Schimbari caracteristici servere - sondaj

  • Antares:


    Fleet speed: x3

    Economy speed: x8

    Debris Field: 70%

    DiDF- Defense into debris: 0

    Deuterium Consumption: 0.5

    Spy probe storage:

    Planet Fields: +30 fields

    Research speed: x16

  • Betelgeuse:


    • Fleet speed: x3
    • Economy speed: x8
    • Debris Field: 70%
    • DiDF- Defense into debris: 0
    • Deuterium Consumption: 0.5
    • Spy probe storage: OFF.
    • Planet Fields: +25 fields
    • Research speed: x16 (multiplicator of the Eco speed)
  • e o dezbatere inutila schimbarea caracteristicilor universurilor vechi. Jucatori noi n-or sa aduca.


    Cred ca mai bine, prin asta ati avea in vedere "gruparea" a macar cate 2 universuri, apropierea caracteristicilor intre ele ca un prim pas pentru formarea altor fuziuni pe viitor.


    Orice artificii s-ar face, jocul asta fara reclama, e mort. Probabil intr-un final se va renunta la servere per tara si se vor "globaliza" pentru a mai putea aduna macar 10k jucatori pe un univers nou (ca in trecutul mult indepartat)

  • e o dezbatere inutila schimbarea caracteristicilor universurilor vechi. Jucatori noi n-or sa aduca.


    Cred ca mai bine, prin asta ati avea in vedere "gruparea" a macar cate 2 universuri, apropierea caracteristicilor intre ele ca un prim pas pentru formarea altor fuziuni pe viitor.


    Orice artificii s-ar face, jocul asta fara reclama, e mort. Probabil intr-un final se va renunta la servere per tara si se vor "globaliza" pentru a mai putea aduna macar 10k jucatori pe un univers nou (ca in trecutul mult indepartat)

    ai pus punctul pe i......sunt de acord cu tine...schimbarea caracteristicilor universurilor vechi(mai vechi de 6 luni) nu va aduce beneficii decat catorva jucatori mai activi...restul vor fi invitati catre vacanta, partiala sau totala....din punctul meu de vedere, daca am ales sa intru pe un univers nou pt ca imi plac anumite caracteristici ale lui, de ce as dori dupa un timp modificarea lor, chiar daca as mari viteza unor caracteristici....de aceea nu voi vota, dar este doar o parere.

  • Ganimed


    x3-4 F și consum 0,5 + DF 80%

    eco e ok daca se poate mai sus foarte bine

    avem 6 galaxi si viteaza foarte mica plus un consum foarte mare asa ca o schimbare de genu asta poate mai face ceva activitate

    o z buna !

  • Dupa ce am aruncat o privire la fiecare univers in parte, am tras concluzia ca doar ganimed si hyperion ( fiind nou ) mai au 10+ playeri care mai urca puncte in clasament. Ceea ce ma face sa cred ca doar un univers cu o viteza catusi de redusa, dar cu o economie mare ( x6+ min ) ar putea tenta jucatorii sa mai activeze; aici ma refer strict la Ganimed.

    So, propun ca si pe Hyperion sa se creasca economia, chiar daca este univers nou, altfel se va alege praful. Am mai ramas 5 jucatori care intram zilnic, se sterg/abandoneaza conturi in mod haotic.

    Veniti cu o economie de minim x6-x7, altfel vom avea aceeasi soarta ca si celelalte uni. Sunt indreptatit sa cred ca nici o fuziune nu ar schimba ceva, poate doar un univers nou cu caracteristici asemanatoare celor de pe Ganimed, viteza 1-3, economie 7-8.

  • Dupa ce am aruncat o privire la fiecare univers in parte, am tras concluzia ca doar ganimed si hyperion ( fiind nou ) mai au 10+ playeri care mai urca puncte in clasament. Ceea ce ma face sa cred ca doar un univers cu o viteza catusi de redusa, dar cu o economie mare ( x6+ min ) ar putea tenta jucatorii sa mai activeze; aici ma refer strict la Ganimed.

