Propuneri pentru revitalizarea jocului si a comunitatii ogame.ro

  • manda, asta este propunerea mea= ori supraveghezi, ori joci. dar nu amandoua in acelasi timp @@@


    Ironia face ca ti se cere sa joci pe un univers ca sa fi in legatura cu noutatile jocului si sa ai o legatura de jucator cu ceilalti participanti, nu stiu daca se aplica pe comunitatea ro dar pe org stiam ca trebuia indeplinita conditia asta de a juca pe un univers. Iar daca parerea ta s-ar aplica ar ramane doar 2 maxim 3 oameni sa modereze jocul si forumul. ceea ce ceri tu a mai fost discutat, daca vrei operatori fara sa joace atunci gf ar trebuii sa plateasca ceea ce nu va face.

    [align=center]"Pot să pierd ultima picătură de sânge din mine, ca să ai tu dreptul să mă contrazici pe mine. Asta înseamnă, de fapt, democraţie!"
    Ion Raţiu


  • De exemplu o limita la punctajul militar. Odata ce un jucator a atins aceasta limita trebuie sa astepte alte 2 conturi sa o atinga ca limita sa treaca la urmatorul nivel si tot asa.
    Acelasi lucru e valabil si pt mineri. Astfel minerii vor fi si ei incurajati sa faca flote daca ajung la limita punctajului economic.


    Cred ca se poate lucra la idea asta dar intrevad si o mica problema aici. Daca minerii sunt obligati sa faca flote atunci nu prea ar mai exista surplus de deuteriu care sa fie dat la schimb adevaratilor fleetari.

  • De exemplu o limita la punctajul militar. Odata ce un jucator a atins aceasta limita trebuie sa astepte alte 2 conturi sa o atinga ca limita sa treaca la urmatorul nivel si tot asa.


    Cand sunt mereu 3 flote aproximativ egale in univers nu va exista loc de relaxare si comoditate... si se va pune in valoare atat compozitia flotei cat si calitatea unui fleeter de a se lupta de la egal la egal cu altul.


    ideea e buna...dar as completa-o cu ideea unui alt coleg de mai sus.....primii 10 din top sa nu aiva voie in aceiasi alianta....altfel nu am facut nimic...primele 3 flote ca marime in aceiasi alianta....si gata...univers dominat = univers mort


    Cred ca se poate lucra la idea asta dar intrevad si o mica problema aici. Daca minerii sunt obligati sa faca flote atunci nu prea ar mai exista surplus de deuteriu care sa fie dat la schimb adevaratilor fleetari.


    Filip spunea ceva de puncte militare....minerul poate sa faca capacitate de transport....transuri si "ripi"...:)))


    ...NUMQVID DE DACIS AVDISTI?"
    (Horatius, Satire, II, 6, 53.)
    "...ce ai mai auzit despre daci?"


    JUPITER ...Pe saptamana : 556.862.040 Metal / 172.301.136 Crystal / 113.480.976 Deuterium
    "Surprinde-ti ficatul, bea niste apa" !

  • primii 10 din top sa nu aiva voie in aceiasi alianta...


    :stick: sugerezi cumva sa sustinem transformarea unui joc de strategie in unui de cotonogeala? (cotonogeala = bataie la gramada in acest context)


    Asta ar fi cea mai gresita idee.



    OGame exisita 3 moduri prin care poti juca si sa le imbini Economic, Militar, Diplomatic.
    Daca crezi ca sa nu aiba voie top 10 in aceeasi alianta e solutia ei bine asta e o aberatie intrucat restrictionezi modul diplomatic si nu mai e joc de razbpi.
    Intrucat inclusiv aderarea unui membru la o alianta constituie o strategie diplomatica care balanseaza si modul economic sau militar.


    Ca unii din jucatori nu au priceput idea de a fi uniti in aliante si de a concepe planuri de dezvoltare la nivel de alianta si nu individual e problema lor.


