Propuneri pentru revitalizarea jocului si a comunitatii ogame.ro

  • Deschid acest subiect ca o ultima problema pe care mi-am propus sa o fac inainte de a parasi cel putin pt o perioada acest joc. De fapt ultimul meu cont pe kassy este cedat deja asa ca nu va ganditi ca am o implicare de interes personal...


    Ca sa trec direct la subiect.
    Comunitatea ogame .ro s-a tot subtiat odata cu trecerea timpului, o parte din cei ce aveau valoare s-au retras din diferite motive si din nefericire prea putini din cei ce au venit au inlocuit plecarea acestora. In plus si ca numar aceasta comunitate s-a subtiat, ca si participarea ei pe forum de altfel. Daca prin plecarea unora din staff o parte din problemele forumului s-a rezolvat, inca cred ca neexistand o strategie corecta comunitatea ogame.ro are retineri in a participa pe forum in mod activ si constructiv.


    De asemenea in joc cred eu ca se pot implementa idei noi care sa resusciteze acest joc.


    Rolul acestui subiect este de a veni cu propuneri concrete atat pt forum cat si pt joc, care sa le discutam, sa ajungem la o propunere concreta si unitara si apoi sa o prezentam ca fiind din partea comunitatii ogame.ro.


    Va rog venit cu chestii concrete si posibile si incercati sa evitati discutiile in contradictoriu numai din principiul clasic romanesc : "Daca nu e ideea mea, nu e buna!"


    Multumesc!

  • :hi:
    O idee ar fi introducerea unei nave noi, cu caracteristici noi ( propuneti voi niste caracteristici anume ) ...
    Sau un univers nou cu debris din aparare, sau deuteriu in cr... :-??
    Cat despre forum, ar fi fain un chat in "subsolul" paginii... ar fi mai practic decat actualele metode de comunicare...
    :bye:

  • Versiunile noi vor aduce idei interesante precum chat-ul in game si faptul ca distanta intre g1 si g9 e aceasi ca cea intre g1-g2.



    [editat]
    - Limiteaza-te la subiect. Pentru alte aprecieri si opinii critice, ai alte cai de a-ti spune parerea. Avertizez pe toata lumea ca orice abatere de la subiect va fi taxata in consecinta.
    Mao

  • zic eu ca un univers de viteza ... cu noile caracteristici ... ar aduce un nou plus ...

    [color=#ff0000][size=12] Gloria este trecătoare. Obscuritatea dăinuieşte la nesfârşit.

  • Eu as avea propuneri concrete pentru forum.
    In primul rand cam lipsesc reporterii, deci ar trebui recrutati cativa. Si atentie nu pentru interviuri ci pentru a analiza si a povesti lovituri spectaculoase. Spun asta in primul rand gandindu-ma ca asa zisul hoff de retragere a lui draqusor in mod cert nu a fost inteles decat de o mica parte din comunitate si asta numai dupa ce cativa au dat explicatii partiale. Hofful ala chiar ar trebui povestit. Stiu ca exista o retinere din partea celor care detin skillul necesar pt a da un asemenea hoff pt ca o dezvaluire a metodei evident subtiaza sau dizolva posibilitatile de a face inca unul asemanator...Totusi sunt destule scheme ingenioase care pot fi povestite.
    Apoi de ce nu concursuri si pe forum? De ce numai in joc? De ce sa nu se faca intalniri organizate oficial?


    Si inca ceva...De ce sa nu existe subiecte dedicate unde libertatea de exprimare sa fie mai mare? Discutiile infierbantate de odinioara animau forumul si provocau razboaie uneori strict din ambitia de a plati niste polite. In ziua de azi razboaiele sunt o raritate. Si asta intr-un joc de razboi e chiar neplacut...

  • mda..
    eu consider ca un univers x5,80 % deris + aparare in cr ,iar universul sa fie NONACS/ACS ar resurscita comunitatea ogame
    ar fi o revelatie
    o multime de jucatori sar inscrie...............
    iar univ sa aiba si noile caracteeristice (prin asta ma refer la noua versiune si universul sa fie circular)

  • Foarte buna initiativa!