    So, propun ca si pe Hyperion sa se creasca economia, chiar daca este univers nou, altfel se va alege praful. Am mai ramas 5 jucatori care intram zilnic, se sterg/abandoneaza conturi in mod haotic.

    Veniti cu o economie de minim x6-x7, altfel vom avea aceeasi soarta ca si celelalte uni. Sunt indreptatit sa cred ca nici o fuziune nu ar schimba ceva, poate doar un univers nou cu caracteristici asemanatoare celor de pe Ganimed, viteza 1-3, economie 7-8.

    +1

  • Va plângeți de activitate...

    Dacă va este sparta flota, băgați vacanta și căutați alte conturi de "măcelărit" pe alte universuri.

    Renunțați prea ușor, asa nu o sa fie niciodată activitate pe nici un uni.

    Ganimed, locul 1 eco, i se sparge o amarata de flota de câteva Md și vacanta, sper sa nu ma înșel, dar cred ca este definitiv.

    Ce a pierdut, putea recupera cam într-o săptămână, sau mai puțin cu ajutorul recompenselor

    De când cu clasele, ogame a devenit un joc de minerit și expediții, dacă se găsește câte unu' mai activ cu flota, s-a terminat șmecheria, 80% de pe uni baga vacanta. :lol:

  • Unde este pollu' ala de care spuneai?

    A cerut unu' singur schimbări la betel și s-a luat în considerare,i-ati mărit eco și flota

    U1, care era destul de echilibrat, i-ați dublat eco x8 și înjumătățit consumul

    Va durea mana sa cereți mărirea vitezei la flota pt Ganimed ca este x1?

    Când o sa schimbam și noi concepția asta a romanului bazata pe favoruri?

    ATI schimbat doar serverele unde au adminii conturi

    Rusine


    PS. Încă mai este timp sa propuneți și alte schimbari

  • Unde este pollu' ala de care spuneai?

    Mai conteaza?

    A cerut unu' singur schimbări la betel și s-a luat în considerare,i-ati mărit eco și flota

    Restul unde au fost? ... persoana care nu voteaza nu are cuvant de spus.

    U1, care era destul de echilibrat, i-ați dublat eco x8 și înjumătățit consumul

    Nu stiu daca e chiar asa de echilibrat dar 8x o sa ajute la urmatoarea fuziune cu restul ce au 8x.Treaba cu consumul nu are nici o schimbare... flote nu prea sunt si flota mare de pe univers nu face FS... deci...

    Va durea mana sa cereți mărirea vitezei la flota pt Ganimed ca este x1?

    Nu stiu ce sa zic dar nu cred ca mai intereseaza sau a interesat pe careva de Ganimed fiind DOA de cand a fost anuntat.

    Când o sa schimbam și noi concepția asta a romanului bazata pe favoruri?

    Pai marirea de eco a cerut toata lumea... nu stiu ce favoruri vezi tu.

    ATI schimbat doar serverele unde au adminii conturi

    Poti aplica si tu pentru GO.

    PS. Încă mai este timp sa propuneți și alte schimbari

    Nu mai este... daca vezi cand a fost deschis topic-ul si pana s-au aprobat ceva schimbari a trecut ceva vreme.Daca tu crezi ca or sa mai fie modificate anumite caracteristici in 3 zile...

    Berzelius wrote:

    Berzelius: trebuie sa o tai
    Squaker: nu o mai folosesti?

  • Îți place să te bagi în seama neintrebat sa nu zic "ca musca-n..."

    Lasă să răspundă cel care a fost intrebat.

    Probabil asa ai fost tu învățat sa te bagi peste tot și sa faci pe desteptu'

    Ce-mi spui tu mie acolo de "persoana care nu votează... Bla bla bla"? Când de fapt nu a fost nici un vot.

    Ma întrebi dacă mai contează ca nu a fost pus poll-ul despre care vorbea wild și apoi îmi spui ca persoana care nu votează...