    Ca unii nu au cum sa ii demonstreze unui jucator valoros ca e mai avantajos sa colaboreze si unii cauta numai sa sape pe altii care au crescut un pic, e iar problema lor.


    Aliantele trebuie in continuare sa fie libere de a isi selecta jucatorii si jucatorii sa aleaga sa poata adera la orice alianta care ii accepta si in care se pot integra.


    E un joc de strategie nu de cotonogeala.
    Joci cu cap, avansezi.
    Nu joci cu cap, iei lectii de la cei care au avansat. Apoi inveti sa joci cu cap si avansezi.
    Una e sa echilibrezi un univers dar asta trebuie facut la modul obiectiv evitand sa privam pe unii de niste drepturi numai pentru ca au stiut sa avanseze mai iute ca altii.


    Si eu am de infruntat diferente uriase de puncte sau forte militare dar aia nu inseamna ca renunt.
    Daca acei jucatori au muncit si au cazut la un comun acord sa faca o alianta fie ca contine toti jucatorii din top 10 sau nu, e o miscare strategica laudabila si sa restrictionezi asa ceva ...
    pentru ca altii nu stiu cum sa colaboreze ca sa echilibreze balanta facand Aliante, PNA, PDC care sa contreze pe acei jucatori inseamna ca ti-ai cam bate joc de munca lor (cei din top 10 care joaca uniti in aceeasi alianta).


    Ogame e un joc de razboi si dominanta iar asta nu sta numai in individualism ci si in abilitatile dezvoltate in colaborari. :closingdance:

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!

  • Ideea asta cu 3 flote aproximativ egale mi-a venit jucand boardgames... unde nu prea poti sa fii de 10 ori mai mare decat urmatorul dupa tine.


    Din experienta pot spune ca oricare din cele 3 flote poate fi sparta de celelalte 2 cu profit urias... sau poate fi sparta usor cu 1-2 conturi mai mici in ACS.


    Invincibilitatea (adica atunci cand poti dormi lejer cu flota jos) rupe din frumusetea jocului si il face monoton pt toti.


    Atunci cand pui o limita la varf toti cei din spate au posibilitatea sa ajunga mai mult sau mai putin pe cei din top micsorand diferentele considerabile.


    Intradevar am asistat si la cazuri in care cele mai mari 3 flote de pe univers erau in aceeasi alianta, dar fiind un joc de razboi echilibrul flotelor la varf da posibilitatea rasturnarilor de situatii.


    Am jucat multi ani acest joc si am fost treptat prin toate colturile clasamentului (si sus si jos), am fost si fleeter si miner... iar atunci cand imi imaginez un astfel de echilibru in univers in care oricine poate fi spart parca imi readuce pofta de joc.


    Cei care au jucat mult timp la varf stiu ca jocul e interesant atata timp cat ai o provocare (activa)... eu zic ca ar fi destul de interesant sa ai mereu cel putin 2 provocari langa tine :)

  • Voyager


    Pentru a echilibra situatia poate ca e ok sa se mareasca posibilitatea numaruli de flote / membrii in SAL in functie de clasamentul jucatorilor combatanti... dar cam atat

    Asa vad eu ca ar fi un sistem un pic mai corect de mentinere al echilibrului intr-un univers.


    Si acuma scuzati-ma dar daca unii sunt incapabili sa colaboreze sa dea jos un jucator sau o alianta nu trebuie persecutat jucatorul sau alianta ce a evoluat pentru ca altii sunt prea nepriceputi sa faca fata sau sa se organizeze spre a isi uni fortele.


    Adica ideea jocului e sa ajungi cel mai tare si sa iti aperi pozitia pana la fuziune.
    La fuziune aia ce se stiu mai slabi pleaca pe un univers mai lejer.


