Programul a 2-a șansă!

  • Există un număr de jucători care au fost suspendați permanent pe forum.


    În urma discuțiilor avute cu CoMa, am decis să oferim acestor jucători o a 2-a șansă.
    Atât timp cât nu au revenit pe forum cu conturi multiple pentru a cauza probleme, aceștia pot cere o a 2-a șansă.


    Dacă ești unul din acești jucători, tot ce trebuie să faci, este să deschizi un ticket la support.ogame.roîn care să menționezi:

    -numele contului
    -faptul că dorești o a 2-a șansă
    -motivul pentru care ai fost banat prima dată
    -conturi multiple pe care le mai ai sau le-ai făcut între timp (dacă este cazul)


    În cazul în care omiți informații sau oferi informații false, cererea va fi respinsă.

  • Bună ideea cu Programul a 2-a șansă.
    Sper că nu voi mai călca pe
    bec. :lol:
    mulțumesc!

    MotanuD: nu-l ai pe MotanuD in lista de Y!M, nu existi!
    Nu faci fs albastru, nu existi.
    -----------------------------------------------------------------

  • O Mare Vrajeala


    intrebarea e cine se voia intrat pe fosta denumire banata ca altfel m-ar mira ca voi sa ganditi ceva bun , si nu ma lua cu vrajeli ca pana acum 2 moderatori au gresit in fata mea , unul banat permanent si plus restul stafului incepand cu Mao (go uni 2 , scuze dar ai fost primul ;))) urmatorul Das si Adama mi-au dat lectii despre regulamente pe chat fara sa stie regulamentul :))))) ) si terminand cu varful ( se stie ce gafa a facut )


    al doilea moderator ai fost tu cand mi-ai dat ban fara motiv doar pentru ca bateam campii fara sa zic ceva sa pot lua ban ( conform cu regulamentul zis de tine )


    in incheiere doamna Valent stie clar cum va consider doar ca nu e jignire dar nu e recomandabil ( asa a zis ea :) )


    EDIT
    General




    Aici esti liber sa vorbesti despre despre orice pe OGame.ro in general.


    sper ca vei tine cont cand dai warn :)

    -Gresit, esti total off-topic.
    -Warn
    -Draqshorul

  • Eu nu multumesc nimanui. Daca as fi considerat indreptatita suspendarea de aproape 3 ani de pe forum poate ca m-as fi gandit ca am de ce sa aduc cuiva multumiri. Consider doar ca s-a facut ceea ce era de facut si inca de mult timp.
    Prin postul de moderator , supermoderator si administrator au trecut multi oameni. Au fost putini cei care chiar au meritat posturile astea dar au fost printre ei si oameni de valoare. Singurul pe care il mentionez si inca ii regret plecarea e Porto.
    Au fost perioade in care chiar nu puteai sa faci altceva pe acest forum decat sa il feliciti (lingusesti) pe cel ce daduse un hoff sau sa ii urezi ceva celui ce a pierdut. Orice alt comentariu era taxat ca spam sau troling. Au fost si vremuri in care se jignea/injura fara nici o jena si asta pt ca sanctiunile lipseau sau erau nesemnificative.Probabil ca normalul ar trebui sa fie undeva la mijloc.
    Sincer nu am sperante prea mari privitor la evolutia pozitiva a acestui forum. Si de data asta nu din cauza moderatorilor sau administratorului ci datorita calitatii celor ce mai scriem pe forum. La urma urmei asta e o tendinta a societatii in care traim...Suntem un popor care ne meritam soarta si conducatorii.
    Oricum trebuie sa recunosc ca daca pana acum raspunsul la o contestatie ce o ridicai era in general "asta spune regulamentul" sau "e conform regulamentului" "sunt acoperit de regulament", macar acum lucrurile stau altfel.
    Si asta nu imi e greu sa recunosc se intampla datorita Valentei in joc iar pe board datorita lui draqusor.
    Lucru care e de apreciat.