    Daca nu interesa pe nimeni Ganimed, nu-l mai deschideau și lasă vrăjeală cu "aplica și tu dacă nu îți convine", adică îmi spui pe fata ca tot ce se face spre bine, se face doar pt ca anumiti jucători sa o ducă bine.

    Ultima data când au fost schimbări la caracteristici, țin minta ca era un server care nu se încadra în "vechime cel puțin 6 luni" și i s-au făcut schimbări de ultim moment

    Dacă chiar se vroiau schimbări pt Ganimed de la admini, erau și acolo

    Vrăjeală asta de 2 lei cu "în urma discuțiilor" e fumata,,, discuție între cine? Adminii de pe ro au propus cele 3 servere pt schimbări și gf a acceptat

    Mi se pare ilogic sa lanseze cei de la gf o chestie de gen "întrebați jucătorii ce schimbări doresc pe serverele mai vechi" și apoi sa nu i se aducă nici o schimbare, chiar dacă cererile (unele) erau exagerate, se lua în calcul și se ajungea la un rezultat rezonabil

    Dar mna... Romanu' e tot roman, pana moare se uita doar pt el, nu știe sa facă ceva în "echipa"

  • Don_Crys, cred ca ai inteles pana la urma ca schimbarea caracteristicilor anumitor universuri romanesti s-a facut pentru viitoarea fuziune, pentru a le apropia cat mai mult ca valoare...si eu am un cont in mod vacanta de top 3 pe pegasus si marirea vitezei eco m-a tentat sa il activez, dar apoi mi-am dat seama ca nu as face decat sa ajut indirect pe altii...am mai patit-o o data atunci cand U1 a fuzionat cu Jupiter....incerc sa aflu logica acestor schimbari si concluzia este una singura pentru mine, incet-incet, ma voi retrage din acest joc pe care l-am jucat si inca il mai joc zilnic de peste 10 ani...

  • Dacă se făceau schimbări doar pt fuziune, nu mai venea omu' asta sa spuna:

    "

    Salutare!


    As vrea sa va invit la o discutie despre ce caracteristici ati dori schimbate la serverele pe care jucati."


    Deci, dacă este sa ne luam după spusele de mai sus, pe comunitatea ro se joaca doar pe 3 servere

    Cea mai multa activitate este pe serverele recent deschise, au făcut schimbările astea pe uni versurile alea sperând sa mai revină lumea, prost gândit.

    Nu mai joaca nimeni nou pe serverele vechi la diferența de scor care este acolo, spre exemplu, U1 este un fel de server cimitir, se ajunge acolo prin fuziune, primele 10 locuri rezista, restul joaca doar cu vacanta

    Când despre serverele mai noi, mai sunt șanse de revenire după o flota pierduta

    Ținând cont ca Ganimed are 1x flota... Trimiți flota azi din g1 100% și ajunge mâine în g2, creșterea vitezei, chiar și x2, mai anima un pic universul...

    Sa faci safe la resurse acolo, durează câteva ore bune....

  • jocul asta, fara o implementare "pe sezoane" se duce in jos. Oricum jocurile in browser sunt pe cale de disparitie. Insa, sa stii ca joci la infinit, fara sa existe un final, parca nu e nici o tragere de inima. Sa fim seriosi, nimeni nu sta 5 sau 10 ani pe un univers :))


    cred ca ar fi mult mai incitant un singur server cu durata de 12 luni, cu caracteristici decise prin vot de catre toti participantii inscrisi in universul precedent, s-ar crea un spirit de "liga/competitie" cum e in sporturi, trofee la final, premii in DM pentru startul noului univers, etc. Dupa 5 ani, ai fi mult mai mandru ca ai reusit sa castigi 2 "trofee OGame RO", decat 5 ani de plictiseala intr-un univers inactiv :))) Ar crea rivalitati de durata, iar jucatorii n-ar mai da quit atat de repede jocului, asteptand revansa in sezonul urmator.


    daca stau sa ma gandesc, e chiar buna ideea, daca GF nu misca nimic, merge luata pe cont propriu de cativa insi rotfl