    Sa limitezi astfel evolutia unui jucator sau a unei aliante ar face sa nu mai ai pentru ce sa joci si ar fi mai multa actiune dar pentru un timp prea scurt si multi ar abandona jocul neavand pentru ce sa concureze din moment ce oricum ar urma sa fie mutati sau sa fie facut tot posibilul ca daca ajung tari sa fie defavorizati din ce in ce mai mult pentru ca sa aiba o sansa sa ii sparga unii ce nu au stiut cum sa faca asta la un moment anume.


    Scuzati-ma dar pe serverele altor tari cum au putut sa evolueze jucatori la x de milioane de puncte si aliante la bilioane?
    PRIN UNITATE SI CA AU STIUT SA COLABOREZE.


    AICI PE RO SUNT UNII PREA PREOCUPATI SA SAPE PE ALTII IN LOC SA STIE SA ISI FACA ALIATI CA VEZI DOAMNE EI NU FAC COMPROMISURI.
    SI VINE VREMEA CAND AU NEVOIE DE ALIATI SI ATUNCI NU AU CA ei au refuzat sa fac pacturi sau sa ajute SI URLA PE FORUM CA E DEZECHILIBRAT JOCUL.

    E varza la unii capitolul diplomatie si munca in echipa aia e.

    Si cei care trag in echipa ajung sus.
    Asa ca pentru cei ce au stiut sa faca munca in echipa si sa urce, pentru cei care au stiut sa isi faca aliati, tot respectul.
    Hai sa nu mai sapam gropi aiurea ci sa invatam o data sa jucam in echipa cei ce suntem in aliante.
    Iar conducerile de aliante sa invete sa foloseasca si pacturile ca de aia exista. :closingdance:

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!


  • Problemele pe care le expui apar datorita unui singur fapt, lipsa de jucatori. Una e cand joci pe un univers unde sunt 500 conturi active, dintre care doar vreo 20 mai misca ceva si doar cativa in top pot sa se manance unul pe altul iar alta e sa joci pe un univers cu 6k-8k jucatori unde majoritatea iti sunt inamici. Competitia e mai mare pe universurile populate, posibilitatea de a sparge un jucator e mai mare, incertitudinea a ceea ce se intampla e mai mare pentru ca nu poti urmari atatia adversari s.a.m.d.

  • TheFirstMellhanur , ma simt flatat ca mi-ai dedicat un raspuns kilometric in care ai si reusit sa ma si acuzi de mai multe lucruri asa mai indirect :)


    Eu nu sap pe nimeni. Eu incerc sa ofer o solutie, mai radicala ce-i drept (deoarece nu cred ca "micile ajustari" mai pot salva acest joc), bazata pe experienta relativa in Ogame.


    Vad ca aperi pozitia jucatorilor ce ajung sa fie dominanti, insa nu stiu daca ai ajuns vreodata in postura de a fi dominant pe un univers...


    Eu am fost in aceasta ipostaza mult timp si eventual m-am plictisit.


    Ai mentionat fuziunea ca fiind un lucru bun (ceea ce este pt conditiile prezente) pt ca aduce conturi similare ca putere in acelasi univers, astfel sporind concurenta si lucrurile redevin interesante... pana cand lucrurile redevin plane.


    Sistemul descris mai sus asigura concurenta tot timpul. Si nu cred ca diminueaza jocul in echipa, ba dimpotriva il pune in valoare.


    Daca scopul e sa devii dominant poti sa o faci prin numarul si calitatea loviturilor pe care le dai... ca oricum doar asta ramane in urma... nimic altceva.


    Si ca studiu de caz:


    Sa presupunem ca sunt 3 flote care au ajuns la limita de 5 mln puncte militare, iar urmatoare limita e la 10 mln.


    intre 5 si 10 mln is cateva luni de munca (in functie de viteza si popularitatea universului) in care poti sa-i depasesti repede pe ceilalti 2. Cu 1-2 mln puncte militare in plus poti sa-i spargi solo si sa incerci sa te mentii singur pana in 10 mln sa nu lasi pe nimeni sa te ajunga... dar pt asta chiar trebuie sa fii foarte bun.