  • Sincer nu am sperante prea mari privitor la evolutia pozitiva a acestui forum. Si de data asta nu din cauza moderatorilor sau administratorului ci datorita calitatii celor ce mai scriem pe forum. La urma urmei asta e o tendinta a societatii in care traim...Suntem un popor care ne meritam soarta si conducatorii. pestele de la cap ...........
    Oricum trebuie sa recunosc ca daca pana acum raspunsul la o contestatie ce o ridicai era in general "asta spune regulamentul" sau "e conform regulamentului" "sunt acoperit de regulament", macar acum lucrurile stau altfel. asta asa este , nici macar regulamentul nu e respectat ;)) de catre .......
    Si asta nu imi e greu sa recunosc se intampla datorita Valentei in joc iar pe board datorita lui draqusor.
    Lucru care e de apreciat. ;))) il preferam pe Gerula (spunea nu la orice ) Valent spune da nu da nu , nu da , Dracusorul nu am ce sa ii comentez prea mult dar ... ramane cu dar ca de la el vine 'pedeapsa'

    scuze Citro si ma repet inca odata :(


    O Mare Vrajeala :)


    ban 10 zile pentru warn trolling si ce o mai fi ;) dar off-topic nu am fost si nu sunt

  • Ei uite ca vine si exemplul nimerit care sa demonstreze ca am dreptate.
    Calitatea celor ce scriu pe forum e problema. Sincer sa fiu poate ca daca:
    1. Nu ai fi scris cu rosu imitand un moderator
    2. Ar fi avut ceva logica in ceea ce spui tu acolo.
    3. Nu ai fi facut aluzii inutile
    4. Nu te-ai fi folosit de vorbele mele citandu-ma
    5. Ai fi scris ceva credibil sau macar urmarind o insiruire logica


    As fi admis ca poate ai si tu ceva dreptate in ceea ce susti.
    In felul asta in mod cert nu convingi pe nimeni. Sau convingi. Pe cei care oricum nu are importanta. Iar pe cei pt care ar avea importanta ii convingi in privinta calitatii. Singura problema ar fi ca e vorba de calitatea ta.


    Ce nu intelegi tu e ca aici se discuta in principal despre o initiativa a actualului BA si doar tangential despre circumstantele prin care s-a ajuns la aceasta initiativa.

  • Adica ne povestesti si noua istoria acestei "a 2-a sansa" ....


    ca sa intelegem ...


    cineva s-a uitat pe forum si a intrebat : --- " de ce sunt asa putine coment-uri si post-uri in romania ?"
    altcineva :--- " aaaa pai ...i-am banat pe toti permanent !!! :devil: "
    cineva : --- " de ce ? "
    altcineva : --- " pai au incalcat sfanta scriptura - tablitele lui moise !!!"
    cineva : --- " stupid people "


    si asa s-a decis programul rabla- a 2-a sansa !!! rotfl


    deci, daca ai incalcat o lege si l-ai condamnat la moarte si executat pe vinovat ( ban-ul permanent ) .... peste un timp te trezesti ca vrei sa-l reabilitezi ...


    halal logica si gandire !!!



  • dupa parerea mea este o idee buna.
    majoritatea au fost banati pentru cateva injuraturi / insulte la adresa altora ...
    sunt foarte multi jucatori buni care sunt banati , si probabil daca nu ar fi , am vedea lovituri frumoase , postate pe forum (ex: NOU NUMAR 1 capella dat de strumfu si citro , ulterior trecut la arhiva doar pentru ca citro era banat )
    banurile pentru insulte dupa parerea mea ar trebui pedepsite cu 10-15 zile , il lasi pe jucator sa se linisteasca .....
    si desigur intotdeauna sunt si amatori de genu 3247265925801985710964015691850329113298469821 care vorbesc doar sa mai aibe un post....
    draq , te felicit pentru initiativa.

  • chestia e buna doar pt cei care au fost banati pe ip
    in rest e apa de ploaie


    de ex:
    inainte de contul actual am avut un alt cont Sheva care dupa o perioada am vorbit cu un operator sa imi schimbe numele in 73u5, numai ca la o luna dupa ce mi la schimbat ma banat pt multi acount ceea ce era total gresit
    bineinteles ca am cerut explicatii doar ca tupa vreo 20 de tikete sau gasit sa imi dea explicatia "multi account" si cam asta a fost toata explicatia lor.


    acuma cu ce ma ajuta pe mine ca imi debaneaza vechiul cont?

