruisere.

Tot jucând noi așa, ne-am pomenit la moment dat, cu un jucător cu nick name -ul Tanya; cred ca avea nick-ul dupa ceva caracter din Command and Conquer – Red Alert. Tanya, ne tot explica sau încerca să ne facă să înțelegem că este singura femeie din grupul nostru. Cine era în grupul nostru? Păi eram eu, jucam cu nick-ul Gerula, atunci mai era Crețu (best fleeter), era Balzaque (aka. Bolnavu’) și mai era Pitbul (un alt Pitbul, nu cel actual).

Și așa ne-am hotărât noi într-un weekend să luăm Crețzulina (care era o bătrână Dacia 1310 albă cu mai mulți ani decât Perioada Cretacică - ghiciți a cui era?) și să mergem către Moldova Nouă să o cunoaștem pe Tanya să ne convingem că există și femei care joacă Ogame!!

Proaspăt dați în cantități industriale cu cele mai bune parfumuri de la Avon&Oriflame, vârâte pe gât de către colegele noastre din cămin, ne-am dat întâlnire la un local la sugestia Tanyei, din orașul ei de baștină. Ne-am gândit că și dacă e să fie țeapă și să apară o Tanya care vorbește mai gros ca un tabagist olimpic și cu mustață mai groasă ca blana mielului, barem să stăm să bem o bere, să mâncăm un grătar, să mai mâncăm un mititel, să mai bem o bere iar, să radem, să glumim, plătim și plecăm.

Și spre plăcuta surpriza a noastră, apare Tanya, care erau una bucată jucătoare de Ogame, parcă pe la vreo 24 de ani, blugi mulați... ba nu nu nu, erau pantaloni de piele mulați, așa o bluziță gen ie plus multe alte dotări, pe care de exemplu Crețzulina lui Crețu nu le avea, gen mega airbaguri frontale, gata sa oprească și pasagerii din față cât și cei din spate la o coliziune frontală (eh ce să faci așa gândeam și percepeam lucrurile atunci cu mintea scufundată în hormonii tinereții, acum aș vedea lucrurile mai diferit... dar fără supărare fetelor esența lucrurilor cred că ar fi descrisă la fel).

Am râs, am glumit, curgeau micii si berea ca după câștigarea Mondialului de Fotbal (da, a fost o vreme când aveam și echipă si șanse), servirea impecabilă, chiar am zis că trebuie neapărat să lăsam un bacșis măricel la băiatul cu servirea, tot timpul era la masă și ne întreba dacă mai dorim ceva, dacă este în regulă... ce mai, ospitalitate!

Când te simți bine, timpul trece repede și vine vremea de plecare, cerem nota de plată, care vine imediat: nu mai știu suma, oricum era ceva, raportat la bugetul nostru de studenți ... doar ca, surpriză, era ceva notat cu pixul pe spatele notei de plată: “Ați fost băieți super și gentelmeni adevărați, este din partea casei! Soțul Tanyei, chelnerul de masa voastră”.

Dacă nu eram “băieți cuminți”, oare ce “ninja” primeam noi pe acolo???

-----------------------------------------------------------------------------------------

P.S. : de ce Balzaque avea porecla de Bolnavu’ ? Păi ca să vi-l descriu trebuie să vă imaginați buttler-ul Lurch, al familiei Adams. Bolnavu’ așa era un personaj lungan, tras la față cu aspectul fizic de anemie cruntă și, ceea ce este cel mai important, în cămin stătea permanent îmbrăcat într-o pijama dungată moda Rahova alernată Jilava …

4022d-furia-alba-ss.jpg

Vă doresc Sărbatori Fericite alături de toți cei dragi vouă,

Un an nou fericit și plin de împliniri!

Povestea: criminalul se intoarce tot timpul la locul crimei si victima ramane tot acolo cu FS - lasand gluma, cand incep ceva... si termin 8)

Multumiri: Zackey - ca m-ai impins sa ma autodepasesc si sa-mi reactivez zonele Ogame din creierasul asta mic/ restul colegilor din C-N, sunteti cei mai faini oameni!

Pentru Zen (din alianta Jedi): cred ca poti mai mult de atat, decat perseverenta in greseli repetate (nu ai invatat din pacate nimic din atacul anterior :stick:)!

Refacere usoara, ca mai am de recuperat bucatica aia mica de DF ce ai apucat sa iei si tu ...