    La final te rog sa-mi permiti sa-ti dau un sfat. Atunci cand vrei sa accentuezi ceva prin CAPS LOCK asigura-te intai ca nu faci OFFTOPIC. Si cum mesajul mi-a fost adresat mie te rog sa-mi scrii un PM (ca sa evitam mai mult offtopic) in care sa-mi explici unde te-am dezamagit atat de mult privind incompetentele mai sus enumerate (colaborare, diplomatie si alte chestii cu multa convingere descrise de tine). Iti multumesc anticipat.

  • Voyager
    1) nu am zis absolut nimik la adresa ta, discutam de tipuri de jucatori in general si schimbari de mentalitate ce trebuie aduse pentru revitalizarea jocului si e vorba de un adevar aplicat la anumite cazuri nu la toti pentru ca unii au motivele lor destul de bine intemeiate, + o propunere a modificarii atacurilor SAL deci nu am fost off-topic
    2) si eu am fost dominat de-a lungul timpului de jucatori puternici dar prin perseverenta si cateva vorbe adresate cu cap o ostilitate poate fi evitata din timp si ata trebuie sa aiba in vedere toti jucatorii daca vor sa revitalizeze universurile OGame.ro


    mai departe...


    Bine zis memo.
    Si atunci daca cineva vrea provocari si actiune ar trebui sa fie luati si crescuti jucatorii mai mici.

    Aliantele mari ar putea avea in vedere asistarea in evolutie a unei academii comune,


    Creata si administrata de un GO ca fondator, si sa trimita la acel GO resurse pentru a ajuta evolutia jucatorilor si sa se pastreze anonimatul, Iar cei ce sunt in academia Universului sa nu poata sa atace sau sa fie atacati.
    Jucatorii isi stabilesc o linie de prioritati asistati de GO,
    Cand ajung la un punctaj sa se incadreze in generalul universului cat de cat sa fie dati de GO afara din alianta grupuri a cate 5 jucatori.
    Si jucatorii respectivi sa se descurce.
    Asta ar mai fi o solutie de revitalizare a unelor universe dar presupune un pic de munca si finisari aduse acestui plan de actiune.

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!

  • TheFirstMellhanur, iti inteleg intentiile, dar nu reusesti sa vezi ceva esential, toti suntem aici sa jucam jocul asa cum ni l'a oferit GF, tot ei trebuie sa se asigure ca serverele le sunt populate, nu sa le bandajam noi luandu'ne din timpul liber si din cresterea in joc pentru a avea cu cine sa ne jucam, propunerea asta mi se pare impractica, pentru simplul fapt ca trebuie ca toti jucatorii de top sa fie inclusi, si cum nu ii poti obliga, cei care nu se implica in asa ceva pot avea un oarecare avantaj fata de adversarii lor.


    Din nou, cred ca trebuie sa ajutam GF sa isi "repare" jocul, nu sa ne chinuim noi sa o facem.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Cred ca Tommy are partial dreptate dar de ce sa nu cautam sa facem si noi ceva?
    Doar daca sunt mai multi jucatori pot fi mai multi posibili aliati sau adversari = mai multa activitate si distractie.


    De ce sa ne distram numai distrugand in loc sa ajutam ceva mai mult?

    Exista jucatori care ajuta si tot au parte de distractie pe joc.
    Si sa ajuti poate sa ofere o satisfactie.


    Dar da, GF ar trebui sa fie primii care sa ia masuri.

    Insa acesta fiind un joc de razboi ce presupune si colaborari,

    Daca e jucat prea individualist se va duce in cap pe OGame orice ar face GF,...
    iar caracterul jocului daca e prea mult schimbat isi pierde elemente principale pe care GF cauta sa le pastrese pentru originalitatea jocului.


