Posts by Mr. Hyde

Bun farmul pe unul care e obisnuit cu partea asta a unui farm.Pe fidis a sters contul dupa ce l-am farmat de cateva ori ...oare si aici o sa faca la fel ?

Ru Hyde ca esti obisnuit cu pierderile .

Ce-ti mai place sa dai din gura...

Desigur ca am sters contul datorita tie...daca asta te face sa mergi la somn fericit, sa stii ca asa e.

GG Muga. 5 zile de productie proprie...csf, ncsf.

Putin ocupat... activitate scazuta.Ai facut mobila fix dupa ce am verificat sistemul (probabil max 5 min).

Bine...te cam contrazici singur. Asta, și faptul că în 3 zile consecutive am avut peste 100 de spy-uri, la ore foarte diverse. Insomnia se tratează, apropo.

Felicitări, Alexander, mi-ai mai făcut încă o bucurie aseară când mi-ai trimis mesaj. Cred că e cel mai mare hit de pe .ro, mai ales fiind solo. GG!

Nesquiker, FR!

De pe telefon nu m-am putut loga pe cont vreo 5 ore...lejer asa. Am ajuns acasa, ma loghez...dar efectiv nu pot sa trimit nici flota in fs din prima incercare, imi ia vreo 10 incercari...

Ce inseamna virus creat in laborator? Mi se pare ca Mr. Hyde ne cam ia la mishto.

La modul simplist: pur si simplu iei un virus care exista in natura si are gazda alta specie(de exemplu liliac), iei un alt virus care ataca omul(gen virusul HIV), transferi receptorii pt om de la unul la celalalt( se numeste transfer de gene si ramura asta se numeste inginerie genetica). Bineinteles ca nu poti face asta decat intr-un laborator foarte bun( apropos este unul in Wuhan, lvl4 de biosecuritate). Apoi ori fiindca esti prost ori fiindca ai impresia ca esti destept il scapi de sub control.

Pam-Pam, rezultatul se numeste pandemie.

Evident ca iau la misto conspirationistii, e "mancarea" mea favorita din meniul zilei.

Pai...ori iei receptorii de suprafata, ori faci transfer de gene? Vezi ca te cam incurci deja. S-a supraincalzit procesorul? Daca tu ai impresia ca ingineria genetica e o joaca de copii si oricine o poate face...te invit sa o faci. Faptul ca in Wuhan este un laborator de microbiologie nu e prea important, laboratoare sunt peste tot pe planeta asta...ai vazut tu pandemii asa dese? Apropo, zoonozele (agentii infectiosi care sufera mutatii si trec de la o specie la alta) exista de cand lumea...nu mai visati bazaconii ca habar n-aveti ce univers microscopic se ascunde chiar in fata ochilor nostri.

Mai mult cancer in comentarii decat la Institutul Oncologic Fundeni.

Ba, baieti, unora dintre voi le trebuie doze mari de neuroleptice ca ati cam luat-o pe o total alta directie, paralela cu realitatea. Virusuri create in laborator, vaccinurile cu aluminiu (mai nou nu se mai ia lumea de mercur ca si-au dat si ei seama ca motivul e idiot, dat fiind ca e scos de mult Tiomersalul din ele si au zis ca le trebuie alt metal pe care sa dea vina rotfl), Brandon si coh care vorbesc de conspiratii mondiale...ah, viata e frumoasa, n-ai cum sa te plictisesti.

Mersi pentru lamurire Sinnerman  :) despre ce vorbesti tu acolo, intelegi probabil doar tu. Inainte de a arunca cu "acuze" asupra altora, bine ar fi sa te uiti si in propria gradina, ca nu-i mai roz treaba nici acolo. Sa nu uitam totusi cine a inceput "scandalul" si cine visa spioni si alte chestii dar cand era sa specifice cine anume e acea/acele persoane, evident, nu putea. Asa ca incercati sa nu mai priviti doar partea voastra de adevar.

