Raport Aliante de Top - Partea a II-a

  • Astazi reluam materialul, va prezint partea a doua din Raportul Aliantelor de Top.


    Statistici:


    Statistici Alianta SAVAGE


    Statistici Alianta ForWraith


    Statistici Alianta Elders


    Statistici Alianta NooB


    Statistici Alianta Fearless Ducks




    Caracteristici :


    Universul Draco:
    Viteza - x1
    Aparare SAL - Activa
    Aparare in Campul de Ramasite - Nu
    Procent din nave in Campul de Ramasite - 30%
    Numar Galaxii - 9


    Universul Andromeda:
    Viteza - x1
    Aparare SAL - Activa
    Aparare in Campul de Ramasite - Nu
    Procent din nave in Campul de Ramasite - 30%
    Numar Galaxii - 9


    Universul Kassiopeia:
    Viteza - x3
    Aparare SAL - Activa
    Aparare in Campul de Ramasite - Nu
    Procent din nave in Campul de Ramasite - 60%
    Numar Galaxii - 7


    Universul Hydra:
    Viteza - x2
    Aparare SAL - Activa
    Aparare in Campul de Ramasite - Nu
    Procent din nave in Campul de Ramasite - 50%
    Numar Galaxii - 9


    Universul Jupiter:
    Viteza - x4
    Aparare SAL - Activa
    Aparare in Campul de Ramasite - Nu
    Procent din nave in Campul de Ramasite - 50%
    Numar Galaxii - 6




    Legenda:
    Marvin - Alianta SAVAGE - Draco
    Klaus - Alianta ForWraith - Andromeda
    JustMe - Alianta Elders - Kassiopeia
    Berzelius - Alianta NooB - Hydra
    Katz - Alianta Fearless Ducks - Jupiter






    Alianţa este una deschisă către PNA'uri, alianţe militare, sau înţelegeri de comerţ?


    Marvin: Mai degrabă la înţelegeri comerciale. Nu excludem PNA-urile dar ni se par inutile.


    Klaus: Da.

    JustMe: Nu cred că aş face aşa ceva, am luat contul ăsta cu valoare militară 0. Încet, încet au dispărut 90% din flotele de pe univers, din 10% rămase 5% cred că tot la noi în alianţa sunt.


    Berzelius: Nu am fost adepţii PNA, sau ai alianţelor militare, în schimb mulţi membrii fleeteri din cadrul alianţei aveam o lista de dealeri pe care nu îi atacă nici un membru al alianţei.

    Katz: Nu am fost niciodată adeptul unor PNA-uri pe termen lung, singurul PNA pe care l-am avut a fost cu Tunarii.




    "Cea mai bună apărare este atacul" - Adevărat sau fals?


    Marvin: Adevărat când eşti într-o situaţie de superioritate şi fals când ai nevoie de diplomaţie că să-ţi aperi pielea.


    Klaus: ADEVĂRAT!


    JustMe: Adevărat şi fals, depinde de ce stil de joc are fiecare şi la fel de mult şi de atuurile/defectele "inamicului/inamiciilor"


    Berzelius: Întotdeauna adevărat.


    Katz: În OGame, într-o alianţa mixtă, adevărat. În F-D sunt mulţi mineri cu RÎPI, care farmeaza şi care pot participa la atacuri serioase.




    Minerii din alianţă oferă gazul strict ca suport pentru fleeteri, sau schimburile ţintesc binele tuturor?


    Marvin: La noi se anunţă pe circulare orice fel de disponibilităţi de schimb şi cu anumite excepţii se merge pe regulă: primul venit – primul servit. Mai există cazuri în care unul din colegi are nevoie de gaz pentru FS după câte un atac eşuat şi atunci – invariabil – sare toată lumea să-l ajute.


    Klaus: Schimburile se fac după nevoile fiecăruia.


    JustMe: Din puctul ăsta de vedere am fost puţin egoist, cumpărând tot ce se poate. Dar dacă cineva are nevoie mereu se găsesc posibilităţi, voinţă trebuie să fie :)

    Berzelius: Minerii din interiorul alianţei vând fleeterilor gazul la o rată rezonabilă pentru ambele părţi.


