Schimbari caracteristici servere - sondaj

  • Salutare!

    Don_Crys am sa te intreb si eu de ce ai inceput sa joci pe Ganimed daca te-ai plictisit deja de 1x viteza flota dupa 6 luni? Sau ai facut contul cu speranta ca dupa 6 luni se va schimba viteza?


    Avem servere diverse tocmai pentru ca nu toti jucatorii doresc acelasi tip de univers. Chiar nu inteleg de ce te-ai apuca de 1x pentru ca apoi sa vii cu plangeri ca e prea lent, atunci cand ai si alte servere de unde sa alegi. Fidis a fost deschis cu doar cateva luni inainte si are 3x viteza pentru flota de exemplu.


    Iar pentru a-ti răspunde la intrebare, s-a hotarat, pentru moment, schimbarea doar a acestor universuri pentru ca sunt foarte vechi si s-a aratat dorința de a avea un eco mai mare. Si, desi nu avem vreo informatie despre posibile fuziuni, nu excludem aducerea lor la acelasi nivel si pentru cazul in care se va intampla asa ceva. Ma indoiesc ca marirea vitezei eco supara pe cineva, dar marirea vitezei de flota poate supara jucatori care au ales un univers cu viteza de flota mica tocmai pentru acest lucru.

  • Un lucru sunt si eu curios, Don_Crys .. cine sunt “adminii" de pe RO pentru care s au schimbat caracteristicile servelor ?

    Nici nu ai habar cati sau cine din staff joaca pe comunitatea romaneasca inafara de Terror si DrDeath ( pe langa faptul ca terror a fost singurul din echipa care si-a exprimat parerea )


    In rest, WildChild a pus punctul pe “i”

    Totusi, ce voiam eu sa atentionez este faptul ca este un pas foarte mic de la exprimarea nemultumitilor pana la acuze nefondate. Stim ca faci parte din “gasca” activistilor cu speculatii conspirative dar incearca sa nu depasesti ordinul de protest.. pot aparea jandarmii.


    Quote

    P.S. pentru a tot stiutori:
    nu exista o flota bine facuta in ogame. flota care o trimiti in atac e ceea care distruge adversarul cu cat mai putine daune. verifica wiki ogame. Chiar eu am scris fraza asta.


    By Bagabontu


  • pai uni1 la x8 eco...nu se va mai apropia alt univers de el....poate doar sa duceti pegasus si taurus la x10 cel putin....sa mai fie echitabila o fuziune cu u1

    altfel nu mai ai cum sa speri ca u1 va mai fuziona vreodata...sau poate va fuziona si in acest caz are perfecta dreptate don_crys

  • Salutare!

    Don_Crys am sa te intreb si eu de ce ai inceput sa joci pe Ganimed daca te-ai plictisit deja de 1x viteza flota dupa 6 luni? Sau ai facut contul cu speranta ca dupa 6 luni se va schimba viteza?

    Pai nu este evident ? Omul a primit un cont pe Ganimed crescut de altul, iar acum are pretenții la schimbarea caracteristicilor. Ceva gen: azi te votez, mâine ieși primar și te miri de ce ai in partid persoane fără responsabilități. Așa a apărut acum și pe hyperion. Cont muncit de altul, apare asta peste noapte și vrea sa deschidă poll pentru schimbarea vitezei la server :)))

  • Și de ce ați făcut schimbări tocmai la serverele alea?

    Carei-i faza, acolo nu s-au înscris jucători la fel pe Ganimed ținând cont de caracteristicile inițiale pe care acum le schimbați?

    Nu inteleg de ce ai mai venit cu întrebarea inițială "schimbarea caracteristicilor pe serverele unde jucați" dacă ați ales voi 3 servere fără sa va pese de dorințele jucătorilor.

    Chiar nu vedeți ca faceți ce vreți fără sa ne băgați în seama (pe noi jucătorii), ba mai mult, prin simplul fapt ca a-ți ales schimbarea caracteristicilor doar la acele servere, ați dat dovada ca va doare undeva de ce spunem noi și nu faceți altceva decât sa va bateți joc de comunitate.

    Exact ca pe vremea dictaturii: voi cereți ce vreți, ca tot ce vrem noi facem.

    Mai bine puneai problema altfel de la început, asa nu se ajungea la astfel de discuții, dar v-ați gândit sa va mai amuzați un pic de comentariile de după.

