Posts by Black Sabbath

    Unu micut, de duminica :coffee:

    Am trimis si eu ce mai aveam ramas pe luna :ninja:

    "Vive la France!"


    On 10-03-2024 --:--:--, the following fleets met in battle:



    Attacker Zucker [NOOBS]

    ________________________________________________


    Deathstar 50

    _________________________________________


    Defender Bandit Quasar 8 [Solo]

    ________________________________________________


    _________________________________________


    Defender Black Sabbath [NIRVANA]

    ________________________________________________


    Light Fighter 2.000.000

    Battlecruiser 200.000

    _________________________________________



    After the battle ...


    Attacker Zucker [NOOBS]

    ________________________________________________


    Destroyed!

    _________________________________________


    Defender Bandit Quasar 8 [Solo]

    ________________________________________________


    _________________________________________


    Defender Black Sabbath [NIRVANA]

    ________________________________________________


    Light Fighter 1.995.468 ( -4.532 )

    Battlecruiser 199.562 ( -438 )

    _________________________________________



    The defender has won the battle!


    The attacker lost a total of 500.000.000 units.

    The defender lost a total of 55.358.000 units.

    At these space coordinates now float 193.715.200 metal and 155.436.400 crystal.


    The chance for a moon to be created from the debris was 20%.

    The defender(s) captured the debris.



    Summary of profit/losses:


    Summary attackers(s)

    Metal: -250.000.000

    Crystal: -200.000.000

    Deuterium: -50.000.000

    The attacker(s) lost a total of 500.000.000 units.


    Summary defender(s)

    Metal: 166.979.200

    Crystal: 133.384.400

    Deuterium: -6.570.000

    The defender(s) made a profit of 293.793.600 units.



    Powered by OGotcha CR Converter 5.0.0-beta


    salutare....ca o tema de gandire, ca nu s-ar putea sa fie un univers cu viteza eco mare si de flota mica, pe data de 02.02.2024, pe org se deschide un univers cu eco 10 si viteze flota x1......ce mai ziceti, cei care spun ca nu se poate asa ceva....sau numai la englezi se poate???!!!

    Pe langa caracteristicile de x10 eco si x1 flota are doar 50% CR.. Dar de, unii jucatori de "top" considera caracteristicile astea o "bascalie" pentru ca nu mai pot juca cu spy&fly :crazy:


    valent exista vreun update? :beer:

    :crazy:


    On 30-01-2024 --:--:--, the following fleets met in battle:



    Attacker Black Sabbath [NIRVANA]

    ________________________________________________


    Battlecruiser 1.015.874

    _________________________________________


    Defender MiningCo [NOOBS]

    ________________________________________________


    Large Cargo 193.242

    Colony Ship 2

    Recycler 19

    Deathstar 1

    Rocket Launcher 25.000

    Light Laser 25.000

    Heavy Laser 5.000

    Gauss Cannon 1.000

    Ion Cannon 5.000

    Plasma Turret 1.000

    Small Shield Dome 1

    Large Shield Dome 1

    _________________________________________



    After the battle ...


    Attacker Black Sabbath [NIRVANA]

    ________________________________________________


    Battlecruiser 1.015.353 ( -521 )

    _________________________________________


    Defender MiningCo [NOOBS]

    ________________________________________________


    Destroyed!

    _________________________________________



    The attacker has won the battle!


    The attacker captured:

    362.298.126 metal, 26.118.903 crystal and 1.015.746.791 deuterium

    90.574.531 metal, 6.529.725 crystal and 253.936.698 deuterium


    The attacker lost a total of 44.285.000 units.

    Total damage attacker including follow-ups: 73.219.000 units.

    The defender lost a total of 2.676.446.000 units.

    Total damage defender including follow-ups: 2.922.826.000 units.

    At these space coordinates now float 826.204.400 metal and 829.112.200 crystal.

    Extra debris caused by the follow-up(s): 10.420.200 metal and 3.787.350 crystal.

    The attacker captured a total of 1.755.204.774 units.


    The chance for a moon to be created from the debris was 20%.

    The attacker(s) captured the debris.