    Eu vin cu urmatoarea propunere.
    Pe forumul OGame.ro este nevoie de ordine.
    Eu am luat un warn destul de justificat pentru ca am postat pe un post de 3 ani.
    Eram obosit si fiind printre posturile active nu am fost atent la data si asta m-a costat.
    Recunosc ca a fost si greseala mea.
    Din pacate in trecut cat si acum moderatorii fiind jucatori dintre noi care lucreaza voluntar nu pot gestiona toate posturile si se ajunge ca cate un jucator mai neatent sau habauc de oboseala ca in cazul meu sa posteze ciocnind posturi vechi.


    De aceea vin cu urmatorul proiect.
    Sa rugam moderatorii sa faca un event Prin care sa facem ordine pe forum cu totii .


    Adica sa deschida un topic unde membrii comunitatii sa posteze legatura catre topicuri vechi ce ar fi trebuit inchise sau inchise si arhivate.
    In Topicul event se poate sa fie precizat ce posturi se cauta a fi inchise ca vechime precum si exceptiile.
    Astfel ar avea posibilitatea sa faca mai usor ordine pe forum, ar scadea numarul de ciocniri, de sanctiuni si de utilizatori nemultumiti.


    Sper ca aceasta initiativa sa fie pusa in aplicare cat mai curand.


    Iar noi cu totii am contribui sa avem o comunitate mai buna pe forum si un forum mai citet.

    FIE DE CASTIGI SAU DACA PIERZI, MERGI MAI DEPARTE !!!

  • O regandire a sistemului de invitatii,se se merite sa inviti pe cineva.De exemplu sa poti cumpara si alte lucruri cu punctele de prietenie gen detroizi,krakeni....si sa primesti mai multe,2 pe zi inseamna un potentiator la 5 zile,care produce tot atatea resurse cat 2-3 atacuri pe inactivi,asadar cam degeaba


    Un univers special cu economie 4-5x si 70% CR,viteza flotelor 2-3x.Nici viteze exagerate nu sunt bune.Cea mai importanta caracteristica insa ar fi sa NU POTI FOLOSI MATERIE.


    Mai era o propunere pe forumul origin pentru un univers in care galaxiile sa aiba caracteristici diferite.

  • Propunerea mea [editat] Gameforge sa faca o aplicatie Ogame pentru Android si IOS. Asa se rezolva tot.


    Succesuri!


    - Avertisment verbal, abatere de la subiect.
    Mao

  • Am sa-mi asum rolul de avocat al diavolului si voi "ataca" cateva opinii des intalnite:


    - univers de viteza - multi il vor, putini fac fata. Puteti propune un sistem care sa fara universul de viteza jucabil pentru majoritatea si sa nu genereze acuze interminabile, reale sau nu, despre diverse modalitati de a trisa?
    - caracterisitici diferite (aparare in camp, deuteriu in camp, non-acs, etc) - S-a mai incercat, rezultatele sunt triste™. Aveti o varianta care credeti ca ar putea fi optimala? De ce?
    - fara materie - Gameforge nu e o fundatie caritabila. Monetarizarea jocului e un element cheie. Puteti propune o varianta care sa determine jucatorii sa investeasca constant in ceva care sa nu afecteze jocul calitativ? O forma optimizata de monetarizare?


    Nu afirm ca ideeile sunt proaste. Doar ca ele necesita o "rafinare", un aspect concret care sa atraga o majoritate. Experienta ne arata ca propuneri "generice" nu aduc nimic bun.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • S-a mai propus din cate stiu:materia sa fie transferabila,nu monopolizata de gameforge
    E destul de greu sa vi cu ceva nou si bun si de obicei se cer mai multe resurse
    Sincer nu prea stiu cum se poate face jocul mai atractiv pentru un numar mare de jucatori deoarece este oarecum ezoteric...in majoritatea jocurilor browser daca ataci pe cineva de obicei se da o lupta,nu fuge ala cu armata si sa nu ai ce ii face,ma refer la jucatorii noi aici.
    Multi se lasa ca au pierdut flota si e prea demoralizator sa continue;un santier de reparatii,gen o noua cladire care iti recupereaza o parte din navele pierdute in lupta LA PROPRIILE PLANETE DOAR,marind nivelul creste procentul de nave recuperate,dai niste resurse si sunt iar bune de folosire
    Am mai incercat sa propun ca obiectele sa fie si ele transferabile,se mai diversfica jocul asa,mai multe interactiuni intre jucatori;s-a obiectat ca asta creeaza oportunitati pt a trisa,ei bine deja exista destule posibilitati sa trisezi asa ca...tot degeaba;insa unii jucatori au o placere in a participa la licitatii,cred ca daca li se ofera posibilitatea de a face un profit prin cumpararea si vanzarea de obiecte i-ar incanta