    Katz: Şi minerii trebuie să crească, o rată de 2.1.1 înseamnă că minerii sunt conturi de suport, adică not ok. În alianţă se practică o medie de 2.5/1.5/1 pentru deuteriu astfel încât şi minerii să crească. Matematica e simplă: dai o rată mai bună minerului, minerul creşte mai repede şi produce mai mult deuteriu. E win - win. Fleeterii au prioritate la deuteriu dar, cum am scris şi mai sus, minerii au RIPI şi pot acţiona chiar şi independent de fleeterii dedicaţi ai alianţei.




    Încredere sau precauţie?


    Marvin: Încrederea se dovedeşte şi se clădeşte în timp. Odată intrat un coleg nou în alianţa, se pleacă din start şi pe faţă de la ideea că va avea nevoie de o perioada de timp în care să ne câştige încrederea. În principal acest lucru se rezumă la limitarea accesului la activitatea colegilor, dar vorbim deschis pe circulare planurile pe care le avem.


    Klaus: Precauţie, pentru că avem "cârtiţa" în alianţă.

    JustMe: Prefer încrederea, cu toată că e câştigată greu şi mereu atârnă de un fir de aţă.


    Berzelius: Întotdeauna alianţa s-a bazat pe încredere, încredere care a fost înşelată în câteva cazuri şi a rezultat ce am enumerat la o întrebare anterioară.

    Katz: M-am întâlnit cu ambele situaţii şi aleg încrederea. În formula curentă a alianţei am 100% încredere în întregul colectiv şi este linişte şi pace, nu a mai fost nevoie de o întâlnire de lideri foarte mult timp, dovadă că lucrurile merg de la sine şi nici măcar nu mai e nevoie de noi să împingem lucrurile în direcţia corectă, ci merg singure spre bine.
    Precauţia am cunoscut-o când vali şi călin erau în alianţa în poziţii de lideri, momente în care mereu existau conflicte, mereu trebuia să discutăm cei de la leadership ca să vedem cum abordăm problema, ce măsuri să luăm că să fim siguri că nu se pot duce la capăt nişte planuri auzite din alte părţi, etc. Acele momente au fost extrem de stresante pentru toţi, dar presiunea pusă pe lideri a fost foarte mare.



    Care crezi că este cea mai bună metodă pentru o alianţa de a urcă în clasament, să îi depăşeşti pe alţii, sau să îi dai jos?


    Marvin: În funcţie de vârstă, populaţia şi activitatea universului, această întrebare poate primi varii răspunsuri. În acest moment, Draco e un univers destul de liniştit şi metoda e să-ţi ţii oamenii activi. Cu cât mai mulţi activi, fie ei mineri sau fleeteri, cu atât îţi poţi urcă alianţa mai sus în clasament.


    Klaus: Ambele variante sunt valabile


    JustMe: Cred că o alianţa unită va reuşi întotdeauna să ajungă sus în ciuda celor, poate, mai experimentaţi.


    Berzelius: Având în vedere că alianţa a avut membrii numai jucători experimentaţi, cu mulţi membrii în top10, nu a fost o problema că alianţa să fie pe primul loc, dar ca o concluzie eu zic că ambele variante trebuie fructificate adică membrii cu puncte multe, şi înlăturarea celorlalţi adversari din top.

    Katz: La această întrebare îţi pot răspunde în două moduri:
    Un fleeter poate urca în clasament prin ambele metode dar pentru alianţa noastră este important că dacă urci în clasament prin atacarea unui jucător deasupra ta, să fie un atac frumos, clean pe flota, cu profit.
    Un miner va urcă prin depăşire, dar aici depinde de miner, ce, când şi cât de repede construieşte clădirile / cercetările ce ţin de minereala ( astrofizică, plasmă ).




    Dealerii de gaz din exteriorul alianţei sunt protejaţi prin PNA de către toţi membrii alianţei, sau sunt feriţi doar de atacurile celor cărora le vând gaz?


    Marvin: Da, dar este vorba despre un PNA nescris pe pagină externă a alianţei, iar în cazul în care dealerul respectiv este spart de câteva ori de jucători din alte alianţe, PNA-ul se anulează. Dacă nu ştie să-şi ţină flotele în aer cât doarme atunci e de preferat să-l spargă cineva de la noi decât alţii.
    Chiar am un exemplu în minte a unui coleg de univers pe care l-am scăpat de câteva ori, după care l-am sunat şi i-am explicat că-mi crapă obrazul de ruşine faţă de colegii mei care l-au scanat, l-au iertat, iar la urmă l-a reciclat altcineva.. şi că nu-i voi mai face această concesie cu altă ocazie.