    Summary of profit/losses:


    Summary attackers(s)

    Metal: 1.254.019.257

    Crystal: 837.494.178

    Deuterium: 1.259.996.489

    The attacker(s) made a profit of 3.351.509.924 units.


    Summary defender(s)

    Metal: -1.983.669.657

    Crystal: -1.370.339.628

    Deuterium: -1.324.021.489

    The defender(s) lost a total of 4.678.030.774 units.



    Powered by OGotcha CR Converter 5.0.0-beta

    Universul Fidis - Deschis - 19.06.2020 ai aici fidis + alte posturi imprasitate pe forum.

    Nu nu, la o statistica de genul ma refer. Ultima fuziune a avut loc la final de 2021. Prin urmare, tu vrei sa imi spui ca ambii tai colegi au facut cate 2 mld de flota si 4 mld eco, respectiv 4mld flota in 2 ani cu o productie de doar 2g/zi la squaker si 1g/zi la zuck ? sau vrei sa zici ca astia 10g provin din alea 1.5g pct de flota sparte de ei ? :crazy:


    IMG-20211217-WA0007.jpg

    pai consider cererea ta de x10 eco si x1 flota, cerere facuta la bascalie. suntem in 2024, secolul tehnologiei, pana si in mina de carbune ai semnal sa intri pe ogame. acum 10 ani nu aveai semnal in autobuz, x1 avantaja jucatorii "noi" pentru care te tot bati tu in piept sa ii aduci pe ogame.ro. Ogame era la inceput, cine credea ca 12 ani mai tarziu lumea inca se logheaza pe un joc cu numere pe ecran?

    Cererea mea este o cerere perfect valida, pe care sunt singur ca majoritatea jucatorilor o vor vota, deoarece se pliaza pe nevoile multora din univers, nu neaparat pe nevoie VOASTRE :))). Care e si tot sensul trollingului asta? Nene, daca oamenii din uni o sa fie de acord cu tine, atunci nu o sa iasa acest set de caracteristici, daca o sa fie de acord cu mine, atunci o sa iasa acest set de caracteristici


    da e ok, inteleg ca modificare de la x8 la x10 iti da approx 5% din valoarea contului tau, asta fara sa faci nimic, nici nu trebuie sa te loghezi pe cont sa primesti acel 5%, nu trebuie sa spionezi, sa dai expeditie, nimic, zero barat.

    Pai luand in calcul raportul eco/flota si tu o sa castigi 5% anual din valoarea contului tau :crazy:. In plus, o crestere in eco avantajeaza si fleeterii, o sa existe mai multe tinte, profitul o sa fie mai gras, iar deut sustain-ul oferit de increase o sa ii ajute la fleet save

    ar fi fost rankurile 1,2,3 si 4 daca nu se cumparau flote cu materie dar ce sa faci? Poate in viitor vor fi doar 3 flote ale aliantei noobs in top 10 militar.

    Daca nu se cumparau flotele cu pachete cred ca era doar un singur cont din noobs in top 10 militar :crazy:. Sau vrei sa profiti acum de faptul ca nu mai sunt disponibile datele pentru fidis de pe mmorpg ? :)


    propunerea x1 eco + x1 flota a fost pusa la bascalie, in raspuns la cerinta ta de x10 eco + x1 flota care nu e balansat.

    Pai asta e pe genul, votam presedintele in bascalie, dupa ne plangem de ce nu merg lucrurile in tara asta :)))). Iar daca ne gandim la ce tocmai ne-ai spus, de ce am mai lua in considerare orice sugestie facuta de voi daca toate sunt puse la "bascalie" ? Este clar ca tot ceea ce vreti sa faceti este de a trolla fara a avea in gand o reala schimbare care sa ajute playerii :coffee:

    Si ca un side note, daca tu crezi ca x10 eco, x1 flota cu 70% cr este dezechilibrat, atunci ce sa mai zic de x8 eco, x1 eco si 30% cr pe U1 org? In acest stadiu al jocului, unde conturile trec lejer de sute de milioane de puncte, un increase de 25% la eco eco nici nu reprezinta un avantaj semnificativ. Pana si eu cu o economie de 4.5mld pct nu as beneficia decat cu un increase anual de 350g la productie, de abia un 5% din valoarea contului meu

    Eu nu am cerut 4x/5x sau chiar 6x viteza flota la 10x eco dar nici cum ceri tu cum iti place tie pe toate aspectele.Daca era sa vrei sa primesti ceva trebuia sa ceri doar marirea de eco la 10x si sa te limitezi doar la atat nu sa vrei sa le ai tu pe toate cum iti convine tie.