Mult succes voua, va salut de departe. Ma bucur sa vad ca unii au ramas la fel, iar eu nu mai sunt acolo sa ma afecteze. Din partea mea...numai de bine va doresc.

Asa, voi incerca sa raspund punctual, oferind o perspectiva medicala asupra situatiei in care ne aflam.

BrandonHeat ti-am mai spus sa nu mai iei alte uleiuri, decat cele prescrise de medic :*

1. De-a lungul istoriei umanitatea s-a confruntat cu foarte multe pandemii, cu mult mai periculoase decat este aceasta. Trebuie sa incercam sa ne protejam singuri, pe noi si pe cei din jurul nostru, pentru ca sistemul medical nu poate asigura ingrijiri medicale de specialitate si de calitate in cazul zecilor-sutelor de mii/milioanelor de cazuri de boala. Nu avem resursa umana (personal medical si auxiliar) si nici resursa materiala pentru asa ceva. Si niciodata nu va exista. Ceea ce ne-ar proteja cu adevarat ar fi un vaccin, insa in cazul de fata este prea devreme pentru unul. Probabil vor mai trece luni pana la obtinerea unui astfel de agent.

Tot cineva mai sus (nu dam nume) a spus ca se urmareste "vaccinarea obligatorie", aici vin cu o precizare: vaccinarea obligatorie s-a propus ca masura legislativa TOCMAI ca urmare a scaderii dorintei de vaccinare in randul populatiei. E logic din punctul de vedere al unor oameni, daca nu exista bolile impotriva carora ne vaccinam, de ce sa o mai facem, evident...Astfel, ne confruntam in ziua de azi la nivel global cu o protectie de grup mai scazuta in fata unor boli, cum ar fi cele infecto-contagioase ale copilariei, noi cazuri de poliomielita sau pertusis (tuse convulsiva). De asta s-a pus in vedere vaccinarea obligatorie, pentru a readuce nivelul protectiei de grup la un procentaj de peste 95%, care este considerat a fi sigur pentru societate. Vaccinarea nu este daunatoare, iar cei care sustin aceasta idee deliranta habar nu au despre ce vorbesc si sincer, nu le-as dori sa experimenteze sechelele, in cazul supravietuirii, unei boli foarte usor de prevenit prin imunizare cu un vaccin.

Trebuie sa intelegem faptul ca industia farmaceutica nu obtine profituri din vaccinuri, cu sustin teoreticienii conspiratiei. Probabil, "profitul" obtinut de industria farmaceutica din distribuirea vaccinurilor este de sub 1% din total. Nu am date in acest sens, iar aspectul financiar nu prea este in expertiza sau in interesul meu, deci nu voi discuta foarte multe in acest sens.

2. Intr-adevar mass-media si implicit, social-media, are in momentul actual mai mult un rol negativ, decat unul de informare reala. Si asta pentru ca utilizeaza de regula titluri tendentioase, care mai degraba inoculeaza si amplifica senzatia de frica/panica in randul populatiei. E bine sa urmarim situatia indeaproape, insa...nu sa ne acapareze intreaga activitate din zi. Trebuie sa avem in vedere ca rating-ul este principalul lor scop, deci vor cauta, instinctiv, sa se foloseasca de aceasta perioada pentru profituri cat mai mari. Evident, mai sunt lucruri de facut si cand stai in casa, in afara de a sta cu ochii lipiti de ecranul televizorului, contectat la perfuzia cu "stiri": urmaresti un film/serial, mai citesti o carte (va recomand eu cateva daca vreti), te ocupi de familia ta, incerci sa comunici cu ei si sa indemni lumea la calm si ratiune.