  • Quote


    PS: Bine punctat kely !
    Cum sa va impace omul ?


    Daca debaneaza nu e bine, ca de ce la banat !
    Se incearca ceva constructiv, aveti si voi opinii mai pozitive.

    Quote




    Quote

    Inregistrat pe forum din: Monday, July 23rd 2007, 1:01am
    "Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie sa te duca mintea !"

  • chestia e buna doar pt cei care au fost banati pe ip
    in rest e apa de ploaie


    de ex:
    inainte de contul actual am avut un alt cont Sheva care dupa o perioada am vorbit cu un operator sa imi schimbe numele in 73u5, numai ca la o luna dupa ce mi la schimbat ma banat pt multi acount ceea ce era total gresit
    bineinteles ca am cerut explicatii doar ca tupa vreo 20 de tikete sau gasit sa imi dea explicatia "multi account" si cam asta a fost toata explicatia lor.


    acuma cu ce ma ajuta pe mine ca imi debaneaza vechiul cont?


    ca sa fac o gluma, dupa ce postezi o lovitura poti intra rapid pe al doilea cont si vei fi primul care te felicita :)


    ON: ideea eu zic ca nu e rea, e pacat ca a durat atata timp pana sa se gandeasca cineva ca fara oameni forumul nu exista
    si eu am luat avertismente si imi dau seama ca exista momente cand iti iesi din fire si scrii ceva iar daca peste o luna privesti postarea iti dai seama singur ca nu era potrivita
    poate ca o pauza fortata de 10-15 zile e mai buna decat un ban permanent


    P.S. ca tot a adus vorba un coleg intr-o postare anterioara ce se va intampla cu TOP 10 Capella? Lovitura Strumfu&Citro va fi luata in considerare? sau va ramane in arhiva cu praful pe ea?

  • Există un număr de jucători care au fost suspendați permanent pe forum.

    Din vina cui te-ntreb, vina lor sau a staff-ului ?
    Am avut alt cont pe forum si mi-a ,,zburat" semnatura DEFINITIV fara un avertisment macar si asta pentru ca tu nu ai catadicsit macar sa intri pe dexonline sa cauti definitia cuvantului ,,citat".
    Rusine sa-ti fie, rusine !!!
    Pe de alta parte ai acum ocazia sa te mai speli de pacate, reacordand dreptul de a folosi forumul, unora ce au fost banati gresit de catre tine sau altii.
    Cinste noua, daca nu eram noi, tu nici atat !!!

    O linguriţă de isteţime face uneori cât un car de putere.

    Liviu Rebreanu

  • Deci.


    1. Cine a fost banat de mine, a primit mereu un raspuns cu ce a gresit, si de ce are pedeapsa care o are. Cine a fost banat de catre superiorii mei, sau inainte sa fiu eu in staff, nu este problema mea. Insa in principiu, majoritatea au meritat pedeapsa primita. (insa nu am fost de acord cu banuri permanente decat in cazuri de multi sau useri foarte problematici.
    2. Am propus aceste debanari din prima saptamana ca moderator, asta fiind prin primavara lui 2012, din pacate doar ca BA am fost bagat in seama.
    3. Nu mai discutati aici cum ati fost banati "nedreptatit" sau meritat, asta tine de tickete, astea fiind spuse, orice povesti despre faptul ca ati fost banati/avertizati pe nedrept, vor fi sanctionate.


    Inca o adaugare, incepand de saptamana aceasta, am introdus un nou sistem de banuri, in care spammul si offtopicul vor fi sanctionate mai usor, insa insultele si trollingul vor avea o greutate mai mare in calcularea unui posibil viitor ban.


    p.s. Ilustrious, nimeni nu mi-a zis nimic legat de activitatea forumului, si nici nu a fost treaba mea sa aduc lume, acum am facut-o sa fie treaba mea.

  • Cinste noua, daca nu eram noi, tu nici atat !!!

    Erau alţii. Deci replică inutilă.