    Si propunerea ta de x1 eco si x1 flota reprezinta o limitare doar la o singura caracteristica, sau cum vine asta? :crazy:


    Cum am zis nu sunt de acord cu 10x eco dar daca primesc optiune de viteza mai mare la flota il votez si pe 10x eco.

    Foarte bine, fiecare are dreptul de a vota asa cum considera de cuviinta.


    Ooo da, foarte balansat, 70% cr (sau doot in cr) cu increase de fleet speed si decrease la eco, intradevar, un echilibru perfect care nu avantajeaza fleeterii. :crazy:

    Haide totusi sa ne uitam putin si pe clasamentul de pe xalynth, sa vedem, din top 10 militar, 4 conturi apartin aliantei noobs (rank 1, 2, 4 si 6). Wow, ce coincidenta :raspa:


    Insa totusi daca chiar vrei sa vorbim despre un blanace real, care avantajeaza atat fleeterii cat si minerii in egala masura, atunci propun urmatoarea optiune: x10 eco, x4 fleet, 60% cr sau 50% cr cu doot inclus, nu aberatiile scrise de tine. Orice increase la fleet speed nu reprezinta decat un avantaj pentru fly fara spy iar decrease-ul la eco fara un decrease la cr reprezinta doar un alt avantaj pentru fleeteri deoarece acestia pot face acelasi profit iar minerii vor reface mult mai greu. Prin urmare, limiteaza-te si nu mai cere ceva care ti-ar conveni doar tie.


    cu x10 economie si x1 flota sigur va fi un influx de jucatori noi

    Normal ca da, o sa aiba sansa si jucatorii mai mici sa mearga pana la baie fara ca sa primeasca jump-gate in sistem si fly fara spy de la colegul tau :search2:

    tu vrei 10x eco cu 1x flota pentru ca asa iti place tie.

    Pai si varianta x1 eco, x1 flota nu e pentru ca asa iti place TIE ? :crazy:

    Acesta reprezinta un thread de pareri, in care fiecare isi spune opinia PERSONALA in legatura cu ce si-ar dori. Nu cred ca sunt singurul care a specificat caracteristicile respective. In plus, te rog sa incetezi cu acest "bullying" in legatura cu parerile altora, la orice opinie care nu iti convine TIE vad ca te simti destul de indreptatit incat sa o demontezi. Guess what? nu esti :stick:

    Scopul acestui thread reprezinta si un mod de a readuce jucatori inapoi pe server, nu de a face pe plac lui x, y sau z. Se propun niste optinui, iar oamenii o sa voteze. Sau cumva iti e frica ca aceasta este, de fapt, caracteristica pe care si-o doresc majoritatea? Daca nu, atunci ce reprezinta comentariile tale, trolling ? :doofy: Indiferent de ce spun eu, tu, sau altii, votul final nu o sa minta

    Madutza las aici un tag in caz ca se continua cu balariile de genul care vor sa constranga alti playeri in a nu isi spune opinia :beer:

    caci el nu da expo si nici nu joaca la flota.

    O imagine care spune cat 1.000 de cuvinte :)))

    screenshot_53.png

    16g flota distrusa la 2.3b flota :))). As a side note, nu te plangeai tu, Squaker , ca nu ai timp sa dai expo ? :crazy:


    Am editat postarea mea cu cele 3 variante. Vom vedea luni daca se va organiza un vot pe univers. Aici pe forum au combatut doar 2-3 , in niciun caz acest lucru nu reprezinta majoritatea universului .