    Banca Ogame:imprumuti resurse de la joc,ai si dobanda normal,si iti scade productia pana platesti datoria


    Nu mai stiu acum,daca imi vine ceva in minte o sa mai spamez pe aici,chiar daca nu ma baga nimeni in seama :lol:

  • O idee pentru forum ar fi crearea asa zisei ''Reputatie'' - verde si rosu...multi ar fi mai atenti in comentarii - mai putina bataie de cap si pentru Moderatori. De exemplu, Citro a creat acest subiect - mie imi place si vreau sa-i dau +1 la reputatie.


    We're all in the same game; just different levels.

    Dealing with the same hell; just different devils.



  • Incerc si eu cateva solutii:


    1. departamentul de marketing GF sa pompeze ceva bani in promovari


    2. noi, jucatorii, sa incurajam prietenii nostrii sa se apuce - totusi, OGame este un text game, te joci cu cifrele si nu prinde la multi


    3. asta tine de GF - sa fie mai usor sa obtii MI gratuit. Nu zic acum sa o dea degeaba, dar sunt jocuri ( in care materia premium poarta denumirea de cristale, etc ), in care daca esti activ zilnic, primesti o cantitate suficienta ca in 2 - 4 saptamani sa poti activa ceva premium ( un Amiral pentru o saptamana de exemplu ) sau macar sa fie suficient cat sa folosesti un comerciant pe saptamana. Si aici nu ma refer la expeditii, ci ceva sigur - niste taskuri simple, limitate ( 2 - 5 ) pe zi care sa iti genereze un venit de DM la finalizarea acestora - exemplu de taskuri:


    - ridica 2 nivele la santierul naval
    - darama o cladire
    - fa astfel incat sa ai +200 / 500 / 1000 energie pe o colonie ( taskul sa tina cont de dezvoltarea contului )
    - construieste 200 transportoare mici / 2 RIPI - aici ar fi nave neutre - pentru minerii care nu vor ca, involuntar, sa se trezeasca cu flota
    - cerceteaza ceva ce dureaza mai mult de 1 zi / saptamana / luna
    - spioneaza cel putin 20 de planete / 5 luni
    - phalanxeaza pe cineva
    - construieste silozul de rachete la nivelul 2;
    etc.


    Petrecandu-mi timp cu jocuri care imi recompensau activitatea cu materie premium, pot sa va spun ca vor fi jucatori atrasi de acest lucru, ba chiar, daca vad ca mai au putin, vor si cumpara putina MI ca sa nu mai astepte. Iar matematica e simpla - GF nu pierde nimic generand MI, dar castiga cand cineva o cumpara, astfel ca, GF si-ar mari profiturile din achizitii mici dar multe.

  • Am vazut deja cateva idei interesante atat pt forum cat si pentru joc. Daca ieri am prezentat cateva idei pentru forum, azi o sa prezint si pentru joc. Eu cred ca un alt tutorial care sa recompenseze cu ofiteri pentru o perioada scurta ar face ca sa descopere toti jucatorii ce inseamna folosirea lor in dezvoltare si evident ar accelera dezvoltarea. Mai mult un sistem care sa recompenseze cu ceva materie sau cu un booster intrarea zilnica in joc ar face ca prezenta in joc sa fie mai accentuata. Katz a avut o opinie foarte pertinenta in acest sens.
    Va rog sa discutati aceste propuneri la modul constructiv, chiar si postarea motanuluiD e constructiva desi critica cateva idei expuse, pentru ca am intentia ca peste doua trei saptamani sa sintetizez propunerile si le discutam pt a deveni ceva concret ce vom sustine ca propunere a comunitatii.
    Atentie e foarte clar ca universul cu viteza mare si caracteristici speciale se depopuleaza in viteza deci e clar ca motanul are dreptate directia fiind gresita in acest caz. Chiar ma gandeam ca un univers de viteza ar trebui sa aiba perioada de viata limitata stiuta din timp iar cei ce la sfarsitul perioadei se afla in top sa beneficieze de avantaje. Ca sunt avantaje materiale pure ca inseamna MI pt un viitor cont sau faima pe forum aparand intr-un clasament ce va fi pastrat permanent e de discutat. De fapt cred ca toate pot fi puse in practica. Avantajul unui asa sistem este ca sti pt ce lupti intr-un temen stabilit. Iar daca se stabilesc si premii chiar si in reputatie pe forum pt diferite targeturi atunci devine mai mult decat interesant.
    Mentalitatea generatiei tinere este alta decat a celor de varsta mea. Nu pot sa uit cum un noob ma ruga sa il ajut sa creasca la puncte de onoare din simplul motiv ca dorea sa fie si el acolo in top.