    Văd multe frustrări aici, oare de ce? Cei care greşesc se simt de obicei şi încep să arunce în stânga şi în dreapta cu diverse vorbe.


    :blah: :blah: :blah:


    Felicitări pentru iniţiativă. Unii nu pot înţelege, e greu " sa parleşte româneşte "

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg


  • frustrari sunt :) dar sunt ca datorita gafelor facute pe seama mea de staff am pedepsele pe forum incepand cu anubis care m-a facut dobitoc pe un post si terminand cu varful care a considerat ca regulamentul daca se schimba se modifica si decizia luata pe vechiul regulament cu 2 saptamani in urma


    initiativa e foarte buna dar ca la romani ori e prost inteleasa ori e aplicata doar pentru unii , din pacate la noi e anapoda ;))( parerea mea dat experientele avute )


    oftopic :object:


    si tie si lui citro ( am vrut sa ma explic in privat dar .... ) unii din noi au baut cerneala la scoala :)


    acum :ban: ? ca am si offtopic inclus in post :(

  • O Mare Vrajeala


    Corect, dar trebuie sa ne intrebam cand si cum a inceput. Putem sa ne asumam fiecare deciziile?


    Draqshorul incearca.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Dupa un an de absenta, ma intorc si eu pe forum. :lurk:


    Degeaba e forum, fara oamenii controversati si cei care fac scandal si polemici. Fara ei, nu are sens sa mai citesc forumul. Sunt de acord ca e un forum public, si ar trebui sa ne purtam civilizat, dar in fond e un joc, ca sa fie distractiv e nevoie de spectacol. Si stiti cum e la noi romanii- daca circ nu e, nimic nu e. Parerea mea e ca moderatorii ar trebui sa faca exact ce spune numele lor: sa 'modereze' lumea- adica sa tina ordinea pe forum in limite acceptabile ale luarii pe aratura. Nu zic sa nu existe limite- si circul poate fi consumat cu moderatie, astfel incat nivelul sau sa fie in limitele tolerantei pentru forumistul obisnuit. :lol:


    Cred ca programul "A Doua Sansa" e cea mai buna idee pe care a avut Draqshorul in cariera lui. Sa nu uitam, ca la un moment dat si el a intrat in dizgratia administratiei- nu mai tin minte daca a fost si banat sau doar a plecat el din staff dupa ceva atacuri acide, si pana la urma a avut puterea sa revina la acelasi nivel. Tin minte ca si Mao in vremurile bune a fost foarte vocal, dar iata ca dupa ani buni a devenit unul dintre cei mai respectati si cinstiti Operatori de Joc. :airborne:


    Ganditi-va ce ar fi insemnat ogame.ro fara Apel, Adama, EuRopeanu, GolluM, CITRO, Gusty sau Sharky? Va zic eu: am fi avut o mostenire culturala mult mai saraca. Nu zic zero, pentru ca am mai avut un Mladen, MotanuD, hyacintus care au putut ridica stacheta si prin comportament decent. Dar in general e greu asa. :raspa:


    Nu cred ca banul permanent e o solutie. Oamenii se maturizeaza in timp. Poate la unii dureaza mai mult, dar excluderea nu face in niciun caz bine, doar duce la ranchiuna si abandon. Si nimeni nu vrea asta. De fapt, dupa cum tot zic unii- Ogame o o afacere. Pai daca e afacere, nu conteaza cata balacareala e pe forum, atata timp cat asta aduce activitate, iar activitatea aduce bani. Este?


    Sunt 100% pro abolirea pedepsei capitale pe forum. :ban:

  • +1
    Sa revina toti sa punem d-un troll ca la mama lui !

    :gimme5:

    Well, Adama joacă, Gollum de curând s-a lăsat. Citronel era şi el prin zonă. Tommy avea o tentativă dar a fugit :stick:
    Mai lipseşte apel :crazy:


    :blllll:

    Mugadabumbu: Si trebuie sa ma iau de viata ta, ca imi furi gagicile
    Gusty: Je t`aime :hug:
    Sharky: moi aussi! :hug: j'adore quand tu parles francais :hug:
    Superman.jpg