fuziune 2023

  • salutare lume.....GF a inceput cu 17 ianuarie o noua runda de fuziuni.....primii au fost americanii, apoi rusii si pe 7 februarie fuzioneaza universuri turcesti....cu alte cuvinte, vor fi fuziuni peste tot.

    Mai marii nostrii stiu ceva in plus legat de universurile romanesti??? pentru ca la ultima fuziune doar cativa jucatori au fost multumiti, multe conturi fiind sterse sau bagate in vacanta din varii motive, dar avand legatura cu fuziunea.

  • salut motane....linkul dat de dumneata este in engleza ,poti traduce ?nu stiu dekt limba romana,maghiara si rusa la perfectie....multumesc ptr.viitorul raspuns daca-l vei da

    Daca esti prost de mic cand esti mare doar te joci

  • bravos Motane, stiu ca a fost la caterinca informatiile despre fuziunea nucleara sau ruda ei apropiata, fisiunea nucleara, si stiu ca ai priceput intrebarea.....dar ce ma interesa pe mine(si altii) este faptul ca in alte comunitati au fost facute niste sondaje de opinie referitoare la fuziunea universurilor si cam ce ar dori jucatorii...cu privire la acest aspect cred ca nu ne poate raspunde nimeni....asteptam vestile de GF si vom fi pusi in fata faptului implinit si atunci, ca sa fiu in asentimentul Motanului, vom alege fisiunea sau fuziunea.

  • dar ce ma interesa pe mine(si altii) este faptul ca in alte comunitati au fost facute niste sondaje de opinie referitoare la fuziunea universurilor si cam ce ar dori jucatorii...cu privire la acest aspect cred ca nu ne poate raspunde nimeni....asteptam vestile de GF si vom fi pusi in fata faptului implinit si atunci, ca sa fiu in asentimentul Motanului, vom alege fisiunea sau fuziunea.



    Pai daca de nimeni suntem condusi.. normal ca nimeni v a raspunde la intrebari.

    Daca va incalzeste, puteti sa imi ziceti mie ce doriti :)) cred ca pentru mine ar conta mai mult.


    Ce sa zic, fisiune placuta si tot asa.


    P.s. Oricum multe variante de fuziune nu sunt la cum au avansat serverele in momentul de fata.. dar pentru chestia asta ar trebuii putina implicare, chiar daca uneori te lupti cu morile de vant


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


  • Optiunile pentru OGame.ro sunt foarte reduse . Practic toata lumea joaca pe toate universurile.


    Fireste ca puteti sa va expuneti opiniile si sugestiile, poate vor fi luate in considerare.

  • Salutare...pe 13 martie incep fuziunile in comunitatile engleze, maghiare si olandeze. Dupa o mica pauza, ma asteptam sa urmam si noi, dar vad ca mai asteptam.... si la aceasta serie de fuziuni, se vor crea universuri tinta.

    Pana acum au fuzionat pe 17 ianuarie comunitatile americane si rusesti, pe 7 februarie cea turca, pe 15 februarie au urmat comunitatile din Brazilia, Cehia, Portugalia si Polonia, apoi pe 22 februarie, cele din Germania si Italia. Sa speram ca urmatorul anunt ne va include si pe noi. O zi buna tuturor.

  • Salutare...pe 13 martie incep fuziunile in comunitatile engleze, maghiare si olandeze. Dupa o mica pauza, ma asteptam sa urmam si noi, dar vad ca mai asteptam.... si la aceasta serie de fuziuni, se vor crea universuri tinta.

    Pana acum au fuzionat pe 17 ianuarie comunitatile americane si rusesti, pe 7 februarie cea turca, pe 15 februarie au urmat comunitatile din Brazilia, Cehia, Portugalia si Polonia, apoi pe 22 februarie, cele din Germania si Italia. Sa speram ca urmatorul anunt ne va include si pe noi. O zi buna tuturor.

    Unde urmărești anunțurile astea ?

  • Sa speram ca urmatorul anunt ne va include si pe noi.