    Si pentru sintetizarea unor idei care sa ajute la revitalizarea joculuie necesara si dezbaterea acestora pentru o imagine cat mai transparenta asupra situatiei pana se pot gasi propuneri viabile ce sa fie inaintate catre GF.
    Inclusiv criticarea unora din idei poate avea caracter constructiv spre slefuirea lor atata timp cat are o expunere ipotetica si/sau reflecta situatia actuala in comunitatea OGame.

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!

  • E nevoie de reclama pt a mari numarul de jucatori,iar asta poate face oricine
    Mai demult am distribuit link-ul meu de invitatie pe mai multe forumuri si stiu ca a fost cieva care l-a accesat,desi nu a raspuns la mesajele pe care i le-am trimis mai tarziu,macar a jucat cum a stiut el


    Si repet,asta poate face toata lumea,nu dureaza mult si nu pierdeti nimic

  • Tin sa felicit gf pt ca au modificat putin forumul ,iar acum se pot vedea caracteristicile universului
    Pe de alta parte propunerea mea e urmatoarea ,o fuziune
    iar aici prin fuziune ma refer la Kassopeia-Leo Universul1-Jupiter Mizar -Nekkar
    si ma gandesc ca asta ar fi cea mai buna revitalizare a forumului si a jocului
    cum ar fi sa urmarim lupta dintre SILENCE si F-D , Elders -vs- Setelah/IronWill , Punisher -vs- SHN/MCN
    O problema ar fi fuziunea intre uni1 si jupiter,aici ma refer strict la viteza
    Dar in rest toate universurile sunt asemanatoare
    Faza e ca la universurile hydra,capella,draco,fornax,barym,Io majoritatea jucatorilor clasati in top10 erau prieteni cu jucatorii top10 de pe celelalte universuri,si de asta fuziunea nu a avut nici un rezultat,universul tot mort a ramas,dar la fuziunea pe care am prezentat-o eu treaba se schimba :)
    iar apoi sa se deschida un univers mai simplu in ceea ce priveste caracteristicile,sa zicem un x3 ^^

  • foarte buna ideea la nivelul ogame.ro insa nu stiu daca gameforge o va lua in considerare.vin totusi cu citeva sugestii:
    1.comasarea Uni 1+Draco+Andro la viteza caracteristicile uni 1 fuziune
    2.comasarea uni Hydra+Jupiter si trecerea la x3 si 50% cr
    3. comasarea uni Leo+Kassyopea si trecerea x3 acs 60% cr
    4.o protectie de max o luna pt toti jucatorii la universurile care se vor deschide.
    cu stima Ovidiu...Multumesc!

  • Poi daca o sa se fuzioneze universurie asa o sa se piarda fix ideea mea :)
    Noob si F-D sunt buni prieteni iar universul o sa fie condus de ei ,dar in cazul in care ajung in acelasi uni cu ally SILENCE pe un x2 sa zicem va fi mai interesat de vizionat
    hydra ,uni 1 si draco nu cred ca vor mai fuziona :D
    Chiar si izar si nekkar au nevoie de o revitalizare serioasa,sunt si ele pe moarte deja ,eu zic ca daca la fuziunea lor avem un uni x3 exo,x2 flota,30 % cr sau eventual x3 eco ,x1 flota ,60%cr
    iar la kasso si leo sunt cateva flote interesante ,flota lui vYxx,just me,yakuza,sharky...........
    totusi e destul de greu de realizat o fuziune in genul


    EDIT: Imi dau seama ca gameforge nu va lua in considerare ideea mea,dar zic ca e printre cele mai realiste de pana acum,de obicei se intampla sa ma uit pe alte forumuri (gen org) pt a vedea ceva lovituri frumoase si ceva actiune
    aici la noi mai greu cu chestii dintrastea,este o ally care stapaneste un uni si cam atat....

