Propuneri pentru revitalizarea jocului si a comunitatii ogame.ro

  • M-am incurcat eu FUTURE :))
    Oricum diferent dintre kasoopeia si leo nu e asa mare (gandestete la universul io sau la fornax) care au facut fuziune cu draco...........
    oricum nekkar se va dezzvolta mult mai repede ca MIZAR ,in cateva luni o sa fie fft apropiate la puncte zic io.....

  • King Kong tu chiar crezi ce spui? Adica aberezi putin cam mult.
    Nu cred ca pe cei de la GF ii intereseaza o lupta dintre Silence si FD sau ce ai mai zis tu pe acolo..
    E un topic pentru idei cu care sa se revitalizeze jocul,deci trebuie sa fie posibile, nu tampenii..

  • Va rog sa evitati atacurile la persoana, scopul topicului este acela de a indentifica solutii optime pentru un joc mai bun. In caz contrar, inchid si aplic avertismente.


    Multumesc !

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Din cate am vazut eu regulile de fuzionare n-au avut niciodata vreo legatura cu parerile jucatorilor... au fost strict legate de caracteristicile universurilor, asadar F-D contra silence nu se va intampla niciodata


    Singurele fuziuni plauzibile pe care le vad este jupiter cu kassi , kassi cu leo, jupiter cu leo sau comasarea celor 3 intr-un uni


    A mai fost discutia asta odata inainte de fuziunea draco/capella/hydra, atunci celor dupa capela le-a fost data optiunea de a alege in a pleca dupa un uni 2x 50% cr pe un uni 30% cr si 1x SAU 2x si 50% cr


    Nu poti obliga pe cineva care a jucat ani de zile pe 4x sa joace pe 1x sau invers , discrepanta intre viteze este mult prea mare.


    Cat despre reguli cum a spus Filip ma indoiesc ca vor face asa ceva GF cand universurile precum cele dupa .ro sunt de o importanta precare pentru GF tinand cont de diferenta de profit, poti vedea asta usor , din cat de usor au ajuns sa fie favorizati cei care baga o gramada de cash in materie cand e vorba de push-uri,multi account etc.Asadar daca o idee este aplicata intai pe .org atunci avem sanse sa o vedem si pe .ro dar sa fim noi pionierii in vreo noua revolutie de revitalizare a jocul.... asta FOARTE greu.


    Cu alte cuvinte daca vreti tinte "ca la balamuc" si un joc activ.... invatati engleza , .ro se transforma incet incet intr-un simplu tutorial "for the big league" aka .org :crazy:

  • Parere interesanta. Obiectiva. Demna de admiratie, dar...la ce faci tu aluzie - putini vor da importanta. Jucatori au plecat si vor pleca. Dar nu uitati ca si s-au intors... Cu alte cuvinte, avem ce avem si pretuiesc ce am. Au fost vremuri, dar vremurile se schimba, uneori nu asa cum ne dorim.
    Eu am jucat la rusi o perioada...da, parca totul bine si frumos 3k jucatori...atacuri, ACS incolo-ncoace - dar nu e aceea...nu ma simt acasa acolo. Iar din cauza asta imi trece cheful de joc si tanjesc inapoi spre bojdeuca mea, asa mica...saraca - dar in ea ma simt cel mai bine.
    Nu voi parasi niciodata ogame.ro


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.




  • Eu am jucat la rusi o perioada...da, parca totul bine si frumos 3k jucatori...atacuri, ACS incolo-ncoace - dar nu e aceea...nu ma simt acasa acolo. Iar din cauza asta imi trece cheful de joc si tanjesc inapoi spre bojdeuca mea, asa mica...saraca - dar in ea ma simt cel mai bine.
    Nu voi parasi niciodata ogame.ro