    Klaus: Doar de cei cărora le vând gaz, după câte ştiu eu, dar fiecare jucător îşi protejaza dealerii

    JustMe: Nu am personal dealeri în afară alianţei dar nu cred că aş fii de acord cu protejarea lor (universul nu are aşa mulţi jucători să permită lucrul acesta)


    Berzelius: Dealerii de gaz din exteriorul alianţei nu sunt atacaţi de nici un membru al alianţei.


    Katz: Nu practicăm PNA general cu furnizorii de deuteriu. Dacă x cumpără deuteriu de la y, atunci x are PNA personal cu y, nu toată alianţa are PNA cu y.



    "Viteazul ştie să se bată; prudentul să se apere; înţeleptul să dea sfaturi" (Sun Tzu - Arta Războiului) - Numeşte câte un (sau mai mulţi) membru al alianţei care corespunde cu fiecare rol din citat.

    Marvin: N-aş vrea să fac ce urmează, dar mulţi dintre ei posedă toate cele 3 calităţi şi n-aş vrea să fac discriminări :)
    Viteji: sirdanyel, eXcalibur, vYxx, Alibaba, BlackJack, Matrix, xBox, sttefan
    Prudenţi: eXcalibur, drq, Marvin
    Înţelepţi: eXcalibur, Lereniu, vYxx, Marvin


    Klaus: narcisnrk, Maximus Decimus, Ahiles


    JustMe: Înţeleptul ar fi înţeleapta, şi ar fi Yukina care este prea deşteaptă pentru vârstă ei, "pe careeeeeee" :) , la fel şi la capitolul cu aparatul fiind cea mai mare (cred) ţestoasă de la noi din alianţa.
    Viteazul ar fi clar abdulah care după nişte zaibăr poţi să îi pui tot universul în faţă că nu ar face un pas înapoi :)


    Berzelius: Noob, noob, noob! În general toţi membrii se pot regăsi în oricare din ipostaze.

    Katz: În formulă curentă avem mulţi viteji - michelle, motanelu, vyxx - dar l-aş nominaliza pe vyxx ca fiind capul răutăţilor şi dark lord.
    Prudentul, hmm, nu ştiu dacă avem ceva. Am prezentat anterior procesul decizional şi până acum nu am observat un jucător care să prezinte în mod constant o tentă prudenţă / îndoielnică.
    Înţeleptul... înţelepţi sunt toţi membrii alianţei. Fiecare din ei au contribuit cu ceva special la un moment dat.



    Ce este mai important, cunoaşterea adversarului, sau a propriilor abilităţi?


    Marvin: Când organizăm câte o operaţiune, pe mine mă interesează mai mult informaţiile despre adversar, cu atât mai mult cu cât ştiu cam ce le poate pielea colegilor mei.

    Klaus: Cunoaşterea adversarului.


    JustMe: Cel mai important lucru este să profiţi de timpul acordat jocului pentru că orice greşeală costă (aka nu atacuri pe ţestoase)

    Berzelius: Adversarii întotdeauna trebuie studiaţi cu atenţie. Este prima condiţie necesară când vrei să înlături un adversar.

    Katz: În practică, amândouă sunt la fel de importante. În faţă alegerii, aleg cunoaşterea propriilor abilităţi. Pentru că dacă ştii cât "te ţin curelele" poţi construi un cont de top mulat pe stilul tău de joc precum şi pe timpul pe care eşti dispus să îl aloci.



    Spune'mi câteva momente memorabile prin care a trecut alianta ta.


    Marvin: Cred ca unul din momentele cele mai notabile ar fi acela când am declarat un război care n-a dus la altceva decât intrarea în vacanță a cel puțin unei jumătăți din alianța vizată. Ne-am distrat mai mult pe forum cu declarații, pentru ca nu prea avea rost să punem sateliți în zona de CR. După ce le-am prins vreo 5-10 flotițe mai consistente am lăsat războiul să moară.