    Multumim mult pentru implicare, valent . Asteptam voting poll-ul :beer:

    apropo, daca se face 1x eco n-o sa mearga treaba cu pachetele. daca vrei sa stai 2 luni in vm sa te muti pe un alt univers sau alta comunitate, nu mai merge asa ca think twice

    Pai nu este nici o problema daca devine x1 eco din punctul meu de vedere, chiar dimpotriva :))))

    Insa desigur, asa cum am specificat inainte, the needs of many outweigh the needs of the few, ramane de vazut ce o sa se aleaga dupa in-game poll :beer:

    Eu zic sa lasi balariile.Sunt 2 persoane care au cerut 10x eco, tu si soferu de uber (care pana ala urma in alt comm a zis ca e ok si 8x eco cum este acum) deci ai doar tu vot pentru 10x eco.

    Tu vad ca modifici voturile dupa cum se fac alegerile la noi in Romania :)))))

    Am zis sa propun si eu ceva dar daca apare peste cateva zile cu 10x, atunci sa ramana asa eco

    Au existat discutii pe discord prin care s-a specificat ca e posibila o modificare la x10 pentru eco, prin urmare prima optiune a lui este luata cu prioritate fata de a doua lui afirmatie prin care specifica ca e ok si x8 in cazul in care acest lucru nu este posibil :crazy:

    Dar ca sa nu mai plangi intr-un nou reply o sa le pun ca fiind la egalitate, 2 voturi pentru x10, 2 voturi pentru x1 :closingdance:

    valent


    Sure, situatia arata cam asa dupa contorizarea tuturor commurilor (am adaugat pentru fiecare caracteristica top 3 voturi, primul din lista fiind cel mai popular)


    Eco: X10/x1/x8 (primele doua optiuni ambele avand 2 voturi, deci sunt la egalitate)

    Fleet: x1/x3 flota atac, x4 flota pacifista/x4

    CR: 30% / 50% / 60% cu mentiunea ca toate includ si deut in CR

    Cracteristici extra pentru server mentionate: Probe fara cargo, Consum 1

    eu zic sa ne intoarcem la epoca de piatra de pe U1 daca tot vrei x1 la flota in 2023 intr-un joc unde avem:

    95 active 297 Inactive 392 registered

    Pai de ce crezi ca pe vremea cand era x1 pana si .ro avea macar cateva sute de jucatori, nu zeci :))) ?


    Cam mare diferenta eco / flota.Hai sa egalam putin.

    Orice sugestii sunt bine venite, valent ar trebui sa stabilim o data pana la care sa adunam idei in cadrul acestui thread iar dupa sa fie creat un in-game poll :) ?

    Inca unu mic, pentru alianta si pentru baietii veseli :D


    On 28-12-2023 --:--:--, the following fleets met in battle:



    Attacker Black Sabbath [Ancients]

    ________________________________________________


    Battlecruiser 30.000

    Pathfinder 10.000

    _________________________________________


    Defender Chris [1234]

    ________________________________________________


    Large Cargo 52.356

    Solar Satellite 2.001

    Crawler 900

    Rocket Launcher 45

    _________________________________________



    After the battle ...


    Attacker Black Sabbath [Ancients]

    ________________________________________________


    Battlecruiser 30.000 ( -0 )

    Pathfinder 10.000 ( -0 )

    _________________________________________


    Defender Chris [1234]

    ________________________________________________


    Destroyed!

    _________________________________________



    The attacker has won the battle!


    The attacker captured:

    83.058.889 metal, 83.058.889 crystal and 56.273.977 deuterium


    The attacker lost a total of 0 units.

    The defender lost a total of 637.864.500 units.

    At these space coordinates now float 94.780.800 metal and 95.981.400 crystal.

    The attacker captured a total of 222.391.755 units.


    The chance for a moon to be created from the debris was 42%.

    The attacker(s) captured the debris.



    Summary of profit/losses:


    Summary attackers(s)

    Metal: 177.839.689

    Crystal: 179.040.289

    Deuterium: 56.273.977

    The attacker(s) made a profit of 413.153.955 units.


    Summary defender(s)

    Metal: -399.084.889

    Crystal: -402.996.889

    Deuterium: -58.174.477

    The defender(s) lost a total of 860.256.255 units.



    Powered by OGotcha CR Converter 5.0.0-beta