    +1

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

  • Va salut!
    Vreau sa cer aprobarea dvs vizavi de un subiect. Ma uit in ultima vreme la rubrica cautari de conturi si ametzesc...Se poate cumva de creat un Thread pus la important ca sa-i dea in ochi la fiecare cautator de conturi? Nu de alta...dar e prea modesta crearea subiectului si ''buna ziua, caut cont pe jupiter, bump bump bump un an de zile''. Ideea e sa creeze un thread la important si un plan pe care cautatorul de conturi sa-l indeplineasca - cine este, ca jucator, in viata...ca fleeter/miner, cu ce se poate lauda, si
    foarte important - ce performante in ogame are si daca este posibil sa aduca in studio si niste argumente vizavi de spusele lui. Nu de alta, dar sunt jucatori care chiar daca au conturi de dat gratis - ar dori sa stie cu cine are de-a face...pentru ca cat de putin dar a muncit ceva in contul cela si n-ar dori sa zboare aiurea pe undeva. Presupun ca raspunsul dvs va fi ''pai au posibilitatea de a discuta asta in privat'' - de acord, dar...in asa mod, eu cred ca va fi mai frumos si mai in folos pentru ogame.ro. si va bate la ochi pentru utilizatorii care doar viziteaza forumul nostru si nu sunt participanti la el, astfel eu cred ca se vor alatura si ei. Unii jucatori vor vedea acest thread bine/frumos, aranjat/deschis si nu se vor da la o parte sa-si prezinte in studio trecutul lor de ogame si astfel putem spera ca se vor aduna jucatori.


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • citind pe aici cu tzuica in bot....mi-au venit 2 idei


    1. cineva zicea ceva de un buton gen "like" pe forum.....as propune ca si continuare ca fiecare like sa fie rasplatit cu 1000 puncte de onoare pe ununivers ales de cel care a primit like-ul.....sau penalizat cu 1000 de puncte de onoare pentru fiecare unlike....pe acelasi univers .....astfel zic eu, mult mai multi incepatori or sa viziteze forumul pentu "likeuri"...si astfel citind invata jocul...."likeurile" transformate in puncte de onoare....punctele deonoare licitate in joc....o combinatie buna zic eu!!!!
    2. greu de realizat....referitor la vanatorii de conturi.....sa se faca un clasament all-time al jucatorilor (pe .ro vorbesc)....publicat pe forum ...(aici ar fii interesant de vazut cum sunt clasati cei care joaca cu nickuri multiple)....eu unul....amjucat cu ZAMOLXES peste tot!!!!....dar in acelasi timp cei care vor sa deaun cont muncit cu greu au cum sa-si vada viitorul contului!!!!


    hai ca s-a terminat paharul....ma duc samai pun unul....


    SPOR DRAGILOR!!!!


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !

  • 2. greu de realizat....referitor la vanatorii de conturi.....sa se faca un clasament all-time al jucatorilor (pe .ro vorbesc)....publicat pe forum ...(aici ar fii interesant de vazut cum sunt clasati cei care joaca cu nickuri multiple)....eu unul....amjucat cu ZAMOLXES peste tot!!!!....dar in acelasi timp cei care vor sa deaun cont muncit cu greu au cum sa-si vada viitorul contului!!!!

    Am inteles ce ai in vedere ZAMO...ideea este ca orice utilizator ce e in cautare de cont sa faca o mica prezentare corespunzatoare anumitor puncte ce vor fi specificate in thread-ul ''Reguli cautari de conturi'' - daca se va crea bineinteles.
    Spre exemplu eu, am un cont pe Nekkar care sta in v-mode de o vreme...utilizatorul X creaza subiect ca e in cautare de cont; eu, citind subiectul lui '' Buna ziua, caut cont pe Nekkar, pa pa, sau bum, bum '' cum fac unii - nu prea ma impinge sa-i ofer contul...
    Dar atunci, cant utilizatorul X face o prezentare despre sine (intr-un mod frumos desigur, utilizand anumiti termeni ai jocului care da de inteles ca are idee de ogame/flota/mine/aparare/MD/MS etc. - privesc si eu cu alti ochi atunci si nu ma opreste nimic sa-i trimit direct prin PM datele contului.
    Desigur ca e un avantaj atunci cand prezentare este intemeiata sau si mai bine daca prezinta anumite argumente sub forma de link sau confirmarea/recomandarea altor utilizatori ai comunitatii, etc.