    Razboi: SAVAGE vs. IRO


    O altă ispravă a fost primul avansat din Gemini pe care Excalibur şi vYxx l-au dat împreună cu mica mea flotiţă:


    TOP 07 vyxx[SAVAGE] & ExCaLiBuR[SAVAGE] & Marvin[SAVAGE] -vs- RainMaker[ROF] ~(TP: 112,31 M)


    În plus, puteţi vedea că întreaga secţiune de top 10 Gemini este doar cu victorii SAVAGE. În fond n-am făcut altceva decât să anihilăm orice tip de rezistenţă din univers şi să devenim stăpânii universului. Nu spun acest lucru neapărat cu mândrie, pentru că acţiunile noastre au avut ca şi consecinţă un interes scăzut al restului jucătorilor pentru uninvers, iar la un moment dat ne bucuram dacă mai găseam ţinte, lucru care a dus la declinul universului.


    http://board.ro.ogame.gameforg…i/board258-top-10-gemini/


    Klaus: Schimbarea de lider în alianţă, războaiele cu cei din Silence.
    Razboi: SILENCE vs ForWrait


    Razboi: SILENCE vs Wraith & Wwraith


    JustMe: Nu ştiu cât de memorabile sunt dar cu ajutorul lor am reuşit să "scap" Kassiopea de cam toate flotele inamice, care au rămas sunt în curs de "evacuare" *laugh*


    Berzelius: E plin forumul de postări ale atacurilor alianţei "Noob", atacuri prin care alianţa s-a impus de-a lungul timpului pe universurile Capella şi ulterior Hydra.
    Prefer să dau linkuri la momentele negative care au afectat alianţa:

    TOP 03 maryuscl{n00b} & Sharky{n00b} ~vS~ Mr H{LUPII} TD~11.276.907.000


    TOP 01 Moonspell & pretorul[SGC] & Mugadabumbu & Evangelion -vs- Sharky[PRO] ~(TP: 25,76 G)


    TOP 01 +Cel mai mare RIP kill --> Evangelion & maryuscl -vs- Berzelius[Noob] ~(TP: 20,27 G)


    TOP 02 maryuscl & Evangelion -vs- Das[Noob] ~(TP: 17,15 G)


    Katz: 1. Faptul că l-am rugat pe vyxx să îmi ţină cont de moonshot pe Jupiter, a vrut să farmeze inactivi că să ridice contul să poată construi vânători mai uşor. A prins gustul farmingului şi acum îndrăznesc să spun că este cel mai influent, de temut şi respectat jucător de pe Jupiter.
    2. Un eveniment pe care nu l-am sărbătorit, nici măcar nu s-a observat când s-a întâmplat: desfiinţarea primului nostru rival: PIDKY.
    3. Ban-ul permanent a lui călin care a stricat 4 conturi pe Jupiter prin ştergerea planetelor.
    4. Cele 2 Topuri pe Booom

    TOP 02 DraqMot[T-J] & alkolic[T-J] & Vali[T-J] & L3Go[T-J] -vs- Booom[Bandits] ~(TP: 7,30 G)


    TOP 06 L3Go[ F - D ] -vs- Booom[Gods] ~(TP: 4,90 G)



    Concluzie:


    Marvin: Concluzionez salutând muncă şi distracţia din joc a tuturor colegilor mei trecuţi şi actuali. Mulţumesc băieţi, mulţi dintre voi mi-aţi devenit prieteni prin intermediul acestui joc şi de multe ori sunteţi singurul motiv pentru care nu mă las.


    Salut şi pe cei care au avut răbdare să citească acest interviu şi-i îndemn să-şi trateze conturile cu respect.


    Marvin – coordonatorul alianţei SAVAGE


    Klaus: Am fost cam 110 jucători în alianţă, cândva, acum suntem doar 40, mulţi dintre noi vechi, ne-am cernut singuri, cei laşi au plecat, individualiştii la fel...


    O zi bună va doresc
    Cu respect klaus967, de pe Andromeda


    JustMe: Mă bucur că am reuşit să adun oameni de pe mai multe universuri, şi nu numai să îi pun sub un singur "steag", şi de pe locul 5-6 (nu mai reţin) să mărşăluim pe locul 1 totodată creând noi legături între oameni.


    Berzelius: Noob forever!


    Katz: Nu ştiu dacă mai sunt alianţe care practică stilul nostru. Nu jucăm de fun, nu jucăm de performanţă ci jucăm pentru că suntem prieteni. Au fost momente când nu mi-a permis timpul să mă ocup de contul meu ( care e miner ), am avut şi momente dificile în RL, dar atmosfera alianţei m-a ajutat să continui şi nu regret. Un management bun care administrează echipa prin propriu exemplu este cel mai bun!





    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”