    Nu prea ai ce fuziune sa faci.Diferentele intre conturi pe unele servere fiind prea mare... sa nu mai zic de vechimea lor cand au fost deschise.Sansa mare fiind ca Fidis sa piarda 10x eco daca nu este target si sa fie deschis alt univers nou ca target de 8x eco.

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Nu prea ai ce fuziune sa faci.Diferentele intre conturi pe unele servere fiind prea mare... sa nu mai zic de vechimea lor cand au fost deschise.Sansa mare fiind ca Fidis sa piarda 10x eco daca nu este target si sa fie deschis alt univers nou ca target de 8x eco.

    in parte ai dreptate, dar acelasi lucru se intampla in toate comunitatile...am urmarit fuziunile de acolo si comentariile, iar concluziile sunt asemenea celor de aici......nu au fost ocolite decat universurile cele mai tinere, in rest toate au intrat in malaxor......asta e politica GF, noi suntem doar jucatori, vrem sa jucam, inseamna ca suntem de acord cu organizarea si planificarea.

    P.S...nici eu nu am fost de acord si am scris atunci, cu fuziunea dintre un univers batran si lent, U1 si unul tanar si de viteza, Jupiter.ro si singura riposta personala a fost stergerea contului de pe U1, cont de top U1.

  • Din punctul meu de vedere Fidis si Xalynth ar trebui sa fuzioneze intre ele, iar in rest toate celelalte, incepand cu Izar pana la Nusakan, sa fie combinate intr-un alt univers. Desigur, ideal ar fi ca sa fie excluse Kalisto si Japetus, insa nu vad lucrul asta intamplandu-se :))

    In modul acesta se pastreaza totusi o balanta intre conturi, diferentele nefiind chiar asa de astronomice precum o fuziune a tuturor uni-urilor in Fidis sau in Xalynth, unde minerii produc pe luna cat contul de top1 din uni-ul exod :)

    Ce e bine de mentionat pentru toti jucatorii e faptul ca daca nu o sa fie multumiti cu fuziunea, pot sa cumpere materie in valoare de 5e, sa astepte 2 luni pana contul este trimis in cimitir iar de acolo pot sa il funzioneze pe difertie comunitati/uni-uri. Pentru aceasta strategie va sugerez sa nu cheltuiti resursele, sa strangeti cat mai multe cu putinta, deoarece exista regula de top20, iar dupa ce fuzionati pe uni-ul dorit, le puteti cheltui :)

  • Daca ar fuziona Xalynth cu Fidis, ar fi exact la fel de multa bataie de joc precum la FISIUNEA precedenta... acum ca ai cont in rank 2-3 pe Xalynth poate nu te afecteaza asa mult dar pentru ce e in spate, ar fi de plans.


    Pe langa diferentele de consum si viteza, mai e si diferenta mare de punctaj... acum e normal sa spuneti cum v ar placea, dar asta nu inseamna ca e si fiabil.


    Cat despre fuziune efectiv, eu sunt de parere ca nu o sa vina la noi.. sererele si caracteristicile sunt foarte diferite, si pe langa asta, nu cred ca s au facut 2 ani de la ultima... sa nu mai zic de faptul ca nu vad de ce ar fi momentan.. pana anii trecuti trageam cate 40 de jucatori pe un server.. dar e frumos sa visam.


    Ce sa zic, speranta moara ultima !


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


    The post was edited 1 time, last by zackey ().

  • Cred că mai plauzibilă ar fi varianta unui nou univers prin care sa se organizeze o modalitate de a promova puțin evenimentul. Ceva cu caracteristici ce vor readuce pofta de joc unor jucători vechi.

    Personal am zis că nu mă voi mai înscrie o perioada lunga pe vreun univers nou însă daca as știi că am contra cui sa joc, ar însemna să am placerea de a juca.

    Convoc toți ogamerii care citesc acest mesaj sa lase un mic spam la apariția universului următor pe whatsap sau alta rețea de socializare tuturor celor ce știu că au jucat în trecut sau prezent.


    Apropo pentru contemporanii care se plâng că nu au timp de mai multe uni, exista întotdeauna varianta vmode pentru conturile vechi pe care le țineți degeaba in universuri moarte. Nu ar fi de preferat putina acțiune pe unul nou ?:)