3. Despre situatia pandemiei. Eu nu cred ca se "inventeaza" virusuri in laborator special pentru a fi eliberate la intamplare in randul populatiilor. Stiu, suna foarte tentant toate teoriile astea ale conspiratiei. Pe asta se si BAZEAZA ele. Prind usor la oameni pentru ca omul mereu a fost in cautarea dedesubturilor perceptei noastre si ne cream intr-un fel sau altul propria varianta a realitatii. Este de preferat sa nu dam curs si sens oricui vine si lanseaza o astfel de teorie, mai ales persoane de la care stii sigur ca absolut 0 expertiza medicala, politica s.a.m.d., in alte cuvinte, oricarui psihopat care considera ca a deconspirat, pe cont propriu, "noua ordine mondiala". Virusul este, din pacate real, destul de periculos si ne asteptam ca numarul deceselor sa tot creasca. Este drept, marea majoritate a deceselor s-au inregistrat in randul pacientilor de vasrta a III a, parte din ei avand comorbiditati (alte boli) ce ii predispun la complicatii ale acestei infectii virale. Insa, nu doar ei sunt afectati, ci si cei tineri fara alte probleme de sanatate. Unii sunt mai afectati decat altii, probabil datorita rezistentei naturale mai scazute decat a altor persoane de aceeasi varsta. Aici intram pe domeniul imunologiei, iar discutia se complica mult prea mult si nu are rost sa fie discutata aici. Trebuie sa retinem faptul ca suntem cu totii diferiti, iar sistemul imun nu face exceptie de la aceasta regula, ba chiar dimpotriva.

4. Revenind la topicul discutiei, cum ma afecteaza pe mine aceasta situatie. Pai, in primul rand ar fi aspectul social, faptul ca nu mai pot iesi cu prieteni sau singur prin oras, sa ma plimb, sa beau o cafea intr-o cafenea, sa ies la o bere si alte de astea. In al doilea rand exista si aspectul profesional, situatia fiind inca confuza in ceea ce priveste mobilizarea medicilor rezidenti in cadrul spitalelor pentru rezolvarea anumitor urgente. In cazul meu, a urgentelor stomatologice, deoarece clinicile stomatologice private au primit dispozitie sa isi incheie activitatea in perioada urmatoare, nu stim exact cat va dura aceasta perioada. Urgentele stomatologice se vor rezolva cel mai porbabil in spitalele ce au serviciu stomatologic de urgenta. Deci...asteptam intr-un fel de ceata, incertitudine.

In final, va sugerez sa aveti grija de voi si de cei din jurul vostru. Nu trebuie subestimat acest virus, dar nici supraestimat. E bine sa fim vigilenti, sa pastram o buna igiena a mainilor, ele fiind principalul vector de transmitere, in afara de modalitatea directa prin picaturi Flugge rezultate in urma stranutului sau tusei. Daca tusiti sau stranutati, faceti asta in plica cotului, nu in maini. Daca aveti batrani, parinti sau bunici, incercati sa-i mentineti pe cat se poate in casa, sa le faceti voi aprovizionarea cu produse si incercati sa limitati vizitele la ei, fiind mai vulnerabili la aceasta infectie.

Numai bine ! :)

Wow, băieți, clar mi-ați făcut seara mai bună când am auzit de isprava făcută.

Așa...acum să lămuresc și eu unele guri care vorbesc in lipsa mea. Si prin guri, mă refer în principal la Sinnerman .

Cum probabil discutasem in privat de atâtea ori... îți repet încă o dată, nu faptul că ai început tu să mă alergi m-a făcut să mă retrag. Asta a fost doar unul dintre motive. În principiu m-a deranjat frecvența, în disperare, ceea ce nu se întâmpla la cei din Zion...deci intre "spargeri" aveam creștere, deci imi puteam vedea liniștit de jocul meu. Cu tine nu. Dar până la urmă ăsta e jocul, e dreptul tău. Ceea ce m-a făcut "să mi se ia" de univers a fost modul cum ați tratat voi TOATĂ alianța AFGB...mă rog, pe toți cei lăsați în urmă. Vorbiți acum de spioni ? Credeam ca am trecut peste acest subiect, dar văd în continuare aceeasi psihoză. Sinner, nimeni nu are acces "la mai multi ochi", doar ai luat-o in freză de la "noobi", atâta tot, se mai întâmplă...

