Specific Andromeda si noului design ogame - tactici de dezvoltare!

  • Salutare lume!


    Este liniste mare aici si m-am gandit sa deschid un topic care sa le fie de folos jucatorilor ce se apuca de Andromeda sau de universurile cu noul design.
    Pe aceste universuri este putin mai greu de jucat deoarece cu astrofizica limitand numarul de planete la nivelul acestei stiinte, nu mai poti coloniza rapid inca 8 planete si sa te dezvolti ca inainte.
    Voi incerca sa prezint faptele si sa cer parerea voastra in aceasta situatie.


    1. Jucatorii sunt multi insa planetele sunt putine. Avand in vedere ca toti din top 100 au 3,4, unii 5 colonii, cum ati vedea dispunerea acestora?

    2. Apar inactivi insa tinte sunt putine. Multi au noob-protection si nu pot fi atacati. Planete si mine multe nu sunt. Ce recomandati?

    3. Astrofizica costa enorm de mult cristal si la 2 luni de la deschiderea universului cel mai avansat jucator are abia 5 colonii. Ce stil de joc trebuie folosit?

    4. Minerii sunt clar dezavantajati, ori vand deut sa nu fie ferme, ori il tin sa faca astrofizica si colonii. Oricum, coloniile sunt clar mai putine si resursele la fel. Ce tactica de miner ati folosi?

    5. Jocul are cateodata probleme de incarcare, probleme cu mesajele, buguri si lag mare. Ce recomandati in aceste cazuri?

    6. Universul este practic limitat la g1 si g2, restul galaxiilor sunt pustii! Ce compozitie a flotei ati face in viitorul apropiat?

    7. Cu toate de mai sus, se merita sa se investeasca in materie intunecata si ofiteri, avand in vedere ca geologul la putine planete nu se simte prea tare si amiralul nu-si are rostul daca n-ai ce farma?

    8. Unii colegi au crescut 7-800k resurse intr-o zi datorita capturilor din expeditii. Se merita sa blocam sloturile cu ele? Daca da, cam cate ore, daca nu, de ce?


    V-as ruga mult sa va motivati raspunsurile coerent sa poate fi de ajutor tuturor.


  • In acest joc am doar 2 probleme foarte mari..1 cateodata imi merge insuportabil k si in momentu asta ...si nu inteleg de unde vine lagu asta..sper sa se rezolve


    2lipsa de ferme n-am ce ataca ...3 4 care ii am prin jurul meu au activitate sau is in (n)..cu ce ma ajuta asta?


    -in legatura cu astrofizica mi se pare chiar o idee buna k sa bagat pentru ca nu poate tot noobul sa creasca repede si sa ii fie farmata flota de 2 ori pe saptamana(desi lucru asta ar fi avantajos pentru mn si oricare ii plac jukariile bs bc..etc)
    in concluze datorita astrofizicii nu se avanseaza asa de mult in puncte si in orice ca in versiunea cea veche...cat despre ofiteri cn isi permite sa cumpere materie s-o faka..




    trebuie gasita o solutie de rezolvare a tuturor acestor probleme s-a asteptam si vom vedea!!

  • Este adevarat , si eu ma confrunt cu problemele de care spui si poate si cu unele in plus.... In mod cert , vor ajunge in fata , cei care vor avea o capacititate de adaptare rapida si din mers , la aceste noi conditii de joc...


    Un spirit vizionar....poate sa prevada problemele care o sa apara , si sa caute din timp solutii ptr ele...Sa fii cu 5 minute mai destept , te poate umple de resurse...Daca nu ai nici o idee , nu-ti ramane dacat sa dai raiduri non-stop sau sa astepti sa cresti in ritmul minelor....


    Sunt convins ca exista mutari profitabile , dar si daca as stii acum care sunt ... nu as putea vorbi despre ele...pana nu le epuizez total...


    Totusi , ptr a fi si eu un pic de folos comunitatii :) , voi da cateva sfaturi cu aspect general :