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • Eu personal n-am vazut exact specificatiile astea dar ar fii ceva nou si cum toata lumea vrea viteza ar atrage destule "priviri"


    Un nou univers cu urmatorele specificatii


    Flota 2-3x (ca nu toti pot sta 23/24 pe calc/telefon)
    Economie 5x (Ca oricine sa se poata reface relativ repede)
    Debris 50% mai mare doar ar incuraja spargerea de sateliti la inceput de joc incuranjand pe multi sa se lase de joc /// mai mic s-ar transforma intr-un rai pentru mineri cu teasta
    8k Mi la activare
    Sistem circular
    Maxim 7 galaxii (momentan numarul de jucatori nu este asa ENORM sa fie nevoie de 9 si chiar nu e placut vederii sa strabati 40 de galaxii sa mai vezi o planeta) si e altceva sa fie tinte chiar si pentru raidari/mineri cu flote mici cat de cat aproape


    Cr-ul in aparare nu a functionat niciodata , barym a murit inainte sa creasca
    Non-Acs : Vezi prea scurta viata a universului Io


    Si off-topic: Din moment ce fleeteri vor fii limitati la 6 atacuri pe zii indiferent ca sunt md-uri sau atacuri normale indiferent de viteza universului mi se pare numai corect sa se faca ceva si cu numarul de ipm-uri pe care il poate da un "miner" suparat

  • Cr-ul in aparare nu a functionat niciodata , barym a murit inainte sa creasca
    Non-Acs : Vezi prea scurta viata a universului Io



    pai....barym....a murit din lipsa de mineri....nu aveau cum sa apere productia....


    si din nou....sorry ca te trag de atentie....Barym a fost singurul non-ACS....


    IO a fost foarte ACS...dar a fost la fel ca barym cu aparare in cr....deci lipsa de benzina


    cand un univers este cu aparare in cr...este sortit pieirii....


    non-acs...inseamna lipsa prietenilor...aliantei.....iar este un univers naspa....deci....nu as mai dorii asta....cu toate ca am fost in top pe amandoua!!!!


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !

  • Limita de 6 atacuri pe zi , indiferent de viteza flotelor se aplica pe org , nu pe ro. Limita de atac exagerat de pe ro poate fi gasita la regulamentul jocului, postat aici pe forum.


    Daca jucatorii doresc acest lucru, il putem implementa si aici

  • Limita de 6 atacuri pe zi , indiferent de viteza flotelor se aplica pe org , nu pe ro. Limita de atac exagerat de pe ro poate fi gasita la regulamentul jocului, postat aici pe forum.


    Daca jucatorii doresc acest lucru, il putem implementa si aici

    Mi se pare sincer un minus adus exclusiv fleeterilor.... nu ma pasioneaza sa atac mai mult de 6 ori pe zii deci poate fii implement , dar md-urile sunt ipm-urile fleeterilor nu e normal sa fie considerat atac cand deunazi am dat 12 valuri de md pe o luna si nu a picat... in schimb mi-au picat mie un total de 16 rip-ii.... deci cum o sa mai dam md-uri ... fiecare fleeter sa aiba cont personal de md-uri ?



    Scuze atunci imi joaca feste memoria , ideea de baza era ca nici un univers non-acs sau cu aparare in debris nu a rezistat prea mult.

  • Limita de 6 atacuri pe zi , indiferent de viteza flotelor se aplica pe org , nu pe ro. Limita de atac exagerat de pe ro poate fi gasita la regulamentul jocului, postat aici pe forum.


    Daca jucatorii doresc acest lucru, il putem implementa si aici


    Personal cred ca ar fi o masura utila cat timp nu se considera atac misiunile de distrugere a lunii precum si atacurile (de orice fel) in care flota atacatoare este distrusa complet.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • sal din nou
    incercam fel de fel de variante..cu cr ,fara,acs, fara, cu deuteriu in cr etc.uiati aici citeva uni pe care joc si nr de jucatori
    update 30.03.2015:,
    draco ..230
    jupiter.. 687
    kassy..269
    nekkar 631
    astia sunt nr de jucatori din care activi sunt cam 30% pe fiecare univeres...!!!!!!
    asa ca pt a revitaliza ogame .ro e nevoie de fuziuni.. degeaba facem un univers nou cu cele mai speciale caracteristici.nu cred ca vor incepe multi si din cei care incep multi se vor lasa
    .pt just: cred ca am fost destul de aproape in legatura cu fuziunile si vitezele celor care poate vor fuziona.
    mult succes!