  • pina la urma nr jucatorilor ne intereseazaa si nu cred ca ar fi imposibil de efectuat cele mentionate de mine.DAR gameforge o sa tina cont de sugestiile noastre?.sau va fi o noua idee de revitalizare dezbatuta foarte serios pe ro si atit...una peste alta ceva trebuie facut pentru ca suntem in cadere libera.

  • Pe de alta parte propunerea mea e urmatoarea ,o fuziune
    iar aici prin fuziune ma refer la Kassopeia-Leo Universul1-Jupiter Mizar -Nekkar
    si ma gandesc ca asta ar fi cea mai buna revitalizare a forumului si a jocului

    Universul Nekkar in fuziue...3 luni are universul si tu vrei fuziune?
    Uneori am impresia ca unii utilizatori au tendinta de a posta ceva...asa...sa fie/aiurea/de plictiseala/posthunt/etc.


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • Quoted from "King Kong"
    Pe de alta parte propunerea mea e urmatoarea ,o fuziune
    iar aici prin fuziune ma refer la Kassopeia-Leo Universul1-Jupiter Mizar -Nekkar
    si ma gandesc ca asta ar fi cea mai buna revitalizare a forumului si a jocului
    Universul Nekkar in fuziue...3 luni are universul si tu vrei fuziune?
    Uneori am impresia ca unii utilizatori au tendinta de a posta ceva...asa...sa fie/aiurea/de plictiseala/posthunt/etc.

    mda....
    Fata de ideea ta cu reputatia macar ideea maea ar putea fi implementata,si sa zicem ca ar fi cea mai realista
    evident ca in mom in care fuziunea va avea loc,batranii for fi intr-o premanenta lupta cu alianta adversa ,iar ei nu o sa se mai inscrie in numar asa mare pe noi universuri ,si o s lase loc si jucatorilor noi....
    Faza e ca nu am zis :"gata maine sa facem fuziune de universuri" ,am zis ca asta ar fi cel ai ok
    pana acum doar batranii baga ai multi bani in ogame
    ganditiva logic,un noob baga banii un materie,pierde flota,apoi 100% se lasa
    De ce?Pt ca isi da seama ca a facut o investitie inutila
    Pe cand u jucaotr cu exp nu pierde asa usor flota ,si fie ce o fi ,pana la urma aproape toti se intorc inapoi la ogame :D
    De asta gameforge ar trebui sa aiba grija de "batrani"
    Pt "tineri" exista tutoriale si cate si mai cate(lovituri pe forum etc.) ,dar nu poti baga pe gat cuiva ceva daca nu ii place
    ogame nu este chiar pt oricine...


    EDIT : Moriarty sau cum ti-o mai spune aici e un topic unde se dau pareri ,nu unde se fac cereriEu mi-am dat cu parerea ,daca nu iti convine nu citi :))Nu am cerut nimic,doar am zis ca acest lucru (fuziunea ) ar putea avea cu adevarat loc ,fata de indeiile cu schimbarea de grafic si cate si mai cate :P

  • Fata de ideea ta cu reputatia macar ideea maea ar putea fi implementata,si sa zicem ca ar fi cea mai realista

    Baiete, tu incurci puscaria cu sanatoriul.
    Fuziunea nu se face la propunerea ta sau a mea sau a mai multor jucatori.




    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • iar aici prin fuziune ma refer la Kassopeia-Leo Universul1-Jupiter Mizar -Nekkar
    si ma gandesc ca asta ar fi cea mai buna revitalizare a forumului si a jocului
    cum ar fi sa urmarim lupta dintre SILENCE si F-D , Elders -vs- Setelah/IronWill , Punisher -vs- SHN/MCN




    Silence din cate stiu e pe Andromeda,nu pe u1.
    Iar aici principala problema o reprezinta diferenta de puncte.
    Jupiter cu U1 ar merge,dar Kassiopeia 15kk vs Leo 19kk
    Mizar 7kk vs Nekkar 1,9kk


    Carl von Clausewitz'' wrote:

    Războiul este o continuare a politicii prin alte mijloace.