    Dacă tot ați zis ca faceți schimbări la serverele mai vechi de peste 6 luni, pai faceți schimbări la toate sau specificați înainte ca este vorba doar despre alea 3


    Și încă ceva, daca tot zici :

    "Ma indoiesc ca marirea vitezei eco supara pe cineva, dar marirea vitezei de flota poate supara jucatori care au ales un univers cu viteza de flota mica tocmai pentru acest lucru."

    Pe betel ați mărit viteza flotei și nu supara pe nimeni, de unde ști ca supara pe cineva mărirea flotei pe Ganimed, când s-a cerut mărirea acesteia de către jucători?

  • Ganimed e mort , din punctul meu de vedere nu mai exsita nici o senzatie sa joci acolo , daca se va mari viteza la flota devine mai interesant daca nu e cimitir mai departe .... adica mai pe scurt asa Ganimed nu mai are nici un farmec indiferent pe ce pozitie esti.

  • Nu prea-mi place sa intervin in astfel de discutii, mai ales cand scopul discutiei devine altul iar motivele sunt cospirative, dar nu ma pot abtine. Am sa incerc sa-mi structurez ideile pentru a putea da un sens al acestui mesaj. Don_Crys mi-ar face placere sa discut cu tine in mare parte, fiind cea mai "vocala" persoana de aici.


    Mi-a fost greu sa nu remarc cum suntem "noi romanii" si cum "merge treaba la romani". Cu toate ca scopul acestui topic este sa discutam "soarta" acestui joc si sa incercam sa imbunatatim, pe cat posibil, calitatea actuala, preferam sa aruncam mici "intepaturi"... tipic romanesc :). As putea continua luni intregi pe acest subiect insa consider ca "Libertatea de exprimare" nu trebuie sa fie abuzata, iar opiniile trebuie sa fie spuse si discutate, nu impuse.


    Trecand peste partea cu conspiratiile si comunismul, presupun ca ai un cont pe Ganimed?! Un univers x1 la flota, care intr-adevar poate este un pic cam incet. Totusi, nu-mi aduc amite ca "Silencer" sau "Papillon", sau poate chiar "nairda", sa se fi plans vreodata cu privire la aceasta specificatie. Bine, poate sunt eu prea batran si nu mai stiu exact ce s-a discutat atunci. Se bucurau de joc, indiferent de specificatii. Chiar si atunci erau universuri mai rapide. Cu toate astea, universul Andromeda a detinut cel mai "puternic" hit de pe Ro si este posibil sa fie in continuare cel mai "puternic"(nu am mai fost la curent).


    Intr-o nota mai serioasa, trebuie sa se inteleaga ca problemele se rezolva in functie de importanta. Am revizuit acest topic de mai multe ori si nu pot spune ca am gasit un numar ridicat de playeri care sa solicite modificari asupra specificatiilor universului Ganimed, lucru care defineste nivelul de importanta. Banuiesc ca sunt playeri care si-au format o strategie ce functioneaza in baza acelor specificatii, lucru care nu este rau deloc. Totodata, modificarile nu se pot face de pe o zi pe alta si necesita intelegere si rabdare. Daca universul este mult prea incet pentru tine, ai de unde alege :).


    Oh, era sa uit. Fiind si un jucator de LoL, exista un mod care-mi place foarte mult(URF) si consider ca ar fi interesant si aici. Cum timpul este pretios pentru toata lumea, mi-ar placea un univers cu specificatiile maxime de viteza si minime de consum. Pana la urma, oricum dam doar expeditii.


    Bafta!


    ወደ እውነታው ይንቁ! በዚህ በተረገመ ዓለም ውስጥ እንደታሰበው በጭራሽ ምንም ነገር አይኖርም ፡፡ በሕይወትዎ ረዘም ላለ ጊዜ በእውነቱ ውስጥ በእውነቱ ውስጥ ያሉት ብቸኛ ነገሮች ህመም ብቻ እንደሆኑ የበለጠ ይገነዘባሉ ፡፡ መከራ እና ከንቱነት። ያዳምጡ ፣ በዚህ ዓለም ውስጥ በየትኛውም ቦታ ቢመለከቱ ፣ ብርሃን ባለበት ቦታ ሁሉ ፣ ሁልጊዜም ጥላዎች ይኖራሉ። የአሸናፊዎች ፅንሰ-ሀሳብ እስካለ ድረስ ድል አድራጊዎቹም ይኖራሉ ፡፡ ሰላምን ለማስጠበቅ የመፈለግ ራስ ወዳድ ዓላማ ጦርነት ይጀምራል ፡፡ ፍቅርን ለመጠበቅ ጥላቻ ይወለዳል ፡፡ ሊነጣጠሉ የማይችሉ የኒውክሰስ የምክንያት ግንኙነቶች አሉ

    The post was edited 1 time, last by s1sKey ().