Sa trecem la Taaadaa :coffee:

La 28-11-2019 --:--:--, urmatoarele flote se intalnesc in lupta:

Atacator DrDeath [C-N]

Vanator usor 41.627

Vanator greu 50

Crucisator 6.482

Nava de razboi 5.000

Interceptor 5.000

Aparator Zen [Jedi]

Transportor mic 2

Transportor mare 1.179

Vanator usor 3.712

Crucisator 3.138

Nava de razboi 1.176

Nava de Colonizare 1

Reciclator 621

Proba de spionaj 200

Distrugator 112

Interceptor 225

Dupa lupta ...

Atacator DrDeath [C-N]

Vanator usor 32.553 ( -9.074 )

Vanator greu 44 ( -6 )

Crucisator 6.360 ( -122 )

Nava de razboi 4.991 ( -9 )

Interceptor 5.000 ( -0 )

Aparator Zen [Jedi]

Distrus!

Atacatorul a castigat lupta!

Atacatorul a capturat:

11.802 Metal, 2.727.270 Cristal si 6.091.421 Deuteriu

Atacatorul a pierdut un total de 40.434.000 unitati.

Aparatorul a pierdut un total de 235.109.000 unitati.

La aceste coordonate in spatiu plutesc 91.843.500 metal si 39.514.500 cristal.

Atacatorul a capturat un total de 8.830.493 unitati.

Şansa ca o lună să fie creată din epave a fost de 20%.

Camp de ramasite recyclat de atacator(i):

78.109.500 Metal si 25.794.500 Cristal

Sumar al profitului/pierderii:

Sumar atacator(i)

Metal: 48.018.302

Cristal: 18.434.770

Deuteriu: 5.847.421

Atacatorul a facut un profit de 72.300.493 unitati.

Sumar aparator(i)

Metal: -153.595.802

Cristal: -71.669.270

Deuteriu: -18.674.421

Aparatorul(ii) au pierdut un total de 243.939.493 unitati.

Cu sprijinul Convertor OGotcha RL 4.3.1

268x0w.jpg

upload images

Poveste simpla: observat, flota pe planeta exagerat de mult timp, phalanx in zona, tuns, ras, frezat cu chelie!

Multumiri: GhOst - ca ai avut incredere in mine cand mi-ai predat contul cu toate ca stiai ca nu am mai jucat de ani buni / Zackey - fara proba ta de spionaj care a dat jumatate din damage nu reuseam asa bine + suportul tau moral, "Hai doctore, impinge naibii flota" / Pitbul - ca mi-ai reinsuflat pasiunea pentru Ogame /Aliantei C-N - oameni faini/ Cetateanului Kane.

Catre Zen (din alianta Jedi): iti doresc refacere usoara si sunt sigur ca ceva a intervenit in viata reala (sper doar ca esti ok)! Mult succes in continuarea si felicitari pentru ceea ce ai realizat pana acum!

Si acum taaadaaaa :gamer:

On 23-11-2019 --:--:--, the following fleets met in battle:

Attacker DrDeath [C-N]

Small Cargo 5.566

Light Fighter 27.815

Heavy Fighter 120

Cruiser 6.000

Battleship 4.000

Battlecruiser 4.000

Attacker zackey [C-N]

Espionage Probe 1

Defender Zen [Jedi]

Small Cargo 9

Large Cargo 1.560

Light Fighter 16.500

Cruiser 6.000

Battleship 1.500

Colony Ship 2

Recycler 1.817

Espionage Probe 2.514

Destroyer 500

Battlecruiser 1.000

Rocket Launcher 707

Light Laser 44

Gauss Cannon 9

Plasma Turret 1

Small Shield Dome 1

Large Shield Dome 1

After the battle ...

Attacker DrDeath [C-N]

Small Cargo 1.597 ( -3.969 )

Light Fighter 7.677 ( -20.138 )

Heavy Fighter 50 ( -70 )

Cruiser 4.692 ( -1.308 )

Battleship 3.840 ( -160 )

Battlecruiser 3.957 ( -43 )

Attacker zackey [C-N]

Espionage Probe 1 ( -0 )

Defender Zen [Jedi]

Destroyed!

The attacker has won the battle!

The attacker captured:

3.254.354 Metal, 595.401 Crystal and 2.232.108 Deuterium

The attacker lost a total of 148.315.000 units.

The defender lost a total of 533.641.000 units.

At these space coordinates now float 213.995.000 metal and 105.233.000 crystal.

The attacker captured a total of 6.081.863 units.

The chance for a moon to be created from the debris was 20%.

The attacker(s) captured the debris.

Summary of profit/losses:

Summary attackers(s)

Metal: 113.827.354

Crystal: 64.196.401

Deuterium: -1.028.892

The attacker(s) made a profit of 176.994.863 units.

Summary defender(s)

Metal: -329.592.354

Crystal: -169.696.401

Deuterium: -40.434.108

The defender(s) lost a total of 539.722.863 units.