  • Personal cred ca ar fi o masura utila cat timp nu se considera atac misiunile de distrugere a lunii precum si atacurile (de orice fel) in care flota atacatoare este distrusa complet.

    +1 (cu singura mentiune ca cele din urma, in urma carora flota atacatoare e complet distrusa, nu se socotesc <vezi regulament>)


    Joc pe univ de viteza, nu imi trebuie mai mult de 6 atacuri / adresa / 24h. MD-urile in schimb, sunt o alta poveste; am dat si 15-16 valuri si luna a ramas in picioare, asa ca limita (Daca se impune una) ar trebui clar ridicata peste 6/zi. Dupa parerea mea, ar trebui ridicata complet.

  • Combinatii de cum sa arata un Univers se pot face N...
    Eu cred ca revitalizarea jocului nu tine de lansarea unui univers cu x viteza sau xCR.
    Daca se mplementeaza Univers circular si galaxii circulare cred ca se poate umbla cu succes in joc si anume:
    - motoarele ca si cercetari trebuiesc eliminate- viteza egala la toti cei care ataca sau apara la nave.
    - tehnologiile laser si energie nu mai au de ce fi cercetate odata ajunse la un nivel - hai sa stimulam intr-un fel continuarea cercetarilor si dupa ce am indeplinit o cerinta ptr nava sau deblocarea altei cercetari asa cum tehnologia plasma ajuta la productia de metal si cristal... de ce nu si ptr deuteriu
    - imbunatatirea productiei fiecarui tip de resursa prin o cercetare specifica
    - o idee ciudata dar care cred ca ar prinde bine: uppgradarea navelor prin introducerea de obiecte care le pot fi atasate
    Ex: la transportator, sa poti cerceta/cumpara/gasi un obiect tip container care atasat la transportator sa-i mareasca capacitatea de stocare de la 25.000 la 27.000 sau mai multe tipuri.
    la vanator usor, punem mai multe tipuri de arme care sa poata modifica rolul lui in functie de necesitati... atac, defensiva, fooder.
    - exista o cladire care nu-si are rostul! Hangarul aliantei. Pot fi introduse mai multe facilitati care sa ajute fiecare tip de jucator (fleeter, miner, raider sau testos)
    - o protectie adevarata a noobilor; in primele 3 zile de la deschiderea unui univers, se pierde cel mai mult din interes ptr joc- cel care baga bani in joc, trece pe primul loc, ataca urgent pe totii, si pune stapanire pe acel Univers. Cred ca o limitare a atacurilor la 7 zile de la creerea unui cont lasa un timp unui nou jucator sa se acomodeze, sa inteleaga cu ce se mananca aceasta strategie, sa reuseasca sa faca ceva sa se apare sau sa atace.
    - Tutorialul, sa ofere o provocare zilnica ptr orice jucator-recompensata.
    - Limitarea beneficilor celor care baga bani ptr a putea da o sansa si celor care nu isi permit tot timpul sa cheltuiasca bani. Stiu ca aici e un subiect sensibil insa un spor de 20% la conturile cu bani fata de cele fara ar fi suficient si s-ar putea ca cel fara bani, prin cunostinte sa joace de a egal cu ceilalti.
    - grafica jocului trebuie imbunatatita si prin introducerea filmuletelor in joc. O idee: raportul de lupta sa fie prezentat intr-un scurt filmulet, mesajele de la flota sa aiba asa o prezentare vizibila. (vezi si tu acolo cum coboara niste nave si descarca aia la resurse in caz de transport, cum vin tehnicienii pe pista sa repare navele dupa desfasurare) :)

  • Valent, am postat acolo propunerile exprimate din pacate in limba romana ptr ca am putine cunostinte de engleza.
    Este ceva ciudat pentru ca orice deschid acolo apare cu mesajul asta:
    http://prntscr.com/6nmkj9 acesta este mesajul meu
    chiar am mai adaugat ceva: 100% din nave in cr insa posibilitatea ca un procentaj din nave sa scape dupa atac si apoi sa poata fi reparate (ptr o perioada de timp)