  • Ești total pe dinafara

    Ideea este urmatoarea:

    S-a deschis un topic în care se cerea jucătorilor sa își spună părerea cu privire la caracteristicile serverelor unde joaca fiecare.

    A venit x, y, z... Și și-au dat cu părerea, ba viteza mai mare la flota, ba consum mai mic, ba viteza mai mare la eco, cercetări...apoi cel care deschide topicul, inițial promitea ca o sa deschidă un poll în care sa se voteze caracteristicile și apoi sa le prezinte celor de la gf, toate bune pana aici.

    După câteva zile în care nu a mai zis nimeni nimic aici, vine cel care a deschis topicul și arunca bomba:

    S-au ales 3 servere de către adminii ro și au fost prezentate modificările către gf(au sărit peste poll, au sărit peste cererile jucătorilor și au făcut cum au vrut ei)

    Întrebarea mea a fost: de ce nu s-a luat în calcul Ganimed ca au fost 3 cereri și a fost luat în calcul betel ca a fost doar o cerere?

    Ma frustrează alegerea, nu pt ca joc eu acolo, pt ca oricum Ganimed nu are cum sa concureze cu U1 la o anumita fuziune.

    Dacă crezi ca sunt cel mai vocal aici pe forum, probabil alții au fost reduși la tăcere prin banarea conturilor, chiar am fost avertizat de cineva care a luat ban ca și-a spus oful aici ca o sa îmi dea ban.

    Dacă ți se pare corecta alegerea făcută de admini, atunci probabil ca ai și tu peste 60 ani și ai rămas la aceeași mentalitate.

    Și dacă tu zici ca aveau de unde alege pe vremea cu Andromeda, gândește-te mai bine, din câte îmi aduc aminte, după Andromeda au început sa mărească vitezele, pana atunci erau toate x1 (nu mi-s sigur pt ca atunci am început sa joc dar nu cred ca au fost servere mai rapide înainte de Andromeda)

    Apropo, cu se face ca joci de pe Andromeda și ai cont de o luna pe forum sa postezi când apar acuze la adresa adminilor, cum s-a întâmplat și la faza cu fidis când au apărut conturi fantomă pe forum și știau mai multe despre joc decât cineva care joaca de 10 ani jocul asta stupid...

  • Am sa incerc sa clarific niste aspecte, si am sa fiu scurt. Le'am tot repetat de'a lungul anilor, dar unii nu au reusit sa priceapa.

    GameForge este dezvoltatorul acestui joc, care este un produs, o platforma pe care o "vinde" jucatorilor. Evident, au niste echipe de angajati care se ocupa de aspectele de dezvoltare, de marketing si de orice altceva mai vine la pachet cu OGame. Ei decid cand si ce se intampla, si daca se cere parerea comunitatii sau nu. E produsul lor, si prin urmare ei au ultimul cuvant.

    Nu stiu cate firme care au pe piata un joc cer parerea comunitatii in ceea ce priveste urmatoarea miscare a lor, insa aici se intampla asta de multe ori, si e un lucru bun. Tocmai aceasta invitatie la discutie aduce si plangeri si nemultumiri, si asta este tot ok.

    Marea confuzie a unora este ca au senzatia ca membrii echipelor care vegheaza asupra comunitatilor (Echipa forumului si a Jocului) sunt angajati cu putere de decizie in ceea ce priveste directia jocului, a regulamentului, etc. Nimic mai gresit - noi suntem niste "baieti" care au vrut sa isi aduca aportul, si au indeplinit niste conditii simple pentru a o face in mod voluntar.

    "Adminii" nu sunt decat extensia locala in comunitatile acestui joc, si tot ce pot face este sa isi indeplineasca datoriile pe care le presupun aceste posturi, fie acelea de aplicare a regulamentului, de comunicare, de support pentru utilizatori, si cam orice alta datorie trasata de GameForge.

    Acum, fie ca unii dintre noi mai activeaza pe OGame, fie ca nu, mereu avem si noi parerile noastre asupra deciziilor GameForge, insa parerile noastre conteaza exact cat conteaza ale jucatorilor, iar mecanismele prin care noi ne exprimam sunt cam aceleasi - vedeti cazul de fata in care un operator a facut o propunere de schimbare de specificatii pe acest thread.