    Despre forum acum. Excelenta ideea lui Moriarty cu reputatia. Sa nu uitam ca FB are ca arma de baza like-ul si multi sunt interesati de aceasta forma de apreciere.

  • - classic server. in alt joc detinut de gameforge se gandesc sa bage un astfel de server, cu caracteristici din trecut. in ogame ar fi sa spunem o varianta de joc de acum cativa ani dar cu interfata asta cu care ne-am obisnuit. din cate imi aduc aminte nu puteai sa cumperi decat comerciantul cu M.I. si pe urma comandant, nu mai stiu exact. o varianta de server de acest fel, ca alternativa la ceea ce a fost spuns mai sus adica server fara materie, nu ar dauna chiar asa mult buzunarului gameforge.
    - articole permanente in expeditie. au fost cateva evenimente de acest fel in ultimele luni si de vreo doua ori nu am gasit absolut nimic, deci sansa de a le gasi este mica. daca se gandesc ca e prea mult, pot pune articolele sa fie de 1 zi. in cazul asta ar putea pune si ofiteri de 1 zi... "ai gasit ramasitele unei expeditii parasite si ai salvat comandantul respectivei expeditii bla bla".


    cand am avut multe universuri de 1x si universuri de viteza era clar ca universurile de viteza sunt mai populare la noi. cand am avut 2 universuri cu CR din aparare, ele au fost cele mai putin jucate universuri, deci ganditi-va si la ce s-a intamplat in trecut.
    din pacate au fost multe propuneri de schimbari in decursul anilor si nu vad sa se fi implementat macar una din aceste idei.

  • @memo - cred ca cea mai practica solutie pentru un univers clasic ar fi ca Gameforge sa permita schimbarea skinului - atat in cel clasic, precum si posibilitatea ca sa ne facem noi skinurile noastre ( feature care se regasea in ogame clasic )


    LE - as mai propune:
    1. un sistem de invitatii pe facebook / g+


    2. "Modul concurenta" - in care jucatorul x si y pun un numar de resurse ( egal pentru amandoi ) si amandoi seteaza un numar de puncte. Primul care ajunge la acele puncte castiga. Un soi de licitatie dar nu cine da mai mult, ci castiga primul care ajunge la acel punctaj.
    2.a Implementarea si pe aliante, iar resursele sa fie adunate de la membrii aliantei; alianta care castiga, resursele se impart la cati membrii sunt in alianta si se distribuie in mod egal.


    3. "Modul rival" - fleeteri sa poata seta un rival si daca reusesc sa faca damage acelui jucator, sa fie rasplatit ( bonus de materie sau resurse ). Aici ca sa se evite bashing aiurea, se poate implementa ca acest bonus sa intre numai daca se face damage de peste 30% din totalul de puncte ( adica daca rivalul tau are 10kk puncte, bonusul se va acorda daca va primi damage de minim 3kk ). Odata incasat acel bonus, se va alege alt rival

  • Daca tot e vorba de clasic™, ce ziceti de varianta fara interceptor si cu nava de lupta 40k/20k? Macar ca ogame.ro n-a prins timpurile. :)


    Edit:


    In conditiile in care un jucator care-si face 1 cont in joc, ar mai avea nevoie de:
    - un cont de forum
    - un cont de suport (tichete)
    - un cont de ogame origin - pentru feedback, sugestii, etc
    - un cont gameforge (ca sa "centralizeze" cele "n" aplicatii folosite)


    Totul s-ar putea grupa/genera automat + acces folosind social media (facebook, twitter, VK, Tencent Weibo, etc.)