Sau stai, poate aveți spioni și în noul grup, n-ar fi exclus. Eu zic să destrămați și alianța asta și să-i farmați pe noii veniți. Nu se știe niciodată cine se ascunde în spatele monitorului.

Fără să mai lungesc discuția, vreau în primul rând să mulțumesc băieților pentru dedicație, cumva mă bucur că transurile mi-au fost razbunate cu vârf și îndesat. Mulțumesc și pentru că ați adus unii "zei" cu picioarele printre muritori. Mă bucur să văd ca lucrurile merg foarte bine pe Xalynth...e un univers frumos, păcat că e locuit (și n-o sa zic mai mult).

Felicitări pentru organizare, băieți ! Dacă vă fuzionează cu U1 vreodată și mai jucăm până atunci... aveți niste gaz de la mine, să moară unii de ciuda.

Refacere ușoară, sinner. Mai multă rabdare pe viitor.

Numai bine tuturor !!

Pot spune ca am avut si eu rolul meu in acest hit :lol:

Astept partea mea de profit :))

Mersi mult pentru dedicatie si mai ales pentru...raspunsul prompt.

Paco : nu e vorba ca am lasat-o 5 ore jos...doar am uitat sa o ridic, pe la 3 dimineata am trimis niste transuri de pe planeta pe luna unde erau jos si restul navelor. Am ramas cu impresia ca am facut FS...si aia a fost. Doar ai avut noroc ca ai spionat fix cand a trebuit. Asta este, refacem :)

RU si tie

Felicitari baieti ! O colaborare foarte frumoasa, cu un rezultat pe masura asteptarilor noastre !

BrandonHeat supozitia prezentei unui cont spion in alianta voastra este gresita...sau cel putin nu stiu eu de ea. Desi, ma-ndoiesc, avand in vedere lunga prezenta alaturi de acesti baieti. Greseala fs-ului a fost rapid observata de catre Sinnerman , pe care il felicit pe aceasta cale. Planuirea s-a realizat in detaliu, iar rezultatul este acesta. Initial ne-am gandit la posibilitatea unui moon-pop ninja, cum ati facut data trecuta. Probabil raportul de forte ar fi putut fi mai echilibrat daca #2 la flota nu primea ban, cum deja ne-a obisnuit...

Asta este...refacere usoara daca te decizi sa continui !

felicitari felicitari!!!!dar daca preluati si preluati conturi ,unde e farmecul???vyxx si siner???cum se face ca dupa ploaie e soare mereu pe strada voastra???

Se numeste joc de echipa si prietenie. De aia rasare soarele la noi, mai tot timpul...nu e atat de greu, e ceva logic si de bun simt.

Felicitari vYxx.

FR def.

Prin banul pe Most sa omorat un server intreg, aveti top 5 flote pe uni, credeti ca mai intoarce cineva?

Asa, si...? Consideri ca e tot o "manevra" de-a noastra, sau cum...? Banul e, mai mult ca sigur, foarte meritat...si atat. Restul sunt povesti. Hai, sa aveti spor !

Frumos ar fi din partea lui Gusty sa iti returneze pierderile Mr. Hyde

N-am eu astfel de pretentii, desi indirect posibil sa fi jucat un rol, fara sa vreau, in realizarea acestui hit. Pe aceasta cale tin sa-l felicit pe Gusty si sa-i spun ca imi este dator cu o bere...sau cu o prajitura...macar cu o placinta cu mar, ca stiu ca-i place lu' vYxx

BrandonHeat posteaza-l separat, sa rad de Hyde acolo :))

Ce sa faci si tu...macar atat. Flota aia o miscam si noi sau spargem aparari ? :))