    Prin urmare, va sfatuiesc, pentru linistea voastra sufleteasca, sa renuntati la a mai cauta sa descoperiti combinatii, conspiratii, romanisme, si altele de genul.

    Daca observ ceva tot mai des in ultima vreme in mai toate aspectele vietii noastre, este ca oamenii isi dau cu parerea, dau verdicte, acuza conspiratii acolo unde nici macar nu inteleg mecanismele.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

    The post was edited 1 time, last by Tommy ().

  • vad tot felu de explicati elaborate de la oameni care au carte , foarte frumos , parca sunteti dusi cu vaca , omu asta tot va zice ca VOI RESPONSABILI de joc veniti cu o postare in care anuntati ca veti face un POLL(adica sondaj) in vederea schimbari caracteriticilor la universurile mai vechi de xxxzile si nu sa mai facut POLL-u ala dar de modificat sa modificat caracteristicile la unele servere. CE DRACU AVETI MA DE TOT O DATI DIN STANGA IN DREAPTA ???? da spuneti la om ca nu se va mai face nimica si ce va e asa de greu .

  • vad tot felu de explicati elaborate de la oameni care au carte , foarte frumos , parca sunteti dusi cu vaca , omu asta tot va zice ca VOI RESPONSABILI de joc veniti cu o postare in care anuntati ca veti face un POLL(adica sondaj) in vederea schimbari caracteriticilor la universurile mai vechi de xxxzile si nu sa mai facut POLL-u ala dar de modificat sa modificat caracteristicile la unele servere. CE DRACU AVETI MA DE TOT O DATI DIN STANGA IN DREAPTA ???? da spuneti la om ca nu se va mai face nimica si ce va e asa de greu .

    Adica vrei sa iti spun ce s'a intamplat, desi ai vazut si stii ce s'a intamplat. Ok. Pot sa traduc si din romana in romana: s'a schimbat schimbarea si ce se vede aia va fi. E bine asa?

    Mai departe, daca aveti reclamatii, aveti sistem de tickete, sau sunati la GF direct si cereti explicatii.

    Nu mai scuipati chelnerul ca n'a gatit bucatarul mancarea pe placul vostru - Asta ca sa o traduc si pe aia cu mecanismele, ca se pare ca am folosit prea multe cuvinte.

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

    The post was edited 1 time, last by Tommy ().

  • Adica vrei sa iti spun ce s'a intamplat, desi ai vazut si stii ce s'a intamplat. Ok. Pot sa traduc si din romana in romana: s'a schimbat schimbarea si ce se vede aia va fi. E bine asa?

    Mai departe, daca aveti reclamatii, aveti sistem de tickete, sau sunati la GF direct si cereti explicatii.

    Nu mai scuipati chelnerul ca n'a gatit bucatarul mancarea pe placul vostru - Asta ca sa o traduc si pe aia cu mecanismele, ca se pare ca am folosit prea multe cuvinte.

    Nuu, te rugam! Nu ne traduce tu din romana că "S'A" decis deja schimbarea și nu mai are rost. Singurul lucru pe "care'l" mai puteți face domnule Tommy este un topic closed și ne revedem cu anunțarea noului univers, speram cât de curând.

  • Nuu, te rugam! Nu ne traduce tu din romana că "S'A" decis deja schimbarea și nu mai are rost. Singurul lucru pe "care'l" mai puteți face domnule Tommy este un topic closed și ne revedem cu anunțarea noului univers, speram cât de curând.

    Ma bucur cand ne putem intelege.

    Deci ramane cum am stabilit.

    :nclosed2:

    “Never play chess with a pigeon.

    The pigeon just knocks all the pieces over.

    Then shits all over the board.

    Then struts around like it won.”

  • asa ma :))))) a fost greu ? data viitoare ca sa nu mai trebuiasca sa traduci spune direct sa pricepem din prima. Hai sa aveti sanatate si mult noroc :)))

  • Salutare!

    Cateva precizari:

    1. un poll unde voteaza 3-4 insi nu este reprezentativ;

    2. caracteristicile nu se pot schimba deodata la toate serverele unei comunitati;
    3. vor veni si randul celorlalte, la timpul potrivit;

    4. oportunitatea si momentul schimbarilor tin de administratori si companie;

    5. pentru Ganimed s-au colectat dorintele, si se va tine cont in viitor. Deocamdata este un univers tanar.


    Multumesc, spor la joc!

    When you become angry, think about the consequences - CONFUCIUS

    The post was edited 1 time, last by Mao ().