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Am sa revin cu o propunere pe care o facusem la zona interna, dar a fost respinsa de Draqshorul, sa cream o metoda prin care comportamentul deosebit, ajutarea comunitatii, fair-play'ul sa fie recompensate intr'un fel sau altul.
    Cateva propuneri de recompensare ar fi :
    -Un rang special pe forum care trebuie mentinut.
    -Protectie in fata unui numar de penalizari(avertisment/warn) la un numar de "bile albe".
    -O zona "Hof" la sfarsitul fiecarei luni unde se mentioneaza cei mai exemplari utilizatori, unde eventual li se ofera si un premiu.
    Si ideea lui Moriarty, cu reputatia, ar putea fi o metoda buna pentru a incuraja un comportament mai bun.


    As dori, ca membru neoficial al RSO, sa propun si o sectiune de discutii/interviuri pe alte teme decat OGame, cred ca ar fi mai populate topicurile de discutii la aceste materiale.


    Cat despre joc...
    -Cred ca versiunea 6 ar putea avea un impact foarte bun asupra numarului de jucatori, asta ar fi momentul ideal de speculat in legatura cu ce zicea Katz, cu a ne aduce cunostiintele din RL in joc.
    -Ar fi util un al doilea tutorial, sau un tutorial avansat - nu mai e nevoie sa zic si altceva aici, ne putem lasa imaginatia sa zburde in legatura cu un tutorial avansat.
    -Adaugarea de 3D view/video de prezentare la nave/aparare, poate si la cladiri/cercetari, ar fi foarte atragator pentru utilizatorii noi.
    -Un sistem de achievements ar insemna putin timp, si putini bani investiti de GF in joc pentru un bonus enorm, iarasi nu e nevoie sa povestesc, va dati seama cate posibilitati se deschid. Ca sunt achievements doar cu numele, sau din cele premiate cu diferite lucruri, nu conteaza, important este ca ofera o noua perspectiva asupra jocului - sunt oameni care sunt mult mai incantati de a se depasi pe ei insisi decat pe cel de langa ei, din clasament, si este foarte bine cunoscut faptul ca acestea sunt un element cheie in multe jocuri. Luati ca exemplu Steam, au creat un sistem de achievements pe platforma lor chiar si la jocurile care nu au asa ceva incorportat. Iar un sistem de achievements se poate implementa si pe forum pentru a creste activitatea, nu doar in joc.


    Ce vreau sa punctez, este ca trebuie sa diversificam, nu neaparat sa imbunatatim, pentru ca OGame este deja un joc al carui "target de piata" este foarte mic, este un browser text game, asa ca aducerea de elemente noi ar atrage jucatori din alte zone de gaming.


    Edit : Citro, avem un grup de FB deja.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • Eu zic sa uitati tot ceea ce tine de trecut. O revenire la ceea ce tine de trecut e doar pt cativa nostalgici si poate sa fie pentru un server omagial sau asa ceva. aici discutam despre evolutie nu involutie.
    Vad ca putini percep ce importanta are forumul si mediul de socializare in dezvoltarea acestui joc. Chiar nu sesizati ca este o ruptura artificiala intre forum si joc?
    Daca de ex ar fi subiecte permanent pe forum unde sa se vada si sa se discute despre evolutia in top 10 a celor de pe diferitele servere cu recompense in rang particularizat pe forum va garantez ca ar fi interesant.
    Ma uit la tinerii care sunt liptiti de FB si alte retele de socializare, pt care nu conteaza decat rangul, aprecierile si eventual faptul ca pot sa se laude cu isparavile lor care sunt apreciate sau nu.
    Pe forum poti posta un hof care dispare in timp si culmea nu prea poti decat sa il lauzi sau sa doresti refacere rapida. Lucru care e o ineptie.
    Ia sa puneti voi pe forum un clasament pe servere cu un update saptamanal si cu posibilitatea de a discuta pe tema data si sa vedeti cati pusti apar interesati de un rang virtual sau de un clasament.
    Cat despre o popularizare pe FB sincer nu inteleg strategia celor de la GF. Nu costa cine stie ce iar rezultate ar fi in mod cert...
    Dar daca ei nu vor poate putem noi sa formam un grup...sau draq stie ca nu ma pricep prea bine ce se poate face pe FB..


    Edit. inteleg ca exista grup FB..dar unde e promovat pe forum?