Cetaţenie română pe criterii politice

  • PDLM - Partidul Democrat Liberal din Moldova este partidul din Republica Moldova cu cel mai mare procentaj de cetăţeni români.
    Vă surprinde faptul că Traian Băsescu a obţinut un procent de 90,7% în Republica Moldova şi un procent de 40% în Cluj?


    Eugen Tomac este primul basarabean trimis în Parlamentul României de votanţii din Republica Moldova, este membru atât PDLM cât şi PD-L şi este consilierul pentru relaţia cu românii de pretutindeni al
    preşedintelui Traian Băsescu. Odată cu investirea guvernului Emil Boc a fost numit în funcţia de
    secretar de stat pentru relaţiile cu românii de pretutindeni la Ministerul Afacerilor Externe.


    Presiunea din Basarabia pe baza filoromânismului şi românofobiei în acelaşi timp este una greşită, singurul lucru pe care poate să-l perceapă un cetăţean din Republica Moldova este aceea că Traian Băsescu este mai bun decât Voronin, că datorită lui îşi pot lua cetăţenia română (europeană), toate speranţele lor legându-se de acest marinar rusofob. Românismul este legat de ura faţă de stângă, PD-ul din Moldova (corespondentul prin absurd al PSD-ului din România), o altă sursă de românism este găsită a fi "prea roşie", astfel singurul partid al românilor din R.Moldova este PDLM.


    În loc să fie trimişi bani pentru un partid din străinătate se putea face o implicare economică românească mai activă care să aducă beneficii ambelor state, dar nu, pentru că Băsescu este rusofob, noi nu putem să ne angajăm decât ca să formăm forţe politice exterioare. Eu sunt de-acord cu Voronin, modul în care se acordă cetăţenia română este ruşinos, nu ştiu dacă sunt întru totul de-acord cu el, dar în această privinţă are dreptate.


    Republica Moldova este cea mai săracă ţară din Europa pentru că are cele mai mici salarii din Europa. Noi nu ducem cei bun în Republica Moldova, să vă fie clar că noi aducem ceea ce este rău din Republica Moldova în România nostră aşa cum o cunoaştem în graniţele ei actuale. Ar trebui să retragem cetăţenia românilor angajaţi politic din Republica Moldova, fie şi membrii unor partide din România. Pentru mine, România nu este acolo, este aici.


    Ultima editare: Uitaţi de Basarabia Pământ Românesc, aceasta nu va mai însemna nimic, dacă aceasta înseamnă manipularea ţării mamă. România este pentru românii din România.



    Vezi: http://inconstantin.ro/2008/10…in-republica-moldova.html

    The post was edited 3 times, last by Aimant ().

  • Nu inteleg ce e atat de neobisnuit?
    1) Ca un cetatean din RM e in parlamentul/guvernul/etc Romaniei? Pai asta nu e noua deloc; pai prin 2000 Ilie Ilascu cetatean din RM era numit senator de Bacau, si nu e unicul cu origine nonRomana care ocupa o functie publica in Romania. Daca te deranjaza ca e din RM asta e alta poveste.
    2) Orientarea politica a cetatenilor care locuesc in RM nu cred ca e problema ta sau a mea sau altcuiva...sa voteze cu cine vor, daca sunt manipulati asta e alta problema.
    3) Investitii??? Nu se poate investi in Romania dar nu n alta tara, nici nu discut asa ceva.


    4)

    Quote

    Republica Moldova este cea mai săracă ţară din Europa pentru că are cele mai mici salarii din Europa. Noi nu ducem cei bun în Republica Moldova, să vă fie clar că noi aducem ceea ce este rău din Republica Moldova în România nostră aşa cum o cunoaştem în graniţele ei actuale.

    Exista piata libera, prin urmare ce pleaca si ce vine in si din romania depinde doar de consumator


    5)

    Quote

    Uitaţi de Basarabia Pământ Românesc, aceasta nu va mai însemna nimic, dacă aceasta înseamnă manipularea ţării mamă. România este pentru românii din România.

    Si romanii din Anglia,Germania,Italia,Spania etc.??? aia nu sunt romani?

  • Daca voturile din afara ar fi fost in mare parte decisive pentru victoria partidului din care faci parte, ai mai fi dorit acelasi lucru ?


    Problema nu e cine si de unde voteaza. Ci lipsa informatiei (fie care este vorba de ignoranta sau manipulare) si lipsa de putere reala a voturilor. Poate sa afirme cineva cu exactitate cu cine a votat fiecare cetatean acolo, in cabina de vot ? Atat din tara cat si din alte locatii. Poate sa afirme cineva cati au votat a 2-a oara in locul altora ? Sau cati raposati au "votat" de asemena ? Etc.


    Ceea ce propui tu nu rezolva, in esenta, nimic.

    UOB7Q6B.png



    axE: mai dar tu tot timpul esti gica contra
    Motanu: la cati pro sunt in jocul asta...


    Gusty: Știi ca nu insist pe ceva decât atunci când știu sigur ca am dreptate. Ulterior îmi dau seama ca am greșit și îmi cer scuze


  • Parerea mea este ca mai romani sunt moldovenii de peste Prut decat maghiarii din Harghita si Covasna. Macar pentru ca primii stiu sa vorbeasca limba romana mai bine decat cei ceilalti. Acela care simte ca este roman chiar si la marginea lumii merita respectul nostru
    Basescu, probabil a vrut si poate vrea in continuare sa ramana in cartile de istorie nu numai ca cel mai mare dezastru al Romaniei de dupa '89 ci si ca unificatorul Basarabiei cu Romania. Sper sa nu-i reuseasca si sa ramana doar o pata neagra in istorie. Banii care s-au dus catre Moldova erau "plata" voturilor exprimate pentru el.

    The post was edited 1 time, last by Halo ().

  • Suna cam a rasizm ideile tale... dar marog, e mai usor sa invinuesti pe altii decit sa cauti cauza problemei chiar la tine sub nas...Vreau sa-ti spun un lucru... Basescu doar la TV e tare bun cu noi cei din "cea mai săracă ţară din Europa" pe cind in realitate situatia e cu totul diferita !