    *** colonizarea trebuie extrem de bine gandita , importanta coloniilor si dispunerea lor este mult mai imp in aceasta versiune , ptr ca va dura mult pana vei avea macar 9 colonii ,ca in dulcele stil clasic...
    *** colonia mobila a devenit un lux...iar sa isi permita cineva 2 , este aproape exclus. Totusi daca esti eficient in atacuri , mobila iti poate aduce venituri la fel de mari ca si fixele luate impreuna .Daca nu iti aduce, atunci ai o problema si mai bine iti faci din mobila , fixa.
    *** daca tot ai colonii , e pacat sa nu faci si ceva mine pe ele....cat esti tu de fleeter....
    *** daca tot ai flota , foloseste-o...
    *** farmurile nocturne intergalactice pot fi mai profitabile decat cele din jurul tau...nu exclude aceasta varianta , desi e putin cam tardiv iar defensurile au mai crescut...
    *** dezvoltarea mixta , cu mine si flota e o solutie buna....mai ales daca ai prieteni ptr atacuri SAL.In acest fel vei avea pe de o parte, productia minelor, dar si acces la atacuri pe flote mari care iti vor aduce alt profit...
    *** e adevararat ca e aglomeratie in g1 si g2...dar lucrurile nu vor ramane mereu asa...Un prim exod al minerilor xp s-a si produs.. si vor urma si alte valuri: conturi de ms in cautare de liniste , fleetari cu experienta mai putina sau speriati de aparitia lunilor, aliante in cautare de fiefuri, jucatori de top care pun capete de pod, etc....
    *** daca ai mine bune si colonii destule....merita sa-ti iei geolog, ....poate nu castigi asa mult cum sperai, dar macar nu pierzi in comparatie cu ceilalti , care au ..... Amiralul flotei ramane extrem de util ptr farm, iar tehnocratul e o optiune utila atat ptr fleeteri cat si ptr mineri. In versiunea clasica puteai sa recunosti fleetarii dupa statisticile la cercetari , aparitia astrofizicii pe andromeda ingreuneaza diferentierea dupa cercetari....

  • parerea mea...


    1.In primul rand stilul ghost cade pentru ca ar trebuii sa dai milioane de resurse pentru astrofizica la 17 ceea ce e aproape imposibil acum si nici mai tarziu nu va fi usor.
    Cat despre colonii...tre sa fii foarte atent cum le faci pentru ca nu e ca in stilul vechi: faci 9 colonii din prima si dupaia boss...acum daca vrei sa-ti faci colonii trebuie sa te gandesti bine unde le pui pentru deuteriu sau pentru sateliti...si alta chestie nasoala e ca nu poti sa-ti faci din prima pe sloturile 1,2,3 sau 13,14,15 deci ca sa-ti duci planetele in locuri extreme ai de cercetat foarte mult in astrofizica.


    2.Chestia cu fermele...o ducem rau de tot pentru ca acum nu mai exista jucatorii medii sunt doar 3 tipuri:


    1.inactivi cu resurse putine
    2.playeri cu noob protection
    3.jucatori mai buni care au destula aparare/flota cat sa se faca neprofitabili


    Cred ca va-ti dat seama ca acum lipsesc cei de genul: medii da cu ceva flota buna de reciclat si o cantitate considerabila de resurse


    3.La stil de joc e destul de greu...fleeterilor le trebuie colonii mobile si fixe iar minerilor le trebuie colonii fixe deci greu...


    4.O tactica buna ar fi 3-4 planete: o planeta pentru metal, una pentru cristal, si 2 pentru deuteriu, dar daca isi lasa resuruse pe planete...eu atac si pentru 20k dce deut


    5.Aici nu stiu


    6.in viitor ma bazez pe nave de razboi si interceptoare... consum mediu...randament mare...daca le folosesti bine...


    7.Eu am investit in: tehnocarat pentru spionaje, inginer pentru energie, comader si geolog pentru minereala...si 10% conteaza...amiralul...nu se merita pentru ca eu imi ocup sloturile doar cu spionaje pentru ca atacuri nam unde


    8.Sincer eu am facut 4 expeditii in total si mi-am scos ceva resurse deci asa-si-asa


    Inca ceva legat de lag crez ca celor de la gameforge le pasa de .ro...cred ca isi scot de 2 ori mai mult de pe un server din .org decat din toata comunitatea .ro nu mai vorbim de celelalte jocuri...deci sa fim seriosi

  • 1.la aceasta data cei mai multi jucatori au mai multe colonii, s-a ajuns deja la 8-9 colonii si odata cu dezvoltarea univ. numarul de colonii va mai creste negresit fiindca sunt jucatori care au posibilitatea de a face noi colonii...


    2.Te dezvolti, ca doar de aceea este jocul...


    3.miner...


    4.eu sunt miner si nu sunt deloc devantajat...imi maresc continuu minele, si cand vreau vand din marfa...


    5.la mine nu sunt astfel de probleme...


    6.Univ este mai mare decat cele vechi, iar planetele sunt mai putine...


    7.am materia intunecata luata numai din expeditii si cand am nevoie de comerciant nu ezit sa-l chem ca am de unde...


    8.cum am spus, sunt bune si expeditiile, daca iti asumi riscul de a pierde din nave, sa nu fie prea multe, adica toate care le ai....

  • Inainte sa postezi intr-un topic oricare ar fi el citeste si regulamentul!


    Warn pentru Incalcarea regulilor forumului!


    Topic inchis!


    Sfaturi putem da, dar minte nu!

    Made By PuFF Dady